No. 8. 1848. Woensdag den 26 Januarij» v. 4 ui: vermelde al- BUITENLAND. C- 1 ijken zyn 2G‘ 162 Jgemeen ingevoerd bij dezelye niet die zorg ■Voens- ten de 6SV ste men ven zoo 15J 14 JO. zon- Maart Lijn- begin ijaar Sept, doen; Vlie- der dat ken /er bij off kei- 101- Iers ou- erd dch lal of ling let; loo gde bei- gen lan- on- red- ■OP len en oe- va- ?nden, in één nregel atsing. eene zeer aanz spijs en alsmede ge dag i a li aan m rtin vra ten tsel zer- :'tS, ven isel en. m, leet ‘d m, in >ad- sn oe- le, 'aar :ge- am- ee- sijn eds J van 1 gekondïgde hardrijderij plaats gehad ëndertig der snelste Fricsche hardrijders en Vijftig en eene premie Dezelve werd gehouden ons vermeldeen even tot zich trekken de dringende noodzakelijkheid doen gevoe len om het begra de rd den. door week met smaak ingerigte gewone, hardrijd, baan en na eeneli onvermoeiden van des voormiddags 10 tot des namiddags 4^ ut’c duurde met eene tusschenpoozing uur, was wonnen kerk oud 20 jaren Tabes Annema van ren. Naar wij stel- vernemen zal bij den aanvang der zitting de tweede kamer, de wettelijke regeling het koloniaal batig slotzijnde het over- van de remise rekening over 1846wov en wel ten bedrage van 3 inil- lioen en iets meer dan 6 ton welk bedrag over eenkomstig de bepaling vervat in de wet op de middelen, bestemd is lot dekking van uit gaven begrepen in de staatsbegrooting. LEEUWARDEN, 19 Januarij. In de buiten gewone vergadering der staten van dit gewest, zijn voor de betrekking van griffier der staten, in plaats van wijlen mr. Johannes Schikbe noemd: tQt Isten kandidaat mr. Anne van der Laan, ridder der Militaire Willemsorde, advo- kaat te Heerenveen <m secretaris van Schoter- landtot 2den .kandidaat jonkhr. mr. Willem Engelhardt Engelen lid van de ridderschap en staten van Frieslandadvokaat te Leeuwarden en secretaris van Leeuwar'deradeel tot 3den kan didaat mr. Bonifacius Hendrik van der Ilaer advokaat te Leeuwarden en lid van den raad van toezigt en discipline der orde van advoka- ten’ bij het provinciaal geregtshof van Friesland. Voor de betrekking van raadsheer in het pro vinciaal geregtshof, vacant door het aan den heer mr. D. C. T. Kratzsch verleend eervol ont slag; tot Istcu kandidaat mr. Douwe Jan Andries heid des onderkoningsin w iens persoon men thans zoo veel te meer belangstelt, dewijl dn bevordering der beschaving in zijn land thans het voorname doel Zijnet eerzucht is. Zoo heeft de geprojecteerde doorgraving der landengte van Suez in hem eenen warmen bevorderaar gevonden, en hij heeft zich meer dan eens uitgelaten dat hij zijne, aan de welvaart van Egypte gewijde, loopbaan met dit groolsche werk hoopt te ein digen. LONDEN16 Januarij» De Bi'itsche marine, heeft wederom twee hoofdsofficieren door den dood verloren! de admiraal sir Robert 'Laurie en schout-bij-nacht Pringle Stoddart» Sedert de promotie van Nov. 1843 zijn aan de Britsche marine 23 admiraals, vice-admiraals en schouten bij nacht ontvallen. Deze sterfte is echter geens zins buitengemeen, wanneer men berekent, dat de gemiddelde ouderdom der in diëtist zijnde en op tractement staande Engelsche hoofd-of- Beieren op 70 jaren mag geschat worden. PARIJS, 17 Januarij. De Artiste^ een hier verschijnend blad, behelst treurige opmer kingen over de gewoonte Van te rooken onder anderen zegt het het volgende: Het is door het gebruik van den tabak dat de Vlaanderers al de veerkracht van hun karakter en intellectueels vermogens verloren hebben. Weet men niet dat, tot aan de 16de eeuw, de Vlaanderers den eersten rang bekleedden in den handel van Eu ropa door hunne industrie, hunne vlijt en bun verstand; en de kunsten door een groot aantal schilders, die men, als hebbende in hetcoloriet het meest uitgemunt, noemt? Welnu! Sedert de ontdekking en het misbruik van den tabak wat is er van deze beroemde schilders, wat van die zoo kundige en zoo wakkere kooplieden ge worden die honderde malen zich tegen de over- heerscliing van Lodewijk XI en van