NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 97. Zaturdag den 4 December. 2dc Jaargang:. Londen, 27 November. De beide kamers BINNENLAND. T- de hoofdstad 23 i. X Unterwald" Woens- liten de Raap- Dec. lager epollie 1((| 60£ 1( <4 zenden, an één I en regel I aatsing. t. 15* 14 29* Hi 24 A den keizer van en 1 December wier echtgenoot dezer dagen is I het verhemelte dus tijdens het lijk boven aarde I diefstal gepleegd. gat gemaakt had groot genoeg is door het wa- all'e verdere on- 127 380 pd. i’. 132 Koer- prijsh. f205; <214; andel doen -Vries, jorjaar Mie in Ie op- Faa Char- dorp ■.telijk i nken side werd lenen ziju Jarel waar- Jgens der- racht reesd man toe wijn l zei- n zij- 1 een aair amd, met scho- kos- larop ;alfd. tond- donk pleg- tings- (dief- i oren, j litige I J be- k en ver- i Men e ge- De berigten uit Lu- cern loopen tot 25 November. Er is daar reeds eene soort van provisionele regering gevormd die echter waarschijnlijk eerlang door eene andere vervangen zal worden doch de hiertoe bestem de personen bevinden zich nog in gedwongene of vrijwillige ballingschap. Van uur tot uur keeren sedert langoren tijd afwezig geweest zijn de personen terug men wil ook dr. Steigeren dr. Casimir l’fjfler onder hen opgemerkt heb ben. Tegen den 26 zou eene volksvergadering belegd zijn, door welke de regte provisioneele regering zou benoemd worden. De oude regering heeft, behalve de schatkist ook nog eenen voorraad van 7000 mud granen medegenomen. Reeds na den ongelukkigen af loop van het gevecht bij de Gislikerbrug heeft zij de stad verlaten. Generaal Salis Soglio moet zeer verontwaardigd over dit gedrag geweest zijn en zijn spijt betuigd hebben dat hij zich met lieden van dien aard had ingelaten. Generaal Ziegler is tot plaatskommandant van Luccrn be noemd. Te Basel was den 26 het berigt ontva’" dat de kantons Schwijz en Unterwald'- u^en.’ tuleerd hebben. 8e“api" in om- Ruslaml aanstaan ‘•n-, St. Petersburg gelooft jaren den scheptur kan voeren zonder door den adel vergiftigd of op eene andere wijze om het leven gebragt te worden, is men zeer nieuwsgierig te vernemen of de keizer vóór dien tijd zoo als eenigen ge- looven ten gunste van den grootvorst troonop volger van den troon afstand zal doen ande ren meenen weder, dat het bij eene oude Rus sische wet verboden is, langer dan vijfentwintig jaren over dit rijk te heerschenen zeggen dat de keizer voornemens is den senaat bijeen te roepen en deze barbaarsche wet te doen in trekken. De keizer zelf schijnt het heillooze tijdvak van 1850 niet uit het oog te verliezen. Zoo moet hij in 1845 aan eenen der beroemdste Fransche schilders welke bij hem in liooge gunst staatgezegd hebben dat hij nog slechts 3 jaren te wachten had, om een tijdvak te be reiken, dat voor alle keizers van Rusland zoo noodlottig was. Keulen, 30 November, heeftóp den spoorweg waarls 1 loop is; eenige zijn reeds in banden der justi tie gekomen. Indien men geloof mag hechten aan de geruchten zouden nog meerdere perso nen aan deze misdaad medepligtig zijn» BUITENLAND. I rankforï, 28 November. Dezer dagen heelt te Berlijn de overbrenging plaats gehad \au het stoffelijk overschot der soldaten, die in den oorlog van 1813 sneuvelden en begraven waren op eene plaats waar men op dit oogen blik bezig is met het bouwen eener kaserne. Zes doodkisten bevattende het gebeente van de ze slagtoffere zijn naar het naburig kerkhof overgebragtbegeleid door liet batailion invali den en een gedeelte van het garnizoen der hoofd stad. De Veldmaarschalk v. Boyen en eenige an dere hoofdofficieren volgden dezen militairen stoet de laatste eerwelke aan de verdedigers des vaderlands werd toegebragt. 