NIEUWS- EN nVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER.’ (SJw WyT 1848. No. 10. den 2 Februari]* 3de Jaargang. /.F'--. Z- rx r r- I BINNENLAND. BUITENLAND. der Rijn- liet vervolgens willen ver- enden, an één ■n regel tatsing. Woens- iten <le :rd lo- en sn- :he de r.ee in- 26’ fi-! sij ie« iet De de of 11 ve- lo- let als len au te het loc- >rdt >ote iw- jer- ver :rb in nie- ■rf; z ij- der en- aan bci- iod er. ris de rd, en- liot ler- len ld, oot springen haar het bloed langs het lijf ..22 lii en gaf ïi’, op lei- eu in len ter 16 14} 13 25 was en in hem boekje jkjaargang het rijk op zielen ianka. 5. 212; ilersb. - Ha- Kool- 1 P- 64’; Raap- 6 w. Oct. 29|j FRANKFORT, 26 Januarij. In het Zwitscr- sclie kanton Wallis is de nieuwe constitutieals mede het decreetbetreffende het seculariseren der geestelijke goederen, met bijna algemeenheid van stemmen aangenomen geworden en dat in weerwil der tegenkanting van de zijde der gees telijkheid, die met den banvloek van den paus dreigde. De beroemde dr. Brettschneider is den 22 dezer te Gotha overleden in den ouderdom van 70 jaren. MAINTZ 23 Januarij. De eigenaren molens alhier hebben voorzorgen genomen om ze tegen den te verwachten ijsgang te beveiligen. Zij laten ze namelijk tegen zware onkosten door nienschenhanden slepen naar het anderhalf uur van hier gelegen Ginsheim waar zich eene veilige door de natuur gevormde haven bevindt zijnde de plek waar voor vierhonderd jaren de mond van den ouden Necker plagt te wezen en waar reeds over de honderd schepen van al lerlei soort eene toevlugt gezocht hebben. In weerwil van den zondag, ziet men op dit oogen- blik 96 mannen vijf molens de rivier opslepen tegen den avond zullen zij te Ginsheim kunnen zijn ieder van deze mannen zal hiermede een daghuur van eenen daalder verdiend hebben en zoo heeft het reeds ettelijke dagen geduurd. KARLSRUHE, 23 Januarij. Bij de eerste ka mer zal op morgen, door den vrijheer von And- law een voorstel tot het afschaffen en verbieden der speelbanken gedaan worden. Een kleedermaker te Breslau bezat eenen interessante» brief van Frederik den Groote als kroonprins aan eenen generaal geschreven over geldverlegenheid. Van dezen brief maakte de tegenwoordige bezitter een geschenk aan den koning van Pruissen toen deze zich te Breslau bevond. Op de vergunningdat hij ook een geschenk mogt vragen verzocht hij liet hand schrift van Z. M. Hierop verkreeg hij den 18 dezes eenen eigewhandigen brief van 5 Januarij waarin de koning schrijft, dezen wensch gaarne te willen vervollen, daar de brief hierdoor eene bijzondere waarde heeft, dat hij eenen levendi- gen blik in de woelige, dikwijls zorgvolle jeugd van den koning doen laat. De vergoeding die gij voor iets van die waarde eischtis nu te zeei’ zonder waardedaarom moest ik ten minste regt fraai schrijven, maar dathebikver- bovengenoemd meer genaderd zijnde wilden zij in plaats van de baan te houden regt uit en hadden Zij het aan deze oilvoorzigtiglieid te wij ten dat zij plotseling door het ijs zakten. Wol- dendorp had het geluk de kanapé te’ vatten en zich daar op te werpen doch telkens kantelde hij met dit meubelstuk om tot dat hij einde lijk eene plank greep die dwars over het ijs wist te werpen en zich alzoo door zijne te genwoordigheid van geest, te redden. Doch zijn lotgenootdie zich aan hem vastklemde zoo gelukkig niet; deze liet zich los, weerwil dat zijn makker pogingen deed om te vatten, was het te laat, hij verdween onder het ijs. Door de felle koude bedwelmd zijnde, dwaalde de geredde, op goed geluk afher-en derwaarts, tot dat hij, na verloop van twee uren en na menig malen te zijn gevalle» ge heel stijf van koude bij de Foxolsterklap neder- vicl en om hulp riep. Men bragt hem in eene herberg, en, op het gezigt van het vuurwierp hij zich er op, en zoude hij zich deerlijk ge brand hebben zoo men hem niet tijdig genoeg er af getrokken had. Hij werd te bed gebragt en verwarmd met heette waterkruiken. Op