NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 2dc Jaargang. Zaturdag den 13 November. 1847. No. 91. T- 140 I ild, I BINNENLAND. November leest valscli- U1’ doen gebruiken BUITENLAND. N. pd. oge- kan r'J- iden was elke vol- diens dool heden Woens- iten de 2i; f,!i* •™v’, 86' :enden an één I :n regel aatsing. i er ook valsche innnt- loop. Voor eenigen aan v an aan van Koens. Dit paket werd i kwam sedert niet teregt. Thans •14’ 1»! 29} 24?, gens Lon- i 30 des ver een’ laak- i an- van I onds 5 pd. ’6 pd. 70.- ■tersb. I 108 fijne f237, li 58J vl— lie la- ijnolie Frankfort, 6 November. Volgens de laat ste berigten uit Rusland neemt de cholera in Moskou af. Den 24 October telde men 229 zieken. Een der Russische dagbladen verzekert dat dampbaden van heilzame gevolgen in deze ziekte zijn. Frankfort, 7 November. Een gerucht heden morgen alhier in omloop en door uit Zwitserland komende personen verspreid spreekt van van van een bloedig gevechtdat voor de poorten Freiburg naar het schijnt in den morgén den 5 zou geleverd zijn. Men voegt er i af- laar- tra- I i- 39 aan. van derlandsclie belangen bij liet buitenland beeft begrepen den vaderlandschen handel en crediët naar builen dienst te bewijzen die faillissementen in zijn nummer van te vermelden. Ii^ den Volksvriend van men het volgende Terwijl de deftige en fatsoenlijke burgers van Nederland nog beraadslagen en uitstellen, om ter liefde van hunne ongelukkige medemenschen hun borreltje al' te staan, houdt de sterke drank niet op slagtolfers te maken. Jn de afgeloopene week hebben te Amsterdam twee, ambachtslieden gewed, wie de meeste hor* reis zoude drinken. De overwinnaar, die 16 glazen jenever had ingpzwolgen is eenige uren later gestorven zonder tot bewustzijn te zijn wedergekeerd 1 Terzelfder stede (in de Goudsbloemdwarsslraat) kwam voor eenige dagen een man beschonken te huis. Zijne buren dreven den spot met hem en vonden het aardig hem allerlei zotheden te laten verrigten. Onder andere aardigheden be dacht een hunner een broodje in brandewijn te leggen en het aan den dronken man voor zijn avondeten te geven, llij at het zonder iets te bespeuren op maar kreeg bijna terstond daar op eene beroerte, die hem het leven kostte. De dader wordt geregtelijk vervolgd, wegens onwil- ligen manslag. Schiedam, 10 November. tijd hadden de beeren P. Loopuyt Co. iemand een paketinlioudende papieren geldswaarde medegegeven om te bezorgen de wagendienst van Koens, echter vermist en is hier zekere Verboom gearresteerd die vol gens de loopendc geruchten aan eenen jon gen die het paket gevonden bad zou hebben toegevoegd Gee/ mij dal maardaar hebt gij toch niets aan. Deze woorden gingen ver gezeld van de beloftedal bij den jongen we kelijks f‘l zou geven met welke uitkeering hij ook bleef doorgaan tot voor eenigen tijd toen hij haai- staakte waarop de jongen het voorge vallene ruchtbaar maakte. Zierikzee, 7 November. Heden avond bad alhier een bedroevend ongeluk plaats. De kinderen van de wed. Jacobus Paassen speel den met elkander, om een stukje brood, waar op de oudste zoon Marlinus Paassen oud 17 jaren, binnen komt en een stukje brood van zijnen jongeren broeder afnam, die daarop aan liet schreijen ging waarop hij van zijnen broe der eenen slag ontving. Leendert Paassen een jongeling van 15 jaren, liet woord hierover op- vattende duwde zijnen broeder Joe dat hij mem oe ki hem zulks niet zou durven doen waarop den den schrijver uitgetarten broeder ook hem eenen slag geeft de geslagene vat hierop een mes en brengt zij nen broeder eene doodelijke wonde toe. De ongelukkige dader is oogenblikkelijk gearresteerd. Maastricht, 8 November. Eene belang rijke uitvinding is gedaan door den heer P. wordt Regout fabrijkant van kristal en hier. Hij heeft namelijk glazen van pijpen van gegoten ijzer, om het gas te geleiden verlichting zijner fabrijk. Men zegt dat dit stel sel in alle opzigten groote