NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNERK. 3de Jaargang. 1848. Woensdag den 5 Januari] No. 2. r- iv, •V Hf -5/, dingsdag behalve varkens I r te takt nid- be-1 j ‘e om dan ude mij- iiige iven ‘■ge en ■rug nd lerd t ik au .en. unt i lem re- de- T lett en wen ton en een en mij elke t T '»g, I het ge- tot de I ka ïn ij en een- ipte irde I aar- ider ten- ver- loo- lien g uld haft nen oen aan 1 ik BINNENLAND. ons BUITENLAND. te verschaffen. t. De prijs was op de markt n SI 1846 was de sterfgeval- 3813. Heden werd meer overleden ENK HUIZEN, hier een Woei* iten <1« ïcndcn, an één ■n regel aalsing. 21’, 08’ 50 ■taald zonder 64 aapolie i liaan- n Oct. nepolie geveer 27 jaren zeer voor wan t ofschoon het den achter- bloeijend Enkhuizen niet heeft kunnen verhoeden het stut nog de kolom die vallende is en streeft lige zijner medaille-spreuk Bidt GRONINGEN, 30 December. het voor alle huishoudingen spek heeft thans alhier wone niet naar het hei en Werkt. De prijs van zoo voordeelige eene zoodanige buitenge- hoogte bereikt, als sedert jaren het geval was. De prijs was op de markt van 11. roor be- 1 in Van andere kerkgenootschappen zijn 211 tot het Hervormde overgekomen en 1 worden 113 overgangcn van de Roomsch-katholieke kerk. Reeds bij het einde van het jaar ■verhouding tusschen de geboorten en len in deze stad ongunstig te noemenvooral wanneer men bedenkt dat in gewone omstan digheden het getal der geborenen dat der over ledenen overschrijdt. Nog ongunstiger helaas is de verhouding in 1847 geweest, gelijk blijken kan uit de naast,elkander stelling der volgende cijfers. 1095 28 December, plegtig ’s GRAVENHAGE 31 December. Naar men verneemt, heeft het Z. 51. goedgunstig!jjk be haagd ten behoeve van het te dezer stede op te rigten oude mannen- en vrouwenhuis en kerk der Nederduitsch Hervormde gemeente uit 11D. bijzondere fondsen te verleenen de zeer aanzien lijke som van tien duizend gulden. Volgens de rondgaande brieven van het Hervormde kerk bestnur, wordt tot den ophouw van gasthuis en kerk eene som van f 150,000 vereischt zoo- dat, door de ruime gift alleen van Z. 51., in gedeelte van het geheel bereids is voorzien. Moge dit waardig voorbeeld waardige navolging vinden, dan zal ook weldra deze stad met eene inrigting vermeerderd zijn waaraan reeds lang wezenlijke behoefte werd gevoeld. AMSTERDAM, 31 December. Het getal der Hervormden in ons land bedraagt 1,697,028, dat der predikanten 1,509, op 1,273 standplaat sen. Van Mei 1846 tot 5Iei 1847 zijn 31 kan didaten tot de Heilige dienst aangenomen. In Oost-Indie wenschte men het personeel der pre dikanten op 20 te brengen. Aan adspiranten 1846 1847 Geborenen 7941 6697 Overledenen 9036 10510 van 58 tot 60 guld. de 100 Ned. de stedeiijke belasting, en wel voor van pl. min. 160 Ned. pd. Vooron- was de prijs van het spek ook hoog toen kocht men de 100 Ned. pd. 70 guld.; dezelve daalde echter spoedig, een jaar daarna kostten de 100 Ned. pd. slechts 30 gulden. Volgens het geheugen van een onzer oudste vleeschhouwerszijn er eens in de nabijheid dezer stad 3 varkens te zamen 700 oude ponden wegende, gekocht voor 33 gulden dat is de 100 oude ponden voor min der dan ƒ5. liet rundvleescli kost thans, in dien men eene goede koe geslagt wil koOpeh 54 cent het Ned. pond. Voor 50 jaren kocht men 2 oude ponden schapenvleesch voor 5 duiten. Men schrijft het volgende uit Appingadam d. d. 29 December: Heden nacht is te Ooster- wijtwert, één uur van hier, door inbraak uit de behuizing van den landbouwer Berrelkamp gehaald en op het heem van zijne behuizing ge- bragt eene partij spek, doch doordien de zoon door het vallen van eene spijl uit den wijm wakker werd en van bed ginghebben de die ven het hazepad gekozen. De zoon heeft met een’ ander’ persoon de dieven gevolgd tot bij Ap pingadam alwaar zij achter eenen hooiberg eenen man en eene vrouw vonden. Na eenige worste ling, hebben zij den man als den vermoedelijken dader, aangehouden; heden is hij alhier in het huis van