NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR HE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 9. Zaturdag den 29 •fanndrij» 3de Jaargang. I j A I BINNENLAND. G2 3J 3 BUITENLAND. vL, i 64 26’ 07’ op 35; 29. in n e- u it i in» □or die is, de tad lier an ter- lei- en an» gat er- ran cu be- te op- lan an- kt- -it r nr* '•jk ‘ier >in— len op zag in ier Fe ran ran ers oens- rn de van jonkheer Cornells heer tot Sijpesteijn en is het, dat men in Maart 1556 de komeet ter halver grootte van waargenomen. Men vindt zelfs dat zij aan Karel V. oenen evolutiën op schaatsen verrigt zijn vragen: «Is dat wel ooit te pas ge- hceft dat eenig nut?” Indien het van de Amster- i5»; 14J 31 12J 24.;j <1 iden, 1 één regel tsing. ier- Gel- Ier- ver en ook pik lol- lak- Ik, van Jen de overweldiging van een ge land door Lodewijk XIV. In is het schaatsenrijden met vracht van Haarlem in den en bij de pogingen volgende jaren oin zij door FRANKFORT22 Januarij. Naar men ver neemt lieerscht er te Munchen in de adelijke kringen en onder de ambtenaren groote outevre- ios- Bc- al- der en -•de- de vinding des hee- Luitenant Smits, bestemd tot redding van ■""■i en goederen bij brand en tol bemees- tering der vlammen, evenzeer als tot veiken- van het terrein De toestel in en Holstein was geboren den heeft dus den ouderdom van Den 3 December 1839 is bij egsegtgee—lh1.,!» i iiiwaBMBmBMweaBESBgggiMamaBWKMMgafcaaBai middellijk een zijner adjudanten om liet Verzoek schrift te ontvangen en liet Z. M. te overhan digen die hetzelve ook onmiddellijk las met dat gevolg, dat er voor'den armen suppliant de dadelijke meest geweuschte gevolgen uit voort vloeiden tot verzachting van zijn beklagenswaar- dig lot. AMSTERDAM, 24 Januarij. Heden vinden wij in de IKeser Zeilung een particulier berigt uit Kiel van 20 Januarij dat de koning van De nemarken den 19 des morgens te 6| ure (volgens later berigt den 20, ’s nachts 11 uur) overleden is. Den koning werd, gelijk men weet, onlangs bij eene Jigte ongesteldheid eene ader geopend de wond kwam tot ontsteking deze sloeg ver volgens op edeler deelen hetwelk den dood ten gevolge heeft gehad. Christiaan VIII, koning van Denemarken her tog van Slees wijk 18 Sept. 1786 en 62 jaren bereikt. tot verdediging van den Nederlandschcn bodem aan het schaatsenrijden cene plaats hebben aan gewezen. Men kan deswege een vertoog vinden van een oud-officier, van boogen rang bekwaam heid en ondervinding, in het 6de deel van den Militairen Spectatoren in het tijdschrift de Nieuwe Militaire Spectator is hetzelfde onder werp door onderscheidene voorbeelden opge- helderd. Men weet bovendien» dat de vlugheid in al lerlei bewegingen en geoefendheid in het gebruik van zyn wapen, onder allerlei omstandigheden, hoofdvereischten zijn van den soldaat, en in plaats van deze militaire oefeningen op schaat sen alleen te beschouwen als een spel tot ver maak, heeft men er veeleer een’wenk in te zien om ook andere volksvermaken in verband te brengen met onze nationale belangen. LEEUWARDEN23 Januarij. De tweede verga dering der vereeniging van Friesche geneeskundi gen werd alhier, op den 20 dezer gehouden en even als de eerste door vele buiten leden bijge woond. De president, de heer Dr. Galama schetste in eene uitvoerige rede de uitwerking der aether-inademing bij barendenen toonde de daarby te vreezet! nadoelen aan. Vervolgens werden eenige bijdragen de geneeskunde betref fende geleverd en bediscussieerden daarop de vergadering gesloten met de uitnoodiging aan de leden om tot bevordering van het doel der vereeniging, aangaande het thans lieerscheud ziekte-karakter aanteekeningen te houden en me- dedeeling te doen. Onderscheidene nog niet toe- getredene geneeskundigen hebben zich als leden doen inschrijven. De Prov. Gron. Courant meldt: Men schrijft ons het navolgende zorgwekkend berigt uit Buitenpost, onder dagteekening van 23 dezer: Met leedwezen is bij zeker onderzoek ge bleken dat de gevreesde en bij den veehouder zoo schadelijke longziekte onder het vee in onze