het ontvangen berigt van dit ongeval heeft de schrijn werker Kuhn ©ogenblikkelijk zijne knechten tot onderzoek uitgezonden en heeft men met be hulp van anderen het lijk en de goederen aan wal gebragt. liet lijk van den jongeling is gis teren avond ten huize van zijne diepbedroefde ouders gebragt. De geredde persoon wiens han den bevrozen zijn is thans onder geneeskundi ge behandeling. leerd. Is het nu mij, gelijk ieder vorst, onmo gelijk, beter te regeren, dan Frederik II, zoo ben ik toch zoo ijdeler u opmerkzaam op te maken, dat ik een weinig beter schrijf, dan hij. Uwe gift en uw wensch hebben echter nog ee ne andere beslissende waarde voor mij ik weet dat zij uit eene echte en deugdelijke gezindheid vloeijen die onder ons God dank nooit zeld zaam was en niet zeldzaam wordten waaraan wij onze eervolle plaats in de wereld te danken hebben, die evenwel, helaassomtijds den moed verliest, om het luide en verwarde dringen van onbevoegde en onverstandige vergzucht zoo na drukkelijk en zonder vrees tegen te treden als zij moest. Sterk gij dus in uwen kring bij de ti gelijkgezinden den echten, getrouwen en moe digen burgerzin, waaraan uwe vaderstad, lieve heer Baer! zoo rijk is. Eindelijk nog de hoofd zaak. Ik dank u hartelijk voor het genoegen, dat gij mij door het overhandigen van den be langrijken brief gedaan hebt. Als ik weder naar Breslau kom, hoop ik u te zien. Leef geluk kig.” LONDEN, 26 Janzarij. Zekere heer Edward Nunn, een groot liefhebber van paarden en dus noodwendig lid van de Jockey Club, bezat ver scheidene aanzienlijke goederen te Leamington. Op zekeren dag ging hij met zijne vrienden eene weddingschap aan om te paard den weg van Leamington tot Bond-streeteene der voornaam ste straten van de lioofdstad af te leggen in denzelfden tijd, welke er noodig is om denzelf- den afstand met den spoorweg te doorloopen. Hij won zijne weddingschap; doch het paard, dat men geheel bebloed slechts door middel van zweepslagen en met behulp der sporen zoo ver had kunnen brengen, werd met moeite naar den stal gesleeptwaar het weinige uren later overleed. De heer Thomas secretaris der maatschappij ter voorkoming en uitroeijing van het bedrijven van wreedheden jegens de dierenheeft den heer Nunn voor het policie-bureau van Marl- boroughstreet doen dagvaarden. Daar het feit door verscheidene getuigen bewezen werd heeft de heer Nunn niet beproefd, zich te regtvaardi- gen en werd hij dien ten gevolge tot het maxi mum van de straf, tot eene boete van 2 p. st. veroordeeld terwijl de kantonregler tevens zij ne smart te kennen gaf, dat hij hem niet stren ger kon straffen. De heer Nunn baalde uit zijne portefeuille eenige bankbiljetten ten bedrage van 50 p. st. en antwoordde toen dat hij zich zelven wilde straffen en derhalve deze som in handen van den heer Thomas stelde, ten einde in de kas der maatschappij te storten, nadat de andere on kosten hiervan zouden zijn afgetrokken. PARIJS 27 Januarij. In den avond van den 13 Januarij had een in het kanton van de l’Aisneplaats. vreemd voorval te Saulcliery Charlyin het departement De vrouw van zekeren wijngaardenier Latiran genaamd lag haar kind ongeveer 7 maanden oudin de wieg om te slapen. Des nachts maakte het kind tegen zijne gewoonten geene de minste beweging en toen zijne moeder, over deze stilte verwonderd te zes ure des morgens het uit de wieg wilde nemen deed zich een akelig schouwspel aan haar voor. Een gedeelte van den neus en van de bovenlip van het kind was afgeruktde moe der wist niet waaraan dit ongeval toe te schrij ven toen zij den deken opslaande op de borst van liet kind een kat ontdekte, welke door een toeval in de kamer was opgesloten. Het dier had het kind verslikt en het vervolgens willen ver slinden. Het valt niet te ontkennen, dat, in eenen tijd als den onzenwaarin men zooveel mel ding maaakt van bedrog en opligting, de vol gende trek van eerlijkheid, medegedeeld door het Fransche dagblad Courrier du Nord, de meest