EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EX HET AIIRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- I 21847. No. 102. 2de Jaargang. Woensdag den 22 December» binnenland. zul- ijlt I Dit nu, het niet begraven van afgemaakte, i doch gezonde runderen van stallenwaar de longziekte zich vertoont, en het overlaten van dezelve ter beschikking van den eigenaarschijnt thans de bedoeling van het provinciaal bestuur te zijn. Immers, gisteren zijn ten huize van de weduwe J. F. Siderius te Rauwerd, wier vee wegens longziekte was afgemaakt, 25 gezond be- vondene runderenzindelijk geslagt en behan deld bij vierde deelen eener koeen het smeer bij 10 Ned. ponden openlijk bij boelgoed ver kocht geworden. Naar wij vernemen heeft al het aangebodene, tegen redelijken prijs, zijnen man gevonden. eiij. T- BUITENLAND. den F 44.50. Vocns- lilen de i aan t niet luder zijnen lading 22$ ÏB! 5t$ 2<,*< 141$ i ver-1 raar, an te leren arme adge- later kking J vele s ik; ■n te- t Een in het mijn if zal eging niet r zult zenden, van één en regel laatsing. 19657 1000. 19188 M lijk de Is hee- ra in Ishire i van ii ge was, in te 1 was ekteii zich bijna des Evangelr van d_.. irijsh. 127 dbonte vorige 198; <210.; 124 15. irijshl^ Vries, op le- lel. ?n op 36$) nepolie vee ook de- geene de minste sporen eenige andere ongesteld- I was ee- ant- ijk in nerk- ■en. wer.) 14 December. Als een treffend het gevaarlijke der niet openbare naar de plaats, alwaar bij de handen van knecht gezien had terwijl hij schip en aan hel toéval overliet. In de nabijheid dezer plaats in de diepte sta rende scheen het hem toe, iets te zien voortbe wegen en bij het neerglijden van eene golf, grijpt hij onder het water zijnen knecht bij het hoofd haar, en heeft het geluk, het lijk, zoo hij ver meende, met eigen levensgevaar binnen de boot den Pruis- millioen sche en waarvan naar Holland Hij was, bij zijne terugkomst in 1813 verrast, getroffen en verbaasd over het bewijs van eer lijkheid dat hem de zonen van den een jaar te voren overledenen ouden Rothschild gaven terwijl zij niet alleen het gansche kapitaal maar ook de renten tot zijne beschikking stelden. Door zijne aanbeveling van dit huis, bijzonder op het Weener Congres, kwam liet in betrek kingen die den grond uitmaakten van den te- genwoordigen voorspoed, waarmede het de Eu- ropesche handel- Cii fmacie-belangen bestuurt. Galicië is niet alleen een Ooostcnrijksch Ierland geworden maar ook een Ierland voor bet vaste land van Europawant het be ruchte gedeelte van Groot-Brittanje zal bezwaar lijk een treuriger beeld aanbieden, dan deze Oostenrijksch-Poolsche provincie. Voor den winter is een vreesselijke hongersnood met ze kerheid te voorspellen. Bovendien beerscht er de typus in eene nog niet gekende matebij zonder onder het landvolk. Door de nog niet geregelde betrekkingen der boerenwordt de toestand van Galicië ieder dag bedenkelijkeren de groote landeigenaars, nog altijd voor hunne veiligheid beducht, verkoopen hunne bezittin gen bij massa's ja zelfs de aartshertogen die vroeger hunne kapitalen voordeelig in Galisisclie grondstukken aangelegd hadden, zoeken er zich met groote haast en veel schade van los te ma ken. Frankfort, 14 December. Het gerucht door sommige dagbladen medegedeeld dat van den 1 Januarij 1848 af de uitvoer van rogge uit Polen verboden zal zijn schijnt zich te be vestigen. Dit is een harde slag voor siseben handelwelke jaarlijks een pels van deze graansoort invoerde een groot gedeelte over Dantzig g'ng- Keulen, voorbeeld van criminele regtspleging wordt door onze Koln. Zeil, het volgende verhaal medegedeeld. In Januarij 1838 werd de gemeente Hohen hameln geteisterd door eenen brand die men’ vermoedde voorbedachtelijk aangestoken te zijn. Nadat aanvankelijk de verdenking op drie jeug dige knapen gevallen was, viel dezelve, ten ge- van eenige onvoorzigtige uitdrukkingen op den metselaarsgezel Conrad Bodenstedt. Sneek, 19 December. Op den avond van dezen dag werd het vijftigjarig bestaan van het Nederlandsch Zendeling-genootschap