NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. WW. No. 98. Woensdag den 8 December» 2de Jaargang» i- liet arrest in het morgen in openbare <;4 1 U e- r, )O e- :n e- ik w •d c- ar :n ia als b. v. i- st L 1 2 1 31 overigens groote sommen bij het spel BUITENLAND. 00. AND. BINNEN iden i één regel ising. )0. |st. 'de •cli. 6*. rep e al ie >d. .8 ’8, '5; m- ver lit _-pt. 31 ■:’l het ver- van oens- ■n de in de route tus- een afstand Sneek, 7 December. De verjaardag van Z. M. den koning is hier gisteren op de gc- 22 uren af- van den handel ben aangewezen zoo sclien Amsterdam en van ruim 40 uren 31*- uur Frankfort, 30 November. Onze stad zal eerstdaags getuige zijn van een huwelijk, waar van welligt geen tweede voorbeeld bestaat. Mevr. Reichenbach dochter van den groothertog van Hessen-Kassel uit zijn morganatisch huwelijk was gehuwd geweest met den graaf von Lukt- ner van wien zij echter werd gescheiden waar op zij zich ten tweeden male in het huwelijk begaf met den staatsraad Wolzdorff, die nu on geveer twee jaren geleden is overleden. Thans gaat zij een derde huwelijk aan met haren eer sten echtgenoot, graaf v. Luktner, van wien hare staatkundige denkwijze baar vroeger had vervreemd. Men zegtdat de tegenwoordige rijkdommen van mevr. Reichenbach het hare tot dit laatste huwelijk bijdragen. F R A.N K F o R T 1 December. De volgende gebeurtenis maakt te Wezel thans het onderwerp van alle gesprekken uit. Zekere kapt. W. ge naamd kreeg tijdingdat zijn zoon kweeke- liiig op de militaire kweekschool te Berlijn ern stig ziek was. De moeder spoedde zich naar het ziekbed van haar kind doch vond haren zoon xceds overleden en in de doodkist liggen- volgende hoofdpunten van no. 28 loo- over degenen diekennis van het kom- plot gedragen hebbende liet niet hebben aan gegeven of op zjjdelingsche wijzen daaraan be vorderlijk zijn geweest 53 beschuldigden wor den daarbij tot langere of kortere tuchthuis straffen verwezen, enkelen worden echter, uit hoofde van hun preventief-arrestvan de ge vangenisstraf ontheven. Bij het 9de hoofdpunt worden 116 personen ven de beschuldiging ontheven» Bij het 10de worden 17 geheel niet schuldig verklaard. Bij het 11de wordt de Zaak ten opzigte van drie ziek liggenden aangehouden» VandenRijn, 1 December. Het gerucht, onlangs door den Rh. Beob. medegedeeld, als zou men in den dom te Aken eenc kist met het gebeente van Karei den Groote ontdekt hebben, wordt door de A. Pr. Zlq. officieel tegenge sproken. Den 20 November 11. was het aantal per sonen te Maagdeburg die tot de zoogenaamde vrije gemeente waren overgegaan ongeveer 7000 waarbij op dien dag nog GO a 70 nieuwe leden meestal uit de hoogere standen kwamen. Uit Zwitserland. Generaal Dufour die nog voor weinige dagen door velen tegen over den held Salis Soglio in een ongunstig dag- I licht gesteld werd wordt nu naar waarde ge schat want niet over slagvelden met lijken bedektvoerde hij zijne soldaten ter overwinning maar door zijne krijgskunst verlamde hij den arm van zijne vijanden en vernietigde hunne magt, vóór dat de beken van Zwitserland met bloed geverwd werden. Uadden de troepen van het afzonderlijk verbond niet den bekenden, nutte- loozen aanval gedaan en waren de troepen van Waad het rijpe plan van den generaal en chef bij Freiburg niet vooruitgeloopen dan ware de ze belangrijke strijd geëindigd, zonder twee do zijn menschenlevens gekost te hebben. Uit Zwitserland. De afgevaardigden van Uridie de onderwerping van het kanton kwamen aanbieden bragten de sleutels van do openbare kassen mede, die door hunne tusschen- komst door de voortvlugtige leden der regering weder zijn teruggegeven. Deze omstandigheid heeft de stemming tegen Uri eenigermate ver zacht. De zoogenaamde ketel toren te Lucern de gevangenis van Dr. Steigerwordt door dui- zende nieuwsgierigen bezocht. De landdag heeft den 25 