NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1848. No. 5. den 15 a dde I raar ver- de GE- BINNENIiAND. I- die 157 i 4 A Om hierin zijn maatregelen artetische bronnen. voltooijing van spoorwegen in de na- hoopt men in de toekomst de van vervoer voor de te winnen 2Cj 9f’ 49” ruft «ij i oog en "g, a ti de lie- vr ti de de de loet lice- af- m? go ntils a ar tes!- t is vëiu dat int ei- lakt >1111- I mid nn- tsch van rdig lien •op den el ve els in ;ste- onbeperkt vermogen heeft, eene der ne voor naren 120 lOllder Olie 2f P- 10.— ft be- 36’, I 364, nepo- ani- efe- wel- aar- niet on- hig hen on e in o op ij ne oor- nd vonden onderzoeken terzijde van het hoofd ruim drie duimen en lewecggebragt door een ST. PETERSBURG, 29 December. Volgens den almanak voor 1848 door de akademie al hier uitgegeven heeft Europisch Rusland bij eene bevolking van 54,092,000 zielen eenen om vang van 90,117 vierkante mijlen; het koning rijk Polen, bij 4,580,000 inwoners eene opper- vlakte van 2320 vierkante mijlen het vorsten dom Finland, bij I,547;702 inwoners, 6844 vierkante mijlen. Bij de laatste volkstelling in het jaar 1843 telde St. Petersburg 443,000 in woners. In diet jaar 1846 werden er 14,814 kinderen geboren en overleden 24,998 personen. Van goud werden gewonnen 1677 pud platina l pud; zilver 1190 pud. De openbare Sehuld bedraagt, volgens opgave315,084,200 Z. R. RONDEN, 5 Januarij. In de Times vindt men een uitvoerig artikel over de onderwerping van Abd-el-Kader hetwelk op de volgende wijzu eindigt i Zonder eenige voorspelling te wagen aangaan de resultaten, welke nog onzeker en verre zijn zyn wij overtuigd dut hel bezeilen van Alge ria door Frankrijk door Europa veeleer als een waarborg voor het voortduren van den vrededan wel als eene nieuwe bron van gevaar kan beschouwd wordenen dathoe meer de bloei dezer kolonie zal toenemenhet voor Frankrijk van des te meer belang zal worden, om eenen twist te vermijden met ie dere mogendheid welke de middelen bezitom de communicatien te onderscheppen lusschen Algerie en de kust van Frankrijk. Om deze redenen heeft het ons geen bijzonder leed ver oorzaakt de gebeurtenis te vernemen welke voor het oogenblik den oorlog in Afrika heeft doen eindigen, en wij hopen, dat Abd-el-Kader door Frankrijk met die eerbewijzingen zal ontvangen worden welke men aan eenen dapperen doch ongelukkigen vijand verschuldigd is. LONDEN, 8 Januarij. Volgens de Times be draagt het materieel en het effectief der Brilsche zeemagt thans het volgende materieel: 16 linie schepen 35 fregatten 13 stoomfregatten 52 korvetten en brikken, 21 stoomkorvetten 64 zeil- en stoompakketbooten 21 transportschepen en 21 ligtere vaartuigen. Het personeel bestond builen de officieren uit 27,305 manschappen 1 en meer dan 10,500 zeesoldaten. Deze staat is ongeveer gelijk aan die van liet vorige jhar. De ;n De marine bewonderenswaardigen toestand de werkzaamheden in de stoommachi- ne-fabrijken zijn verre gevorderd. Ook de werk zaamheden tot versterking der havens, worden met kracht voortgezet ook hopen wij dat de regering bij de heropening der zitting van het parlement een wels-ontwerp zal indienen ter vermeerdering van het aantal matrozen wanneer deze plotseling noodig mogt worden. PARIJS, 5 Januarij. Te Mainz is onlangs een vreesselijk bewijs van middelceuwsche onmen- schelijkhcid aan den dag gekomen. In den loop der vorige eeuw zou, volgens eene bekende over levering, een Jood van Mainz uit eene kerk dier stad eenen gouden beker hebben gestolen. De dief werd ter dood veroordeeld en als een waar schuwend voorbeeld in eene ijzeren kooi opge sloten. Zijne geloofsgenooten echter haalden kooi en dief weg, en bragten beide naar Bingen. De keurvorst bedreigde daarop de Israëlitische ge meente met eene straf van een pond goud voor eiken dag, dien zij verzuimden den delinquent en het corpus delicti terug te brengenen zoo kwam de kooi met den dief naar Mainz terug, en werd de dief, in de kooi