NIEUWS- EN ADÏEI1TENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET IIIIIONDISSEMENT SNEEL 1848. No. 1. 3de Jaargang Zalurdag den 1 Januari]' I I ii- I alle buitenland. hier BINNENLAND. merkel ij- >2 !4 reit irte inig )ct. irp- van iden, i één regel tsing. I5J 14; lo lt; 24;; 99 10 vl.; an- lit- US- C li ft r- ats ge ler 111- icli ne tte ijk Ier en n 5e- □r- kt« we a n i’- ii e hi' ter de »or er- ste oe- ue en jn. te- De ►os ên ijk ug el- 11 en st en en let :11- t :id n, 'gt ii- Daar al het water was de blussching menscbenlevens is oens- ?n de middag Egypte i in het i byzon* en opziet om een den op en dood gezondheid moede liefde en schap Hosanna 1 seling kunnen vervangen. AMSTERDAM, 27 December. Het heeft Z. M. dezer dagen behaagd op het daartoe door hen gedaan verzoek, eervol, en onder dankbetuiging voor de daarin aan den lande bewezene dien sten uit hunne betrekkingen te ontslaan Z. Exc. den heer Mr. F. A. van Hall, minister van fi nanciën en Z. Exc, den heer J. A. II. de la Sarraz minister van buitenlandsche zaken. Men verzekert, dat Jaatstgemelde minister zou benoemd zijn tot kanselier der beide Nederlandsche rid- der-orden. FRANKFORT 24 December. Gunstiger dan in Keurhessen heeft de regering van Darmstadt zich dezer dagen jegens de Duitsch-katholieken ge toond. Zij heeft aan dezelve toegestaan om over al waar zij in genoegzaam aantal waren om de kosten te bestrijden eene kerk te bouwen. In Stoknach worden daartoe de noodige toebe reidselen gemaakt. Eindelijk is de veelbesprokene brieventasch van den overleden keurvorst van Hessen, die hij steeds bij zich droeg en waarop in zijne co dicillen dikwijls verwezen werd, geopend. In dezelve is o. a. zijne beschikking gevonden be treffende de plaats waar hij wil begraven wor den. Deze is bet mausoleum dat hij onmid- dellijk na het overlijden zijner eerete gemalin, de gravin van Reichenbach, naast ons stadskerk- liof heeft laten bouwen. Tot bestrijding van de kosten der lijkstaatsieis eene som van 60.000 fl. aangewezen, met de bijvoeging, dat iedere afwijking van deze bepaling voor hem, die zich daaraan mogt schuldig maken het verlies van DE SNEEKER COURANT heet hare geëerde Begunstigers van harte wel kom in het pas begonnen jaar 1848, en wenscht aan hen allen zonder onderscheid van rang of stand dat hun elk in zijnen betrekkelijken kring, in hetzelve te deel moge vallen: 1) Een toereikend inkomen als de vritcht van met beleid ondernomene, met ijver en vlijt doorgezette en met eerlijkheid ten uitvoer ge- bragte werkzaamheden en 2) Dat vermogen der ziel hetwelk aardschen voorspoed en tegenspoed beiden uit het regte oogpunt beschouwtbij den eersten niet te hoog tegen den laatsten niet te beangst te zwaar want daarmede voorzien is er kans dragelijk vrij vergenoegd leVeil te lei- eene planeet, als de onze, waar leven en ziekte rykdom en ar- i haat, vriendschap en vijand en Kruist hem! elkander plot- door het watei; overstelpt, te gronde ging, het kind te grij pen en met hetzelve behouden weder den wal te bereiken. Het bestuur van het alhier geves tigde departement der maatschappij: tot Nut van ’t Algemeen van deze daad kennis bekomen en daarvan verslag aan het hoofdbestuur der maat schappij gedaan hebbende, werd, in de gewone vergadering des departementsdie gisteren avond plaats vond de tijding medegedeeld dat het hoofdbestuur, deze redding zoo bij uitstek lof felijk achtte, dat het aan den hoofddader Izaak Verduin, had toegekend de gouden medaille, en aan de beide anderen ieder de zilveren me daille en eene geldclijke toelage, behalve nog de gewone getuigschriften. De uitdeelmg de zer eereblijken zal weldra plaats hebben. aanspraken op de bijzondere nalatenschap den overledene zal ten gevolge hebben» Wij kunnen dus het lijk van den keurvorst, dat acht dagen geleden naar Hanau gebragt is, binnen kort wedei’ hier