NIEUWS- EN ARVERTENTIE-BLAR VOOR RE STAR EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1848. No. 16. 3de Jaargang* Woensdag den 23 Februari]» ii. i BINNENLAND. rekening van ter- BUITENLAND. bij DO. >oe- Men verneemt k. eene directe de P- iden, i één regel tsing. Ko. 1)48 No. 284 de len ■de er- :en no- 27 36} *7, nis ijk eel ot- h, .■er )i 'oens- •n de bedrag van twee- vierhonderd-dertien-duizend pd. Rog- 62, Ove- idel. 13^, 6 w. AU;,, eze der •jft dit liet ge- dat die ■•in ■kt- leu I ten om be- dat m, de en J. Ve- ;eu 311. I lie- i Ik, I ie’: hi: 38* 13; 25j; uh I Rosseel en Van van den moord op mej. bare beide dienstmaagden zijn ure naar de strafplaats gevoerd over hun uitgesproken doodvon- an. Te 9 de Hal-poort aan waar was. F ‘Bij vonnis der arrond.-i'egtbank te Middel» burg van 2 dezer, is tegen de uitgeefster der K lissingsche Courant regtsingang verleend, ter zake van het in haar notnnier van 3 Januari) dezes jaars voorkomende, door baar uit liet week blad de Burger overgénbmen artikel, getiteld: De aftreding des ministers Pan Hall; terwijl ook reeds ten gevolge van een bevel van den heer regter-commissaris in dezelve arrond.-regt- bank eene dagvaarding en daarop gevolgde ver schijning en verboor voor welgemelden regter heeft plaats gehad. LEEUW All DEN, 21 Februarij. lieden mid dag ten 12 uur, had ten faadlittize alhier de aangekondigde aanbesteding plaats van het bou wen van eenen Steenen Kavalerie-stal voor plaatsing van 236 paarden ter lengte van m. 76 el en ter breedte van 34 el. De uit slag daarvan is geweestdat de minste inschrij ver bleek te zijn de heer II. Wouda, te Sneek voor eene som van negenentwintigduizend twee honderd en vierenzestig guldensdie alzoo pro visionele aannemer is geworden. BEETSTERZVVAAG, 18 Februarij. liet zang- gezelschap alhier heefttot algemeene voldoe ning van de talrijke aanwezigen, op den 11 de zer ten voordeele der armen, eene zangpartij gegeven. Men verneemt, dat de opbrengst, na aftrek van patentregt en verdere onkostenis geweest de aanzienlijke som van f 114,09^. van Augsburg hangt een don van de stemming des volks te dag tot dag erger wordt en da- ;en doet tegemoet zien. De mi- eenen schier ondrage- lijken toestand geplaatst; de kinderen op de FRANKFORT, 15 Februarij. uit Triest, dat met 10 Mei c. vaart tusschen deze stad en Egypte zal geopend wordenvoorloopig eenmaal ’s maands. De stoomboot Italia zal den 10 van iedere maand van Triest vertrekkenten einde met de En- gelsche booten die in de dienst tusschen Bom bay en Suëz voorzien te corresponderen. Ge lijktijdig zal eene koerierdienst tot overbrenging van brievendagbladen enz.tusschen Triest en Londen in twee rigtingen beginnen en wel door Tirol en zuidelijk Duitschland langs den Rijn en over Weenen en Noord-Duitschland. Het kabinet van Athene heeft thans aan de vijf groote mogendheden officieel kennis gege ven van de vereffening der geschillen tusschen dat hof en de Porte. FRANKFORT, 16 Februarij. Men schrijft uit Kopenhagen dat de nieuwe koning van Dene marken ten einde bezuinigingen in te voeren voornemens is, eenige hooge bedieningen aan liet hof op te heffen. Dit zou plaats hebben on- middellijk na de plegtige begrafenis van den overledenen koning, welke den 25 of 26 dezer moet geschieden. Ook zou de koning het voor nemen hebben te kennen gegeven om zijne ta fel zeer te vereenvoudigen en alle luxe van de zelve te verbannen uitgezonderd bij enkele plegtige gelegenheden. MÜNCHEN, 13 Februarij. De rust is hier thans geheel hersteld. Daar de gendarmerie zich bij de jongste bewegingen geenszins bemind heeft weten te makenis zij thans in de kazernen geconsigneerd. De openbare veiligheid wordt bewaakt door patrouilles van de landweer. Van wege de directie der policie is openlijk aanplakking op de hoeken der straten bekend gemaakt, dat de gravin Landsfeldt over de gren zen naar Lindau geëscorteerd is. Volgens haren pas, zal zij zich naar Zwitserland