w 4 Tl M 1847. No. 93. Zaturdag den 20 November. sim BINNENLAND. ner.) T- 22: f a ALLERLEI. BUITENLAND. i IVoens- uiten <le rj)i t V 141 :i. Men en de zenden, van één len regel ilaatsing. cen .mist oom* i kc* nan Hem bril in ten men- i zil- ver- crlie- buik ie van wijzing lieitben STAL- de Evangeliebediening. Russische Grenzen, 8 No- De regtbank van Oupravaeene i het Russi- van correc tion te 378; irijsli. id. dito lersche ƒ205. pd. n. >5 p. vl. doen Dec. laanw ƒ34; De Semaine meldt om de orde van den Men verze- koninklijke or- rbij de bepalin- kigen er worden groot is de kracht dat deze vrouwen gen maar 1.15; i:;; 2» ie; 24 31 I De Amsterd. Courant zegtSedert eergisterenvragen de Spaansche fondsenhouders elkander: »Wat komen de Spaansche commissarissen doen waarop zijdie geene houders van Spaansche fondsen zijn, kalm kunnen antwoordden: Niets.” Dit en hetgeen zij icrder aanvoert kan tot vriéndelijke raadge ving aan belanghebbenden dienen om toch niet te hoog met deze Spaansche bezending weg te loopen. Ook te Leipzig is, dezer dagen gelijk hier te lande met de muntbiljet ten, ccne fabrijk van valsche Pruissische bankbiljetten ont dekt één der schuldigen is in hechtenis genomen. In den nacht van den 13 op den 14 dezer, is te Amsterdam, in de Warmoesstraateen huis afgelirandthans is de bewonerze ker omdat er kwade vermoedens legen hem bestaangearres teerd. Een officierte Nijmegen in garnizoenheeft zich onlangs ’s nachts de keel afgesneden. Volgens hetgeruebt ging overledene was geweesthuiverde om geduren de den nacht met het lijk onder één dak te blijven, en ging daarom bij haren broeder, die ht hetzelfde dorp woonde slapen. Den vol genden morgen begeeft zij zich weder naar haar huis, maar vindt, tot haren schrik, de deur open de kast opengebroken haar geld weg. Zij waggelt naar het zijvertrek en denkt van schrik ineen te zinken daar ook het lijk weg is. Maar het kelderluik in den vloer onder de bangplank klimt Twee man bij. Het onder- tameljjke zekerheid het vol st Hl t de- ende had reep ten men zou per- poe ha n- ren i en van naar want g in rgen rust be llet neer deld ibei- dan had- dat i zij zoek maar go paar Frankfort, 9 November. Voor eenige weken stierf een landman in een dorp bij Ger- daunen in Pruissen. Het lijk werd in een zij vertrekje zoo als alle boerenwoningen aldaar hebben tot aan de begrafenis geplaatstop een zoogenoemd hangwerk d. i. een paar planken, die tot berging dienen en aan touwen hangen. De weduwe die de eenige huisgenoot van den bereikte. BrüSSEI, 15 November. liet zinkwit schijnt het loodwit te zullen vervangen en eene groo- te uitbreiding te zullen verkrijgen ten nadeele van dit laatste. Men zegt, dat het zinkwit veel ligter is dan loodwit, vaster kleur houdt, niet aangedaan wordt door de vochtigheid en verre weg goedkooper is. Eene maatschappij heeft IC een contract voor den tijd van 50 jaren geslo ten opdat deze laatste baar jaarlijks 3000 ton nen zink levere. Ook heeft zij contracten voor aantal jaren aangegaan met de mijn-com- jne en Obeenhof Nassau, voor de geheele opbrengst dezer bei- -j mijnen. Tot nog toe had men liet wit uit de zink vervaardigd maar thans heeft een middel gevonden om het terstond uit de kalamijn (de grondstof, waaruit het zink ver vaardigd wordt) te trekkenhetwelk groote kos ten bespaart. Amsterdam, II November. Het eiland Bali door kracht van wapenen voor Nederland* seben invloed geopendis een nieuw veld ter bearbeiding voor het Nedcrlandsch zei het bijgeloof der Hinders uit te roei* llet dooden ken van Van de Russische Uren zen, No-een aantal jaren aangegaan nu vember. De regtbank van Ouprava, eene der pagniën de Ja Nouvelle Montag voornaamste regterlijke districten van het Russi- in Nassau - 1 11 sclie keizerrijk regt doende in zake van correc- I de laatste tionele appellen bad, eenige maanden geleden wit de consignatie eener som van 150,000 Z. R. be- j men volen. Aan den president Klewinski werd deze som ter hand gesteld ten einde dezelve bij ee ne openbare kas te deponeren, tot het daarom trent aanhangige proces