NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 96. 2de Jaargang TVoensdaq den 1 December. r- 2* 3A ALLERLEI. 5.00. Voens- ten de 22 J ICC*. 50’ 110 xico 3ene van rlie- Jhu- ken. leri- nid- was men op :ort- ka- om- ge- lent tte i te 14J ia;; 29‘ 10- 231 vam Uwe lien en loei i te cel- met vast i en niks be- i er loor dat >nze aan en stel- n. i al- den oen 8 pd. id n. pd. )des- 209; 114 Voer Oost- vl. doch ngsb. 6 w. Sept. 32’. ?nden in één a regel atsing. plan voor dit gebouw is ontworpen door den knndigen architect', den heer W. A. Scholten onder wiens toezigl hetzelve is daargesteld door den heer J. de Vries, mr. timmerman en aan nemer te dezer stede. In ’s rijks nnint is de oppcrmachinist op wijze om een Jn deren vatte kwetstedat hij i Berlijndie alleen genover den post twee biljetten gebruik toen zij kamers her zijn gereisd in het korte tijdsbestek kwamen. Darmstad, in de zaak van j heim gehouden geene zaak van i heid van den. Intusschen moetvolge verspreid geruchtzoo i ongelukkige gravin werkelijk vermoord is. Vol gens hetzelfde gerucht, zou de moord door ver- worging hebben plaats gehad. Ten einde alle sporen van zulk eenen geweldigen dood te ver nietigen zou het hoofd der vermoorde in de naauwe ruimte van eenen openstaanden schrijflesse naar gebragtmet eene brandbare vloeistof (wijn geest) bevochtigd en deze in brand gestoken zijn. Men vermoedt, dat deze handeling zoo dikwijls herhaald is totdat het hoofd de hals en de schouders (aan welke ligchaamsdeelen men de sporen van verworging zou hebben kunnen ontdekken) zoo veel mogelijk verkoold waren. Voor deze opvatting schijnt ook de omstandig heid te pleiten dat aan en in den schrijflesse naar het vuur alleen daar het hout heeft aan getast, en min of meer verkoold waar de brand bare vloeistof zich heeft verspreid. Londen, 24 November. The Morning Chro nicle meldt, dat zich eenige gevallen van cho lera te Sligo hebben voorgedaan. Men hoopt evenwel, dat dit niet de Aziatischemaar de En- gelsche cholera zijn zal. Professor Simpson te Edimburg heeft een middel gevonden om ongevoeligheid te bewer ken dat de voorkeur boven inademing van zwa- vel-aether verdient. Het heet trichloride van formyle of formyIchorid. De chemische zamen- stelling is het eerst in 1835 door den Franscben geleerde Dumas ontdekt. Het is genoegeenen doek of spons met genoemd vocht onder den neus te houden en de ongevoeligheid volgt na eenige seconden. Er is dus geen werktuig tot inademing noodig en het vocht heeft geenen on- aangenamen reuk. Het is eene kleurlooze olie achtige vloeistof, van aangenamen geur en zoe ten smaak. Voorts doet eene veel geringere hoe veelheid, dan de zwavel-aether, dezelfde werking; het inslapen is spoediger, meer gelijkmatig en minder bedwelmend. Te Edimburg zijn zoo wel bij verlossingen als bij chirurgische opera- tiën bij welke ook de heer Dumas van Parijs tegenwoordig was, verschillende proeven met dit middel genomendie een gunstig gevolg hadden. doch in weerwil van eene hagelbui van kogels, ging de dappere karabinier voort met vuren en bij ieder schot viel een slagtoffereindelijk stort te hij zelf door eenen kogel getroffen neder. Hoe wel zwaar gewond ging hij desniettemin voort met schieten, totdat Zijne makkers hem tchulp Zijne wond is niet gevaarlijk. 23 November. De instructie graaf v. Görlitz wordt zeer ge- en zulks teregtten einde eenig belang aan de waakzaain- de justitie zou kunnen onttrokken wor ms een algemeen veel zeker zyn dat de eene ilrerniswaardijje liet leven gekomen: hij kwam, namelijk, te dijt lii| werking zijnde stoomwerktuig dat liem bij zijne klee- eenige malen in het rond slingerde en dermate, oogenblikkelijk bezweek. Twee dames te i een buis bewoondenontvingendezer da- voor de opera. Zij maakten van deze onbekende gunstbetooniugmaar vonden om middernacht uit de opera te huis kwamen hare van al wat kostbaar was beroofd. Den 20 Novem- eenige heeren van Parijs over Boulogne naar Londen van 12 uren en 50 minuten. De koningin van Spanje heeftop eene partij bij de gravin del Mantoyo het bal geopend