de hertogen van Bourgogne wisten te verzetten Is het dan niet te vreezendat de Franschendoor zich van hunne jeugd af te gewennen als Zwitsers en Vlaanderers te rooken, door deze gewoonte eens de veerkracht en vlugheid van geest zul- len verliezen die hen kenmerkenZiedaar nu de geschiedenis uit een nieuw oogpunt be schouwd in hare overeenkomst, namelijk, met den pijp en de sigaar. Te Parijs had, dezer dagen, in het Café Cuisinier het volgende plaats. Een officier, wiens regiment onlangs uit Afri ka is teruggekomen, is gewoon zich te doen ver gezellen van eene jonge hyena, die hij, zon der andere voorzorgen, slechts als een hond aan een touw had. Eergisteren gebeurde het dat deze officier, welke bijna dagelijks genoemd koffijhuis bezocht, vergeten had het touw' der hyenawier makheid aan alle bezoekers dier inrigting bekend is, aan een der poften van de tafel vast te binden; het dier deed eenigeschre den in de zaal en trad toen, zonder dat men zulks bemerkte, den kelder binnen, wiens luik het open vond. Twee knechts hielden zich in dien oogenblik daar bezig met het spoelen van flesschen aan vankelijk zagen zij de hyena niet, die echter, waarschijnlijk verschrikt door het blinken der flesschen een gebrom liet hooren dat hunne aandacht trok. Plotseling zagen zij de oogen van het dier in den duister glinsteren; de vrees sloeg hen in ledenin allerijl vloden zij den trap op wier deur zij achter zich sloten. De opgesloten hyena werd toen woedend zij begon te brullen en met hare pooten en tanden de paneelen van het luik te verwrikken tot groo- ten schrik der bewoners, die de vlugt kozen. Gelukkiglijk was de eigenaar der hyena nog aanwezig. Hij wist haar te doen bedarenopen de zelf het luik en nam haar mede, zonder dat men een ongeluk had te betreuren. BRUSSEL 17 Januarij. In vijf van de volk rijkste en vermogendste gemeenten van Vlaande ren overtreffen de sterfgevallen verreweg de ge boorten als in Thieltgeboorten 203 sterfge vallen 642 Ardoye geboorten 122 sterfge vallen 440 Lokeren geboorten 454 fterfge- SNEEK 25 Januarij. Als eene groote zeld zaamheid kan worden gemeld dat laatstleden zaturdag alhier door de heeren doctoren Siuij- terman en Risselada in tegenwoordigheid van verscheidene genees- en heelkundigen de Buik* snede werd verrigt aan de vrouw van P. J. we gens eene buiten-baarmoederlijke zwangerschap. ’s GRA VENHAGE20 Januarij. De leden der algemeene armen-vergadering te dezer stede de droevige ondervinding hebbende erlangd dat bij het doen van collecten somwijlen niet die gif ten 'worden uitgereikt welke daartoe waren be stemd hebben hunne stadgenooten"'genoodigd ze in persoon op de schalen te leggen of in de bussen te werpen. ’s GRAVENHAGE 21 Januarij. .11. woens dag heeft te Scheveningen ter gelegenheid der verjaring vau H. M. onze geëerbiedigde koning in gelijk op dien heugelijkeu dag ieder jaar ge schiedt namens Hoogstdezelvedoor Mw. Maas, directrice der door II. M. te Scheveningen op- gerigte naaischool voor kinderen van behoefti- gen, eene zeer aanzienlijke nitdeeling plaatsge had van spijs en brandstoffen aan arme huisge zinnen alsmede van kleedingstukken door de kinderen der naaischool vervaardigd. De algemeene rekenkamer heeft bekend ge maakt dat op nieuw bij haar is overgebragt en eene som van f 1,990,000 van ƒ100; zoodat thans is een bedrag van ƒ9,900,000 onbruikbaar gemaakt, aan muntbiljetten ingetrokken voor aan muntbiljetten. AMSTERDAM, 21 Janaurij. Jongstl. dings- dag stond voor de correctionele regtbank alhier eene schoonmaakster te regtdie zich even als de onlangs door het hof van Zuid-Holland ver oordeelde Verploegh welligt in navolging van diens voorbeeld doch en miniature had onledig gehouden om verschillende lieden van de mindere klasse op te ligten, door hen in den waan te brengen, dat zij door intime relation met een aanzienlijk heer te ’silage, tegen eene betrekkelijk geringe belooning, postjes kon be zorgen. De historietjes, door deze vrouw ver