verwachten» MÜNCHEN, 15 December. Gisteren vertrok een jonge Neger van hier naar T die zich ruim 4 jaren beeft opgehouden huis van den graaf von Basseuheim., en dcre deelneming mogt vinden bij allen die hem leerden kennen. Eene korte schets van zijnen levensloop zal velen misschien niet onwelkom zijn Hij heet Karel Almas Dabro en is geboren eene stad in het land Tassogl ten het koningrijk Sennaar. De veld- vrouw Jagur In zijn elfde jaar werd hij te Nobila zuiden van overste Bisinganie en diens vierde waren Zijne ouders. T met twee speelgenooten door slavenjagers in een bosch gevangen op een kameel weggevoerden door koop en verkoop van hand tot hand gaan de Nyl-afwaarts naar Kaïro en vervolgens naar Alexandria gebragt. Na zich daar slechts kort opgehouden te hebben, werd hij op last van hertog Maximiliaan van Beijei'en van de slaver nij vrijgekocht, herwaarts gezonden en bij den graaf von Basseuheim 'ui dienst gesteld welke hem eene opvoeding liet geven. Ten gevolge echter van de opvoedingdie hij in het ou derlijk huis had ontvangen en tot in de klein ste bijzonderheden betrekking had op zijne vermoedelijke loopbaan als krijgsman bezat hij een trotsch en onbuigzaam karakter en onder wierp zijnen wil slechts noode aan dien van an deren j die trots werd slechts weinig verzacht, door de leer van het Christendom dat hij met liefde en overtuiging had aangenomen. Nooit echter kon hij zijne diepe smart verbergen over de afwezigheid uit zijn vaderland, en steeds her baalde hij dat hij zich slechts op Afrikaan- schen bodem gelukkig zou gevoelen al ging het hem daar ook nog zoo slecht.” Noch de minzaamheid waarmede by bejegend werd in liet grafelijk huis en in de talrijke fa- miliën waar hij binnengeleid was noch de herinnering aan genotene weldaden konden hem hier houden. De graaf von Basseuheim besloot eindelijk aan zijn smachtend verlangen te vol doen, en legde hem eene som toe, waarvan, na zijne aankomst te Kaïro voorzeker nog ge noeg zal overig wezen oiu hem in staat te stel len, naar zijn vaderland terug te keeren. VAN DEN RIJN, 24 December. Men beweert dat lord Palmerston in het bezit is van auten- tieke documenten die het bestaan van een ge heim verdrag, tusschen Frankrijk en Oostenrijk ten opzigte van Zwitserland buiten allen twij fel stellen. Volgens hetzelve zouden, in geval van eene interventie, maatregelen zijn bepaald, waardoor de onafhankelijkheid of ten minste de ondeelbaarheid der republiek in groot gevaar wordt gebragt. Men voegt er bij dat eene copie van deze documenten, welke aanleiding gegeven hebben tot de houding van lord Palmerston in de Zwitserscbe aangelegenheden naar Berlijn gezonden isen dat deze mededeeling eene ge- heele verandering in de denkwijze van Pruissen zal teweegbrengen. Het is alzoo zeer mogelijk, dat deze gebeurtenis eene toenadering van Pruis sen tot Engeland ten gevolge zal hebben. AIIEDEN (Hanover) 20 December. Gisteren morgen even voor 11 ure, barstte hier een he vige brand uit waardoor bij den sterken oosten wind 23 woningen en ruim 100 schuren eene prooi der vlammen werden. in den omtrek bevroren was zeer moeijelijk. Verlies van gelukkig bij deze gelegenheid niet te betreuren. VAN DE ZVVITSERSCHE GRENZEN, 21 Dec. Onder de verschillende daden van generaal Du four is de volgende trek der vermelding over waard. De fortuin van kolonel Elggerchef van den staf van het afzonderlijk verbond te Lucern in den afgeloopenen oorlog veel geleden hebbende zond de generaal aan den kolonel die vroeger onder zijne bevelen in de militaire school te Thoune gediend had als een bewijs zijner belangstelling, 260 Zwitserscbe Francs. gevaarlijken weg staling van ruim met behulp van noemde personen het vaartuig te bereiken op het oogenblik,, dat hetzelve, Voorts zijn benoemd: Tot minister van financiën, Jhr. Mr. W. L. F. C. ridder van Rappard vroeger lid der twee de