grietenij in het dorp Kootenzich heeft ge openbaard in eenen stal van niet minder dan 35 stuks hoornvee. Twee zijn bereids daaraan over leden. De verdere gevolgen ziet men met groo te belangstelling te gemoet.” Naar het oordeel der sterrekundigen zal men in den loop van het thans aangevangen jaar wederom kunnen aanschouwen de groote en schoo- ne komeet waarvan de geschied- en kronijk- schrijvers in 1264 [melding maken en die in 1556 door Fabricius zoude gezien zijn. Zeker eene schitteren de maan heeft aangeteekend grooten schrik aan-, joeg, hem zijn naderend einde daarin deed zien en ook veel heeft bijgedragen tot zijn besluit om eenige maanden daarna de keizerlijke kroon aan zijnen broeder Ferdinand over te dragen. Volgens de berekening van den beroemden Halley, had deze komeet 292 jaren noodig om zijnen loop rondom de zon te volbrengen en is dus hare wederverschijning in 1848 reeds des tijds voorspeld. Thans staat alleen nog te be zien of de komeet deze voorspelling zal willen verwezenlijken of logenstraffen. Daar er geene naauwkeurige waarnemingen van vroegere verschijningen voorhanden zijn, zoo heeft men hier natuurlijk niet die zeker heid waarmede de loop van andere in latere tijden verschenene kometen is bepaald. Intus- schcn geven de ruwe opgaven in de geschied- boeken en de overeenkomst in verschillende op- zigten tusschen de opgenoemde kometenverschij- ningen van 1264 en 1556 en de omstandigheid dat ongeveer dit tijdsverloop terugtellendevroe ger ook reeds van zoodanige komeet is gewag gemaakt, namelijk in de jaren 975681 en 389 veel grond van waarschijnlijkheid voor de opge- gevene meening der sterrekundigen. SNEEK 28 January. De uiterst zelden voor komende operatie, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten als alhier zaterdag jl. toegepast op de huisvrouw van P. J. heeft de lijderes, helaas! niet kunnen redden, daar zij op den daaraan volgenden dag reeds is over leden. De edele kunst van schaatsenrijden heeft zeker in ons vaderland, dat aan de zee ontwoe kerd is, en altijd, om zijne lage liggingeenen overvloed van watex* had reeds sedert eeuwen bestaan. In alle onderscheidene provinciën van hetzelve werd daarvan in meerdere of min dere mate, van ouds her gebruik gemaaktmaar de uitoefening dezer kunst was hier en elders verschillend. Zoo lag men zich in sommige provinciën bijzohdër toe om daar bij te draai- jen te. zwaaijen en sierlijke, balanserende wen dingen te maken terwijl bij hare uitoefening onder ons Friezen de smaak zich eenig en al leen bij regtStrceksche bewegingenbij snelle vaart, bij hard te rijden bepaalde, hetgeen, daar hier de snelheid in het spel kwam eigen aardig aanleiding tot wcdloopen op schaatsen hardrijderijen, heeft gegeven. Deze smaak om hard te rijden en daarvan bij wijze van wedloop, op daartoe ingcrigte ba nen, proeven te nemen, is. zoover wij weten, eigendommelijk aan onze provincie, doch de zelve schijnt thans, in dezen lijd van snelheid en spoed, in Nederland meer algemeen te wor den en ook tot andere provinciën over te slaan. Want, naar luid der dagbladen, hebben er, behalve in de provincie Groningen waar zulks vroeger enkele malen meer geschied is gedu rende den tegenwoordige!! winter, hardrijde rijen, van mannen, of van mannen en vrouwen plaats gehad in Zuid- en Noord-Hollandin Drenthe (te Coevorden hebben onlangs 32 jon gelingen op schaatsen naar prijs en premie ge dongen) alsmede in Zeeland en wel te Middel burg, alwaar burgemeester en wethouders, ver- eenigd met die van het naburige Domburg op den 21 dezer eene hardrijderij, van mannen en vrouwen hoewel ieder afzonderlijk hebben doen houden op eene baan van 1 uur 35 minuten lengte, welke door den hardsten rijder der man nen in 18 minuten, en door de hardste rijdster der vrouwen in 24 minuten is afgelegd geworden. Bij besluit van den 23 Januarij jI.no. 76 heeft Zijne Majesteit tot griffier der staten van de provincie Friesland, in plaats van wijlen mr. J. Schikbenoemd de heer mr. A. van der Laan te Heerenveen. ’sGRAVENHAGE, 