NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 92. r- Ier, 1847. Woensdag den 17 November, -K-- is Mi BINNENLAND. liefhebbers 22 t. 14.00. Gisteren is S9J 501J .lij 13/, 29‘ K’A 23 JJ 3i voor het wel- goed zijn den geest De zin en de Hull. 2j pCt. a als de handelm. reeds van 190 bereikt hebben. 3 November. Een dagblad aangelegenheden sprekende Ware het niet juist een 13 November. Gisteren ure viel de persoon Imola (leerling van en ein- Arncbal 95 ja ren dat i pari zijn melijk), en te- de eerstemaal na f” Ets. gcconsolideerden boven - ,“.na - uit deze rijzing den gnnstigen I dito 1 Silc- e dito I. dito entr. O. 117, ƒ240. jaar April doen G w. r,36; r33‘; loo- trap als ee- oud ool- die ■en dat men t hij kag- het wel leen iet, F ragt I al- p Ia ën eeft ge loei' en jzer teer het tde. het en me ten, en en ge- a is die i er ne n d le ider leze ieel- Ma- het an- iok- igd. oni- ier i de vor- bui- e de- il les dat gee- I het alhier per Antwerpsche stoomboot aangekomen de financiëele Spaansche commissie bestaande uit den heer don Felix de Casamayor als hoofd derzelve, en de heeren don Ramon de Pazos en don Antero de Oteyza secretarissen. Deze heeren zijn belast met eene financitëele zending in Nederland, zullen zich te Amster dam vestigen en zijn belast met het betalen al daar van de renten der 3 pCts. Spaansche Bin- nenlandsche Schuld. Tevens zal men aan hen alle vorderingen kunnen inzenden daar zij ge- magtigd zijn om over dezelve te onderhandelen. - Men schrijft ons uit het land van Heusden en Altena, dd. 12 November, dat door liet aan houdende buitengewone mooije najaarsaisoen er veel meer gronden met wintergraan bezaaid kun nen worden, dan men verwacht had. Vele boe ren wier land vroeger nat en Onbekwaam was kunnen nu nog met het beste gevolg hun zaad aan den akker toevertrouwen. liet vroeg ge zaaide laat zich heerlijk aanzien vooral het win- terzaad en geen enkel spoor van muizen of slak ken is ergens te bespeuren, zoodat men hier met reden de toekomst hoopvol tegemoet ziet. liet dagblad Overijssel maakt de aanmer king, dat het gedrag des ministers van binnen* landsche zaken blijken begint te dragen van niet vrij te zijn van persoonlijke invloeden van vriend schap en bloedverwantschap, hetwelk duidelijk is geworden door de verheffing van des minis ters schoonvader, den gouverneur van Zeeland, tot baron zoo het beet ter belooning voor zij ne veeljarige diensten terwijl dat streven van den minister mede nog onlangs is geble ken door de verheffing van den baron Van Ittersum te Groningen tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en zijne benoeming tot burgemeester diei' stad terwijl hem tevens vergund iszijne betrekking als directeur van het postkantoor aldaar te blijven bekleeden. De baron is naar men zegteen zeer achting waardig man maar die geenerlei uitstekende daad gedaan heeft om aanspraak te kunnen maken op eene ridderorde. liet gelijktijdig be kleeden van beide genoemde betrekkingen moet ook van nadeeligen invloed zijn op ééne derzel ve of op beide daar zij door dien ambtenaar óf niet naar behooren óf grootendeels door on dergeschikten vervuld zullen worden. Terzake van deze benoemingen laat de Overijssel deze aanmerkingen volgen: Het zal den jeugdigen minister slagen in zijne volgende loopbaan als hij bespeurt, dat het algemeen van zijn bestuur naauwkeurig gadeslaat, van de natie heeft zich altijd tegen partijdige eerbewijzen en gunsten van ’s lands regenten verzet. Onzen vaderen heugde het hoe het verkenen van titulaire qualiteiten in het krijgs wezen in 1783 eene der grieven tegen het stad houderlijk bewind was en met welk eene geest drift het voorstel tot afschaffing daarvan door den pensionaris van Dordrecht, de Gijzelaar, over het gehcele vaderland werd vernomen hetwelk de voorbode was om den stadhouder als kapi- tein-generaal te suspenderen. Eene der voor naamste grieven, die het volk tegen de regering van Willem 1 in de oogen stak, was de