NIEUWS- EN ADV.ERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I J No. 94. 1847. 2de Jaargang. Woensdag den 24 November. n BINNENLAND. ■j. >33 BUITENLAND. i.00. in Sn eek, 18 November, vergadering der leden koophandel hem schuldig in Daarna verbrand- van 7 duim 8J, >’4; e op !2’ C9* 50* Er lagei II. S., exempla helder e- de ir- lit Je in in sn u- 211 n- ar a n is ol- ok :n- oo. icc- 18, d- 211 d- jr- es- >r- ;r- Ifs us lid Ier el- ik- c, te en □t- ad iet i. r. 92; dito 116 pd. dito pd. mier aver tr is Nagenoeg eene week ons midden i zij hebben de dagbladen geplaatst ;en i de groote kerk werd door eene en stand blijk loens en de nden n i regel ltsing, j 5‘ 14’ Al aenlijk door de band van den beul ïn den morgen van bovengenoeni- in in zaak komen aankondig! maanden elders officieel bekend be- luiden toen al de kooplieden zich Een ken voerd door ecnige kinderen stads armenscholen onder directie onderwijzer. Deze plegtigheidgeopend en I sloten met schoon orgelmuzijk door den ver dienstelijken, lalenlvollen organist, Brandtsz Bugs, had plaats in daartoe goedgunstig afgestaan schare van toehoorders van allerlei rang bijgewoond welker talrijke opkomst een is van de algemeene belangstelling in eene maat schappij waaraan ook onze stad zoo vele nut tige en weldadige inrigtingen te danken heeft. Hierna vereenigde zich het meerendeel der le den in de gewone vergaderzaal van het depar tement aan eenen vriendelijken maaltijd waarbij dankbare herinnering aan het verledene en moedigende uitzigten in de toekomst aller har ten tot vrolijke feestviering stemden. In den avond Van den 16 dezer, begaf de officier van jusstitie bij de regtbank te Almelo zich naar Oldenzaalen bewerkstelligde aldaar den volgenden morgen met de regter-commissa- ris en griffier van gemelde regtbank eene huis zoeking, waarvan het gevolg was, dat drie per sonen gevankelijk naar Almelo zijn overgebragt tevens zijn bij die gelegenheid de stempels van rijksdaaldersvan Pruissische thalers en van twaalf- en zesstuiverstukken, benevens twee zak ken valsche rijksdaalders in beslag genomen. Westenbroek, 16 November. Heden zijn hier twee zeldzame en onbekende vogels gescho ten. De een is over het geheel bijkans zwart of donker glanzig groen alleen de vleugels heb ben van boven eene bronsachtige kleur, doch zijn op de punten der veeren weder met eene donkergroene kleur afgezet; hij is 9 palmen lang en heeft eene vlugt van IJ el. De andere vogel is op den rug van kleur als de eerstge- rnelde de borst is witaclitig graauw en van dit oogenblil langwerpige bronsachtige vlekken voorzien het- P A R IJ S Frankfort, 15 November. Volgens re nen brief uit Hamburg van 8 November, had aldaar eene gebeurtenis plaats gehad, waarian men sedert 23 jaren in deze stad geen voor beeld had gezien. Een gebruik aldaar wil dat zoodra een koopman in staat van faillissement vervalt, zijne zaken onmiddellijk door eene ju- rie door de regtbank van koophandel benoemd worden onderzochtwelke onder eede gehou- ruigu v-u uiige- den is te verklaren of de gefailleerde onberis- kweekelingen derpelijk is, dan wel of hij zich aan eenig verzuim van den hoofd- Leeft schuldig gemaaktof bedrog heeft gepleegd. Deze plegtigheid, geopend en be- I In het eerste geval verklaart de regtbank van i orgelmuzijk door den ver- koophandel hem schuldig in het tweede geval den heer 1 wordt hij door de wet tot gevangenisstraf ver- roote kerk oordeeld en in het derde wordt hij voor tien a twintig jaren in een tuchthuis gesloten en aan de kaak ten toon gesteld. Indien de veroordeelde voortvluglig is, wordt, zijn naam o verbrand. J den dag, werd het schavottegenover het beurs gebouw opgeslagen; ten twaalf uur werd er een bak vol brandende zelfstandigheden op gezeten onmiddellijk begon de klok van het stadshuis te zoo als zulks bij de volvoering van ont- eerende straffen plaats heeft. Ten één uur, i naar de beurs be gaven beklom de beul het schavot, door zijne beide knechten gevolgd, en deed den trommel roeren; met luider stemme noemde hij den koop man welke door de jury wegens fraudeleus bankroet schuldig