24 January. Gisterenmid dag heeft Z. M. bijgewoond de proeven welke in II. D. paleis genomen werden, met liet vroe ger omschreven toestel van de vinding des hee- ren personen tering der vlammen, evenzeer ningsmiddel in het open veld of de verrigtingen des vijands. tegenwoordigheid des konings gewerkt hebben de, heeft niet alleen aan de vroeger vermelde gunstige verwachting van practische bruikbaar heid en nut voldaan maar Z. M. heeft daaren boven II. D. bijzondere tevredenheid betuigd zoo wel over de zamenstelling als over de wijze van toepassing van het werktuig. Dit alles in aanmerking genomen, mag men met reden ver wachten, dat eerlang eene algemeene in gebruik- Stelling van die schoone uitvinding volgen zal zoodat hare onwaardeerbare en feitelijk bewezene uitkomsten meer ten algemeenen nutte zullen kunney worden aangewend. Bij diezelfde gele legenheid had eene omstandigheid plaats, welke zeer zeker de algemeene vermelding verdient. In het midden der menigte welke bij de proe ve met liet toestel was zamengevloeid bevond zich een ongelukkige, die. bij het bemerken van ’s konings tegenwoordigheid een smeekschrift in de hoogte hief, doch een en ander maal èn door de schildwacht, èn door de bedienden van het paleis werd teruggedreven. De koning evenwel den persoon ontwarende, gelastte on- koning Frederik VI (zijnen oom) op den troon opgevolgd. Hij is twee malen gehuwd geweest zijne tweede gemalin is nog in leven. Hij heeft geene kinderen dan één zoon uit het eerste bed den kroonprins Frederik geboren 6 0ctoberl808. Het is bekend dat deze kroonprins (thans koning) tot heden kinderloos is en dat na zijn overlijden zonder wettige afstammelingen de erfopvolging tot gewigtige regts-kwestiën aanlei ding geven kan. Wij ontleencn het volgende damsche Courant: Sedert de dagbladen berigt hebben gegeven dat door onze militairen in onderscheidene gar- nizoenplaatsen oefeningen in het schaatsenrijden gehouden en boort men komen en antwoord op de eerste vraag bevestigend kan zijn dan zal dat op de tweede het ook wel moeten wezen. De voorbeelden dat het schaat senrijden tot onze landsverdediging is aangewend zijn natuurlijk zeldzaam, omdat de gevallen, waarin de bodem van ons land tegen een in dringenden vijand heeft moeten verdedigd wor den, zeldzaam zijn. Bovendien kunnen lan- dings-expeditiën op onze kusten zoo als in 1799 en 1809 niet dan in den zomer ondernomen worden en het binnendringen der Franschen over het ijs in 1795 was veeleer een begunstig de intogt dan een met kracht te keer gegane inval. Er blijven dus slechts twee gevallen over waarin onze vaderlandsche bodem voet voor voet heeft moeten verdedigd worden, de tach tigjarige oorlog en decile van ons die beide nu gebezigd. Bij de belegering winter van 1572 en 1573, der Spanjaarden in de dries zich in Noord-Holland te yestigenzijn onze schaatsenrijders meernjalen verontrusthun ne convooijen op een dijk of landweg eensklaps overvallen het geleide afgemaakt en wat tot le vensonderhoud van ’s vijands soldaten bestemd was, als buit weggevoerd. Toen, juist honderd jaren later, de Franschen reeds te Woerden en te Naarden waren en over het ijs poogden door te dringen zijn de gewapende schaatsenrijders regelmatig georganiseerdonder het oppertoe- zigt, zoo het schijnt, Ascanius van Sijpesteijn, Hillegom wagünrnccster-gencraal der Nederlan den. Er boden zich daartoe vrijwilligers in me nigte aan, en in February van 1673 hebben vier honderd schutters op schaatsen, uitgereden uit Oudewater, waar zij in garnizoen waren, eenen troep van vijf honderd Franschen over vallen, die met omtrent 300 sleden waren uit getogen om het dorp Linschoten en naburige dorpen uit te plunderen. De overval was zoo stout en verrassend, dat de vijandelijke troep met achterlating van dooden gekwesten en al het geroofde de vlugt moest nemen. Aan deze voorbeelden uit de historie sluit zich het oordeel aan van deskundigen die on der de middelen van nationale strijdvaardigheid J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1