kennis genomen van eene nota van wege den koning van Prnissen vergezeld gaande van het koninklijk patent waarbij het vorstendom Neuschatel onzijdig ver klaard wordt. In deze nota wordt gezegddat de minste inbreuk op de onzijdigheid van dit de zes ha* :en was den kaste- dc overige huisge- welke beweging de. lie smart ontperstc de moeder eenen lui den kreet en zij stortte op het lijk neder. Doch wié beschrijft bare vreugdetoen haar zoon door harén gil uit zijnen doodslaap opgewekt, de oogen weder opende! Ilii was slechts Schijn dood. B e r l rj N3 December. Folen-proces is gisteren 1 j en in tegenwoordigheid van 190 beschul digden uitgesproken» Dc geheele naamlijst der gevonnisden die he den door de Ally. Preuss. Zeil, wordt mede gedeeldbev&t 251 namen. liet arrest zelf ver deelt zich in elf hoofdpunten» Bij het eel-ste worden bij eene eerste afdee- lingelf personen schuldig Verklaard aan liet plegen van hoög verraad en acht er vahte weten Mirolawski Rosenski SadowskiEl- zanowskiLobodski Ceinowa KleSzczynski en Kuroswkitot onthoofding met de bijl veroor deeld terwijl twee anderen tot 25jarig en de laatste tot 20jarig vcsting->arrest verwezen zijn allen met voorafgaande nerooving van adeldom en rang en met verbeurdverklaring hunner goe deren. Bij eciie tweede afdecling van dit eerste hoofd punt worden 53 beschuldigden als medeplig- ligen insgelijks onder verlies van adeldom en rang tot levenslang of korter vesting-arrest ver wezen. De pen worden ae persoon van iiencirik Bosnian ter zake van verregaande dronkenschap. Men zal zich herinneren dat deze dezelfde persoon is die gepasseerde jaar zijn 8jarig dochtertjein eene soort van razernij ym gevolge van het overmatig gebruiken van sterken drank den hals heeft afgesneden waarover bij dan ook destijds voor het provinciaal-geregtshof van Zuid-IIolland teregt heeft gestaan, dat hem toen vrijgesproken zitting bruikelijke wjjze, gevierd geworden» Onderbet bespelen van het carillon zag men van publieke en ook hier en daar van particuliere gebouwen Neêrlands vlag wapperen, en vooral ’s avonds verlustigden zich sommigen, met schieten en liet werpen van zwervers» Naar wij vernemen, zullen, met 1 Januari] 1848 de diensten der beide voetboden die van Irnsum en Leeuwarden, bij het postkantoor al hier, vervangen worden door eéne postkar. De- ze, reeds lang gewenschte verandering is voor onze stad, alwaar kooplieden en neringdoenden 1 ceu zeer groot gedeelte der bevolking uitmaken I eene belangrijke verbetering. Amsterdam, 2 December. Heden is Zr. Maj. fregat Prins Hendrik der Nederlanden in tegenwoordigheid van Z. Exc. den minister der marine en van onderscheidene burgerlijke en militaire beambten, onder eenen aanzienlijken toevloed van aanscliouwersvan ’s lands werf alhier, met den besten uitslag te water gelaten. Voor de Haagschc regtbank staat, wegens opligting, teregt G. I’. Verploegh breukbandma ker te ’s llage die elk voory 600 eenen post be loofde te bezorgen. Hij bekende, op die wijze, negenenveertig personen misleid en alzoo eene som van y29,400 ontvangen te hebben. De ge tuigen behoorden meestal tot de misleiden dc voorzitter bragt hun nadrukkelijk onder het oog hoe dwaas het was iemand zonder het minste bewijs in staat te gelooven tot bezorging van losten hoe onkiesch en onzedelijk zóó tot eenen post te willen geraken; hij vroeg hen of zij wel bedacht hadden hoe zij op die wijze benoemd zijnde den voor alle ambtenaren voorgesclireve- nen zuiverings-eed zouden afleggen. Overtuigend bleek uit de debatten dat Verploegh met geenen enkelen ambtenaar in betrekking stond en dat van al die hem geld hadden gegeven geen en kele benoemd was. Een der getuigen had na de ontdekking van het bedrog, den minister van financiën kennis gegeven van het gebeurde met verzoek om als misleide nu met eenen post begunstigd te worden doch ten antwoord