NIEUWS- EN AOVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 104. 2de Jaargang. Wvensdag den 29 December. I I 'jn- Ui 14 A .'h,‘ "A -U BINNENLAND. Jeu I icb ant die noi bl ij- BUITENLAND. kapitaal 41J 18 December. De Rijn .50. ocns- rn <1. tot geld of zoo onver- uien i één regel Ising. 'f COf 079 205 100. 00, iOÜ. ig de- ard de- aan nge ‘2J rn «>11- ries. ver- e. k. Ipd. heg. e in Uw. and' Uilfc zoo rof. ge- hlj reu lis, je nn en rlo- tel- De aalt het i eb tijd ten .u, als batig saldo zijn geconsta- van schuld. Amsterdam, 25 December. 24 dezer, zijn alhier- geboren 121, bare werken door de troonrede generaal Drenthe Braband bestaan, waarop staan i a 5 tonnen gouds, welke bij de afsluiting der laatste dienstjaren teerd tot inkoop □JXimimum»! 2'TAT7 ’T.TTTJ we inrigting, zoo als algemeen bekend is, den naam van pomerans kreeg. Na de restauratie begaf hij zich naar Neder land en sleet daar zijne overige levensdagen. Opmerkelijk en vermeldenswaardig tevens is het, dat de heer Mingaud nooit voor om geld het biljardspel waarin hij gelijkelijk bekwaam was heeft willen spelen. U1RECIIT, 23 December. Ten gevolge van de ingevallene vorstzijn onze rivieren met drijlijs bezet, en is de scheepvaart gestremd. De Schip brug aan de Vaart is zondag reeds ingenomeii en de vaartuigen zijn in veiligheid gebragt. Gis teren was liet water op de Lek bij Vrceswjjk vrij zittende het ijs boven en beneden vast. De aankomst der diligences is vrij geregeld. N IJ M E G E N 24 December. liet ijs in de rivier de Waal is niet menigvuldige!- geworden. De overvaart geschiedt dus nog geregeld met schuiten. In de rivier de Maasbij Graveheeft zich dezer dagen drijlijs vertoond doch giste ren weinig en heden nietszoodat men vermoedt dat hetzelve zich reeds bovenwaarts gezet hebbe. Nadat de Groninger Courant van 24 de zer gemeld heeft, dat de lieer R. Engels, pre dikant te Nieuwolda, op den 19 December 11. eene leerrede had gehouden, ter herinnering van zijne 40jarige dienst aldaar, vervolgt zij: Als eene opmerkenswaardige bijzonderheid voe gen wij hierbiji dat de gemeente van Nieuwol da meermalen het voorregt heeft mogen genie ten van hare leeraarts lang te bezitten. In een tijdsverloop van bijna 200 jaren heeft zij thans haren zesden. In 16'18 van de moedergemeen- te Midwolde gescheiden, verkreeg zij toen tot herder en leeraar den heer Johannes Takens die in 1670 naar Midwolde vertrok daarop volg de Allard Hijll, overleden 1713; toen de heer lierman Dronrijponder wiens dienstwerk in 1721 de zoo nette en fraaije kerk is ingewijd, tot 1730; hierop de heer Tjaarda de Cock, tot 1753, vervolgens de heer Johannes Siertsema tot 1806en eindelijk sedert 1807 onzen tegen woordige leeraarde heer Rcinko Engels. Van 20 tot en overle den 251 personen, zoodat in een tijdsbestek van 5 dagen het getal der overledenen dat der ge borenen met 130 overtreft. Rotterdam, 24 December. Gisteren over leed hier ter stede in den ouderdom van bij na 77 jaren de heer Francois Mingaud in le ven oud-kapitein bij de Fransche armee, welke door zijne bijzondere ervarenheid in het biljard spel eene uitgestrekte vermaar Iheid verwierf. Hij aanschouwde in den jare 1771‘te Vcauwert in het zuiden van Frankrijk het eerste levens licht en trad reeds in vroege jeugd in de krijgs dienst waarin hij het tot den bovenvermelden rang van kapitein bragt. Hij woonde verschei dene veldtogten bij en werd heihpaldelijk ge wond. Zekere kwetsuur die hij in een bloedig gevecht ontving gaf aanleiding tot de ontdek king die aan zijnen naam zulk eene groote ver maardheid geschonken heeft. Hij wandelde na melijk gesteund door eene kruk (die hem door zijne wond noodig was) en bemerkte toen hij na de wandeling met dezelve op een biljard eenen bal beproefde voort te stooten dat hij er eene terugwerkende kracht op denzelven mede kon uitoefenen, ten gevolge van een veerkrach tig stukje klei, dat zich onder aan het krukje gehecht had in 1793 werd hij in de Fransche staatsgevangenis gevoerd