arrest overgebragtdoch het vrouws persoon is ontsnapt. WEENEN, 23 December. Den 11 dezer lel de de beroemde Hongaarsche tooneeldichter Cza- ko te Pesth een bezoek- af bij den redacteur van een aldaar uitkomend dagblad sprak over onverschillige zaken, schertste en bragt eindelijk het gesprek op hel schieten met pistolen waar bij hij de vraag opperde, of de pistolen van -waren ander geleend had -- ƒ-ƒ gevallen, des nachts gaarne schietgeweer in huis had. Onder een dergelijk voorwendsel had Cza- j van den redacteur van een ander dagblad mede eene pistool met dubbelen loop geleend. Men toonde hem eene andere die zeer naar zijnen zin scheen te zijn doch die hij in weerwil van de herhaalde waarschuwing dat het geladen was, niet terug gaf. Zoo bleef hij voortpraten tot op een oogenblik dat de aan dacht van de twee andere, zich in het vertrek bevindende personen door iets op de straat af getrokken werd. Op eens hoorde men eene doffe uitbarsting men zag om en de ongeluk kige bezoeker zat dood voor hen. Waarschijn lijk had hij de pistool in den mond gestoken waardoor de slag der uitbarsting gesmoord werd de kogel was door het verhemelte in de hersens gedrongen. FRANKFORT, 28 December. Volgens brie ven uit Triest ontvangen wordt de terugroeping van graaf Stadion sedert onderscheidene jaren gouverneur van dit gewest, algemeen aldaar be treurd als zijnde een groot verlies voor des- zelfs handelsbelangen vau welke hij steeds een ijverig bevorderaar was. Bijzonder merkwaar dig, en voor Triest hoogst gewigtigis de door denzelven ten uitvoer gebragte haven bouw. De daartoe gebezigde materialen verdienen eene bij zondere vermelding zoo uithoofde van de zon derlinge wijze, waarop men zich deze heeft we ten te verschaffen als wegens de nieuwheid der zaak en het groote voordeel dat daaruit ook elders kan getrokken worden. Kisten van de wijdte en van den vorm der steenblokken tot den bouw benoodigdworden met vulkanisch zand gevuld, en gedurende zes weken aan den invloed van het zeewater blootgesteld. Na ver loop van dien tijd heeft zich dit zand in eene vaste en harde steenmassa veranderd welke even als granietblokken verder bearbeid, gepolijst en gebezigd kan worden. Wel verregelijk dit met zand- en andere steensoorten het geval is door het water beschadigd en uitgehold te wor- pd» den verkrijgt deze massa eene steeds grootere hardheid en digtheid en kan derhalve bij uit stek dienen tot het aanleggen Van sluizen dam men enz. Voor den Nederlandschen waterstaat kan deze nieuwe ontdekking van groot gewigt worden. Ook met opzigt tot de bearbeiding, spaart deze steen veel kosten daar men reeds bij het doen ontstaan dier steenmassa aan de zelve dadelijk den verlangden vorm kan geVen. Van daar ook dat bij het jongste verblijf van den koning van I’ruissen te Triest deze ont dekking zoo zeer de aandacht van dien vorst heeft tot zich getrokken dat Z. 51. onverwijld een’ majoor der genie heeft derwaarts gezonden om dezelve van nabij te onderzoeken en deswe ge een uitvoerig berigt te geven. Te Praag maakt men zich gereed het öOOjarig bestaan der hoogeschool te vieren die in 1348 naar het model van die van Parijs en Bologne gesticht is. Zij is de oudste in geheel Duilschland maar men betreurt het, dat de bloei niet in evenredigheid tot dien ouderdom staat. Kort na hare stichting werd zij door 20,000 studenten bezocht en vervulde zij het geheele Oosten van Europa met wetenschappe lijk leven. LONDEN28 December. Gelijk men weet wordt het Kersfeest te Londen, door alle klas sen der bevolking meer dan ergens elders ge vierd. Wanneer deze voor*Engelands hoofdstad zoo belangrijke dagen op handen zijn, krijgt de geheele stad een feestelijk aanzien en ieder der zich daar bevindende winkeliers beijvert zich om zijnen winkel zoo fraai mogelijk op te sieren. De meesten der bakkers stellen in hunne kasten, vreesselijk lange en groote brooden ten toon welke op den avond voor Kersmis meestal aan de armen worden geschonken. De kruideniers hebben hunne