in de ge wone beurt van de Hervormde gemeenteonder voorgang van Ds. D. A. de Groot, godsdienstig en feestelijk gevierd. Mag men uit de talrij ke schare die opgekomen was waaronder ook velen die niet tot dit kerkgenootschap belmo ren tot ingenomenheid met de zaak der zen ding besluiten dan gaat zij hier velen ter har te. Een zangkoor luisterde de plegtiglieid op. Eene ruime collecte getuigde van den zin om meer dan door op te komen in de uitbreiding 'ies deel te nemen. Moge de wensch den Redenaar vervuld worden en deze Apos tolische inrigting in de nu ingetredene tweede helft der eerste eeuw, hoe langer zoo meer, de gansche Christelijke gemeente ter harte gaan en ook uit de kern der Nederlandsche jongeling schap vele met vromen* zin bezielden in liet voortreffelijke zendeling-huis zoeken opgenomen dat de landdag, in zijne jongste zitting van 11, met de gewone algemeenheid van stemmen besloten heeftaan het kanton Neufchatel eene boete van 300,000 fr. op te leggen uit hoofde van deszelfs weigering om een werkzaam aan deel te nemen aan de algemeene wapening te gen het afzonderlijk verbond. Deze som die voor den 20 dezer maand in klinkende munt aan de bondskas moet uitbetaald worden is bij hetzelfde besluit bestemd tot het vormen van een fonds, uit welks inkomsten pensioenen len toegestaan worden aan de weduwen en wee- zen der gesneuvelden, zoo als ook aan hen die ten gevolge van zware verwonding niet in staat zijn, hunne gewone werkzaamheden te hervatten. Daar Neufchatel reeds zijn gewoon krijgs-cou- tingent in geld gestort heeft, en zich met goed keuring van den koning van Pruissen als neutraal in dat verschil heeft verklaard (eene verklaring die des te meer gewigt heeft, naar mate in de Pruissiscbe nota gezegd is dat elke aanranding dezer neutraliteit als eene oorlogsverklaring zal aangezien worden) zoo ziet men met grond ernstige verwikkelingen tegemoet. Aan den overledenen keurvorst van Hes sen heeft het huis von Rothschild zijne verhef fing te danken. Toen de keurvorst in het jaar 1806 voor Napoleon en de Franschen de vlugt moest nemen liet hij Meijer Anselm Rothschild te Frankfort de redding van zijn bijzonder ver mogen over, dat in eenige millioenen bestond. Rothschild deed zulks niet zonder persoonlijk gevaar en met opoffering van het zijne. De be kende daadzaak dat hetgeen Rothschild bezat een roof der Franschen geworden was deed den keurvorst niet twijfelen of ook het zijne was verloren, en hij schijnt het, buitenlands zijnde, zelfs niet de moeite waardig geacht te hebben, er informatiën omtrent in te winnen. voortreffelijke en lie in onze Oost-Indische bezittingen te verkon digen en, door de stichting van Christelijke ge meenten die Heidenen en Muhamedanen aan hunne leidslieden naar Christus te verbinden en onze koloniën aan Nederland vast te snoeren door de hechtste banden die der dankbaarheid en der liefde'. Sneek, 21 December, Het is bekend, dat tot nog toe in deze provincie al het vee van stallen werd afgemaakt en in den grond bedol ven waar de longziekte was uitgebroken al be vonden er zich onder dit afgemaakte zulken aan welke men van deze ziekteof van heid, koude ontdekken. Deze maatregel nigzins hard vooral in eenen tijd waarin dui zenden om de duurtenimmer eenig vleesch mogt beuren, en die deswege deze behandeling dan ook treurig aanzagen en voorzeker wensch- ten dat dezelve eenmaal mogt worden afgeschaft. ’sGravenhage, 17 December. Men ver zekert, dat de drukke en langdurige kabinets raden, die in de laatste dagen alhier gehouden zijn betrekking hebben tot de wijzigingen in de grondwet, welke, zoo men wil, in Januarij aanstaande, aan de staten-generaaal zullen wor den voorgesteld. Schiedam, 16 December. Een voorval, zoo verre wij weten voorbeeldeloos in de ge schiedenis der scheepvaartheeft op zondag den 5 dezer op de Zeeuwsche stroomen plaats ge had Schipper T. Louter, beurtman van Schiedam op Middelburg, was met eene lading, gróoten- deels uit koolzaad bestaande, van laatstgcmelde stad naar Gorinchem bestemd in den morgen van