opgeslotenbuiten het Jodenkerkhof begraven. Tot hiertoe de over levering. Dezer dagen nu werd op een stuk land dat bij de Joden tot begraafplaats te Mainz was aangekocht, ter gelegenheid van het aanleg gen daarvan, eene ijzeren kooi opgegraven die boven en onder met eene ijzeren plaat gedekt en geslotenmenschenbeenderen bevatte. De kooiomstreeks 5 voet hoog en 15 duim in de doorsnedewas boven door 3 zamenloopende kettingen bijeen gehouden die in een’ ring uit- loopende dit treurig monument van onverdraag- zaamheid in de lucht zwevende vasthielden. Om ligt te verklaren redenen, zal de kooi bezwaar- B U IT E H L AW D. -i--Li...: -1Lmu FRANKFORT, 7 Januarij. Uit Munster (West- phalen) wordt-gewag gemaakt van den buitCnge- wonen vooruitgang, welke de ontginning en het bebouwen des zoo lang verwaarloosden bodems aldaar in de laatste jaren heeft gemaakt. Meer dan een millioen morgen heidegrond zijn in ak kers weiden en bosschen herschapen gewor den zoodat dit gewest thans meer dan eens zooveel produceertdan voor 25 jaren, Dit gelukkig gevolg is men voornamelijk verschul digd aan de onvermoeide pogingen der land huishoudkundige genootschappen aldaar ge vormd. liet eenige dat nog ontbreektom dit welbegonnen werk verder te voltooijen is ge noegzaam water. Om hierin zoo veel mogelijk te voorzienzijn maatregelen genomen tot het graven van artetische bronnen. Door de aan- legging en voltooijing van spoorwegen in de burige staten noodige wegen producten te bezitten. FRANKFORT8 Januarij. Men berigt uit Berlijn, dat prins Albert van Pruissen op het punt staat, zich gedurende eenige jaren te ver wijderen door eene reize naar Azië te onder nemen en de Engelsche bezittingen aldaar te be zoeken. VAN DEN RIJN, 8 Januarij. Het eerste nacli- telijk uur van het nieuwe jaar werd te Ulm ge kenmerkt door ongelukken van welke men nog niet weetof zij slechts veroorzaakt zijn door ruwe onverschilligheid jegens de gezondheid en het leven van natuurgenooten of door afschu welijke boosheid. Op dat uur begaf zekere draai- J’iwsïaat' Lp' deze opgave voïge' jer zich met eenen kameraad in de Kömgsgasse. bevindt zicll in cencll bewolld Laatstgenoemde zag iets gloeijends op den grond liggen en raapte het op. Het was eene helsche machine in den vorm van een geweerloop die zich bij het opnemen ontlaadde en in stukken sprong zoo ten minste luidt de opgave van een’ der gewonden die nog in leven is. Of zulks met de waarheid overeenkomstig isdan of de gewonden zelven de strafbare nederleg- gers dezer machine zijn, is nog niet duidelijk geworden. Bij de uitbarsting verloor hij die de machine had ppgenomen den duim der regter- hand en ontving wonden aan den mond de oogen en den hals. Hij is zwaar gekwetsten myn vreest, dat, indien hij al herstelt, hij le venslang tot werken ongeschikt zal wezen. De draaijer ontving de volle lading in het scheen been hetwelk hem eene wond ter lengte van zes duim veroorzaakte. Gedurende het aanleg gen van het verband gaf hij den geest. Dezer dagen is te Rome een justitiemoord uit den tijd van paus Gregorius XVI aan het licht gekomen. In het jaar 1844 namelijk werd te Ravenna een brigadier der gendarmes doodgeschoten op het oogenblikdat hij den schouwburg zou binnentreden. Er werden we gens deze daad een aantal personen op vermoe den in hechtenis genomen en voor eene mili taire commissie teregt gesteld, welke twee jonge lieden ter dood veroordeelde en dit vonnis ook liet voltrekken. Nu overleed voor eenige weken te Ravenna een schoenmakerdie, kort vóór zijnen dood door zijn geweten gepijnigd bekend heeftde moordenaar van gezegden brigadier te zijn. De overste Freddi die nu wegens de reactionaire zamenzwering te Rome gevangen zit was toenmaals president van deze militaire com missie, der zag ik drie kleinere Wonden op de krüiit van het hoofd.’’ Als oorzaak dezer moorddadige aanranding kêii niets anders worden opgegeven dan dronkemans- ruzie over kleinigheden den vorigen dag voor gevallen ten huize van den herbergier Jan Bal last te Koevorden alwaar de Laarschen (uit het Hanoverschen) het onderspit delfden en waarvoor zij op de wijze voormeld zich wraak verschaften. En Nederlandsche en Bentheim- sehc regering laten zich aan de vervolging der misdadigers gelegen liggen. AMSTERDAM, 12 Januarij. Men verneemt, dat de ontwerpen van wet, betrekkelijk de in de grondwet te brengen veranderingen naar den raad van state zijn verzonden, ROTTERDAM, ll Januarij. Wij vermeenen met zekerheid te kunnen melden dat men op den 30 dezer, in het met koninklijke goed keuring alhier gevestigde genootschapdoor Inspanning Uitspanning bijgenaamd Rotter- damsche Rederijkerskamer: Lief de bovenal!''’ het voor tweë eeuwen te Munster gesloten vrëi deverbond plegtig zal herdenken de eerste fac tor zal bij die gelegenheid over het zegenrijke en roemvolle dier gebeurtenis spreken daaraan eenige dichtregelen wijden, en die vooral dienst baar trachten te maken aan de opwekking tot dankbaarheid aan en navolging van onze edele vaderen. Men zal deze feestvierende bijeenkomst besluiten met de opvoering van een toepasselijk zinnespel. Zijn wij wèl onderrigt dan zal een verslag van een en ander, benevens hetgene door den factor zal worden gesproken het licht zien althans bij genoegzame deelneming om het daarvoor te out vangene na aftrek der on kosten te besteden tot den aankoop van spijs kaarten ten behoeve van arme huisgezinnen. II. M. de koningin heeft, aan de te Hoorn gevestigde vrouwen-vereenigingTot heil der ar men eene som van ƒ60 geschonken. GRONINGEN 9 Januarij. Bij eene nijpende koude en strenge vorst, met felle en vlijmende ooste-winden wordt onze stad niet alleen door de griep die in hevigheid is toegenomen maar ook nog door een kwaadaardige verbazend snel ten grave slepende en besmettelijke typhus ge teisterd. In meer dan één huisgezin is er slechts een enkele onaangetastedie de overigen bij stand kan verleenen en bet getal der verschil lende lijders is zeer groot. Alleen in de afge- loopene week zijn er 47 gestorven ruim de helft meer dan in gewone tijden. Men leest in den Zierikzeeschen Nieuwsbode Den 2 Januarij 11. heeft er op het Laar- sclie Broeknabij Koevordeneen vreesselijk bloedbad plaats gehad. Een jongman, Jan Bosch genaamd bezig zijn de zijne schaatsen aan de voeten te gespen werd in de voorovergebukte houding eensklaps te ge lijk door vijf kerels overvallen. Bosch een sterk gespierde boer uit de buur schap Loo onder Koevorden had mogelijk deze vijf deugnieten wel kunnen afweren zoo hij had kunnen staan maar hierin verhinderd wordende doordien bij ééne schaats bevestigd had en de andere hem om den voet bengeldemoest hij een verschrikkelijk lijden doorslaan. Zonder genade sloegen hem de aanvallers on ophoudelijk met de ijzers hunner zware schaat sen in liet aangezigt en op de hersenpan. Zijn onophoudelijk bidden«laat mij het leven, ik ben weerloos baatte niets. Met de neuzen der schaatsen sneed en reet men hem zoodanig het aangezigt op dat het op repen vleesch geleek die de slagters tot rolpens gereed maken. Niets verinogt de koelbloedige woede der barbaren te temmen. Alleen de freule de Thonars zich met schaatsenrijden vermakende, had het geluk, op nieuw het bewijs te leveren, dat de schoon heid zelfs op den ontmensehten woesteling een Bleek bestorven als Iphigenia wierp zij zich met den moed wanhoop tusschen de tijgers omklemde hun knieën en bad zoo zielroerend om genade den martelaar dat het hart der gewelde- werd vermurwd. Terwijl wij dit ter neder schrijven is de on gelukkige misschien reeds bezweken. Over de wonden, dewelke hem in dadelijk levensgevaar deden verkeeren luidt de verklaring van den stads-geneesheer L. F. de Harlogh te Koevor denaldus: »Na de hoofdharen op de gewonde, plaatsen afgeschoren te hebben koude ik de en vond ik aan de reg- eene wond ter lengte van ruim'één duim diep, Slomp werktuig ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1