werd verklaard en de vlugt had genomen vervolgens toonde hij aan de om standers een papier, waarop met groote letters den naam van den schuldige stond, liet hij weder den trommel roeren en de vervolgens het papier. Frankfort, 17 November. Te Koblents was op den 13 dezerde geboortedag der ko ningin bijna een ongeluk voorgevallen, dat de treurigste gevolgen zou kunnen gehad hebben. Men had in eene danszaal die door gas ver licht werd eene kroon opgehangen wier bui tengewone zwaarte de zoldering zoodanig boog dat eene gaspijp scheurde en eene uitbarsting plaats had waardoor het grootste gedeelte van het plafond instortte. Gelukkig bevond zich op dit oogenblik nog niemand in de zaal. 18 November. De zoon van den Heden werd hier de i van het VI district in Friesland des Nederlandscben Bijbelgenoolschaps gehouden. Zij kenmerkte zich weder door Chris- telijken zin en veler belangstelling. Het bestuur wenschtedat alle leden in en buiten Sneek haar bijwoonden. Verblijdend voor den Chris- telijkgezinden Nederlander was het, onder an deren, daar opmerkzaam gemaakt te worden op hetgeen het verslag dat aan alle leden wel is uitgedeeld maar door allen niet uaauwkeurig wordt gelezen, behelst, dat het Nieuwe Testa ment door den waardigen zendeling des Bijbel- genootschapsden heer Guericke, is overgezet in het Javaansch en dat de druk onder toe- zigt van prof. Boorda en nu ook van den ver taler zelven die thans hier in liet land is, reeds tot de Handelingen der Apostelen gevor derd is, zoodat de tijd nu niet meer ver zal zijn dat acht milliocnen Muhamedanen en Hei denen, aan het Nederlandsch gezag onderwor pen, de groote werken Gods in hunne eigene tale zullen kunnen lezen. Dat zulks en zoo veel meer, wat men in het buitenland doet, groote geldelijke offers eischt is gemakkelijk te begrijpen en regtvaardigt dan ook volkomen den maatregel van het hoofdbestuur, om aan de af- deelingen voor de eene helftdie zij storten slechts Bijbels te geven ten einde de andere helft te kunnen wijden aan de verspreiding der II. Schriften vooral in onze overzecsche bezit tingen. En wij werden hetgeen in dat verslag ook gezegd wordt overtuigd dat men desniet temin thans wel zoo vele Bijbels kan ontvangen dan vroeger, daar de prijzen zoo veel lager zijn. Er lagen van de onderscheidene soorten der die hier in het depot voorhanden zijn iren ter tafel kleine N. T. in 32°, maar van druk en volgens verbeterde taal en spelling voor 30 ets.groolere in gr. 12° di to dito voor 50 ets.N. T. met I’s. in heele lederen band, voor 1.50, geheele Staten Bij bel, garmond letter en half blank schapenleer, voor ƒ1.50 ezv. Wij hoorden, dat er in het afgeloopen jaar in dit district alleen 30 Bijbels en 45 N. T. werden uitgereikt, vele voorniet, andere voor zeer geringen prijs. De staat van het personeel was niet verminderd. Men ver loor in Sneek twee leden door den dood. Een derzelve eene weldadige weduwe schonk nog aan het Bijbelgenootschap, waaraan zij altijd ge contribueerd had honderd gulden. Men stort te uit dit district in de centrale kas van Fries land meer dan eenig ander in deze provincie. De Zondagschool blijft bij voortduring eene nut tige inrigting, en terwijl velen door hunne gil len, en ook door hunnen voorgang in die school liet Bijbelgenootschap en vooral die onkundigen aan zich verpligten doen dit vooral de onder wijzers en inzonderheid wel de hoofdonderwij zer derzelve. De Bijbel- en Zendeling-vereeni- gingen bevorderen de oogmerken dier genoot schappen door hunne bezoeken bijlangs de hui zen ten einde bij meervermogende!! deelneming op te wekken en bij armen de II. Schriften te verspreiden en op derzelver goede bewaring en doelmatig gebruik toezigt te houden. Des a- vonds werden wij in bet openbaar verslag waar bij Ds. T. Jentink van Nieuwland voorging nog levendiger overtuigd, dat er, ook in den tegen woord igen tijd van achteruitgang der min dere klasse-, geen beter middel is dan de ver spreiding des Bijbels, daar het wel niet kan uit blijven of in de huizen, waar het Brood des levens gebragt en opgenomen wordt (de rede naar bad tot tekst