kamer, thans lid van de eerste kamer der staten-generaal en president van het prov. ge- regtshof in Gelderland. Tot minister van buitenlandsche zaken Z. Exc. L. N. graaf van Randwijck, thans minister van binnenlandsche zaken; en Tot minister van binnenlandsche zaken Jhr. Mr. J. A. ridder van der Heim van Duyvendijke thans gouverneur der provincie Zuid-IIolland. ALMELO, 22 December. In den namiddag van gisteren had hier een treffend ongeluk plaats. Dina Beerens, een I8jarig meisje op schaatsen rijdendeviel door liet ijs en was reeds vier ellen ver onder het water weggedreven. Op het geschreeuw van eenige toeschouwers kwam B. van den Eist, daglooner in het ambt Alme lo, meer dan 500 passen verwijderd zijnde, aanloopen die met het meeste beleid en groo- ten moed eerst beproefde met de voeten op het ijs te treden, doch dit niet gelukkende op het zwakke ijs ging liggen met de handen er doorsloeg en de schijnbaar doode uit het wa ter baalde welke naar het naast bij gelegen huis van den burgemeester lan het ambt Almelo werd gedragen, alwaar zij door onmiddelijke hulp wel weder is bijgebragtdoch na 24 uren levens ten huize harer ouders in de stad Almelo is overleden, ZWARTSLUIS, 25December. Tusschen de krib ben zitten meer dan veertig vaartuigen waar onder verscheidene beurtschepen in het ijs vast; alle of de meeste hebben dit te danken aan de bekribbing van het Zwolsche Diep, daar den 18 de waterstand hier aan de peilschaal en tusschen de kribben cirka drie voet verschilde, welk ver schil vroeger hoogstens 1* voet was; zoodat ver scheidene schippers naar den waterstand bier re kenende welke toen 6 voet teekcude, geen ge vaar konden vermoeden van op 3 voet water te blij ven zitten. Men is bezig met eene doorijzing om de vastzittende schepen aan liet hoofd te Ge- nemuiden te brengen. Gelijk de bekribbing in het voor- of najaar en bij andere stormachti ge gelegenheden de belioeftigen hier en elders ruimschoots van brandstoffen voorzag, züo Vei* schaft zij hun uit werk met de doorijzing. Uit Groede schrijft men onder dagteeketiiiJg van 22 December, het volgende aan de hliddel- burgsche Courant l In den afgeloopen herfst waren aan het zee strand van den Baanstpolderin de- naburige gemeente Nieuwvliet, eenige kinderen bij laag water bezig met spelen in en by eene aldaar vertuide roei-aak» Het water wassende naitien zij in tijds de wijk op den naburigen zeedijk met uitzondering van een hunner, het negenja rig zoontje van eenen nabij wonenden aannemer dat, zich te lang in het bedoelde vaartuig op gehouden hebbende door het buitengewoon snel wassende water, verhinderd werd aan wal te ko men terwyl de harde wind en de onstuimige zee het ranke vaartuig zoo geweldig slingerden, dat het ieder oogenhlik dreigde om te slaan of door het daar overslaande water te zinken. Wel snelden de naburige strandbewoners toe om zoo mogelijk, hulp en redding te bieden maar aanvankelijk scheen zülks ondoenlijk, uithoofde van de gesteldheid van het strand en de ligging van het vaartuig, hetwelk op een aan merkel ij ken afstand van den wal aan twee trossen Vast liggende, niet te genaken was dan door het wa terhetwelk daar ter plaatse, op dien stond, eene diepte had van niet minder dan twee el len. Dan, onder de toeschouwers bevonden zich ook Izaak Verduin Ja ns zoon dijk wachterAbra ham Schippers, landman en Jan de Cane ar beider, allen in de nabijheid woonachtig, en dezen mogt het gelukken te volvoeren, wat an deren wat zelfs den vader van het kind ónmo gelijk scheen namelijk hetzelve aan de golven te ontrukken en ongedeerd in de armen der ou ders terug te voeren. Izaak Verduin zich door geene zwarigheden latende afschrikken begaf zich langs den eenigen doch niettemin hoogst te water, en, na eene wor- een uur, slaagde hij er in, de twee mede bier bovenge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1