voordeelen oplevert. De uitvinder heeft voor de vervaardiging dezer buizen octrooijen aangevraagd in Frankrijk Bel gië en Nederland. ou- I j ge- an« el ijl hen- het men noet 1 H Be ien, len: I om Wit 1 1 li jnde en. in van betn den irni» em‘ el ijk ’s Graven h age, 8 November. Volgens offi ciële opgave aan de tweede kamer gedaan zijn er, tot en met den laatsten October 1847 voor de waarde van 61,223,032,55j aan oude zilve ren geldspeciën ingewisseld en tot op dien da tum aan nieuwe zilveren munt geslagen voor ƒ51,095,262. ’sGravenhage, 8 November. Eene be langrijke arrestatie is alhier door den lieer com missaris van policie Waldeck, bijgestaan dooi den heer officier van justitie en den heer regter- commissaris bewerkstelligd. Vijf personen zijn in verzekerde bewaring gesteld, namelijk een steenschrijver, met name Van Straaten of Van der Slraaten de plaat— en steendrukker Van Baaien de koekbakker Mark de kruidenier Scholte en de timmerman Schravelius. liet zou hoogst voorbarig en welligt gewaagd zijn nu reeds de bijzonderheden te vermelden welke naar het algemeen gerucht, met deze inhechte nisneming in verband schijnen te staan. Men spreekt evenwel van vermoedens als zouden er in den laatsten tijd valsche muntbiljetten in omloop gebragt zijn. Wat van dit alles zij zal nader moeten blijken. Uit Amsterdam meldt men het volgende: De commissie van onderzoek naar de behoef ten der huisgezinnen die aanspraak maken op de armenbedeeling van de algemeene collekte kwam bij een gezin waar men den vorigen win ter van die bedeeling genoten had. De beeren gaven aan den man te kennen dat zij begre pen dat hij ook thans wel gaarne van de be deeling zoude genieten maar wat antwoordde hij? iitj bedankte ben vriendelijk en gaf te kennen dat hij deze nu wel koude ontberen daar hij het geld hetwelk hij vroeger aan je never verbruikte bad opgespaard en zich hier door in staat bevond om zelf in de behoefte Van zijn gezin te voorzien. Rotterdam, 9 November. Wij zijn inde gelegenheid geweest een der in omloop zijnde valsche muntbiljetten te bezigtigen. Het was er een van ƒ10, en leverde bij vergelijking tegen de echtede volgende kenmerken van heid op: De kunstrand is onregelmatiger en' smerig ge drukt. De drooge stempels Nederlandsche Bank en het Rijkswapen zijn grover bewerkt en iets kleiner dan op de echte biljetten. De letters der woorden effective waarde door de Neder landsche Bank overgenomen ingevolge de IVet van den 18 Dec. 1845, Si. BI. No. 90, zijn hoogst onregelmatig en slecht nagemaakt, voor al de compacte letters van het woord effective en het woord overgenomen hetzelfde is hoe wel in mindere mate het geval met de woor den Groot Tien Gulden. Uitgegeven inge volge de wet van den 18iZen December 1815, Staatsblad No. 90 waarvoor de waarde bij de Nederlandsche Bank is overgebragt. Voor al dit laatste woord draagt duidelijke blijken van onechtheid zoo als overigens de letter ook iets kleiner is dan op de echte. Zegge f JO zou reeds genoeg zijn om de valschheid te ontdek ken daar de letters van dit woord dun en spich tig zijn, bovenal de Z. Zij schijnt niet de hand geschreven te zijn even zoo de letser No. (go- thisch) de regelde effectieve waarde over gebragt bij de Nederlandsche Bank, in den ondersten kunstrand is bijna onleesbaar. Het papier der onechte biljetten is fijner en dun ner, dan de echte; terwijl het watermerkRijks Munt, veel duidelijker en helderder, dan inde echte voorkomt. Naar wij vernemen zijn biljetten van 100 in oml Rotterdam, 10 November. Alle de Ne- derlandsche dagbladen zonder onderscheid be grepen (zonder dat daaromtrent eenige afspraak plaats kou hebben) dat het belang van onzen handel niet kon medebrengen om aan het plaats grijpen van eenige faillissementen te Amsterdam door hun orgaan publiciteit te geven. Het Journal de la Haye alleen met f 25,000 'sjaars betaald, tot de verdediging van niet Nc- bij dat de