Job. 6: 48, Ik ben hel brood des levens') zal ook uiterlijke welvaart toene men en alz.oo het dagelijksch brood vermeerderd worden. Moge dit geschieden en wel vooral doordien het koningrijk der hemelen al meer en meer komt! Eene ruime collecte toonde bij die gelegenheid ook dat er waarlijk belangstel lende vrienden des genootscliaps tegenwoordig waren. Men leest in de Amst. Courant: Het wordt meer en meer moeijelijk de vraag te beantwoordenwat de Spaansche commissa rissen hier komen doen bevinden zij zich i eene advertentie waarbij ze eene zaak komen aankondigen die reeds voor maanden elders officieel bekend was gemaakt. Zij hebben zich mogelijk bij bijzon dere fondsenhouders of speculanten aangemeld, maar tot heden hebben zij zich nog Volstrekt niet in hunne kwaliteit in betrekking gesteld met het hier ter stede gevestigde commilté 'au Spaansche fondsenhouderswelks bestaan toch aan hunne lastgevers te Madrid officieel be kend is gemaakt. Gisteren heeft de groote vergadering van hou ders van Spaansche fondsen te Londen moeten plaats hebben. Wij zien met verlangen uit naar de daar genomene resolution. Zonder twijfel zijn daar niet alleen vele Engelsche maar ook vreem de houders vereenigd geweest. Naar wij ver nemen zijn althans van hier de liecren Wert heim en Keyzcrleden van het Amsterdamsclic commilté met dat doel naar Londen gereisd. Nijmegen, 17 November. Eene eenvoudi ge boerenvrouw onder Groesbeck had dezer dagen op goed vertrouwen aan een onbekend manspersoon eene som van 180 voorgcsclioten op een paar schijnbaar juweelen oorbellen van groote waarde. De vreemdeling zoude nog den- zellden dag, onder restitutie van bet geleende, die kostbare voorwerpen weder in ontvangst ko men nemen. Hij liet echter niets meer van zich hooren en de goede vrouw bleef in het bezit der bewuste oorbellenwelke bij onderzoek ce- ne waarde bleken te hebben die de som van 10 centen niet te boven ging. De justitie, aan welke van deze schandelijke opligting kennis werd gegeven beeft onmiddellijk een geregte- lijk onderzoek in het werk gesteld. Deventer, 15 November, lieden vierde de alhier in het jaar 1797 opgerigte afdceling der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen bet halve eeuwfeest van haar bestaan bij welke ge legenheid de weleerw. heer J. J. Metzlar eene plegtige feestrede hield en daarna de hooggel.' lieer 1’. Bosscha een sierlijk dichtstuk voordroeg. en ander werd afgewisseld met zangstuk- daartoe opzettelijk vervaardigd en uitge- i cn 1 welk op eenigcii afstand naar de kleur schildpad gelijkt deze vogel is 8 palm lang, en heeft eene vlugt van IJ el. Om de kleine en donkere oogen zijn deze vo gels kaal. De bek is ongeveer een palm lang, liet onderste lid gootvormig regthet bovenste aan het vooreind boogsgewijze benedenwaarts ge bogen dezelve zijn van boven grnanvv ett van onderen eenigZins geelachtig. Drie duimen van de punt van den bek, begint een ongevederde kuil of zak, die onder de oogen een einde neemt. De koppen dezer vogels gelijken, in uiterlijken vorm veel op die van eenen paling. De hals die nog al zeer wijd is, is \an de borst tot de oogen ongeveer 3 palmen lang, cn is, even als de rug, met dons bedekt. De poten zijn met zwemvliezen voorzien en bestaan uit vier vin gers van ongelijke grootte de eerste of voorste vinger heeft 4 leden de tweede 3 leden de derde 2 leden en de vierde 1 lid alles onge rekend den nagel, die ook nog van ieder vin ger een afzonderlijk lid uitmaakt. De staart is 18 duim lang, staat waaijersgewijze achteruit, en beslaat uit 14 gevederde pennen, die, voor al van de zwarte van boven wit gesprenkeld zijn. Overigens zijn deze vogels platachtig, even als onze cenden en zitten bijzonder Steil waartoe hunne platte breede staart hun bijzon der dienstig schijnt te zijn. Tilburg, 19 November. Gisteren heeft Z. M. de koning ecnige huizen en gronden in de nabijheid van het paleis aangekocht waar door het terrein daar rondom een beter geheel zal worden. Ook moet Z. M. bij Dongerswijk eenen koop hebben doen bewerkstelligen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1