NIEUWS EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1848. No. 17. Zaturdag den 26 Februarij* efa 3de Jaargang. l C' V BINNENLAND. BUITENLAND. a U '4 den ne en in a ti rusteloos vrijheid Noord- Beijeren Zoo vrij c.‘ 5 3} 2 ‘ns- <le Juia die loin en, *én &el an- i is net lan te ers en- eel el> en IG, is) iet la- rel na en je an de rc- s, in en ie ls- it- an et ?n ito 0; ika )d. ü- ik- d: tril 15 >5. pt. w. vak ;erd Ü'b uit. ij ue op ■es aar- line lige taii- >ers on- iist ten gebragte hulp gelukte liet doeltreffende lieer C. D. na eene 3 uren roepen. en elders een offer weg den landbouwer De Jong waar na het afsterven van een twintigtal gebe- waren, zijn er voorleden II. K. II. Oranje heeft ook dit van het een iddagmaal doen onthalen eh het feest zelf met Hd. tegenwoor digheid vergezeld van de grootmeesteresse van baar huis en Hd. secretariswel willen vereeren. Met innige dankbaarheid werd de weldadige vorstin door de ouden van dagen en de weezen begroet en alle aanwezigen waren opgetogen over de be langstellingdoor II. K. II. ook bij deze gele genheid aan den dag gelegd voor degenen die in dat gesticht der liefdadigheid worden verpleegd en opgevoed. ’sGRAVENHAGE, 21 February. Men ver neemt, dat de verantwoordelijke uitgever van het weekblad de Burger gedagvaard is om tegen den 13 Maart aanstaande te verschijnen voor de arrondissements-reglbank te dezer stede ten ein de teregt te staan wegens het', op het laatst van het vorige jaar, in dat blad geplaatste ver toog, getiteld: de aftreding van den minister van Hall. AMSTERDAM, 21 February. De heer con- sul-generaal van het koningrijk der Beide Sici- lien en dat van Sardinië, hier ter stede de heer d’Arata heeft eergisteren, op de ontvangst der officiële kennisgeving van liet verleencn eener staatsregeling in die beide landen de vlaggen van het cousulaats-gebouw doen uitsteken die ook de twee volgende dagen zouden blijven wap peren en is het consulaat gisteren avond ter zake van die heugelijke gebeurtenis, luisterrijk geïllumineerd geweest. Volgens de Staats-Courantis op nieuw bij de algemeene rekenkamer overgebragtvoor eene som van één-millioen negenhonderd-vyf- enzestig-duizend gulden aan ingetrokkene munt biljetten, zoodat er thans, met inbegrip der bij vroegere aankondiging vermelde som van f 9,900,000, voor een bedrag van elf-millioen achthoiiderd-vijfenzestig-duizend guld. aan munt biljetten is ingetrokken. ROTTERDAM, 21 February. Naar het zich laat aanzien zal de landverhuizing naar Amerika uit Nederland Wurlernberg en nog drukker zijn dan het vorige jaar. een geacht handelshuis hebben hooren verzeke ren zijn cr vele scheepsruim ten noodig tot het vervoer van passagiers die bereids met de ren ders gecontracteerd hebben en het aantal con tractanten uit Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Gelderland beloopt reeds over de duizend. Het ongeluk met de stoomboot Phoenix, waarbij zoovelen onzer landgenooten het leven hebben verloren en ook de ziekten die in de nieuw gevestigde koloniën heerschende zijn en waarmede ook zij den onvermijdelijke!! tol van alle jonge nederzettingen betalen schijnen geen’ .afschrik in te boezemen en het aantal ingeze tenen, hetwelk zich bezig houdt met hunne vaste goederen te gelde te maken, toont, dat de lust ter verhuizing geenszins is afgenomen. De landerijen worden onaangezien den korten ter mijn die meestal ter betaling gesteld wordt, gretig genoeg gekochtminder echter de gebouw de eigendommen hetwelk nog velen in het va derland terug houdt. Het is vooral de druk der belastingen die de schaal bij hunne overwegin gen tot het vertrek doet overslaan maar ook bij velen de wijze van heffing en de last der Commiezen en de ondragelijke surveillance, die de uitoefenaars van eenige bedrijven vervolgt, en hun alle denkbeeld van zelfs in hun eigen huis ontneemt. De veestapel der provincie Overijssel geniet in het algemeen eenen gewenschten