begun stiging van enkele lievelingen met verschillende lucratieve posten. Zal nuvragen wij onze minister van binnenlandsche zaken in het bur gerlijk beheeer de titulaire qualiteiten wederin voeren door het scheppen van staatsraden in buitengewone dienstbarons jonkheeren zal hij op nieuw den aanstoot geven, onderscheide ne winstgevende betrekkingen in den staat, aan enkele begunstigde personen te schenken? Dan zoude hij toonen noch den landaard te kennen noch de geschiedenis van zijn land en zijn be stuur als hij liet bouwen wil op het vertrou wen der natiezoude spoedig de noodige zcdc- lijke kracht verliezen. Zierikzee, 12 November. Op 11. maan dag is door de commissie van toezigt voor de alhier bestaande katoenweverij van de heeren G. en II. Salomonsonaan ieder van die we vers en weefsters, die sints het tijdstipwaarop in den jarc 1842 de weefloonen moesten vermin ’s G ra v e n hag e 12 November. Behalve de reeds door ons vermelde personen zijn thans nog, als verdacht van medepligtigheid aan het vervaardigen of uitgeven van valsclie muntbiljet ten gearresteerd de blik- en koperslager Erke- lens en de kooplieden Blok en Fuldt. De in structie dezer zaak wordt met den meesten ijver voortgezet. ’sGravenhage, 13 November. Men ver neemt, dat de behandeling der zaak van Ver- ploeghaangeklaagd wegens opligting, doorbet ontvangen van gelden van personendien hij ambten of betrekkingen toezegde, op maandag, den 29 dezer, voor de arrondissements-regtbank te dezer stede zal plaats hebben. liet zal voor alle kenners en der kunst een belangrijk berigt zijn dat liet Z. M. den koning is mogen gelukken met een der schoonste voortbrengselen van Raphael Zr. Ms. reeds zoo vermaarde galerij te verrijken. Het is een dier kunstgewrochten waarin die vorst der schilderkunst hoven anderen de zege heeft weggedragen: het kind Jezusde H. Maagd en de H. Johannes. Dit stuk is afkomstig uit de beroemde verzameling van Lucien Bonapar te te Rome. Allen, die dit werk van den verhevenen geest en het groot penseel van Italië reeds mogten zien zijn opgetogen daaroveren rekenen zich gelukkig, Raphaël te kunnen be wonderen. Met nog drie andere schilderijen is de galerij van Z. M. opgeluisterd; liet eerste stelt voor: de H. Maagd met het kind JezusSt. Sebastiaan en St. Roch. Het wordt voor het meesterstuk van Lucivé gehouden. Een ander schilderij van Raphaël) is mede eene heilige familie delijk een uitmuntend voortbrengsel van Carrache. Door deze stukken heeft de echt koninklijke galerij eene allerbelangrijkste aanwinst gedaan. Amsterdam, 12 November. Een onbekend mensclienvriend heeft aan de commissarissen der inrigling Toevlugt voor Behoef tigen de belang rijke gift van ƒ1000 in bankpapier doen toeko- men met het daarbij uitgedrukt doel om be- hoeftigen te spijzigen. Rotterdam, 12 November. Wij hadden dezer dagen het genoegen hier eene onlangs vol tooide schilderij van onzen thans te Antwerpen woonachtigen verdienstelijken stadgenoot, den heer S. Opzoomer, te beschouwen. Zij stelt den beroemden Desiderius Erasmus voor, in pein zende houding in zijne boekencel gezeten waar hij bezig is met de vertaling van een gedeelte der 11. Schriften, ten jare 1516, of volgens sommigen reeds vroeger, door hem aan paus Leo X opgedragen. Eene oorspronkelijke af beelding door Holbein thans te Antwerpen bewaardheeft den schilder tot gids voor het treffen der gelijkenis gestrekt. Het gebeele beeld is karakteristiek de uitvoering ook die van het accessoir, levendig, delicaat en meesterlijk. Trouwens het ware genoeg geweest te zeggen dat, naar wij vernamen, de groote N. de Kcy- zer in den lof er van heeft uitgeweid. Wen- schelijk zou het zijn dat deze schoone hulde aan den onsterfelijken Rotterdammer, hem door het penseel van een'zijner stadgenooten gehragt in Rotterdam eenen eigenaar vinden mogtbijal dien de schilderij niet reeds eene andere bestem ming heeft. Rotterdam, 13 November. Gisteren na middag omstreeks 3 ure viel de