begeven. De Alemannen welke mede uit de stad verbannen zijn, hebben Leipzig tot wijkplaats gekozen. Prius Waldemar van Pruissen die, gelijk bekend iseene reis in Indië gedaan heeft heeft zijn dagboek uitgegeven en er exemplaren van uitgedccld. Sedert Frederik den Groote is dit het eerste drukwerkdat door eenen vorste- 1 ijken persoon van het Pruissische hof is uitge geven. Het dagblad ker tafereel op Milaan die van gelijks uitbarsting, litairen bevinden zich in gulden 8,385,519 guldens 1,060,882 halve guldens 2,001,000 halve cents Dus gezamenlijk voor een endertig-millioen negenhonderd en twee gulden vijftig cents (zeg ge ƒ32,413,902.50.) AMSTERDAM, 18 Februarij. De oprigting en plaatsing van eene marechaussee in de noor delijke provinciën is niet slechts in behande ling maar zoo verre gevorderd dat bepaald isdat in de provinciën Gelderland en Overijs sel eene compagnie marechaussee van 180 man te voet en te paard zal geplaatst worden. HAARLEM 18 Februarij. Mergenoegen ver neemt men, dat de leening voor het in cultuur brengen van den Anna-Paulowna-polder den 15 dezer is volgeteekend en dat men zich alzoo mag vleijen dat deze uitgestrekte onderneming welke voor het vaderland zoowel als voor Noord- Holland zoo veel nut belooftgeregeld zal wor den voorlgezet. ZWOLLE, 17 Februarij. Men schrijft van Koevorden dat ook aldaar het zachte weder en de dooi met dankbare vreugde ontvangen zijn doch dat die vreugde altoos van de vrees ver gezeld gaat, dat de dooi den voornaamsten han delsweg voor Koevorden dien naar Overijssel onbruikbaar make. Bij het gemis toch van alle waterafleiding, is zulks maar al te dikwerf het geval, en vaart men vaak van Hardenbergh over weg en land regtstreeks naar Koevorden terwijl de wegen 4 en 5 voeten onder water staan. Men verheugt er zich in de verbetering van het postwezen, ten gcrijve der inwoners en tot winst van den handelaar, en hoort met genoe gen den hoorn van den postiljon binnen de mu ren der veste, die slechts gewoon was den hoorn van haren nachtwacht te hooren klinken maar nog veel vrolijken zou de tijding klinken, dat het water barer grachten zich zou gaan vermen gen met het water van de Dedemsvaart, waar door een einde zou gemaakt worden aan de ter gende onregtvaardigheid waarmede haar tot hier toe elke afwatering onthouden wordt, terwijl den landlieden een geregelde weg tot den af voer hunner voortbrengselen en voor de granen uit de de onafzienbare bouw-esschen dier streek zou geopend worden. De boterdie nu opge zouten wordt, tot de hoeveelheid groot genoeg is, om liet vervoer de moeite waard te maken, zou dan spoediger en met beteren smaak kunnen afgeleverd worden. Thans moet de landman 8 tot 10 uren ver door het mulle zand rijden, om Assen te bereiken waar hij eene lage markt voor zijne boter en verdere zaken vindt, en waar hij tevreden zijn moet, met voor zijne granen 50 tot 100 cents het mud minder te ontvangendan wanneer hij ze elders ter marlt kon brengen. straten beleedigen hen de bedienden ih de köf- fijhuizen en herbergen weigeren hun in te schen ken en in Jiet geheel alle bediening! zoodra zij een woord Duitsch hooren, dewijl Zij weten, dat de gestrengste bevelen aan de militairen ge geven zijn, om zich van alle dadelijkheden te onthouden. Men kan zich alzoo een denkbeeld maken van de verbittering der soldaten. Het is niet af te zien wat liet einde daarvan zijn moet. De revolutionairen van Milaan spelen een hoogst gewaagd spel, en het is niet waarschijnlijk, dat zij het winnen zullen. Vijftig dames hebben zich vereenigd tot liet inzamelen van gaven voor noodlijdenden en de regering heeft deze veree- niging toegelaten. Nu verneemt men dat alle dagorders voor de revolutionaire beweging Van dit punt uitgaan. Indien de regering deZe ver» eeniging laat bestaan, handelt zij tot haar eigen verderf; verbiedt zij ze, dan geeft zij liet sein tot eenen algemeenen kreet dat zij tyranniek han delt en de algemeene weldadigheid