NIEUWS- EN AÜVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. S3K JU Zaturdag den 25 December. ■^,1847. No. 103. toe, kon- toen leen- ood, li in wei- ik te kij in na zelve 2de Jaargang. BINNENLAND. bin- j 'u T- ppelen BUITENLAND. den i. den ■edig n te veel ge ver- nam !)9| 50} 15 MA 25 welk was. ii dat here-1 ik d us even oren Woens- liten de zenden, fan één en regel aatsing. 141 L. (voorzien op een en en vertrappende publiek stoof de zaal binnen, al» weeg 131 445; 131 Gi-on. banka I7pd. Mun- s. Zo- Boek- Oost- traag Iloek- pt. en dade- iegend - Lijn- 30 ider- zon- 'oor. i‘>S, od.” nog doos I deze rzui- Frankfort, 18 December. Het leraarde bestellen van een' Daitscli—katboliek heeft eer gisteren te Ilanati aanleiding gegeven lot een tooneel hetwelk niets minder dan stichtelijk was. Van de zijde der policie was zwarigheid gemaakt, het lijk op het gemeenschappelijk kerk hof te begraven. Het volk, hierover gebelgd, heeft, ondanks dit verbod, door middel van te zamengeknoopte zakdoeken de doodkist in een geopend graf nedergelaten. Maar naauwelijks had de menigte zich verwijderd of het lijk werd ie weder er uit genomen en waar men doorgaans mis- Dit is inderdaad eene treurige bijdrage tot de gods dienstige onverdraagzaamheid in het zoo verlichte Duitschland Presburg, 8 December. De Tafel der Hongaarscge magnaten heeft, den 4 11., hare eerste beraadslagende zitting gehouden. Geheel Presburg was in beweging, want het betrof het adres. De landdags-gebouwen waren te klein om de zaamgestroomde menigte te kunnen be vatten en weldra vernieuwden zich de toonee- len die van eenen Hongaarschen rijksdag onaf scheidelijk schijnen. Het builen zyudezich aldnar verdringende liep de deur open en daar eene verschrikkelijke verwarring te brengende. Niet dan ter naauwernood vermog* ten de ernstige vermaningen van den vorst Pa- latijn de orde eenigzins te herstellen. Ons doelzeide hij is orde in bet land te ves tigen laat ons derhalve vooral bij ons zelvcn de orde handhaven.” De rust eenigzins hersteld zijnde bragt de Palatijn het adres ter tafel en namen de beraad slagingen een’ aanvang; zij waren zeer levendig een der eerste sprekers begon al dadeiijk met voor te stellen alle ontwikkeling van bezwaren daaruit weg te laten maar hel ontbrak hem niet aan tegenstanders, onder anderen bepleitte de graaf Bay met kracht, doch tevens met alle be scheidenheid het stelsel, dat de vergadering der magnaten niet was bijeengekomen om vlei» jende bewoordingen te ontwerpen maar om den koning met ernst en waardigheid de taal der waarheid te doen booren en hierop ontwikkel de bij de onderscheidene grieven over welke Hongarije zich te beklagen had. De debatten in deze zitting niet afgeloopen zijnde is den 6 eene tweede gehouden bij welke het zoo niet nog onstuimiger, ten minste niet minder on stuimig is toegegaan; ten slotte beeft het ont werp de bovenhand behouden. Ook door de stenden is den 6 eene vergade ring gehouden het adres is daarbij nog niet behandeldmaar wel is het gewiglige besluit gevallen, dat geen landeigenaar, aan zijne boe ren den afkoop der heerendiensten zou mogen weigeren. Giessen, 9 December. Volgens wel onder» rigte personen zou onze beroemde scheikundige v. Liebig in een oud Eugelsch werk eene ana lysis der tegenwoordige aardappelziekte gevon den hebben, welke hij als de alleen ware be schouwt, en die met zijne eigene denkbeelden over de oorzaak -en den aard van deze ziekte volkomen strookt. De eenige grond zou gele gen zijn in te groote vochtigheid, daardoor ver oorzaakte ontaarding van de huid der knol en daaruit voortvloeiende gebrekkige uitwaseming. Aan eene ontaarding der plant zou i zijn. is volgens zijn grond alzoo een en tot bewaring mogelijk aan u waarin de misdaad is bedreven tot do ing der som genoodzaakt worde bij het aangaan der levensverzekering bepaald. Eene zekere levensverzekering-maatschappij heeft nog onlangs eene som van 7000 p. st. moeten uit- keeren aan de nagelatene betrekkingen van beer Doyle. alzoo niet Het middel tegen deze ziekte stelsel, niets dan een drooge hoog gelegen luchtige bodem van de vrucht, eene zoo veel den wind blootgestelde plaats. Ook beweert hij dat de ziekte altijd voorhanden ge weest is hoewel niet in de tegenwoordige uit breiding, die door bijzondere invloeden van het weder is veroorzaakt. Men hoopt, dat de hoog- leeraar deze analysis en zijn eigen gevoelen meer uitvoerig zal openbaar maken. Uit Zwitserland. Bern, 14 Decem ber. Volgens brieven uit Berlijn, heeft het ant woord van den landdag op de collective nota der groote mogendheden aldaar geenen slechten indruk gemaakt.»