en tien jaren lang in hechtenis gehouden; in die gevangenschap ver wierf bij zich eene groote behendigheid in deze door hem uitgevondene nieuwe manier van bil jard—spelen. De queuenaar dat model gemaakt werd van voren met leder bekleedwelke nieu- TSEgraay/inL a i ii mi 'Dezer dagen zijn te Rome niet minder dan vijf pas uitgekomen theologische werken, waar onder twee door Duitschers geschreven, op den index der verbodene boeken geplaatst. Over het algemeen vreest men thans aldaar, dat de paus ontevreden over de veelvuldige en al zeer ver gedreven demonstration, welke dezer dageu door hel volk ten gunste van liet radicale beginsel gedaan zijn zich niet meer zoo ijverig voor de ontwikkeling xan het liberale beginsel zal inde bres stellen. Als veel beteekenend of liever als voorbode daarvan beschouwt men de verwijde ring van den vrijzinnigen kardinaal Ferretti van den post van secretaris van staat. Sr. Petersburg, 10 December. Bij kei zerlijke nkaze van 20 November 11. wordt aan alle lijfeigenen in Rusland het regt toegekend goederen van hunne landheeren die uit hoof de van schulden in het openbaar verkocht wor den voor het hoogste bedrag over te nemen dat daarvoor bij opslag geboden wordt, waar door zij alsdan vrije lieden worden. Door de zen maatregel wordt een groote stap gedaan tot de'afschaffing van het lijfeigenschap. Londen, 22 December. Van de Kaap de Goede Hoop heeft men berigten tot den 30 Oc tober 11. en daarmede de officiële tijding dat de Kaffer-oorlog ten einde gebragt en hun op- per-aanvoerder Sandvilli zich met een zestigtal volgelingen, onvoorwaardelijk, op genade en on genade heeft overgegeven. Den 16 en 17 December is in het Lagerhuis de voordragt van lord Russel omtrent de bur gerlijke gelijkstelling der Joden behandeld. Ve le leden hebben liet woord gevoerd onder an deren R. Inglis die verklaarde dat het tegen alle gewoonten en overleveringen was dat Jo den in het parlement gekozen zouden worden dat dan even zoo wel Mohammedanen en Per- zianen verlangen konden, er zitting in te ne men. Engeland was een Christelijk land en moet dat blijven. Van hetzelfde gevoelen was lord Ashley. Ofschoon de Joden geen warmer vriend ja geen grooter vereerder hadden dan hijdaar hij jaarlijks meer dan 20,000 p. st. ten behoeve van het genootschap tot bekeering van hen besteedten de stichting van het Je- ruzalemsche bisdom zijn werk isofschoon hij de Joden hield voor een volk van groot ver stand eenen beschaafden geest en onvermoci- den ijver voor de wetenschappen zoo kon hij toch niet besluiten, hun zitting in het par lement te geven daar kerk en staatnaar zijn oordeel, onafscheidbaar verbonden waren. Hij liet zich met hevigheid uit tegen een lid het welk gezegd haddat het even zoo dwaas was van eene Christelijke regering als van eene Pro- testantsche kookkunst te spreken dit waren twee dingen die zoo weinig met elkander te verge lijken waren als de kerktoren van Bowchurch en de 1 Julij, De voorstanders van de voor dragt werden door sommigen ongeloovigen Atheïsten of Deïsten genoemd. Lord Morpeth herinnerde, dat de Engelsche minister den Tnrk- schen sultan aangemaand had, om aan al zijne onderdanen, zonder onderscheid van geloofde zelfde burgerlijke regten te verleenenen hoop te dat de stemming over de gelijkstelling der Joden den sultan de aanleiding zou ontnemen om te antwoorden doet eerst zelf naar uwe woorden De voordragt werd daarop met 253 tegen 186 stemmen aangenomen. Parijs, 24 Dezember. liet gerucht is bin nen deze stad in de wetenschappelijke wereld in omloop, dat zekere heer Dabadie het geluk gehad heeft, om, na eene lange reis gedurende verscheidene jaren in Abyssinieden oorsprong van den Nijl te ontdekken. Indien dit feit be waarheid wordt, dan zoude het eene belangrijke zegepraal voor de geographische wetenschap zijn. Gedurende het jaar 1830, dus gedurende een tijdsverloop van 17 jaren, is Louis Philip pe geenc twee dagen achtereen ongesteld geweest hetwelk naar men zegtaan twee oorzaken