zonnen en verdere door haar in het werk ge stelde middelen om aan hare bedriegerijen ee nige geloofwaardigheid bij te zettenwaren in derdaad sluw genoeg uitgedacht; doch verwon derlijk ja betreurenswaard is de domheid en ligt- geloovigheid der lieden die zij hierdoor om den tuin heeft geleid. Moge het geleden nadeel een radicaal medicament zijn voor de onnoozele bedrogenen en de welverdiende 15 maanden gevangenis, waartoe de regtbank de schoonmaak- ster-postenbezorgster veroordeeldeeen spiegel voor anderen en voor haar eene duchtige les om deze gevaarlijke rol niet weder te spelen. ROTTERDAM, 22'Januarij. I' j l>g van van schot den aangeboden kandidaat mr. Bitise Albania, advokaat bij het provinciaal geregtshof van Friesland tot 3den kandidaat mr, Catharinus Cornelius Christianas Warmolts, procureur bij het provinciaal geregts hof van Friesland» LEEUWARDEN, 24 Januarij» Heden beeft, onder begunstiging van vrij goed weder, de aan- I van twee- en daartoe uitgenoodigde om eenen prijs van Hon- premie van Vijftig Gul- op de vroeger als in de vorige Rrs- wedstrijddie j van een de uitslag als volgt: De prijs is ge- door Ocne Klazes de Vos van Oud en de premie door'Rintje Akkerwoude oud 26 ja- GR0NINGEN, 20 Januarij. In de afgeloopen week namelijk van donderdag den 13 tot he den zijn alhier 42 personen overleden zynde 25 minder dan in de voorgaande zeven dagen» De heerschende griep schijnt alhier hare hoogte Bereikt te hebben en de ziektegevallen verminde ren. Deze ziekte is in den regel het gevaarlijkst geweest voor oude en Zwakke ligchaamsgestellen vooral voor personen die aan borstziekten on derhevig zijn. FRANKFORT, 19 Januarij. Onlangs is het bij liet slechten van een kerkhof te Stettin, uit den toestand waarin de uitgedolven lijken zyn gevonden gebleken dat op 7 personen ten min- 1 levend is begraven geworden. Wanneer ook al aanneemt, dat deze opgave overdre- is dan moet toch eene ontdekking van een* verontrustenden aard noodwendig alomme de aandacht der regeringen en gepaste maatregelen te nemen tegen I ven van schijndooden. Inrigtingen van dezen aard zijn in Duitschland nog verre van algemeen ingevoerd, en zelfs daar, waar zij be staan wordt er bij dezelve niet die zorg en op lettendheid aangewend, welke het groote belang der zaak vordert. Bijëa doorgaans zijn by zoo danige lijkhuizen ruweonkundige personen aangesteld die geene der gevorderd wordende hoedanigheden bezitten om de hun opgedrage* ne taak naar behooren te vervullen. Hoe dik werf kan niet de levensvonk nog in het schijn baar doode ligchaam glimmen zonder dat deze wakers dit bemerken of het noodige inzigt heb ben om gepaste, vooral spoedige hulp bij te brengen, waarvan in dezen alles afhangt. Het ontbreekt over het algemeen aan een scherp en deskundig toezigten dit kan alleen daargesteld worden door de regeringen, welke, naar men met grond mag verwachten, zich meer dan zulks tot dus verre het geval was deze belangrijke zaak ter harte zullen nemen. BERLIJN, 21 Januarij. De jonge prins Fre- derik tweede kind van prins Albert en prinses Marianne der Nederlanden, is den 14 dezer aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl hij met zijnen gouverneur en een’ jongen medgezel in de Diergaarde een toertje deed gingen de paar den zijner Droschke op hol. Door een’ stou ten sprong redden de prins zich en degenen die hem vergezelden, uit het rijtuig, dat kort daarna omsloeg en verbrijzeld werd. De jonge prins is nu omtrent elf jaren oudzijnde hij den 8 Mei 1837 geboren. In het midden van Westfalen ontstaan steeds nieuwe kerkelijke gemeenten van de Evangeli sche belijdenis. In Rheine en in Recklinghau sen zijn door hulp der Gustaaf-Adolf-instel- lingvoor zulke nieuw opgerigte gemeenten kerkgebouwen gesticht en voor de dienst inge- rigt. baron van Harinxma thoe Sloten, tegter in de TRIEST10 Januarij. De laatste berigteti t Egypte maken melding van eene ongesteld-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1