mogelijke openbaarheid verdient. Een voormalig koopman te Saint Quentin, die tegenwoordig in de omstreken van Valen ciennes woontheeft den volgenden brief uit Parijs ontvangen, gedagteekend 18 Januarij: SNEEK 1 February. Uit onderscheidene stre ken van ons vaderland wordt melding gemaakt dat er in de afgeloopene maand Januarij buiten gewoon vele sterfgevallen plaats gehad hebben. Zoo berigt men, onder anderen, uit Heusden, dat er dorpen zijn, waar deze maand alleen meer dooden heeft opgeleverd dan liet geheele jaar 1847; en uit Waalwijk, eene gemeente van nog geene 3000 zielen dat het getal dooden al daar, in Januarij, het getal dagen der maand reeds te boven gaat; bij welk een en ander wij nog het, bij ons van eene geloofwaardige zijde ontvangen, berigt voegen, dat te Fraileker van 1 tot 29 Januarij dezes jaars reeds 63 personen vooral aan borst- of keelziekte, overleden zijn. In de maand Januarij dezes jaars was het ge tal der geborenen hier ter stede 21, en dat der overledenen 27. Uit het thans in het licht verschenen Jaar- voor het Koningrijk der Nederlanden 1848 blijkt dat de bevolking van den 1 Januarij 1847 bedroeg 3,062,223 als: in Noord-B ra ba nd 403,698 zielen, Gelderland 373,383, Zuid-Holland 566,257, Noord-Holland 468,006 Zeeland 159,443 Ut recht 154,537 Friesland 247,467 Overijssel 212,538, Groningen 190,719, Drenthe 82,667 en Limburg 203,058. DOEVEREN, 28 Januarij. Gisteren na den middag, omstreeks vier ure, kwam hier een 16jarig meisje, dochter van Jan Bak, wonende te Wijk bij Heusden. Zij was heden morgen van genoemde plaats naar Sphang gegaan om, aldaar bij het armbestuur twee roggebrooden te ont vangen. De felle en strenge noord-ooste wind had haar zoodanig bevangen dat bare krachten waren bezweken en zij geheel bewusteloos was. Twee dunne rokjes, die nog vol gaten waren, een katoenen jakje en een paar kousen maakten hare geheele kleeding uit. Toen zij door men- schenvrienden bij een warm vuur werd gekoes terd, kwam zij weder bij, doch toen ook bleek hetdat door de barre koude en gure wind die hare huid op duizende plaatsen had doen ber sten en springen, haar het bloed langs '''r gudste. Men omwond haar met linnen haar goed te eten waardoor zij genoegzaam her stelde om heden morgen hare reis huiswaarts te kunnen voortzetten. De ouders van dit meisje zijn te Sprang aan de armen vervallen cn zijn zoo als men uit bovenstaande ziet, verpligt eene voetreis van 2| uur te doenom 4 Ned. pd. roggebrood deelachtig te worden, terwijl dit brood te Wijk evenwel zeer goed te bekomen is. VLAARDINGEN23 Januarij. Een hoeker uit deze stad heeft te Scbeveningen aan wal ge zet twee Noorweegsclie schipbreukelingen, Haas Hansen Andersen en Pieter Christiaan Nielson eerstgemelde kapitein cn eigenaar, laatstgemelde matroos van het Noorweegsclie scheepje Catha rina dat door den storm van den 17 op den 18 der vorige maand zoodanig was geteisterd dat liet, van mast en tuigaadje beroofd in eenen zinkenden staat verkeerde, toen hetzelve, vijf dagen later, door den hoeker, de Noordzee gevoerd door stuurman J. Rijke, op 57 min. 33 gr. N. Br. werd gezien. De bemanning had slechts bestaan uit 3 koppen de derde was in den storm over boord geslagen en heeft zijn dood in de golven gevonden. De lading bestond uit steenkolen. Het vaartuig kwam van Huil en behoorde te Vannoe in Noorwegen te huis. Zonder de hulp Van gemelde» hoekerwaren de schipbreukelingen gewis omgekomen daar het wrak weinige oogenblikken nadat zij er af wa ren is uiteengeslagen en weggezonken. GRONINGEN 27 Januarij. Gisteren middag tegen 12 uren had er bij bet begin van liet Zuidlaarder-Meer een noodlottig ongeluk plaats. Twee knechten van dén schrijnwerker C. G. Kuhn, in de Poelestraat alhier, met name Obbo Woldendorp en Gerrit Eelzen beide om de 22 jaren oud zouden voor hunnen meester een «kanapé en een toiletspiegelop schaatsen pér sledenaar het dorp Zuidlaren brengen. Tot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1