NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. :“»s 1847. No. 101. Zaterdag den 18 December. Jk I en* lek- i 'oid met j iee- I nde lais van BINNENLAND. de BUITENLAND. os; 5 e; (.1; aan huisraad enz.zijn len l laar lan- aar- be- I ui; 22; 40; lieer nden, i één regel ilsiug. op f32. Pe- tind- cen 121 51 144 n; 3(7, 11 61; Olie U aid Ier ■ing j ui en de- ids- est. tot rui- van met der (are tels- lia- dier ad iren fop a au t hij dat lord Palmer- II. K. M. twee diplo- van ilaats weder-insteliing der Salische us aan vrees oens- en de 29, 24; Si- pd. 190; 1 mee weten dat de meeste veroordeelde Po- om gratie tot den koning zullen wen- dat deze zal verleend worden doch al- zich gevormd hebben van het eten van paardenvleesch eene belang rijke aanwinst der voedingsmiddelen voor de volksklasse te verschaffen en huisgezinnen voor welke het rundvlcesch te duur mag zijn, de ge legenheid aan te bieden eene niet minder gezonde en versterkende versnapering te bekomen. De Augsb. Ally. Zeil, oppert heden evenwel de vraag hoe deze poging dooi- het hoofd der R. K. kerk zal worden opgenomen en of Pius IX zich ook te dezen opzigte voor den vooruitgang zal verklaren of wel in de wijze van zien zijner voorgangers van duizend jaren geleden, zal doe len want destijdszegt genoemd blad werd het paardenvleesch door de pausen onder liet onreine voedsel gerangschikt, blijkens onder an deren eenen brief van pans Gregorius aan den bisschop Bonifacinswaarbij de heilige vader zich beklaagt, dat het paardenvleesch eten, in liet tijdvak van 73l—-741 zoo zeer onder de Duitschers in zwang is geraakt, en den bisschop vermaantzulks uit al zijn vermogen te keer te gaan alzoo het paard zoo het wilde als het tamme, voor onrein voedsel te houden is. Ge melde brief, zegt liet blad, is te vinden in de verzameling der brieven van Bonifacins (no. 25 der uitgave van Wurdtwein) en ook in Mabil- lons acta Sanctorum ord S. Benedict! Seer. Ill pars 11S. 42. tot wet van Philippi ter aanbeveelt ten einde de vrees tc doen ophouden die de kwestie der Spaansche troonsopvolging thans in Europa verwekteen ontwerp zegt hij dat de Noordsche politiek met alle kracht zoude ondersteunen, en dat het aan de leiders van burger-oorlog alle hoop zoude ontnemen. In de tweede plaats, eene aanbeveling der mogendheden ten voordeele der Spaansclie fond senhouders voor welke lord Palmerston eene regtvaardige en aanstaande liquidatie vordert, ten einde het in deze zitting de goedkeuring i der kamers erlauge. Het kabinet van II. Brit- I sche Majesteitna de redenen te hebben op genoemd die het nopen zich in deze zaak te mengen eindigt met te betuigen dat het ge gronde hoop voedt eindelijk van het Madridsche hof regt te erlangen, want, in een tegenoverge steld geval zoude de Brilsche Leeuw genood zaakt zijn op andere middelen bedacht te wezen. sDe Duitsche bladen bevatten van tijd lot tijd berigtenomtrent de genootschappen die om, door het bevorderen liet eten van paardenvleesch eene was sow was aar- ijne vel- lakt bl its, lui- o rd ige- ast- uit- maken door aan allen genade te schenken. Posen, 9 December. Van het beloop der verbeurd-verklaarde goederen der acht bij het Polen-proces ter dood veroordeelden zijn al lerlei overdrevene geruchten uitgestrooid en men is zelfs zoo verre gegaan van de gezamenlijke waarde op een bedrag van 12 millioenen tc Schatten. Nan de acht zijn er evenwel slechts vijf, die gezegd kunnen worden een in de daad noemenswaardig vermogen bezeten te heb ben en ook dit zal nog bezwaarlijk één millioen nitmaken. Overigens voedt men liet vast ver trouwen dat niet alleen de doodstraffen niet ten uitvoer zullen worden gelegd, maar dat ook aan de verbeurd-verklaring der goederen geen gevolg gegeven worden. Leipzig, 10 November. Gisteren werd het laatste protocol der alhier sedert acht weken verzamelde afgevaardigden bij de conferentie tot vaststelling van een algemeen wisselregt, onder- teekend en daarmede de eerste stap tot eene al- gemeene