'Verscheidene geruchten zijn weder i loop, welke allen op betrekking hebben. DI de heeft keizer Nicolaas 22 jaren geregeerd daar men algemeen te f' dat geen keizer langer dan 25 j Eergisteren avond van Dusseldorp her- het geval plaats gehad, dat eene vonk van eenen der wagens van de eer- I ste klasse aangestoken heeft, liet vuur daar reeds doorgebrand was en de vlam bereids verdel-om zich been sloeg, eer het den in liet rijtuig ge- zeten heeren gelukken mogtden nood in wel ken zij zich bevonden kenbaar te maken. Ook zelfs toen hield het nog eenigen tijd aan eer men den trein kon doen stilhouden. De brand, die reeds een g om er te kunnen doorkruipen ter der machine gebluscht, en heil hierdoor voorgekomen. Uit Zwitserland. loopen soort trok; bij loopt den stoep op, schelt aan vraagt naar de kinderen en ontvangt ten antwoord dat er rpeds iemand was gekomen om ze af te halen en dat het knaapje bezig was zijn over jasje aan te trekken dm zich daarna bij zijn zusje te voegen dat reeds in het rijtuig zat. Vol schrik vliegt de knecht den stoep af, rukt liet portier der vigilante open, en ziet er inderdaad het kind naast eenen hem onbekenden heer zitten. Geheel ontsteld door dat gezigt behoudt hij slechts zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij het kind er uittrektwaarop de eveneens- ontstelde heer in de vigilante den koetsier toe schreeuwde dadelijk weg te rijdenhetgeen deze volvoerde vóór dat de verschrikte knecht óp het denkbeeld kwam den man te vatten en daardoor gelegenheid te geven tot eene nadere opheldering dezer zaak welke wij minstens zeer zonderling noemen en waarvan men tot heden nog niets naders heeft ontdekt. Amsterdam, 30 November. Door de al- gemcene rekenkamer is bekend gemaakt, dat ter vermindering der in omloop zijnde muntbiljet ten van honderd gulden op nieuw bij de al- gemeene rekenkamer is overgebragt voor eene som van één millioen vier honderd duizend gul den aan zoodanige ingetrokkene muntbiljetten (zoadat er thans, met inbegrip der bij vroegere aankondiging vermelde som van ƒ6,510,000, voor een bedrag van zeven millioen negen honderd tien duizend gulden aan muntbiljetten is inge trokken. Amsterdam, 1 December. Met groot ge noegen kunnen wij vermelden dat thans voor J van het waarborg-kapitaal van ten 'i - - in8e’ dat alzoo nu niets meer in den de oprigting dezer nuttige instel de hoofdstad zoo dringend be- het volle bedrag y 400,000 2* pCt. nat. werkelijke schuld behoeve der spaarbank te Amsterdam, is (schreven en weg staat aan ling, waaraan hoefté heeft. Wij hopen thans spoedig iets naders te ver nemen nopens de verrigtingen der Spaansche financiële commissie in deze staddaar ook de heer Henderson (de gedelegeerde der buitenland- sclie fondsenhouders te Madrid) zich sedert een paar dagen alhier bevindt. Utrecht, 29 November. In den afgeloo- pen nacht is bij mej. de wed. Neuman op het Oudkerkhof, wier echtgenoot dezer dagen is overleden en d stond, een stoute diefstal gepleegd. Een ver moedelijk in huis geslopene dief heeft het be nedenste kastje van de secretaire opengebroken en een trommel met 19 horologiën alsmede goud- en zilvergeld ter waarde van omstreeks 1300medegenomen. B 0 v en K a R s p E l 28 November. Heden had alhier de inwijding plaats van een nieuw orgel in de Hervormde kerk. Eene menigte toehoorders zoo van Enkhuizen als van de na- I burigc dorpen was zamehgevloeid om de eer ste toonen van het voortreffelijk instrument bij de godsdienst-oefening te hooren. Deskundigen verklaren dat de jeugdige makers de Gebroe ders van Dam (waardigé opvolgers der firma hunner ouders) te Leeuwarden alle eer bij de zamenstelling toekomt. Het orgel werd eenige dagen vroeger geëxamineerd en thans bespeeld door den heer G. H. Meijroosstads muzijk- mecster te Enkhuizen, welke mede, door een des namiddags gegeven orgel-concertde gemeen te en verdere toehoorders zeer verpligtte. Almelo, 28 'November. Na de arrestatie der 5 in hechtenis genomen personen te Olden- zaal heeft een ingezeten dier plaats haar op het onverwachtst verlaten; men houdt hem verdacht van, in eene groote mate, medepligtig te zijn aan de misdaad van valsche munterij ook ver neemt men, dat de instructie en de verhooren der verdachten schier onafgebroken door den heer regter-commissarismet de instructie be last in tegenwoordigheid van den heer officier van jiistitte; worden voorgezet; ook