winkels met trossen rozijnen manden met vijgen en alle mogelijke lekkernijen opgesierd, terwijl de suiker bergen hoog, in hunne winkelkasten opgestapeld, den voorbij ganger uitlokt. De poeliers hebben honderden vogels voornamelijk kalkoenen ten toon gesteld en met gretige blikken staan de lekkerbekken te watertanden naar de heerlijke turkey (kalkoen) die weldra na eenig dingen hun eigendom wordt, en met Kersdag op hunne tafel prijken zal. In het korteen ieder beijvert zich om zijne waren zoo uitlokkend mogelijk voor te doen. Eindelijk is de kersdag daar; reeds in den vroegen morgen zijn de vele kerken der hoofdstad geopenden armen en rijkendeze I in hunne schitterende equipages, gene te voet, begeven zich naar den tempel, welke dien dag 5 malen geopend wordt. Wanneer een ieder nu zijne godsdienstpligten heeft vervuld, begint men er aan te denken, om den phjsieken mensch ook eenig genoegen te verschaffen. Vrienden en familien bezoeken elkander dien dag, en a merry Christmas (een. vroljjkc Kersmis), wordt een ieder uit gullen mond toegeroepen. Aan eten en drinken is ge durende deze dagen geen gebrek en de klas sieke plumppudding bekleedt op alle tafels de eerste plaats zelfs de armste wendt al het mo gelijke aan ten einde ook hij zich met Kersmis eens te goed kan doen. LONDEN, 29 December. Aan den bekenden zec-romanschrijverkapt. F. Marryatis door de admiraliteit eene buitengewone jaarwedde toe gelegd van 150 p. st. In een der wagens van den spoorwegtrein van Dover naar Folkestonewerd dezer dagen een pak gevonden, in bruin papier gewikkeld docli waarop zich geen adres bevond. Dit pak werd toen op het goederen-bureau geopend ten ein de uit den inhoud misschien te vernemen wien hetzelve toebehoorde doch hoe verbaasd waren niet alle aanwezigen, daarin het lijkje van een jonggeboren kind te vinden. Er werd hiervan onmiddellijk aan de bevoegde magt kennis ge geven doch tot nog toe heeft men niets naders dienaangaande vernomen. Een ingewikkeld regtsgeding wordt in de ze dagen zeer besprokente meerdaar de eisch tegen de kroon gerigt is. Aan deze val len alle erfenissen van personen welke sterven dikanten op 20 te brengen. Aan adspiranten daartoe is geen gebrek waaronder eijnigen die reeds langen tijd in dienst zijn geweest. De collecte voor noodlijdende kerken in rijk heeft dit jaar opgebragt ƒ28,969,46. bekend 'ge- de Hervormde tot en pistolen bij hij de vraag bovengenoemden redacteur ook zwaarder dan die welke hij van eenen i onder voorwendsel, dat hij tegen alle mogelijk L had. Onder ko den vorigen dag zeer plegtig en vrolijk feest gevierd. I liet genootschap Oeconomia Enchusiana inge- rigt om werkzame en door ijver uitblinkende personen in deze stad te beloonen en alle nieu wen arbeid bevorderende inrigtingen en onderne mingen aan te moedigen houdt gewoonlijk in de laatste dagen van ieder jaar eene openlijke bijeenkomst, waarin aan ieder, welke naar een in het voorjaar bekend gemaakt programma heeft gearbeid, iets heeft opgerigt of ondernomen de uitgeloofde premien worden uitgereikt. Deze dag is voor Enkhuizen een ware feestdag. De schamele netttenbreijerde ongeachte draaijon- gen van de lijnbanen vereenigen zich op het best gekleed met de gegoedste en aanzien] ijkste inwoners. Deze om het loon hunner arbeid te ontvangen; gene om de vrolijke aangezigten der nijvere lieden met genoegen te aanschouwen. Voor dit jaar, was den 28 die plegtige feestdag. De voorzitter hield eene toespraak in den volks toon waarin hij in losse trekken en in voor beelden het genot en de waarde van den arbeid voor ieder mensch en voor de maatschappij vlug- tig schetste. Aan circa drie honderd menschen meest behoorende tot den minderen stand, wer den geldelijke belooningen uitgereikt. Gelden welke daardoor zoo veel te meerder waarde heb ben dewijl zij de vruchten zijn van verdien stelijken arbeid. Het genootschap bestaat reeds bijna zestig jaren en c uitgang van het eens zoo

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1