NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ÜE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang. 1848. No. 15. Ztaturdag den 19 Februari)* 1 BINNENLAND. i- BUITENLAND. t. koning Christiaan VIII merkwaardig gebruik in ing zijn ijen Die rief om :ens IOO- aats 96*, 4»H 84 .16’ 15/, 134 25” 27 2) De bruik >0- 11 iar m- ;e- ke en en en lar la- rs. en 8‘j an nd ar- jft en an lat >m an de in- nd 'i ins "g :n. ge- >1, or- iet u die ak- em bo- >or Ier ■en ars jen »g; eer len aeg lier ene de :w >ed- iwsclie Odessa Win- 116 op liet p. vk Dec. Raap- ƒ33'; ip 6 w. Vlieg. 3{ van de adressanten zijn titel V, van het tweede prakelijk FRANKFORT, 12 February. De jongste be- rigten uit Bern zijn van den 8. De bondsdag had alstoen geene zitting gehouden het gewig- ligste wat daarbij nog- te verwachten was be stond in de beantwoording der nota’s van de zich te Neufcbatel bijeen bevindende diplomati sche agenten. De leden van den bondsdag zijn het reeds lang onderling eens dat de Oosten- rijkscli-Fransch-Pruissische bemoeijenis ten stel- ligsten afgewezen behoort te worden maar heeft men begrepen, bet vaststellen van dat antwoord te moeten besparen voor de laatste zitting, die waarschijnlijk nog deze weck zal plaatshebben; of het alsdan eene verdediging of eenc ontbin ding zal wezen is nog onzeker. De commissie tot bet herzien der bondsactes zal waarschijnlijk aanstaande week hare werkzaamheden beginnen. FRANKFORT 12 February. Men zal zich herinneren, dat, eenige jaren geleden, het ge rucht van eene zoogenaamde gravin met een doodshoofd groot opzien te Berlijn maakte; een gerucht dat lang voor een louter verzin sel gehouden werd totdat eindelijk de over ledene Dieffenbach het in zijn Journal voor ope ratieve chirurgie, onder de rubriek: Neusvor- miwj door eene uitvoerige beschrijving van dit merkwaardige hoofd volkomen bevestigde. De ze dame, die toenmaals de algemeene aandacht zoo zeer bezig hield en door de aan haar vol- bragte operatie eene der luisterrijkste proeven van het genie van Dieffenbach opleverde is nu weder te Berlijn het onderwerp des gespreks daar zy zich sedert eenige dagen weder aldaar ven water heeft kunnen houden totdat men haar en het kind met eene schuit is genaderd en beiden uit het water beeft gehaald. De Arnhemsche Courant behelst een nieuw adres aan de tweede kamer der statcn-generaal van G. van Eldik Thieme en andere boekhan delaren uitgevers, drukkers, enz., betreffende de voorgedrageue bepalingen omtrent drukpers delicten in het aanhangige ontwerp van wetboek van strafregt. De hoofdbezwaren 1) De bepaling in titel V van boek, dat de drukker en uitgever aansprakelyk zijn ook wpnneer zij den schrijver noemen indien deze toevallig niet in regten kan worden betrokken. zonderlinge strafbepaling tegen het ge- vau pseudonjmen in denzelfden titel. 3) De onbestemde uitdrukkingen in titel XVII betreffende laster en hoon en de uitbreiding die daaraan wordt gegeven, in verband met de bepalingen, welke hier, nevens den schrijver, ook den drukker aansprakelyk stelt. ZWOLLE, 15 February. Naar men verneemt hebben onderscheidene te dezer stede woonach tige kooplieden eene klagte ingeleverd bij het openbaar ministerie van het kantongeregtter zake van de in de afgeloopene week alhier, door vreemde kooplieden gehoudene verkooping van i nieuwe, goederen als zullende deze verkoop in strijd zijn met de bepalingen in het policie- regliement der stad Zwolle. Men ziet de behandeling dezer zaak met be langstelling tegemoet, omdat daarbij de geldig heid dezer bepalingen aan het oordeel des reg- ters zal worden onderworpen. LEEUWARDEN, 17 February. Het provin ciaal gcregtshof van Friesland heeft in zijne zitting van den 14 dezer, de zes personen van Bolsward die deelgenomen hadden aan het tu mult, aldaar voorgevallen op den 25 en 26 Juuij 1847 aan de hun te last gelegde mis drijven schuldig verklaard en veroordeeld Eén tot geeseling en 8 jaren tuchthuisstraf; één tot gccseling