ten einde zoude gebragt zijn. Klewinski had twee geheel op elkander gelij kende en met sleutels voorziene portefeuilles. In een derzelve deed hij nu de 150,000 roebels in bankbliljetten en in de andere eenige oude couranten of papieren van geene waarde en be gaf zich daarna naar de depöt-kasde porte feuille met bankbiljetten in de hand en de an dere onder zijnen mantel verborgen houdende. Nadat hij nu de bankbiljetten aan den bewaar der had voorgetelddeed hij dezelve weder in zijne portefeuille, welke hij toesloot, aange zien de sleutel onder zijne berusting moest blij- tven en gaf op eene behendige wijze de porte feuille met papieren toen daarvoor in de plaats. De ontvanger was in liet denkbeeld dat hij de 150,000 roebels in zijne kas had zoodat de is open; zij vat moed, ontsteekt licht en den keldertrap af. Wat vindt zij hier lijken haren zwager dood naast haren en nog een paar zijden spek er zoek heeft, met t gende doen opmaken De zwager wilde den erf genaam op eigen houtje spelen. Toen hij het geld had had hij nog zin aan de zijden spek die boven de hangplanken waarop hel lijk rust te aan een’ balk hingen. Hij steeg op de hang planken om er bij te kunnen doch deze kon den den dubbelen last niet dragen het touw brak en de beide broeders vielen op het daar onder liggend kelderluik hetwelk vermolmd en met zijne verroeste hengsels, doorbrak. Zoo ging de val nog dieper, en voegde een tweede lijk bij liet eerste. De doode had op Cenc vrees- sclijke wijze zijn huisregt gehandhaafd, en den reglmatigen eigendom zijner achterblijvende vrouw beschermd. Het besturend kanton Bern heeft aan al de Europesche kabinetten de door den land- i dag ter ontbinding van het afzonderlijk ver bond genomene besluiten toegezonden benevens de stukken die daarop betrekking hebben daarbij protesterende tegen elke poging, welke in liet werk gesteld mogt worden, om in de binnen- landsche aangelegendhcdcn van liet eedgenoot schap tusschenbeide te treden met de bijvoe ging dat Zwitserland elke zoodanige poging met de wapens in de hand zoude weren. Deze stap schijnt gedaan te zijn, ten gevolge van de door liet afzonderlijk verbond bij onderscheidene mogendheden gedane aanvrage om hulp of tus- scheiikomst. Berlijn, 7 November. Uit een onlangs gegeven overzigt van de theologie in Pruissen blijkt dat er op de zes lioogescholen dezes lands, van 18391840, in hel geheel 962 en in den winter-cursus van 18461847, slechts 658 theologen gestudeerd liebben. Berlijn en Koningsbergen hebben de meeste studenten in de theologie, namelijk de helft, verloren. Ook te Bonn en te Breslau is bun getal bijna tolde helft verminderd. Halle is eigenlijk de theolo gische universiteit geworden, en telt nog meer dan 300 studenten in de godgeleerdheid, meent, dat het toenemende materialisme ontvreemding eerst ontdekt werd, toen men de som aan den eigenaar terug geven moest. Klewinski had deze daad alleen gepleegd om aan zjjne hartstogt voor het spel bot te kunnen vieren. Hij had gehoopt, door eene zoo belang rijke som de fortuin te kunnen dwingen en alsdan in slaat gesteld te zijn, om de portefeuil le, vóór dat zij zoude worden opengemaakt, weder te verwisselen. Zijne verwachtingen wer den echter door het lot niet verwezenlijktzoo dat hij zich bij geene mogelijkheid uit deze moei- jelijkheid kon redden en alles bekend heeft. Londen, 9 November. Te Londen zijn de inwoners opmerkzaam gemaakt op de nadering der cholera. Sedert 16 jaren dat zij zich liet eerst vertoonde, is de stad zeer vergroot en de bevolking met 250,000 menschen toegenomen maar zij is in deze 16 jaren noch zindelijker noch gezonder geworden. Het is dus van be lang, alle mogelijke maatregelen van voorzorg te nemen en zoo wel de regering als het par lement moet er op bedacht zijn, daar de nood, die in den winter verwacht wordtde vatbaar heid voor deze ziekte aanmerkelijk zal verhoo gd’. P A R Ij s14 November, dat er sprake zoude zijn II. Lodewijk weder op te rigten. kert dat er binnen kort eene donnantie zal verschijnenwaa gen ter toelating in deze orde zullen geregeld