NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 95. Zaturdag den 27 November. 2de Jaargang. ’A?'ijs, ILXW Mm ♦Mot J BINNENLAND. deren 31 .pd. BUITENLAND. 15| 14« gelukkigen verkeercn dat ook loren is. ner 23’ 22' CO 50» CO 128 127 110; lojr- 118 Nor- jzen 113 ruien n één i regel ltsing. vo- jer; 64 1U □i- ar- idc an. in in dat It het eel eet len wij bij- >ad an- en im- >s dit jne ui- lad an- ee- zen vel a li ar, us, aar we- uep- iri- on- n; in- leu nt, n, sn. Üg 7 oens- en de plaats. Niet minder dan dertien inrigtigen t en toezigt van hulp in geval het beeld op den pedestal het voorjaar, en wel op den De geheele hoogte den beganen grond het beeld, zal ruim 9^Ned. eene eerste soortgelijke inrigtigen tellen ongeveer veertien duizend deelgenooten die, behoudens eenige weinige uitzonderingen, een aanmerkelijk ge deelte hunner zuurverdiende penningen afzon deren om onder den schijn van te zorgen te gen den kwaden dag, aan de directeuren eene rijke bron van inkomsten voor luttele werkzaam heden te verzekeren. En deze directeuren doorgaans menschen zonder beschaving, stel len de wet aan de geneeskunst-oefenaren die hunne diensten tegen een gering honorarium verleenen en alzoo eenen stand van zaken bevor deren welke voornamelijk voor hen zelven on aangenaam, ja dikwerf grievend is. liet ’s Gravenhaagsche departement der maat schappij Tot Nut van 'l Algemeen. getroffen door de schandelijke misbruiken, welke er, ten nadeele der mindere klasse, in dit opzigt be staan, heeft, eenigen tijd geleden, gemeend de handen aan het werk te moeten slaan om daar aan zoo veel mogelijk, paal en perk lestellen. Eene commissie, uil drie geneeskunst-oefenaren en den voorzitter van dat departement zanten- gesteld, houdt zich onledig met het beramen van een» plan ter bereiking van het beoogde doel. Men verneemt, dat zij hare taak weldra zal hebben volfiragt, en dat zij aan liet genoem de departement zal voorstellen het tot stand brengen, onder zijn beheer en toezigt, eener inrigting tot liet verleenen van ziekte en bij overlijden. Amersfoort, 16 November. Voor eeni gen tijd had alhier eene kunstverrigting plaats aan een kindje van ongeveer 3 jaren welke om hare zeldzaamheid en goede uitkomst, niet onvermeld mag blijven, te meer, daar zij voor ongelukkigendie in hetzelfde geval moglen den bemoedigenden troost oplevert voor hen niet alle hoop op herstel ver- Een lief, aanvallig kind, de lust zij- ouderswas blind geboren en wat men ook beproefd had om aanjict wicht liet dier baarste zintuig terug te geven alle pogingen hieven zonder gevolg, totdat men ten laatste de hulp inriep van den heer Mensert oogarts van Z. M. den koning en oogarts te Amster dam. Dezen kundigen man mogt het dan ook gelukken, deze hoogst moeijelijke kunstbewer king met het beste gevolg te volbrengen, waar- door hij zich een onuitwischbaar regt op de dankbaarheid der hoogst gelukkige ouders ver worven heeft en later op die van het kind zelf, wanneer het op rijperen leeftijd de weldaad beseffen zal hem door dezen verdienstelijken man bewezen. Groningen, 22 November. Men verneemt, dat de voorloopige instructie in de zaak der ge arresteerdenwegens de wanordelijkheden van den 26 Junij II., is afgeloopen en de daartoe betrekkelijke stukken aan den heer prokureur- generaal zijn ingezonden. Zaturdag namiddag te vier ure ontstond |er brand in de labrijk van den heer W. A. Schol- i ten, te Foxltol (gemeente Hoogezand), welke zich in bet begin zeer gevaarlijk voordeed zoo- dat liet gansche gebouw eene prooi der vlammen scheen te zullen worden. Door spoedig aange- bragte hulp werd men den brand echter weldra meester, en bepaalde dezelve zich s'echts tot een gedeelte van het bovenste der fabrijk zoodat de werkzaamheden kunnen worden voortgezet. De brand zoude zijn ontstaan in eene droogc- rijbet verbrande is verzekerd. Tot de spoe dige blussching heeft bijzonder veel toegebragt de spuit, in eigendom behoorende aan denbeer VV. Fasschingjte Marteuslioek door hem zelven