en 6 jaren tuchthuisstraféén tot 4 jaren tuchthuisstraf; één tot tepronkstelling ge durende uur en 5 jaren tuchthuisstraf; één lot correctionele gevangenis voor 3 jaren en één tot zoodanige gevangenis voor 2 jaren. Bo vendien de 5 eersten tot eene geldboete van ƒ100 ieder, en met last, dat de schavotstraffen te Bolsward zullen worden uitgevoerd. bevindtterwijl van de vroegere wanstaltigheid van haar hoofd nog slechts enkele sporen moe ten over zijn ten gevolg der operatie van Dief- fenbaeh. MÜNCHEN, 11 February. Eene bijna onge loofelijke tijding. De half vergode en tot gravin Van Landsfeld verhevene Lola Montez is in on genade vervallen en moet de stad ontruimen ja heeft die welligt reeds verlaten. Zie hier óen overzigt van het verhaal der zaak. Men weet, dat Lola Montez eene partij onder de studenten alhier aan zich had weten te ver binden en, onder den titel van Atlemannen tot eene eerewacht voor zich gevormd had. An dere studenten die zich met deze dwaasheid niet konden vereenigen, hadden die benaming uit spotternij in die van Lolamannen veranderd en vervolgden hen dagelijks met fluiten en an dere smadelijkheden. Die spanning nam al ge durig toe, en toen het gerucht zich verspreidde dat de Allemannen zich, ter verdediging, met dolken gewapend hadden begon er eene alge meene jagt op hen die tot herhaalde vechtpar tijen aanleiding gaf. Bij zoodanig een gevecht had nu in den morgen van den 9 een der Al- lemanncn de onvoorzigtigheidwerkelijk met een’ dolk in het rond te zwaaijen een gendar me bemagtigde het wapen maar liet den Alle- mann in een naburig koffijhuis ontvlugten. Hier op begon de menigte want ook liet volk was op de been gekomen eene formeele belegering van dit koffijhuis hetwelk ter beveiliging door aanrukkende militairen en gendarmen bezet werd nu geraakte de gansche stad in opschudding en, was de wanorde ten top. Reeds in den avond verspreidde zich het ge rucht dat de universiteit voor een half jaai' gesloten zou worden en in den morgen van deti 10 was de afkondiging daarvan werkelijk op het zwarte universiteitsbord te lezen en waren de deuren gesloten. Weldra verzamelden zich tus- schen de vijf en zes honderd morrende drei gende lagchende en zingende studenten voor de deuren maar te vergeefs zij werden niet geopend. Daar de sluiting der universiteit eene onberekenbare schade voor de geheele stad was zoo werden er van alle kanten de luidste klag- ten aangeheven maar tevens werden er van den anderen kant noch policie- noch militaire maat regelen veronachtzaamd, en was het bevel, dat alle niet te München te huis behoorende stu denten de stadden volgenden dag vóór des middags 12 ure, verlaten moesten. De massa zich nu in optogt scharendebegon met zich naar het hotel van de gravin Van Landsfeld te begeven om er een luid pereat voor haar en een vivat ter eere van den rector magnificus aan te heffen van daar togen zij al zingende naar het oude universiteitsgebouw om ook dit een afscheid toe te brengen. Hier even wel kwam eene afdeeling gendarmerie zich met gevelde bajonet tegenover hen stellen en wer den er zelfs drie hunner gewond. Zij die in het universiteitsgebouw de vlugt, uamen werden er met kolfstoten weder uitgedrevenen daar zij geeu’ weerstand bodenverspreidde zich het gewoel door al de straten heen. Tegen den middag kwam de magistraat bijeen om te beraadslagen en tegen drie ure begaf eene deputatie er van zich naar de residentie om Z. M. een vertoog tegen het bevel van slui ting aan te bieden omstreeks 5 ure kwam die deputatie op het raadhuis terug, doch zonder iets dan een weigerend antwoord te kunnen me delieden. Hierop kende de verbittering geene palen meer, de massas drongen door de mili tairen heen tot voor het hotel der gravinwaar het daarvoor staande hek onder den voet werd, gehaald maar hier stootte men weder op tegen stand van de gendarmerie. De gekwetsten wer den in het hotel van den graaf Bassenheim op genomen. Het vechten wordt algemeen het hötel