NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOB DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 7. Zaturdaq den 22 Januarij» r- v 1 het :1de „■els 1 ce- lere Fi- ind on- hel tgal el is ge- on- l„..:J men algemeen de misbrui- i I BINNENLAND. in liet icli t BUITENLAND. i. 2’J ALLERLEI. uen tide •eet Dit gen ten ren >or- aat- den best viu- isj 11. Si ll 25 ilken ij lan en een on- tcn nog van in ben clie te len was log uit Ce <430, rsb. in 'olzaad aar in iti een L;110 ƒ36- ƒ36. jj> 6 w. Woens-1 itcn de :enden, an één in regel aatsing. naam den lieer Paul 9SJ verzocht daarom verlof herwaarts te ko- van den heer Bourgoing Ie ad interimwelke niet 'fl - tiet ken in zen is en zooda- en de Ha! het en landmans ver nemende ziedaar eenen trekdie mij behaagt zoo moest het altijd gaan bij de betrekkingen tussclien de menschen. Vervolgens eenige in lichtingen omtrent des pachters huisgezin geno men hebbende nam de graaf de pen schreef eene bon van 1000 frs. betaalbaar bij zijn’ rentmeester, en het papier den landman over handigende, zeide hij tot hem: «Bewaar dit briefje, geef het aan uwen zoon, wanneer hij meerderjarig zal wezen, en vertel hem vooral, bij welke gelegenheid hij dit kleine kapitaal ge kregen heeft.” Men schrijft uil Frankfortdat in geen 50 jaren de water stand van den Rijn zoo laag geweest is. als thanszoodat het bij de tegenwoordige aanhoudende vorst, te verwachten is, dat deze rivier tot aan den grond toe met ijs bezet zal worden. Den 19 dezer, bij gelegenheid van den verjaardag der konin gin heeft het stedelijk bestuur van Utrechtaan 4000 be- hoeftigen dier stad eenen maaltijd van zuurkool, spek, aard appelen en brood gegeven in de zalen van het militair loge ment waar 8 tafels gedekt wareniedere tafel voor 500 gas ten. Volgens berigt van dr. G. II. Amshoff, in Drenthe wordt bet eerstvan de thans bijkans overal heerschende griep melding gemaakt in het jaar 1510, en vervolgens in 1580, 165 8, 1712 1731, 1733, 1742, 1752, 1782, 1788, FRANKFORT, 15 Januarij. liet bevestigt zich dat even als in het naburige Hanauook hier de turngezelschappen op bevel der rege ring, zullen verboden worden. Dit verbod dat naar men gelooft, van de Duitsche bondsverga dering uitgaat zal hoogst waarschijnlijk op alle Duitsche bondsstaten toegepast worden. Als grond welke in deze genootschappen zijn inge- gelijk aanvankelijk en- --- nuttige ligchaamsoefenin- gen hebben de jongelieden, zelfs volwassenen daarvan eene soort van politieke club gemaakt waar ultra-liberale meeniugen geuit en daarop betrekkelijke liederen gezongen worden. Tot zinspreuk hadden zij gekozen: Freifrisch frith und fromm. FRANKFORT, 16 January. Men verzekert, dat de commissie van rapporteurs in den Zwit- serschen landdag heeft geoordeeld, dat de land dag niet moest antwoorden op de pauselijke no ta daar dit ligchaam als eene politieke magt geene verantwoording schuldig is aan eene lou ter godsdienstige autoriteit. BERLIJN, 13 Januarij. Uit Breslau wordt geschreven dat aan de leeraren der zich aldaar bevindende Diiitsch-katholicke gemeente aanschrij ving gedaan is, dat zij zich van alle geestelijke bedieningen als die van den doop het inzege nen van huwelijken, lijkdiensten, enz. hebben te onthouden. Rouge en op zijn voorbeeld ook de leeraren Hofkircliler en Bogthers hebben bij protest verklaard, zich aan dit verbod niet te willen onderwerpen. Door de gemeente is hierop eene vergadering gehouden en daarbij eenstemmig door de ouderen daarvan besloten de leeraren tegen elke straf, die hun wegens overtreding van dit verbod opgelegd zou kunnen worden te beschermen en alle verantwoordelijk heid op zich te nemen. Een berigt uit Milaangedagteekend 9 de zer en door den Constilullonnel medegedeeld zegtdat de stad als het ware in rouw is. De graaf Vimercatidie als vrijwilliger den oorlog in Algerie heeft bijgewoond, had den kapitein Neypergzoon van de overleden ex-keizerin van Frankrijk, Maria