- Men is van meening dat noch eene gewapende interventie, noch eene confe rentie wegens de Zwitsersehe aangelegenheden zal plants grijpen. Het bevestigt zich dat de ter dood veroordeelde Kosinski gratie van koning gekregen heeft. Londen, 18 December. Volgens officiële stukken, is het bewezen, dat het parlementse dert den 1 Augustus 1846tot ondersteuning der lersche bevolking eenè som van 10,342,500 p. st. heeft goedgekeurd waarvan reeds 7,815,552 p. st. is uitgegeven. Om den tegenwoordigen toestand van Ier land juist te kunnen beoordeelcn kan ook nog het volgende dienen De levensverzekering-maatschappijen weigeren sedert eenigen tijd personen te verzekeren wel ke dit land bewonen ten zij wanneer deze personen vermoord worden het geheele graaf schap beta lii kooi gekleed, komen hem bezoeken. Hij heeft er geen weet van. Het gekkenhuis alleen waar bij zijn droevig leven Zal eindigen, bewaarde hem voor het schavot. Met geringe wijzigingen is dit werk ver taald door J. L. v. d. Vliet te ’s Gravenhage uitgegeven, tegen den lagen prijs de 8 platen in aanmerking genomen van ƒ1.25. Deze platen, die zich vooral onderscheiden door eene allergelukkigste vinding en door eene juiste teekening der gelaatstrekken, hebben in Engeland grooten opgang en diepen indruk ge maakt. Wij hebben drie Engelsche bladen voor ons liggen die in geeue de minste betrekking staan tot de afschaffings-vereenigingen en er al len met gelijken ophef van gewagen. Men leest heden in het dagblad Overijssel: Wij zijn in onze verwachting niet bedrogen. De edel aclitb. raad der stad Zwolle heeft, in zijne vergadering van 18 December 11.het voor stel van een’ zijner leden om de stedelijke be- grooting, nadat deze door heeren gedeputeerde staten zal zijn goedgekeurd niet bloot ter visie te leggen maar tevens door den druk algemeen te maken met eenparigheid van stemmen aan genomen. Groningen, 20 December. Sedert eenigen tijd begon men in het naburige Oost-Friesland roggebrood voor eigen gebruik te bakken door middel van stoom! Men neemt ten dien einde een’ sterken vierkanten houten bak voor zien van twee boorden waarop men 6 tot 8 brooden van 4 Ned. ponden legt. Aan weers kanten van deze boorden bevindt zich eene ope ning tot doorlating van den damp des waters. Beneden in den bak is eene kleine opening waardoor eene buis geleid wordt welke in ver band staat met het deksel van een’ pot op ee nigen afstand van den bak geplaatst. Deze pot nu (voorzien van kokend water) moet aanhou dend op een tamelijk sterk vuur worden ge stookt en door deze eenvoudige inrigting heeft men het voordeel: 1) om binnen drie uren goed gaargebakkeu brood te verkrijgen 2) verzekerd te zijn dat er zuiver rogge ter bereiding aan gewend wordt: 3) dat men het bakloon uitwint 4) dat men brood zonder korsten krijgt en eindelijk, dat men dezen eenvoudigen toestel i te denken tot velerlei gebruik kan aanwenden als tot het koken van groote hoeveelheden vleeschaard appelen enz. welk laatste vooral voor den landbouw zeer gemakkelijk is. In deze gemeentealsmede in de gemeente Nieuwe Schans ziet men reeds zulk eene bakke rij in werking; het brood, op deze wijze be reid, is zeer smakelijk. Deze inrigting zou zeer dienstig zijn voor verdere uitbreiding, vooral omdat men, gelijk men zegt, op deze wijze 28 tot 29 brooden bekomt, in plaats van 24. noj ir ik il te I ader Amsterdam, 22 December. Sedert eeni gen tijd hadden zich vide