der policie wordt bestormdde straten worden versperd de kurassiers rukken aan maar men laat ze onverhinderd voortrijden deels uit hoofde van de versperring, deels omdat men zich van hunne stemming verzekerd houdt. In den ochtend van den 11 is alles onver- SNEEK 18 February. De alhier wonende koopman E. Vlink, die bezitter is van eenige zoogenaamde roep-eenden vertoonde ons he den twee eijeren welke, op den 14 en 16 de zer door eene dezer dieren gelegd waren. Den strengen nog zoo kort geledenen winter in aanmerking genomen kan men zulks eene weer- galooze zeldzaamheid noemen die ons tevens doet zien, wat eene zorgvuldige oppassing van zul ke dieren vermag, die voor hetgeen zij van den mensch ontvangen ter zijner tijd we der iets terug geven. Luidens berigt in de Prov. Friesche Cou rant van gisteren, is de longziekte, in de na bijheid van Buitenpost, uitgebroken onder ecu beslag van 32 melkkoeijen en eenig jong vee. De in deze provincie bepaalde maatregelen ter wering dezer verschrikkelijke ziykte, zijn dade lijk genomen. AMSTERDAM, 16 February. De Staats courant houdt het volgende in Met genoe gen kunnen wij melden, dat alhier berigten van bet eiland Madera lot den 27 der vorige maand ontvangen zijn, welke minder verontrustend aan gaande den gezondheids-toestand van Z. K. II. prins Alexander dei' Nederlanden luiden, dan de vorige tijdingen, en op grond van welke men zich schijnt te mogen vleijen dat de ziekte van Z. K. II. eene gunstiger wending heeft geno men.” Van eene andere zijde verneemt mendat een eigenhandige brief des prinsen aan het konink lijk gezin moet inhouden dat Hd. van de zwa re ziekte, welke hem plotselijk getroffen had, gelukkig is opgekomen en Z. K. H. zich thans aan de betere hand bevindt. Dit berigt zal ge wis ieder, die voor eenige weken de bezorgd heid vernomen beeft, welke alstoen de tijdingen van Madera algemeen hadden opgewekt met aangename deelneming vervullen. Bij den dood van van Denemarken is een herinnering gebragt, hetwelk in dat Noordsche koningrijk plaats heeft. Het Rosenberger slot te Kopenhagen door Christiaan IV gebouwd bevat eene reeks van statie-vertrekkendie el kander tijdrekenkundig naar orde der onderschei den regeringen volgen en waarvan elk de ju- weelcn en kostbaarheden bevat die uit deze regering afstammen inzonderheid is de zaal van den stichter van het slot rijk aan edele gesteen ten en metalen. In de laatste dier zalen die aan den levenden vorst is toegewijd, wordt ne vens den krooningsstoel van massief zilver ook de krooningsmantel van rood fluweel kostbaar met hermelijn-bont gevoerd en met goud gebor duurd bewaard en vertoond, welke mantel ook bestemd is om bij ’s konings afsterven tot dood- sprei over zijn lijk te dienen zoodat hetzelfde kleed hetwelk hem eens in den hoogsten glans zijner aardsche magt omgaf, bestemd ishem evenzeer te dekken wanneer hij volgens het gemeenschappelijke lot der menschheid tot stof en assche terug keert. ROTTERDAM, 14 February. Wij hadden heden, na de heropening der scheepvaartweder de eerste aanvoeren van granen aan onze markt. De prijzen, die gedurende den winter eene rug- waartsche beweging hadden aangenomen door de geringe behoefte die zich vertoonde, en de ver- koopgezindheid der houders, ook nu blijkende uit de onderscheidene partijen in publieke vei ling aangeslagen ondergingen lieden eene aan- merkelijker daling, terwijl er veel onverkocht moest blijven. HAARLEM 14 February. Heden namiddag is hier bij het uitgaan der stads-scholen een der kinderen gevallen in de Oudegrachtbij de brug genaamd de Schagchelbrug. Hetzelve zou vermoedelijk verdronken zijn, indien niet Petro- nella Lusing, oud 19 jaren, dienstbode bij den aa.n de Oudegracht woonachtigen broodbakker J. W. Sw.aarbergvan do bi'ug in het water gesprongen ware en het kind had gegrepen. Men heeft haai' al spoedig van den wal een touw toegeworpen met behulp waarvan zij zich bo-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1