Duitsche wetgeving gedaan, waarop het te hopen is, dat nog andere zullen volgen. Dusseldorf, 13 December, Het alhier sedert achtien jaren beslaande vastenavond-ge- nootschapis op ministeriecle order ontbonden. Te Hamburg zijn, in eene philantropische vergadering, door den heer makelaar Preektin eene zeer populaire-redevoeringde nadoelen uiteengezet van het geven en nemen van kre diet voor den ambachtsman, zoo wel uit een ma terieel als uit een zedelijk oogpunt. Daarbij de tegenwoordige hieromtrent bestaande gewoon te deze stand onvermijdelijk moet te gronde gaan, deed hij den voorslag, dat het fatsoenlijk gedeelte der bevolking zich door eene verkla ring zoude verbinden om elke rekening acht dagen, nadat zij was ingediend, te voldoen, of telkens acht dagen na den 2 Januarijden 2 April, den 2 Julij en den 2 October, alzoo alle drie maanden, de rekeningen der ambachts lieden te betalen. Het voorstel vond grooten bijval. St. Petersburg, 30 November. De Nc- wa is voortdurend met drijfijs bedekt hoewel het weder zacht blijft. Daar de eene brug voor de andere na wordt afgebroken is de commu nicatie tusschen beide oevers zeer moeijelijk. Volgens de laatste berigten uit Moskou duurt de cholera daar nog steeds voortdoch slechts in eenen geringen graad in de laatste da gen telde men niet meer dan 27 A 30 lijders. Het gouvernement Saratow werd in den afgeloopen zomerin door van van draaglijk. eerst den 23 Aug. in de stad Sept. eenen zeer hoogen graad de cholera bezocht. De hitte was daar de tweede helft van Julij tot het midden September, buitengewoon sterk en onver- De cholera vertoonde zich hier het en duurde tot 21 Niet alleen mensclien werden door haar aangetastmaar ook huisdieren als katten hoen ders duiven varkens enz. Londen, 11 December. Een zekere genecs- van Manchester, Holme genaamd, onlangs overleden, heeft aan the University College al hier eene som van 25,000 p. st. nagelaten. In de fabrijk-districten van Lancashire be gint zich eene meer gunstige stemming en meer werkzaamheid te vertoonen. Verscheidene fa- brijken hebben hunne zaken weder hervat. Parijs, 13 December. Men verzekert, dat de staten van den tweeden rang, die aan het tractaat van Weenen deel genomen hebben ge protesteerd hebben tegen het congres, dat de heer Guizot bijeenroepen wilom de Zwitsersche aangelegenheden te regelenaangezien zij ver- meenen dat zij het regt hebben om even zoo wel bij dit congres, als bij het tractaat van Wee nen vertegenwoordigd te worden. De Uigie de l'Ouest meldt het volgende: Na een hevig onweder, hetwelk drie dagen duurde, veerden de inwoners van Saint-Malo en de omstreken in den nacht van woensdag op donderdag te 2 ure uit hunnen slaap gewekt door een zwaar gedreungevolgd door een lang en sterk gerommel. Het was de vrij hevige schok eener aardbeving. Behalve eenige schade B rankfort, 12 December. De regtstreek- sche berigten uit Zwitserland behelzen lieden weinig belangrijks. De verkiezingen in Scli w vz voor zoover dezelve bekend zijn, vallen in een conservatieven zin uit. Men verwacht eerstdaags belangrijke bijzonderheden uit een dagboek van generaal Salis-Soglio dat in handen van de nieu we regering geraakt is en zich te Bern bevindt. Daarentegen verneemt men zijdelings, dat de landdag moet besloten hebben om eerstdaags werkelijk lot eene herziening van liet bondsver- drag over te gaan. Deze herziening bevat drie hoofdpunten. Vooreerst wil men de souvereini- teit der kantons, die zoo veel aanleiding tot oneeuigheid geeft eenigermate beperken en al zoo daardoor eenige meerdere centralisatie te weeg brengen: ten tweede wil men den lieer Ochsenbein aan de spits der zoo gecentraliseerde republiek stellen wiens magt dan eenige over eenkomst zou hebben met die van den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika en ten derde, zou Bern tot hoofdstad van Zwitser land verklaard worden. Het proces in de zaak van graaf v. Görlitz schijnt voor dezen eene gunstige wending te ne men daar