persoon van J. Rijken aan de Groote Zeevischmarkt in het water, waaruit hij wel spoedig gered werd door de menschlievende hulp van een’ persoon, die terstond bij hem sprong maar toen toch geene teekenen van leven gaf. Hij was schijndood en aan de pogingen van den heer chirurgijn Van Aiteveld die juist op de plaats tegenwoor dig was later geadsisteerd door den heer doc tor Nortier mogt het gelukken, hem uit dien staat van bedwelming weldra in het leven terug te roepen. Rotterdam, 14 November, derd worden gedurende vijf jaren onafgebro ken met vlijt en zonder rede Van beklag op die fabrijk waren werkzaam geweestten getale van 36 eene premie van 5 guldens tiitgcrcikten tevens, ten behoeve van ieder hunner, één gulden in de bij de onderlinge waarborg-verre niging van arbeiders alhier opgerigte spaarkas ingebragt; en zijn de gezegde wevers bij die gelegenheid door den heer Moens van Bloois namens de commissie toegesproken en opmerk zaam gemaakt op het voorregt dat heil, boven vele anderen die het dikwijls ten eenemale aan werk ontbreekt, mag ten deel vallen, Om in de ruime en Zoo doelmatige itigcrigte localen dezer fabrijk door alle saizocnen heente kunnen arbeiden. Leeuwarden, 13 November. Vooreenige dagen is de longziekte uitgebarsten onder het rundvee van den landbouwer Andringa te Fricns. De vercischte maatregelen van voorzorg tegen, de verspreiding dezer vreesselijke ziekte zijn terstond genomen. Groningen, 11 November. In den nacht van maandag op dingsdag jl. is, ten huize van NV. Kamphuis, te Stootshorn onder de gemeen te Noordbroek een geweldige diefstal gepleegd. Naar men zegt bestaat het gestolene in onge veer driehonderd gulden aan kontanten een horologie, een oorijzer en een snuifdoosje. Bij de tegenwoordige dobbering der staats- schuldbrievenzal het sommigen onzer lezers niet onbelangrijk zijnhet onderstaande nog eens te herinneren. Men schreef namelijk uit Londen den 10 April 1844: Het is voor de 3 pC verhandeld (tegen 100^ a regt besluit men toestand des rijks. Toen in 1795 de consols het pari bereikt had denschatte men de openbare schuld op 78 millioenen p. st., terwijl die schuld nn nage noeg vertiendubbeld is. In 1792 waren de consols bij eene schuld van 240 millioenen tot 97 geklommen. In 1797 en 1798 is de prijs gedaald tot den laagsten stand te weten 46^ en in 1832 in November stonden ze 83 a terwijl toen de oude Russen aan de beurs te Amsterdam 90 a y en de Holl. 2y pCt. op 38| a 39 de 5 pCts. 75 en de han- delm. op ruim 76 stonden, en in Julij 1845 zijn de Russen a 109J- 64y verhandeldzoo ecus vroeger den prijs E N L A N D. Frankfort, over de Zwitsersclie laat zich aldus uit burgeroorlogdie op het punt is te ontbran den dan zou het schouwspeldat Zwitserland op dit oogenblik aanbiedtwaarlijk grootsch verdienen genoemd te worden. Als op een’ wenk der regering van een klein land dat anders geene enkele staande kompagnie bezit staat binnen weinige wekeneen leger van 50,000 strijdbare soldaten gereedvoorzien van eene voortreffelijke artillerie en de noodige krijgsbe hoeften soldaten, die binnen 14 dagen in staat zijn om met de beste troepen in Europa te wedijveren. En achter deze 50,000 staat eene even sterke landweereven goed gewapend en georganiseerd van artillerie voorzien en op den eersten wenk gereed om als een enkel man op te staan en hunne broeders te bestrijden. Te gen hen over staan 30,000 anderen even dap peren gereed, om voor het heiligste wat zij be zitten te strijden en beide partijen zijn vast overtuigd dat zij voor hun goed regt vechten. Men zou vragen mogen wie zal het wagen den eersten steen op te heffen en het teeken tot den strijd te geven Zijn deze verbazende toebe reidselen welligt slechts geschied om het ver baasd Europa te bewijzen, wat een klein volk vermagdat zijne hulpmiddelen in vredestrijd niet verspilt? heeft de Voorzienigheid ze wel ligt toegclatenom de Zwitsers te kerendat

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1