met den president van den mi nisterraad en vervolgens met den ambassadeur van Napels en den gezant van Frankrijk gedanstde koninghaar gemaal danste met de gravin Telia. Den 20 November is de vrouw van den landbouwer I. Mannekete Borger-Compagnievat» drie welvarende kinderen zijnde twee zonen en eene dochter bevallen. De Porlugeesche ambtenaren hebben sedert zeven maanden geen tractement ontvangenwaardoor diegene onder hen welke geen vermogen bezittenhonger lijden. Eenigen dezer hebben zich onlangs verstoutom koning Ferdinand mondeling, om geld te bidden. Toen Z. M. hun vraagde, ’sGraVENHAGE, 2G November. Men ver neemt, dat thans ook de persoon van Scrivelius, timmerman die zich wegens een ander feit in hechtenis bevond betrokken is in het geding dat tegen zeven andere personen gevoerd wordt ter zake van het vervaardigen en in omloop brengen van valsche munt-bi.ljetten zoodat het getal personen die daarvan beschuldigd wor den nu acht bedraagt. Men wil weten dat Van der Straaten die tot de vervaardigers moet behooren vroeger aan ’s rijks munt is geplaatst geweest. De instructie in deze zaak wordt steeds met ijver voortgezet en moet, naar men verzpkert, tot belangrijke resultaten hebben geleid. Amsterdam, 27. November. M. den koning behaagd lake burgemeester burgemeester gemeester Het heeft Z. aan d<: heeren K. Hoef- van fiedel, G. de Krijger, van Driel en N. Spillenaer, bur- van Waardenburg, toe te kennen eene gouden medaille als een bewijs van erkentelijk heid voor de wijzewaarop zij zich hebben ge kweten van de taak tot de uitvoering der aar dewerken aan den grooten weg in den Boeme- lerwaard, ten voordeele der noodlijdenden. De Amsterdamsche regtbank heeft een’ tap per diens vrouw en een’ particulierwegens manslag door onvoorzigtigheid veroordeeld tot drie maanden gevangenis en ƒ25 boete elk; de laatste had in de tapperij der beide anderen ie mand op zoo veel jenever getractcerd dat deze dien ten gevolge denzclfden dag overleed. Rotterdam, 25 November. Heden heeft het kantongeregt no. 2 beslist, dat heelmees ters tot de genezing van uitwendige en heel kundige gebreken inwendige middelen voor schrijvende geenen anderen tak van de genees kunst uitoefenen dan waartoe zij bevoegd ver klaard zijn en heeft dien ten gevolge den heer A. Symons, heel- en vroedmeester alhier, die deswege door het publiek ministerie was ver volgd ontslagen van alle regtsvervolging. Het beginsel werd voor den heer Symons door mr. H. H. Telsadvokaat alhier, verdedigd. Eergisteren had hier ter stede een treffend ongeluk plaats. Te half zes ure des avonds keerden de twee dochters der heeren I) en 11van de door haar bezochte school naar huis terug. Op de Wijnhaven gekomen schijnen zij door de duisternis in het water ge- loopen te zijn waarbij het 14jarige dochtertje van laatstgemelden heer het leven verloorde 12jarige jonge jufvrouw 1)heeft haar be houd te danken gehad aan een touw dat van een der daar liggende schepen naar den wal reikte, en waarop zij bleef hangen, zoodat hare redding hierdoor voor de ter hulp toegeschote- ne personen gemakkelijker werd. Rotterdam, 26 November. Men schrijft ons uit Zeeland dat een aantal gouden voor werpen afkomstig uit het gestolenc bij mejnf- vrouw Evenepoel te Brussel in die provincie verkocht zijn. Belgische policie-beambten heb ben er dezer dagen onderzoek naar gedaan. Leyden, 24 November. Onze boogeschool en de wetenschappen hebben een barer sieraden verloren. De hooggeleerde heer J. C. Broers professor in de genees-, heel- en verloskunde, overleed heden nacht, na eene ziekte van eeni ge weken. Hij mogt den ouderdom van slechts 52 jaren bereiken. Men meldt uit Delft liet volgende: Zaturdag jl. is in den morgen tusschen 4 en 6 ure te Delfgaauw nabij deze stad bij den landbouwer Reukman een diefstal gepleegd die zich volgender wijze heeft toegedragen Zekere Kern pers uit Hanover, bij bovengemel de als arbeider gewerkt hebbendedoch drie dagen te voren om redenen uit deszelfs dienst ontslagen had gedurende twee dier dagen in eene der hooibergen doorgebragt, eene