zijn reeds acht getuigen, uit Enschede, Lonnekèr, Losser .en uit deze plaats, in deze zaak gehoord. Ver der verneemt mendat er reeds een groot getal der yalsche muntenmeest Pruissischein om- Sneek, 3 December. In de laatst voorgaan de week zijn acht stuks runderen gestorven van de stal van den landbouwer Sander Bruine- woldin het naburige dorp Jutrijp en wel, naar wij vernemen, aan eene ziekte, welke de landlieden, in dezen omtrek, met den uaam van venijn bestempelen, waarschijnlijk daarom, dewijl de ondervinding geleerd heeftdat de sappen van het dier, hetwelk aan deze ziekte lijdteene vergiftige hoedanigheid aannemen. Immers er zijn voorbeelden dat liedendie zulke gestorvene runderen vilden en zich bij dezen arbeid met het mesdat zij daartoe ge bruikten, onvoorzigtig in hand of vingers sne den zoodat het eene opene wond veroorzaak te, na weinig tijdsverloop eene opzwelling van hand en arm ondervonden hebben die uiterst moeijelijk te genezen en voor enkelen zelfs doo delijk was. Deze ziekte is niet algemeen maar bepaalt zich bij sommige streken dezer provin cie en daar nog wel slechts bij sommige landen waarop het rund graast of waarvan het hooi door hetzelve gebruikt wordt. Wij zijn niet zaakkundig genoeg te beslissen hoe de daarop groeijende planten voor het dier schadelijk wor den zeker is het echter, dat langdurige droog te deze schadelijkheid zeer bevordert. Een landman, uit dezen omtrek had op den marktdag van den 23 November 11. alhier, onder anderen voor zijne aangebragte waar ook 4 a 5 muntbiljetten in betaling ontvangen. Bij het naar huis rijden hield hij stil aan liet eer ste tolhek van hier op den Lemsterwcgom tol- centen te zoeken. Daartoe stak hij zijne hand in eenen der vestzakken, maar toen hij dezelve met eenig geld er weder uithaalde, ontglipten de daarin gestokene muntbiljetten hunne onvei lige bewaarplaats en vlogen bij eenen vrij ste- vigen wind, her- en derwaarts fladderende door de ruime lucht. Hij had wel liet voorregt hetgeen bij anderszins verlies van muntpapier niet altijd het geval isvan met eigene oogen te zien op welk eene wijze deze waarde hem ontfutseld werd en kon dus onverwijldbui ten policie, pogingen in het werk stellen, om dezelve terug te krijgenhetwelk hij met be hulp van den tolgaarder ook terstond deed doch zonder een volkomen gewenscht gevolg ■wantnaar wij vernemen heeft hij thans wel eenige van deze vlugtige papiertjes terug, maar allen nog niet. Wij deelen dit voorval mede als welgemeen de raadgeving aan ontvangers van muntpapier, om hetzelve bij mangel van een zakboekje in de tabaksdoos te bewaren. Amsterdam, 27 November. Een Duit- scherverwant aan eene familie welke bij on ze bewindslieden veel vermag, wenschte als stu dent aam de Leydsche hoogeschool toegelaten te worden, zonder het afleggen der staats-en pro- paedëutische examina ten eindena het ver krijgen1 van het- doctoraat in de regten zich naar onze Oost-lndisclie koloniën te begeven om daar iti de gunsten te deelen, waartoe hem zijne IroogC betrekkingen den toegang zouden openen. De akademische senaat werd gehoord. Deze verldhardb zich tegen de toelating. In weerwil echter van het oordeel van dit ligchaam werd de jongeling bij besluit ontheven van de verpligting tot het afleggen van beide examina, en werd zijne inschrijving op de rolle der stu denten bevolen. Amsterdam, 29 November. In de afge- loopene week' had hiéJ.'f itfir stede een hoogst zon derling voorval plaats hetwelk wij hier mede- deelen om het tot eene les voor alle ouders te doen strekken. De heer De J had zijne kin deren C.Cii knaapje Van 8 en een meisje van 6 jaren op eene deftige schóólin de nabij heid van dien: Buitenkant, besteld. Dagelijks bragt de huisknecht de kinderen, die er beide zeer aanvallig uitziennaar de school en haalde ze weer naar huis. Eenige dagen geledten komt de knecht als naar gewoonte de kimlercu Haar huis halen en ziet voor de deur eene vigilante staan welke echter zijne opmerkzaamheid niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1