voorspoed en van kalverziekte hoort men slechts enkele gevallen. De longziekte echter neemt nu en dan nog in Mastenbroek ii - en op den stal van I aatr den Hasselerdijk drie beesten de overige terd of vrij gebleven week weder drie aangetast. Hoe men elders maatregelen tegen deze ziekte neemthebben de veerijke provinciën Friesland en Groningen getoond, door het dadelijk afma ken der stallen en dat tegen eene volle vergoe ding der waarde. De eerste provincie heeft reeds lang bij besluit harer staten de sommen aange wezen, waaruit die vergoeding plaats heeft; de staten van Groningen hebben mede reeds in ha re vergadering van 1846 een kapitaal vanƒ60,000 inschrijving A 2‘ pCt. op het grootboek daartoe aaïigewezen maar wat is er in Overijssel ge daan 'Toen het besluit des ministers van B. Z. kwam dat er niets rhéér zou vergoed wor den uit "s rijks veefonds, is door ged. staten eene som van ƒ1700 toegestaanziedaar alles. Men heeft der longziekte de teugels gegeven en het laten gaan zoo als het ging. Het wet boek van strafregt werd strengelijk toegepast doch het veefonds dat den spaarpenning tot van den armst,en hutbewoner bevatte staakte eenvoudig zijne betaling, behalve dat het bij wij ze van gratie de vellen aan bevoorregte gemeen ten uitkeerde. Hoe het dan ook met den vee stapel in de provincie Overijssel gegaan is zal de statistiek van een 3tal jaren kunnen aantoo- nen. Vrijdag den 11 dezer overleed te Deventer een eerwaardig Israëlitisch grijsaard met name Mozes Mannheim, in den ouderdom van onge veer 84 jarenoud-onderwijzer bij de Israëliti sche gemeente. Als eene bijzonderheid van dien man verdient vermelddat hijeenige dagen reeds vóór zijnen dood, zich vast voorstelde en zulks ook openlijk te kennen gaf, dat hij op vrijdag den 11 February, den sterfdag van den groóten wetgever Mozes, naar welken hij ge noemd was, zou overlijden en dit is alzoo geschied. WEENEN, 16 February. Sedert eenige dagen loopt alhier het geruchtdat ons ministerie be dacht begint te worden op het doen van groote concessiën in den geest des tijds. De Oostenrijkscke Beobachter behelst een lang artikel over de Italiaansche aangelegenhe den waarin verklaard wordt dat ten opzigte van alle administrative wijzigingen welke door Lombardije mogten worden begeerdde wen- schen der bevolking in aanmerking zullen ko men en zoo mogelijk worden ingewilligd doch dat de Oostenrijksche regering onverbiddelijk is ten opzigte van het denkbeeld eener scheiding van Opper-Italie van het keizerrijk en van eene verandering van dynastie. Dat de Italianen,” zoo luidt eene zinsnede in dit artikelzich het voorbeeld der meer strijdbare Polen herin neren en hun verzet tegen het Russische kei zerrijk en dat zij sidderen.” FRANKFORT20 February. Dezer dagen zijn te Weenen twintig speculanten op daling der fondsen in hechtenis genomen. Negentien hunner worden beschuldigd tot het volvoeren hunner operatien valsche staatkundige geruchten in omloop te hebben gebragten één omdat bij het Oostenrijksche papieren geld in de open bare meening had trachten te doen dalen. De laatste, een vreemdeling, is over de grenzen gebragt; de overigen zijn eenige dagen inhecl|- lenis geweest en hun is voor het vervolg het bezoeken der beurs verboden. HAMBURG, 16 February. Ook hier wordt de zucht naar openbaarheid en constitutioneel leven wakker, doch vindt veel tegenstand bij het gezag. Eene brochure waarin de jongste handelingen der vergadering van de Bürgersohaft openbaar gemaakt zijn, is/net confiscatie belegd. Doch eene vrijzinnige vereeniging de Juristen- verein heeft na langdurig debat eene resolutie aangenomen waarbij de confiscatie onwettig ver klaard wordt. NAPELS, 11 February. Onze beloofde con stitutie ziet thans in het officiële dagblad het lichtzij bestaat uit 89 artikelen die op den leest van liet Fransche charter geschoeid en in sommige punten nog vrijzinniger zijn. LONDEN19 February. De lersche