Louisa, uitgedaagd. De generaal en kommandant heeft den jongen Ney perg uit de stad gezonden voor dat het duel plaats kon hebben. Patrouilles te voet en te paard doorkruissen bestendig de straten. hiervan beschouwd ken - slopen. In plaats van j kei tot doel te hebben In afwezigheid zaakgelastigd: dus zonder eenige verhindering van den koning van Beijeren kan bij- de zaken van het gezantschap waarne- Te Brescia is de plaatskommandant ver moord. Deze officier had in een kolfijhuis de onvoorzigtige uitdrukking gebezigd Te Kra kau gold een menschenhoofd vijf guldens, te Milaan heeft men er een voor vijf stuivers.” Toen hij het koffijhuis verlietontving hij eenen doodelijken dolksteek. Men vond op zijn lijk een briefje met de woorden Dezen heeft men gratis.” Volgens het dagblad van Augsburg hebben de wanorders, die te Livorno plaats hadden den groothertog bewogen eene proclamatie aan het volk van Toscane te rigten waarin hij verklaart vast besloten te hebben om de begonnene her vormingen geheel te voltooijen maar dat hij alle ongeregeldheden op het nadrukkelijkst zal onderdrukken. Eene commissie, bestaande uit den minister van binnenlandsche zaken den pro- cureur-generaal en den bcvelvoerenden generaal zijn naar Livorno vertrokken om de rust te her stellen. PARIJS, 16 Januarij. De baron de Bour going, gezant van Frankrijk bij het Beijersche hof, zal eene maand in Frankrijk komen door brengen waartoe hij verlof gekregen heeft. De rede van zijne overkomst is daarin gelegen dat de koning van Beijeren op het einde dezer maand, een groot bal zal geven waarop hij de beruch te Lola Montés op eene plegtige wijze aan zijn hof wil voorstellen. De Fransche zaakgelastigde wilde niet, dat zijne gemalin dit feest bijwoon de en men. 1 zal een gehuwd het bal wonen men. BRUSSEL, 12 Januarij. Uit eene gemeente van het arrondissement Namen meldt men het olgende In deze geldeeuw, in welke alles wat winst is wettig schijntontmoet men met genoegen een dier eerlijke wezensgelijk datgenehet welk wij hier als voorbeeld aanvoeren De pach ter van een’ edelen graaf was hem zijne klagten komen doen datbij eene zijner jagtpartijen een korenveld door de paarden vertrapt en bescha digd was geworden, liet is goed zeide de graaf laat de schade schattenik zal het bedrag be talen. Maar de pachter antwoordde dat de re kening reeds gemaakt was en 500 frs. bedroeg, waarop de graaf dadelijk betaalde. Sedert lang dacht hij er niet meer aantoen de boer op eenen morgen in de lente wederkwam, liet ver trapte koren was weder opgeschoten en nig dat liet niet schooner staan kon brave landman bragt de 500 frs. terug, riep de verwonderde graaf, de reden van onverwacht bezoek des eerlijk: die alvorens tot aan de plaats waar zij zich be vond te naderen twee personen had ontmoet, die zich met haast verwijderden en vermoedelijk de movers zullen zijn geweest en welke hem toeschenen scharenslijpers te zijn. De beroofde is door hemna eerst van kleederen te zijn voorzien naar de niet vei’ verwijderde ouderlij ke woning geleid en bevindt zich onder genees kundige behandeling. KOLONIËN. De berigten van het Zendeling-genootschap te Zeist luiden, volgens het blad Overijsselzeer gunstig omtrent de werkzaamheden der Moravi sche Broeders in Suriname. Te Paramaribo wies de Negergemeente meer dan ooit in getal van leden maar vooral op de plantaadjes werd voor uitgang opgemerkt. liet Zendelingswerk dat voor omtrent 20 jaren tot écne plantaadje be paald was en zijnen ondergang scheen te naderen is thans over 150 plantaadjes uitgebreid. Meer dan 13000 Negers staan onder het opzigt der Broedersmeer dan 18000 hooren het woord van God, en het getal dergenen die het hoo ren kunnen, bedraagt ongeveer 23000, hetgeen meer dan de helft der tegenwoordige slavenbe volking uitmaakt. Ook onder de vrije Boschnegers werd niet zon der vrucht gearbeid. Eerlang zou aan eene vrouw de doop worden toegediendniet op eene der vestigingen, maar in het