onderdrukt, ten einde de arme klassen tot wanhoop en bui tensporigheden te drijven! Zoo staan de zaken op dit oogenblik in het meest gezegende land der wereld. VAN DE ZVVITSERSCIIE GRENZEN, 12 Fe bruarij. Hoewel de Vorort niet bevreesd is voor eene gewapende tusschenkomst in de Zwitsersche aangelegenheden, zoo heeft hij toch, met het oog op de mogelijkheid van Zulk eene gebeur tenis, reeds voor eenigen tijd den chef der eed* genootschappelijke armee uitgenoodigd een plan van verdediging te ontwerpen. Generaal Du four heeft dit werkin overleg met de meest ervarene officieren van zijnen staf, thans vol tooid cn het ter beoordeeling aan den Vorort doen toekomen. Waarschijnlijk zal nog aan den landdag, vóór hij uiteengaat, mededeeling van dit belangrijk stuk geaaan worden. VENETIE, 7 Februarij. Alhier is gisteren avond in den schouwburgter gelegenheid der ontvangene tyding van de te Napels verleende constitutie, een onrustig tooneel voorgevallen. De zaal was stikkend volen velen der aanschou- wers waren met driekleurige linten, kokardes en portretten van paus Pius versierd. Een Si- ciliaansclie dans, die vroeger niet bevallen had werd luide toegejuicht en de herhaling daarvan gevorderd. Zulk eene herhaling mag, Volgens de polieie-verordeiiingenniet gebeuren; dus werd er aan den wensch des publieks niet Vol daan en nu brak een geweldig rumoer los waar in men enkele stemmen leve Napels! leve de constitutie!” hoorde roepen. Aanwezige officie ren deden troepen halen; dc policie-commissa- risdie alleen voor de rust in den schouwburg Verantwoordelijk is protesteerde hiertegen waar op hij geen ander middel hebbendeom mis schien bloedstorting te verhoedende gordijn, deed nederlaten en de lichten uitblusscben waarop het publiek vreedzaam uiteen ging. He den heeft de magistraat van Venetiën, tegen do de onbevoegde bemoeijing der militaireneen krachtig protest bij den gouverneur ingeleverd. Over Maltha is berigt van eene aardbeving gekomen, die den 11 Jan. de oostkust van Si cilië heeft getroffen. De gansche stad Augusta tusschen Syracuse en Catania is in een’ puinhoop veranderd. De eerste schok werd te 1 ure mid dags bespeurd en was zoo hevig, dat alle men- schen uit hunne huizen vloden. De volgende schok, een paar minuten later, vernielde de stad tot op 27 huizende havendam verzonk zóó dat op dc plaats waar hij gestaan hadhet dieplood op 50 vademen geen’grond vindt. Men had 35 dooden en 59 gewonden van onder de puinhoopen gehaald. BRUSSEL, 18 Februarij. den Plasde bedrijvers Evenepoel en gisteren te 8| ten einde het nis te ondergaan. Te 9 ure kwam de optogt aan de Hal-poort aan waar het schavot opge slagen was. Eenige oogenhlikken later was de menschelijke regtvaardigheid bevredigd. Voor eenige dageu stierf een man in het hospitaal te St. Nicolaas. De ambtenaar van AMSTERDAM, 17 Februarij. Uit Hamburg wordt van den 8 Februarij geschrevenSedert gisteren genieten wij hier het indrukwekkend gezigt van eenen kolenbrand. In de in het vo rige jaar op het eiland Steinwarder aangelegde kopersmelterij zijn, door het springen van eene groote flesch vitriool, 150 last steenkolen in brand geraakt; natuurlijk valt er aan blnsschen geen denken. Men moet rustig toezienhoe de kolen uitbranden. Het eiland Steinwarder ligt midden in de Elbe, gelukkig ver genoeg van de stad verwijderd, zoodat er niet de minste vrees voor gevaar bestaat. Des avonds vooral levert deze brand een heerlijk, indrukwekkend schouwspel op aan noorderlicht gelijk verbreidt zich de heldere glans over de gansche zuidzijde des hemels en de menschen stroomen tot laat in den nacht naar de plaatsen van waar men den brand het beste zien kan. Volgens de Slaats-Courantzijn geduren de het jaar 1847 aan ’s rijks munt de navol gende muntspeciën voor rekening van het rijk vervaardigd 9,387.175 rijksdaaldersof stukken van 21 23,467,937.50 8,385,519.00 550,441.00 10,005.00

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1