vervaardigd, en welker werking verre de hier aanwezige brandspuiten overtreft. Warschau, 16 November. Een naauw- gezet onderzoek het bewijs geleverd hebbende, dat duizenden der edelen in Litthauen zoozeer verarmd zijn van ter naauwernood nog een kampje land, en volstrekt geene boeren meer in eigendom te hebben zoo heeft de regering besloten hen naar de Kroonlanden van Simbirsk, en Tobolsk te doen overvoeren. Londen, 20 November. Het afleggen van den eed door de leden van het lagerhuis ge schiedt met de volgende ceremoniën De griffier roept in eene alphabetische volg orde de graafschappen op en al de leden van een en hetzelfde graafschap, of van denzelfden burg, naderen het bureau van den griffier, en nemen een papier, hetwelk de woorden van den eed bevat en een exemplaar van het nieuwe tes tament in de hand. De griffier leest den eed voor, waarna ieder lid zijne lippen op het hei lige boek drukt. Dertig leden vervullen ten gelijken tijde deze plegtigheidieder afgevaar digde deponeert voor zijn vertrek de proces verbalen van de ambtenarendie bij zijne ver kiezing hebben gepresideerd en schrijft zijn’ naam op het parlementair register. Daarmede is dan eene plegtigheid geëindigd, die, voor iedere af- deeling van 30 leden een half uur duurt. Naar men verneemtzal de senaat van de universiteit van Cambridge eene petitie bij het lagerhuis indienen ten einde hetzelve dringend 00ST-INDIE. Uit Makasser wordt van 9 Augustus 1847 geschreven hoe daar eindelijk voldaan is aan de sints lang erkende behoefte aan het oprig- ten eener Protestantsche kerk buiten het fort Rotterdam waar er tot nog toe alleen eene be- - l II I I '-TT-.1'1] stond. Daar echter de noodige gelden ontbra ken besloot men op het eind van 1845 te trach ten door het inzamelen van liefdegaven tot het geweuschte doel te geraken. Meer dan drieën twintig duizend gulden vloeiden dan ook te za nten uit de mildadige handen eener gemeente die slechts zeshonderd zielen telt waarbij zich nog bovendien eene milde ondersteuning van gouvernement» wegc kwam voegen. Nadat de voorbereidselen tot den opbouw geheel waren in orde gebragtwerd op den 8 Augustus pleg- tig de eerste steen van het Godshuis gelegd. Na een te dier plaatste opgerigt spreekgestoel te beklommen te hebben hield de predikant F. VV. van Hengel eene korte maar kernachtige godsdienstige redevoering, door een bartel ijk ge bed voorafgegaan. Na het einde dezer rede nam de secretaris der commissie het spreekgestoelte in, en las een op perkament geschreven proces verbaal -oor, waarvan de strekking was, de ge beurtenis van den dag aan de nakomelingschap bekend te maken, door hetzelve, benevens al lerlei soorten van gangbare munten in een loo- den kistje te sluiten, dat voor aller oogen werd digt gesoldeerd en daarna in een voor hetzelve bestemde nis geplaatst. Toen hierop de gouverneur den eersten steen plegtig gelegd had hield hij eene korte rede voering waarin hij herinnerde dat deze kerk de Hendriks-kerk zoude genoemd worden als eene hulde aan dien prins, den eenigen vor stentelg, die deze plek bezocht had. Frankfort, 20 November. Langzamer hand worden meer en meer bijzonderheden van de inneming van Freiburg bekend. Het huis van den burgemeester Fournier is geheel door het volk verwoest. Hem zelven vond men in den wijnkelder, waar hij, als een boer verkleed zich in een ledig wijnvat had verscholen. Hij ware gewis een offer van de volkswoede gewor den, hadden niet eenige soldaten van Bern hem uit de handen der burgers gered en aan de pro- visioneele regering overgeleverd. Ook de ker kers werden door bet volk bestormd en de ge vangenen in vrijheid gesteld. Men spreekt ook van een’ Jesuit, die als een boer verkleedmet de wapens in de hand gedood zou zijn. Alle huizen der Jesuitcn zijn vernield. Naar men verneemt, zal de nieuwe regering een ontwerp van wet voorstellen waarbij ieder voorstel tot terugroeping der Jesuitcn met levenslange ver banning wordt gestraft. Berlijn, 20 November. Volgens berigten uit