worden en welke ter zelfder tijd verscheidene lioofd-officieren van het leger tot ridders dezer orde benoemt. De luchtreizen zijn te Bordeaux nog altijd zeer in den smaak. Zondag 11. zijn vijf ballons opgestegenwelke alle zonder ongelukken we der nederdaalden behalve die van mej. Emma Vidal, die bij het nederkomen aan een zeer Imogen boom hangen bleef. De jonge luchtrei zigster is meer dan 10 minuten in deze gevaar lijke positie gebleven en hield zich aan eenen tak vast, welke, onder het gewigt van haar lig- chaam bijna brak. Ten einde haar te redden besloten eenige tegenwoordig zijnde personen om zich op elkander te plaatsen en daardoor eene soort van ladder te vormen, zoodat mej. Em ma Vidal eindelijk, van schouder tot schouder en zonder het minste letsel te bekomen den grond bearbeiding voor het Nedcrlandsch zendelingge nootschap waarop het niet alleen den Islam maar ook het bijgeloof der Hindis uit te roci- jen vindt. Het dooden en verbranden der we duwen is daar nog in zwang. Nog gedurig heb ben die vreesselijke tooneelen daar plaats. Zel den sterven er aanzienlijken en personen van vorstelijken bloede, of het kost eenige ongeluk- het leven nooit sterft er een radja of eenige vrouwen verbrand. En zoo van bet Heidcnsch bijgeloof, er niet toe worden gedwon- vrijwillig ter dood gaan. Zij hebben de keus tusschen den brandstapel of den dood door krissteken. In het laatste geval wordt haar lijk met dat van den echtgenoot, gebalsemd en bewaard, om na eenigen tijd te worden verbrandhet is altoos een naastbestaande die den eersten kris- steek geeft, maar nimmer vader of zoon. Het zijn alleen de vrouwen der rijksten des lands, die zich laten verbranden dewijl dit veel meer kosten veroorzaakt dan het krissen. Men maakt in dat geval eene zeer hooge stcllaadje van bam boes. De ongelukkige bestijgt die na vele pleg- tigheden als het vuur zijne hevige hitte heeft. Dan springt zij van boven neder in het midden der vlammen. Rotterdam, 17 November. Met belang stelling leest men in liet verslag der tentoon stelling te Kassei (Allg. Zeil, van 4 dezer) dat de Hollanders bijna niets anders dan goe de stukken en daaronder waarlijk meesterlijke gewrochten hebben geleverd. De veestukken van Bakhuysen Van der Sande te ’s Hage de zee- gezigten van De Gruyter te Amsterdam en Kan- nemans te Breda als ook van Schotel te Me- demblik (gezigt op de haven van Flissingen) en de terugkomst der Fisschers van Verveer in ’s Hage behooren tot de voortreffelijkste!!.” De Utrechtsche Avondpost zegt vernomen te hebben, dat, ter gelegenheid van de in om loop zijnde valsche muntbiljetten een der drie geheime kenteekenen van hunne echt- of valsch- heid bekend gemaakt zou zijn. Zoo als men weetstaat een volgnummer in cijfers op ieder muntbiljet ter regterzijde boven aan terwijl een ander nummer van het folio lager aan de linkerzijde staat vermeld beiden nu, nummer en folio, zijn ter herkenning al tijd met elkander in verband gebragt en wel in dezer voege: wanneer liet nummer uit vier cij fers bestaat, is het folio altijd het eerste cijfer plus één uit vijf cijfers dan is het folio de twee eerste cijfers plus één, en uit zes cijfers, dan de drie eerste cijfers plus één bijv. no. 4234 dan is het folio 5 no. 42345dan is het folio 43 en no. 423460dan is het folio 424. Groningen, 15 November. Van Mei 1846 tol Mei 1847 zijn tot de predikdienst in de Ne- derlandsche Hervormde Kerk toegelaten door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland 4 kandidaten van Zuid-Holland 6van Noord- Uolland 4, van Zeeland l, van Utrecht 3 van Friesland 3 van Overijssel 5 van Groningen 5 en dus in het geheel 31 kandidaten. Het getal der studenten die zich aan de hoo- gcscholen des rijks, mitgaders aan de athenaea in de godgeleerdheid en de daartoe voorberei dende wetenschappen oefenen, bedroeg dit jaar 294zijnde 27 minder dan in het vorige. weg goedkooper is. Eene I met de mijn-compagnie de la Vieille Montagn kerkelijke verwarringen vele jongelingen afschrik- i i/E V1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1