dagbla den vermelden bet volgende afgrijsseJijke voor val Dezer dagen traden zes gewapende man nen het huis binnen van zekeren Gleesonte Kyleop eene mijl afstands van de stad Bor- risokane. Hij was bezig zijn avondëten te nut tigen en noodigde ze uit, daar aan deel te ne men; zonder omslag zetteden zij zich aan tafel en aten zijnen geheelen voorraad op. Daarop vroe gen zij hemof hij niet zeer bevriend was met zekeren policie-beambte. Op zijn ontkennend antwoordgrepen twee der booswichten hem SNEEK 25 February. Gisteren avond werd alhier gehouden de jaarlijksche bijeenkomst van alle de personen, die door het E. A. Bestuur bij de stadswaag zijn aangesteld, en waarbij door den heer waagmeester rekening en ver antwoording gedaan werd als bestuurder van het, bij dit personeel, bestaande onderling ziekte-fonds. Deze eenvoudige zeer doelmati ge al eenige jaren oud zijnde inrigting is lof waardig in beginsel, uitvoering en uitwerking. Ieder deelgenoot van dit fonds draagt daartoe wekelijks bij, in liet zomer-halfjaarwanneer de verdiensten van de niet vast bezoldigden het ruimste zijn, 15, en in het winter-halfjaar 5 cents. Die wezenlijk ziek worden zoodat zij niet kunnen werken en verdienen, genieten, uit dit fonds, tot en met 13 weken jaarlijks, eene wekelijkschc ondersteuning in geld van minstens ƒ2 en hoogstens 3 al naar mate de algemeene gezondheidstoestand der leden gun stig of ongunstig is. In liet afgeloopene jaar werd er aan verscheidene ziek geweest zijnde deelhebbers ƒ3 uitgedeeld hetgeen intiisscheii niet heeft belet, dat er, betrekkelijk, nog ee ne vrij belangrijke som bij kas is gebleven. In geval van overlijden van den zieke wordt er van ƒ10 tot ƒ13 aan de nagelatene betrekkin gen gegeven en de overledene niet door de buurschap, maar door zijne gezamenlijke fonds- genooten naar zijne laatste rustplaats gebragt. Gisteren morgen had alhier een ongeluk plaats, dat geldelijke schade veroorzaakte maar ook ligtelijk een menschenleven had kunnen kosten. Zekere winkelier, van eene naburige plaats, namelijk, voer met zijne opene boot, diep geladen met grutters-en kruidenierswaren langs de zoogenaamde Oude Grachtaan den zuidkant der stad en werd met boot en al plot seling onderst boven geworpen door het hem ontmoetend beurtschip van Heeg op Leeuwar den, dat, onvoorzigtig genoeg, op deze onge schikte plaats en bij eenen vliegenden voorden wind gebruik van zeilaadje maakte. De win kelier greep gelukkiglijk het schip en werd al zoo gered terwijl men vervolgens boot en ge- zonkene goederen heeft opgevischtvan welke laatste intusschen veel is verloren geraakt. ’sGRAVENHAGE, 20 February. mevrouw de prinses van jaarter gelegenheid van den verjaardag Hd. koninklijken gemaalde bewoners van Evangelisch Luthersch weeshuis alhier, op daartoe expresselijk feestelijk mi LEEUWARDEN, 21 February. Op de aan bevelingslijst voor lid van de arr.-rcglbank te Leeuwardenter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den edel acht baren heer mr. C. Albarda zijn geplaatst de navolgende heeren mr. C. Sleeswijk Veiling, rijks advokaatmr. J. W. Tromp advokaal, en mr. YE. M. de Swart, procureur, allen alhier. Op de aanbevelingslijst tot substit.-griffier ter vervanging van mr. G. E. Lemairebenoemd tot lid der arr.-regtbank te Heerenveende hee ren mr. W. Albarda mr. B. II. van der Haer en E. Manger Cats. GRONINGEN, 21 February. Men schrijft het volgende uit Veenhuizen: Maandag den 11 dezer trachtte zieh een alhier verpleegd worden de kolonist van het leven te berooven door zich aan eenen zakdoek te verhangen hetwelk eerst ontdekt werd nadat gemelde persoon reeds alle bewustzijn verloren had doch door de spoedig aangebragte hulp gelukte liet aan de ijverige, en onvermoeide pogingen ven den van der Velde, geneesheer alhier, allermoeijelijkste inspanning van bijna den ongelukkige in het leven terug te 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1