klagten opgedaan over net vermisten van brieven met gelden uit Am sterdam verzonden. Er viel verdenking op den commies De G. die onlangs uit Leeuwarden herwaarts was overgeplaatst, en na wiens komst alhier de klagten zich vermenigvuldigd hebben. Men verneemt, dat gisteren avond, ten gevolge van het betrappen des verdachten bij liet ont futselen van een’ brief aan liet bureau, door de- chefs van het postkantoor en vervolgens dooi den officier van justitie den beer Boot, die kennis van het geval bekomen had een onder zoek in loco heeft plaats gehad dat daarna ook eene huiszoeking aan de woning van voornoem den commies door den regter-commissaris Gulchcr verligt is, en dat, ten gevolge van het een en ander, de gemelde autoriteiten den beklaagde heden nacht in hechtenis hebben genomen. Men verneemt uit ’s Hage dal het ont werp tot oprigting van een nieuw standbeeld voor Koster geenen algemeenen bijv al vindt dat Z. M.de prins van Oranje eenige ministers met hunne ministeriënen zeer vele kundige en aanzienlijke personen in de residentie, daar toe niet willen bijdragen dat de inschrijvingen te ’s Hage slechts omstreeks ƒ1600 bedragen, en dat een ander plan tot oprigting van een gedenkteeken aan de uitvinding der boekdruk kunst in het algemeen gewijd de hoogste goed keuring en zelfs aanmoediging beeft gevonden. Dit plan is: het onsierlijke monument in het Haarlemmer Hout, in 1823 opgerigt te ver vangen door een sierlijk gedenkteeken van rood Zweedsch graniet, in gothischen stijl der 15de eeuw (die der uitvinding) met 4 nissen, in elk van welke een gedenksteen, dragende den naam van Koster als uitvinder, van Gutenberg als mede-uitvindervan Schoefler als volmaker, en van den Keulschen kronijkschrijver Zeiw iens onwraakbaar getuigenis Haarlems aanspraken staaft. Men leest in No. 12 van den Volksvriend: Voor eenige maanden heeft de lieer George Cruiksliank te Londen acht platen uitgegeven waarin hij den voortgang van de dronkenschap en hare schrikkelijke gevolgen naar bet leven teekent, onder den titel van l/ie Bottle dat is de Flesch. De eerste plaat schetst ons een vertrek vol welvaart waar de man voor de ecrstemaal eer men aan tafel gaatde borrel-flesch opneemt en zijne vrouw die weigert tot hel nemen van een slokje overhaalt. In de tweede zien wij de merkbare verachlering van het gezin uitgedrukt de man hangt half slapende op zijnen stoel hij heeft door den drank zijn werk verloren het oudste meisje wordt met een kleedingstuk uitge zonden. om daarvoor de flesch te laten vullen. Op de derde worden de nog overgeblevene meu belen voor gemaakte schulden verkocht en wég- gehaald; de flesch alleen blijft onaangeroerd op den schoorsteenmantel staan. Onverschillig zien het de ouders aan en troosten zich met de flesch. De vierde wijst ons hen zoo als zij op straat worden gezet; de kinderen bedelen om brood; de ontaarde vader in lompen gekleed laatvoor liet geldin eené kroeg de flesch vullen die hij in zijnen w vinden wij hen terug op zij zitten daar, bibberende ste kind is van ellende en ligt in liet kistje; de ouders geven elkander het op bevel der polici glaasje. Voor hen staat de flesch. I' twist, waarbij de man zijne vrouw mishandelt, en de kinderen zich tusschen hunne ouders wer pen is het onderwerp van de zesde. De ledi ge flesch die daar staat heeft dit gedaan. Op de zevende ligt de vrouw ter aarde uitgestrekt. Door een’ slag met de flesch, die men in twee stukken op den voorgrond ziet neergeworpen heeft haar man haar vermoord. De buren drin gen binnen; de man wordt door geregtsdienaars gegrepen. De flesch heeft zijn werk voltooid. De achtste eindelijk is zonder flesch. Daar zit de moordenaar wezenloos in liet krankzinnigen huis zijne kinderen de dochter als eene ligle- kroeg de flesch vullen die ijden jaszak steekt. In de vijfde een zolderkamertje van koude; hetjong- gebrek gestorven en Een hevige begraven ter plaatse dadigers de laatste rustplaats aanwijst, inderdaad eene

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1