ge kregendat hij, getracht hebbende eenen post te koopen even slecht was als die posten verkoopt of voorgeeft te koop te hebbendat er dus vol strekt geene termen waren om op zijn verzoek I eenig gunstig antwoord te geven. Verploegh had al het gestorte geld voor zich behouden en aan geen’ambtenaar iets uitgekeerd later had hij aan de meeste misleiden denkelijk om hen te bedaren f 100 a 200 teruggege ven en overigens groote sommen bij het spel verloren. Het 0. M. eisclite 5 jaren gevangenis1500 boete enz. Met 1 Januarij 1848 zullen, volgens blad Overijsselin onze post-routes groote anderingen plaats hebben. Van de kamers koophandelin de onderscheidene provinciën, zijn door de regering deswege inlichtingen ingewon nen en men mag verwachten dat zij als met de gebreken liet naast bekend deze in liet be lang van den handel onbewimpeld zullen heb- Groningen welke door den post in afgclegd wordt, terwijl de diligence Concordia dienzelfden afstand in legt met de provincie Friesland is het niet be ter gesteld. De postdiensten tusseben Overijssel en Drenthe kunnen vele verbeteringen onder gaan vele voorname diensten worden nog met voetboden afgedaan. Het is te wenschen dat uit deze verandering verbetering geboren worde en dat men met verkorte routes en spoediger uitgifte der brieven vooral eene betere verhou ding en dus hier en daar ten minste verminde ring in het porto verkrijgen moge. Gouda, 4 December. Dezer dagen is van hier, op daartoe bekomen magtiging van de ar- rondissements-regtbank te Rotterdamnaar het verbeterhuis te ’s Hertogenbosch opgezonden ge- heeft» uithoofde het in den loop der procedure gebleken was dat hij die daad volvoerd had toen hij zich niet in het bezit zijner verstande lijke vermogens bevond; ten gevolge waarvan hij in October 1846 finaal op vrije voeten werd gesteld. Na zijn ontslag uit de gevangenis heeft hij zich eenigen tijd van den drank onthouden, Weldra gaf hij zich daaraan weder over en toen vertoonden zich bij hem op nieuw die teekenen welke men bij hem waarnam, toen hij zijn on schuldig kind op eene zoo wreedaardige wijze van het hart der moeder rukte» Groningen, 2 December. Men verneemt dat de arrondissements-regtbank te Groningen heden de personen van Johannes Martinusmet selaar en Willem Reinhard, voermansknecht beide geboren en wonende te Groningen ter zake van feitelijken en gewelddadigen wederstand tegen een’ bevelhebber der gewapende magt en het toevoegen van beleedigende uitdrukkingen aan denzelvenin den avond van den 2829 Junij II., heeft veroordeeld, den eerstgenoemde tot gevangenisstraf, van 3 maanden eii in de kosten en den tweede tot gevangenzetting voor den tijd van 1 jaar en in de kosten zijnde de eerstgenoemde vrijgesproken van de beschuldi ging van opruijing der menigte, door oproerige gesprekken bij die gelegenheid. Voorts is dc persoon van Gerhardus Lammers sjouwermangeboren en wonende te Gronin gen niet schuldig verklaard aan feitelijken en gewelddadigen wederstand tegeneen’ bevelhebber der gewapende magtin den avond van den 2829sten Junij 11., en alzoo vrijgesproken. Assen, 2 December. In den nacht van 28 op 29 Nov. jl.heeft men wederom pogingen gedaan tot inbraak in de woning van Roelof Hammingakastelein te Groeve, onder de ge meente Zuidlaren. Reeds twee van ken waarmede de buitendeur geslot waren losgerukttoen de vrouw van lein gelukkig ontwaakteen nooten wekte ten gevolge van de boosdoeners zich verwijderden. De oliemolen te Plankenslootnabij Zuid laren die voor ongeveer twee jaren verbrand de is heden nacht wederom eene prooi der vlammen geworden. De molen en de daaraan staande schuur zijn tot den grond afgebrand het belendende huis is behouden hetgeen ook het geval was bij den vorigen brand. De oor zaak is onbekend. 03 a- n w 51’ 11 r- r- e- ü- X- ,-'****

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1