het vermoeden meer en meer veld wintdat de bediendediewegens poging tot vergiftiging op den graaf, zich in hechtenis be vindt, de moordenaar der ongelukkige vrouw is, tot welke misdaad hij door wraakgevoel zou gedreven zijn. Naar luid van brieven uit Berlijn, heeft de koning van Pruissen aan de weduwe van den Geh. Med. Raad Dicffenbach een jaarlijksch pen sioen van 2000 th. toegekend als eene beloo- ning voor de diensten door dezen geleerde in der lijd aan de koningin bewezen. Doorgaans goed onderrigte personen nen te len zich den en leen in zoo verre, dat de doodstraf zal worden veranderd in levenslange vestingstraf. Men voegt er bij dat daartoe zouden aangewezen zijn de ves tingen SelbergGlatz Cosel Glogau en Kustrin. Berlijn, 9 December. Volgens zekere ge ruchten zullen de ter dood veroordeelde Polen in het vonnis ter eerster instantie blijven berus ten doch zouden verzoeken om vernietiging van dat gedeelte van het vonnis, waarbij hun ver mogen wordt verbeurd verklaard ten einde daar door het bestaan van hunne na te latene betrek kingen tc verzekeren. Van eene andere zijde verneemt men weder dat de regering hetzij de betrokkenen daar al of niet genoegen in zullen nemen tegen liet vonnis in verzet zal komenaangezien men staan de houdt, dat de regterlijke uitspraak voor den een te zacht en voor den ander te streng ge weest is. Wat men er ook intussclien van moge zeg gen het zoude in ieder geval voor de gevange nen wenschelijk zijn, dat de regterlijke magt zoo spoedig mogel'ijk een einde aan de zaak maakte. Zij houden zich veel met schrijven bezig maar hetgeen door hen in hunne laatste oogenblikken wordt opgeteekendzal, helaas, wel niet aan de nakomelingschap bekend worden. Armen of rijken voornamen of geringen in een woord iedereen binnen deze stad uit den welgemeen- den wensch dat het den koning behagen moge van hqt schoonste voorregt der kroon gebruik te ’sGravenhage, 12 December. Men ver neemtdat de aannemer van de Hervormde kerk te Apeldoorn, van wiens geding vroeger is mel ding gemaakt, thans eene nieuwe vordering te gen de erfgenamen van Z. M. den graafian Nas sau heeft ingesteld tot uitbetaling der sommen besteed aan de vermeerdering van dagloonen eu bouwstoffen welke zijn vereischt geworden voorts tot schadevergoeding voor eigendunkelij ke naasting van materialen. De sommen deswe ge geëischtbeloopen omstreeks ƒ81,000, boven en behalve de interessen tegen 6 pCt. en de kosten van het regtsgeding. De hooge Raad had de vroegere actie strek kende tot vernietiging van het bestek afgewe zen zoo mede de reconventionele vordering van de gedaagden wegens te late oplevering en verbeurde boete ad ƒ52,797.08. Voor den ei- scher treden op Mr. Dirk Donkcr-Curtius en Blussé en voor de gedaagden Mr. Delprat. Dit nieuwe geding wekt de meeste belangstelling. Eene van wege de erfgenamen voorgestelde tran sactie schijnt niet tot stand te zijn gekomen. Men verneemt dateven als de veroordeel de, ook het openbaar ministerie in booger be roep gekomen is tegen liet vonnis der arrondis- semeuts-regtbank alhier, maandag, den 0 dezer tegen G. P. Verploegh uitgesproken. ’sGravenhage, 13 December. Het bestuur van het ’s Gravenhaagsche departement der maat schappij Tot Nut van ’t Algemeen” heeft ter kennisse van de belanghebbenden gebragtdat met 1 Januarij 1848 onder beheer van dat de partement in werking zal komen eene inrig- tiug tot het verleenen van hulpgedurende ziek te enz. Amsterdam, 14 December. Heden is in Texel gearriveerd Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden voerende Z. M. fregat Prins van Oranjevan Madera. Amsterdam, 15 December. De Précur- seur deelt het volgende berigt mede Men schrijft uit Madrid: Wij vernemen, dat lord Palmer ston aan het kabinet van matique mededeelingen heeft gerigtdie groot gewigt zijn het geldt in de eerste j een ontwerp V dat de Engelsche minis- den Cortes te onderwerpen tc doen ophouden 5^* ,O®O_

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1