troepen van beide partijen met groo te verbittering gestreden en dat die van het eed genootschap eene der poorten van Freiburg ver* meeslerd licbhen. Ook moeten de eedgenoot- schappelijke troepen zonder slag of Stoot liet kanton Netten berg bezet hebben hoewel de re gering van dit kanton blijft volharden bij haar besluit, om hare troepen niet te laten marche ren. Berlijn, 8 November. Voor eenige dagen werd alhier een medicinae doctor, lot het af leggen van getuigenis voor de regtbank geroe pen. Verzocht den gewonen eed te doen, wei gerde hij zulks zich op liet genoegzame van zijne promotie-eed beroepende en bovendien ver klarende 'niet te willen achterstaan bij een gen darme die steeds voor het gerest uithoofde van den eed bij den aanlang zijner bediening afgclegd geloofd wordt. Van deze weigering is aanteekening in het proces-verbaal gehouden maar de zaak is overigens haren gang gegaan en de verklaring des doctors als getuigenis aan genomen. Het Polen-proces zal waarschijnlijk den 15 dezer afloopen zoodat onderscheidene der ge vangenen alsdan op vrije voeten gesteld zullen kunnen worden. Men zegt dat de vonnissen eerst den avond voor de openbare afkondiging er van aan de verdedigers en hunne cliënten medegedeeld zullen worden. Leipzig, 5 November. Gisteren avond, ruim 9 uur, overleed alhier de muzijk-directeur-ge- neraal Dr. Felix Mendülssohn-Bartholdyin zijn 38ste jaar. De muzijkale wereld verliest in hem hare schitterende leidster, zijne vrienden eenen waren, welmeenenden vriend, zijne familie den opregten behartiger harer belangen en haar sie raad. De berigten uit Napels, tot nu toe, dooi de kunstgrepen der regeringonzeker en vol tegenstrijdigheden, beginnen echter op sommige punten met elkander overeen te komen. Zoo schijnt de executie der vijf jonge Calabriers te Gerace maar al te waar te zijn en deze gebeur tenis wordt, volgens het dagblad van Augsburg als eene der treurigste gebeurtenissen dezer bloe dige dagen beschouwd. Daar niet bleek dat zij het gezag des konings hadden aangerand maar alleen eene verandering van de administrative magt bedoeld hadden verwachtte men dat zij gratie zouden krijgen, die dan ook volgde doch eerst twee uren na hunne teregtstelling welk verzuim bezwaarlijk aan het toeval kan worden toegeschreven. Onder de slagoffers bevonden zich de jonge Belli een letterkundige en re dacteur van het dagblad de Artisla en Ge- melli de kleinzoon van den met roem beken- van eene reis om de wereld. Men zegt, dat generaal Nunziante, de zoon van hem die het pelolton kommandeerdedoor hetwelk koning Murat werd doodgeschoten zich vele wreedheden heeft veroorloofd. Als een staaltje van de handelwijze van sommige ambtenaren 'l o. a. het volgende van den intendant van porselein al- i Messina verhaald. buizen in plaats x doêii gvbrüikeïl iddL.n dat hij gebruikt tot j vond Toen deze ambtenaar, ten gevolge van den laatsten opstand naar Cosenza werd overgeplaatst 1 men in zijne registers de bewijzen van ee ne zeer zonderlinge operatie. Hij bad namelijk van eenen koopman te Messina eene zekere partij goederen gekocht onder voorwaardedat hij deze bij kleine maandelijksche sommen zou be talen. De koopman ontving dan ook geregeld, deze sommen tot op het vertrek van zijnen schul denaar. Toen men diens boeken onderzocht bleekdat gezegde koopman daarin stond ver meld als spion van de policie ey dat de som men voor de goederen betaald, figureerden als salaris voor de zoogenaamde dienstendoor den koopman aan de regering bewezen. Londen, 6 November. In sommige graaf schappen van Ierland zijn de moorden en an dere gewelddadigheden weder aan de orde van den dag. De majoor Mahon een rijk grond eigenaar en neef van wijlen generaal lord Har- stand is bij Roscommon door een geweerschot gedood geworden. Zijne pachters waren hem sedert drie jaren, huur schuldig, te zanien be-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1