is den aftogt toe te schrijven namelijk aan zijn zeer sterk gestel en omdat hij zijn eigen geneesheer is. Het schijnt echter, dat hij thans door eene verandering van 1 en woonplaats aan de griep Frankfort 21 December. Van de acht Polen die in Berlijn tot de doodstraf zijn ver oordeeld geworden heeft de koning aan zeven kwijtschelding dier straffe toegestaan de achtste Miroslawski, heeft geweigerd de koninklijke ge nade in te roepen. Twee anderen welke aan Rusland zouden worden uitgeleverd hebben verkozenweder in den kerker terug te keeren. Een Duitsch dagblad verhaalt, als het be- rigt van eene goede hand van eenen oorgetuige afkomstig, dat de keizer van Rusland bij de manoeuvres van Winnica tot zijne generaals zou de gezegd hebben wat wij hier doen is theo rie maar binnen twee jaren wil ik deze armee in andere streken op het veld van den roem voeren. Hij zoude zelfs tot een’ der generaals gezegd hebben Gij zult de voorhoede aanvoe ren ik ben niet meer met mijne naburen te vredenik moet mij andere bondgenooten zoe ken. Deze woorden waren dan door de gene raals verklaard en generaal Orlow oordeelde dat men daaruit tot geschillen met Pruissen en toenadering aan Frankrijk moest besluiten. München, 18 December. Aan de grens- geregten is aangeschreven de uit Zwitserland vlugtende Jesuiten niet andersdan ingevalle van ziekte, in Beijeren toe te laten. Dusseldorp, 22 December, drijft bij voortduring vol ijsalsmede de Mein. Gisteren is ook de brug te Mainz afgebroken. Bern, 18 December. Heden is de lands vergadering buitengewoon bijeen gekomen en heeft op grond van ontvangene berigten beslotende nog te veld zijnde bondstroepen voor als nog niet af te danken. De reden hiervan isdat men kennis heeftdat er een ontwerp bestaat om in het een of ander kanton na dier troepen, eene soort van reactie te doen plaats hebben en daardooor aan buitenlandsche inter ventie het verlorene steunpunt terug te geven, luchtsgesteldheid ’s Graven H age, 23 December. De in structie in de zaak der muntbiljetten wordt steeds ijverig voortgezet. Een der personen die vroeger reeds meermalen als getuige is ge hoord en ook gisteren wederom als zoodanig was geroepen, is, na aflegging van zijne getuigenis, in hechtenis gehouden als verdacht vau inede- pligtigheid aan het in omloop brengen van dat muntpapier. Die persoonmet name Blok boekenstaller van beroepis de broeder van den reeds in hechtenis zijnden Blok, mede ver dacht van medepligtigheid. ’s Graven H AGE, 24 Decimiber. De hoogc Raatl heeft heden uitspraak gedaan in de belang rijke zaak waarvan wij vroeger melding maak ten en waarbij het de vraag gold of de wet van 16 November 1814, waarbij in art. 11 en 12 wordt verboden het aanleggen van nieuwe gebouwen binnen de 300 roeden van de vestin gen der eerste en tweede klasse, zonder verlof van het departement van oorlog, ook van toe passing is op de vestingen na 1814 daargesteld. De Raad heeft conform de conclusie van den procurcur-generaal het systema des verdedigers van de voorziening in cassatie de heer advo- kaat de Pinto aangenomen, en met vernietiging van het arrest van liet hof in Zeeland in sub stantie beslist dat bovenbedoelde wetsartikelen alleen van toepassing zijn op destijds (in 1814) bestaan hebbende vestingen. Amsterdam, 24 December. Naar wij ver nemen is in de fabrijk de Phoenix van den heer T. Previnaire, aan liet Spaarnte Haar lem, bekend gemaakt, dat zij gesloten zal wor den, en dat ruim 400 menschcn die daar aan het spinnen en weven zijn, aangemaand worden om zich van ander werk te voorzien. Men zou hieruit moeten afleiden dat deze fabrijk te niet gaat of verkocht zal worden. Voorwaar een be droevend ongeval in dit jaargetijde 1 Volgens liet Hand elsblad zouden de open- aan de stalen- aangekondigd in eene kanalisatie van en een uitwaterings-kanaal in Noord- En de rente-vermindering n de troonrede uitzigt geeft zoude be lli de aanwending van een kapitaal van 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1