Koningsbergen, zou de cholera reeds tot aan de Russisch-Pruissische grenzen gevorderd doch zeer goedaardig van karakter zijn. Men vrees de, dat de ziekte zich ook daar binnen drie a vier weken zou openbaren. ’s Graven ii age, 20 November. Te Schild- wolda werd op den 18den dezer met eenparige stemmen tot predikant benoemd ds. L. Muu- tinghe predikant bij de Hervormden te Menal* dum. Het mag niet onvermeld worden gelaten dat de heer Wijchgelaan wien de meeste stem men behoorendezelve heeft doen uitbrengen naar de keus der gemeente. ’s G R A V E N H aG E 23 November. Onlangs werd melding gemaakt van den goeden voort gang der werkzaamheden tot het oprigten en Stellen van het voetstuk voor het standbeeld van prins Willem 1. Thans is die voorloopige ar beid afgedaan, en alles in de beste orde gesteld aan een verbonden en voor de fijne bewerking gereed gemaakt. De aannemer Galman onder wiens leiding alles plaats had is met een be zoek van Z. Exc. den minister van binnenland- sche zaken vereerd geworden die hem zijne te vredenheid betuigde over het werk en de orde en spoed waarmede het was daargesteld. De verdere werkzaamheden zijn alsnu opgedragen aan den heer architect Reijers bijgestaan door den meester steenhouwer Rotteveel die ook bij het stellen en oprigten van het voetstuk den aannemer heeft ter zijde gestaan. Men verneemt, dat de plaatsing van het beeld op den pedestal in het begin van 8 Maart zal plaats hebben, van het gedenkteekenvan tot den kruin van ellen zijn. Amsterdam, 23 November. De Zuid-Hol- landsche maatschappij tot redding van schipbreu kelingen heeft sedert de oprigting der maat schappij den 20 November 1824 aan niet min der dan vijfenvijftig in nood verkeerende sche pen bijstand verleend, en zelfs zijn er twee met hunne ladingen door de aan de maatschappij behoorende Schokkergered en veilig binnen gaats gebragt; terwijl op verschillende wijzen, zoo wel op de kust als in volle zee tweehon- derdeenentachtig zich in doodsgevaar bevinden de schipbreukelingen zijn gered zoo als dien ten gevolge aan onderscheidene edele en stout moedige redders, gouden, zilveren en bronzen medailles, benevens getuigschriften, waarin de lofwaardige daad van redding is vermeld zoo ook welverdiende geldelijke belooningen zijn uit gereikt, terwijl mede aan een groot aantal be hoeftige weduwen wier echtgenooten den dood in de golven vonden, uit voornoemd fonds, in den geest van de edele erflaatster, mejufvr. J. M. de Raadt, dadelijke geldelijke onderstand is uitgereikt; zijnde de middelftntot redding nood zakelijk in den besten staat voorhanden. Amsterdam, 24 November. Ten gevolge der door den heer minister van oorlog bekend gemaakte bepalingen zullen voorloopig tot na der orderde plaatsvervangers bij de nationale militie in den regel niet meer tot het aangaan eener vrijwillige verbindtenis bij de staande ar mee, ingevolge art. 171 der wet van deu 8 Ja nuary 1817, worden geadmitteerd, dan in de beperkte toepassing van dat wets-artikel en ge volgelijk slechts éénmaal in liet jaar, op bet tijdstip namelijk dat de zamcnstelling van het in gestadige dienst blijvende gedeelte bij de korp sen is plaats hebbende, hetwelk thans in de maand Augustus is; doch zijn daarentegen voor de lotclingen en nummerwisselaren van de na tionale militie, tot het aangaan van verbindte- nissen voor de staande armée, lijdelijk buiten pfl’ect gesteld de beperkende bepalingen welke daartoe betrekkelijk in November 1835 zijn uit gevaardigd zoodat deze, met inachtneming ove rigens van de verder op dit punt bestaande ver ordeningen tot nader order tot eene vrijwillige verbindtenis bij de korpsen hunner keuze zullen kunnen worden toegelaten onverschillig bij welk korps zij zijn ingedeeld. Rotterdam, 23 November. Men leest het volgende iu de Geneeskundige Courant-. Onder de steden in welke de zieken-bussen eene schromelijke uitbreiding hebben erlangd, bekleedt het vorstelijk ’s Gravenhage voorzeker

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1