Boschland zelf, het welk de eerste maal zou wezen, dat een uit den grooten stam der Aukaner-Boschnegers Boschland den doop ontvangen zou. AMSTERDAM, 19 Januarij. Heden middag, te een ure is op de werf van de heeren Paul van Vlissingon en Dndok van Heel met het beste gevolg en onder het gejuich zoo der werk lieden als der talrijke uitgenoodigde personen van stapel geloopen eene nieuwe groote ijzeren Stoom-sleepboot aldaar voor rekening van de Frankforter stoom-sleepboot-maatschappij ver vaardigd en bestemd om tussclien die stad en den Boven-Rijn dienst te verrigten. liet was een geheel eigenaardig en in dit jaargetijde ze ker vreemd gezigt, dat, in weerwil van de felle vorst en het wit besneeuwde ijs, dat het om ringende water bevloerde en zich zoo ver het gezigt reikte uitstrekte in een naar verhouding slechts klein wak dat ten dien einde was open gebroken een dergelijk reuzen-gevaarte werd ter neder gelatendat weldra alleen in staat zal zijn, zich op de vlakte te bewegen die nu zoo vele honderden torschte. Boven de sierlijk met vlaggen opgetooide boot prijkte op vlaggendoek de naam van den heer Paul van Vlissingen zijnde dit de naam die aan dit zijn voortbrengsel is gegeven. Gewis ee ne streelende eer voor dezen kondigen indus trieel die nu ook in andere landen zijnen naam meer en meer zal doen bekend worden en den vreemdeling met verwondering vervullen zoo wel voor de stad waar dergelijke voorwerpen vervaardigd worden als voornamelijk voor den mandie ook weder in de vervaardiging van deze boot zijne onmiskenbare talenten heeft aan den dag gelegd. Moge zij dan vele jaren de diensten verrigten welke men van haar wacht en op vreemde wateren den naam herinneren van Amsterdam en den heer Paul van Vlissin gen. Uit Vreeswijk meldt men ons als eene groo te bijzonderheid, dat het anders steeds door den stroom op malkander geschovene ijs in de rivier de Lek thans van oever tot oever uit eene spie gelgladde vlakte bestaatwier beschouwing hon derden uitlokten hoopt mendat het weder gunstig zal zijn om de alhier zoo zeldzame en thans op den breeden stroom zoo geschikte hard rijderij op schaatsen op donderdag den 20 de zer te kunnen doen plaats hebben. DEN HELDER 14 Januarij. Heden avond werd de departements-vergadering van de maat schappij tot Nut van ’t Algemeen alhier aan genaam verrast door een regt vaderlandsch voor stel van haar medelid, den weleerw. heer J. H. Sonstralom door het departement in de maand Junij van dit jaar het tweede eeuwgetij de van den Munsterschen vrede plegtig te vie ren. Met algemeene toejuiching werd dit voor stel aangenomen, en de tijdelijke voorzitter, de weleerw. heer L. V. Ledeboer benoemd om op dien feestdag - eene toepasselijke redevoering uit te spreken. Wij vermelden dit om andere departemen ten uit te lokken dit voorbeeld te volgen en ook hierdoor te toonen dat de vaderlandsche zin van de XVII eeuw nog niet verstikt is in den walm der ijdelheid van de XIX. ALMELO15 Januarij. In het begin dezer week begaf zich een meisje, wonende als dienst meid bij den landbouwer Schikkert op Zeggert in Azelogemeente Ambt Helden, op weg om hare ouders wonende in de nabijheid van En ter een bezoek te brengen. Niet ver meer van het doel barer reis werd zij aangerand door 2 manspersonen waarvan de eene haar letterlijk van alle de kleêren welke zij aan had be roofdeterwijl de andere voor haar stond, met een ontbloot meshaar den dood dreigende ingeval zij om hulp riep. De boosdoener vond bij haar nog 5 centen en maakte zich ook daar van meester, terwijl hij'zeide: dat dit nog voor een half vierendeel tabak was. Na haar zoo van alles beroofd te hebben, leiden zij haar de verpligting op, om, ter plaatse van het voor val, een half uur te vertoeven onder bedreiging van haar anders te zullen vermoorden. In die omstandigheden in flaauwte gevallen is zij door een’ toevallig voorbijkomend’ persoon gevonden I*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1