gunstige gelegenheid afwachtende om zijnen gewezen meester te bestelen hetwelk hij met veel over leg heeft uitgevoerd. De landman heeft twee bouwmanswoningen in gebruik, nevens elkander gelegen in beiden waren de karnmolens in werking, hetwelk veel geraas veroorzaakt; de B U I T E N I. A N D. FRANKFORT, 24 November. Betreffende de positie der cedgenootschappelijke armee, deelt een schrijven uit Bazel het volgende mede: Zoo even ontvangt men hier het berigtdat de bonds- troepen van alle kanten tegen Lucern zich in beweging hebben gesteld. Toen de kolonne van Zurich en St. Gallen tot Baar voorlgedrougen was gaf Zug zich zonder wederstand over en werd door twee batailjons bezet, van welke liet grootste gedeelte weder op marsch is gegaan en wel in de rigting van Arth hetgeen dien zelfden dag (den 20), waarschijnlijk des avonds nog door de bondstroepen bezet is. Bij Hoch dorf, nabij het begin van het meer van Baldegg moet een klein gevecht hebben plaats gehad waarna de troepen van het afzonderlijk verbond eene rugwaartsche beweging naar Rothenburg ge maakt hebben. Zoo moet ook een gevecht bij St. Erhard, niet ver van Sursee, en gelijktijdig bij Russwijl geleverd zijn. Volgens deze berig- ten was de stelling van het eedgenootschappe- lijk leger den 21 waarschijnlijk als volgt: De regtervleugel steunde tegen de rivier Emmen tusschen Wertenstein en Schachen het centrum stond tusschen Bertischwijl en Rothenburg, ter wijl de linkervleugel Küssnacht aan de Vierwald- stattersee en Udligcnschwijl verdedigde. De ar mee vormde alzoo eenen boog van 4[ tot 5 uren lengte, die heden tot eene lengte van 2 of 3 uren zal verkort zijn. De manoeuvre van Dufour is, in een strategisch opzigtmeesterlijk hij ver mijdt alle moeijelijke punten en tast depositiën altijd van dien kant aan, waar zij liet gemakke lijkst en zonder veel bloedvergieten kunnen ge nomen worden. [Volgens latere berigten is Lucern ook reeds in het bezit der troepen van het eedgenootschap.] Eene der aanzienlijkste weverijen te Praag het huis Richter, heeft den 21 dezer zijne be talingen gestaakt, met een passief van 500.000 fl. Deze ramp was des te meer onverwacht omdat de handel van Praag geen nadeel heeft ondervonden van den ongunstigen staat van za ken in Engeland en in andere landen. Het huis Richter verschafte aan verscheidene honderd ar beiders werk en betaalde iedere week meer dan twee duizend guldens werkloon. In een gevecht met de troepen van het afzonderlijk verbond, heeft een karabinier uit Zurich, slechts 21 jaar oud, zich bijzonder on derscheiden. Achter eenen eikenboom staande velde ieder schot van zijne hand eenen vijand ne der. Toen de soldaten van het afzonderlijk de dief waargenomen om zijdelings in eene der woningen een venster open te breken en in ee ne kamer te komen, al waar een lessenaar stond die hij heeft opengebroken en zich van de contanten die daar aanwezig waren meester gemaaakt. Dadelijk na hel ontdekken van den roof, stelde men gepaste maatregelen in liet werk om den vermoede!ijken dader Kempers in handen te krijgen hetwelk met eenen gun- stigen uitslag is bekroond geworden na voor af gedane nasporingen te Delft is hij eeni gen tijd daarna te Amsterdam in een logement, waar hij zich bevond gearresteerd denkelijk voornemens zijnde, om naar zijn land te Vertrek ken en daar van de geslolene gelden goede sier te maken hij is vervolgens naar Delft gebragt en daarna aan de justitie te ’sGravenhage over geleverd. Hij had op eenige guldens na het geld nog bij zich benevens eene pistool met dubbelen loop een zakje kruid eenige ganzen- hagels en percusiondopjes. Zaandam, 23 November. Heden is pleg- tig ingewijd en voor de dienst geopend het al hier nieuw gebouwde stadhuis, waarvan de eer ste steen is gelegd op den 16 Julij 1846. Het weldoordachte en gelukkig uitgevoerde an voor dit gebouw, is ontworpen door den verbond dezen geduchten vijand in het oog kre- overige liuisgenooteh en dienstboden waren af- wezitr. om de koeiien te melken dit tiidstin heeft

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1