dien dag vertrokken; in het vaarwater Kee- ten gekomen, bij den ingang der Oosterschelde alwaar zich verscheidene geladen schepen voor anker bevonden met oogmerk om zoodra het stormachtige weder eenigzins bedaarde de ruim te te kiezen, zette schipper Louterbij bevigen Z. Z. W. wind, alléén de reis voort, zich voor stellende de ruimte te bereiken toen hij het door den wind gaan van het vaartuig zijn knecht C. van der Most met wien hij zich alléén op het schip bevond, door de fok werd over boord geslagen en in de opceruide golven verdween. Terstond grijpt schipper Louter de riemen springt in de scheepsbootrukt die los en ij’ te torschen. Tot in de nabijheid van zijn schip terugge sneld dat iutusschen op grooten afstand onbe heerd zijne vaart vervolgd had riep hij met krachtige stem, doch vruchteloos, de hulp van eenen op zekeren afstand verwijderden schipper in bij dezen schreeuw opent de in de boot liggende knecht de oogen en, zonder dat wij wagen de wederzijdsche aandoeningen en gewaar wordingen van schipper en knecht te schetsen vergenoegen wij ons te bcriglen dat beide met dreigend levensgevaar het schip beklommen en zonder menschelijke hulpin redelijken welstand den volgenden dingsdag morgen Gorinehem en gevormd te worden ten einde het Evange- vervolgens Schiedam de plaats hunner bestem- -niming gelukkig bereikten. Groningen, 16 December. In de laatst gehoudene vergadering der Commissie van Landbouw in de provincie Groningen is beslo ten dat eene tentoonstelling van paarden run deren schapen, Varkens en andere, in hunne soort uitmuntende voortbrengselen van veeteelt __t 1 land- of tuinbouw (vroege vruchten groenten die i enz.), als ook van werktuigen en gereedschap pen tot de landhuisliouding betrekkelijk zal gehouden worden te Groningen in bet begin van Juni] 1848 dat op deze tentoonstelling niet alleen voorwerpen uit Groningen maar ook uit andere gewesten van ons vaderland zul len worden toegelaten dat er van wege de com missie van landbouw gouden en zilveren medail les voor de best gekeurde voorwerpen zullen worden uitgeloofd terwijl het programma voor de verdere regeling van hel een en ander zal worden bekend gemaakt. Frankfort, 13 December. Zoo even ont- -o- vangen wij van Bern de ofïiciëele mededeelingvolge Deze werd door de policie gearresteerd en eenige da gen later door deze aan het crimineel geregt overgeleverd. Door zware boeijen het lijden van nijpende koude en het ontberen der eerste levensbenoodigdheden werd bij al ras tot ee nen toestand gebragt dat zelfs een der leden van het geregt zich niet onthouden kon, zijne verwondering er over te betuigen, maar desniet temin liet men de harde behandeling voortdu ren de boeijen werden niet verligt, en de kou de welke men den gevangene liet uitstaan was zoodanigdatdaar hem in zijne gevangenis geene andere verwarming gewierddan die wel ke uit de verte werd aangebragt door het stoken in de wachtkamerwanneer de atmosfeer daar tol 20 graden warmte gestookt werd die in de gevangenis nimmer hooger dan 4 graden was. Op deze wijze en door het tevens daartegen stel len van schoone beloftenwerd hem de beken tenis dat hij de pleger van liet feit was, ont wrongen. Om voorts de instructie te voltooi- jen heeft men ook nog zijnen zooneenen veertieïijarigen knaap tegen wien niet de min ste reden van vermoeden bestond, gevangenge nomen en op gelijke harde wijze als den vader behandeld hem tevens door eenen medegevangene doende voorhouden datzoo hij de schuld zijns vaders bevestigde, hij onverwijld op vrije voe ten gesteld en zelfs goed beloond zou worden. De knaap is voor deze behandeling en deze be loften bezweken en heeft zich tot aanklager zijns vaders gesteld. Het gevolg is geweest een dood vonnis tegen den ouden man hetwelk in hoo ger beroep bevestigd is geworden. Toen bij de ze tweede instantie den gevonnisdein volheid des harten, de uitroep ontviel dathet voor God noch voor de menschen te verantwoorden was zoo als er met hem gehandeld werdis hem

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1