NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 18. h jd Woensdag den 1 Maart. •ud 0} ng 6 A I I eeft aad liet DE BINNENLAND. TE g; EX >m BUITENLAND. en de :n ens- de >ch aar die men damp als liet den ondernemings- heeft den weg met liet ka rn ;n or el- or te ei- >e- en, éét» ■fel ng. Ier o-, >11. en it: 'et. 11 op let. JO. m’ te d6 QI I 34 ch :e- en. be- ijn io 5 3 Berlijn en 5 minuten Ostende over Berlijn en i Gelukkig laat hij noch vrouw noch na. De jongen is met veel moeite we- den koristen weg tusschen Triest en Uit deze memorie blijkt, de togt van Triest over naai’ Londen 82 uren en van Triest over Berlijn en Londen 79 uren 10 minuten, naar Londen 84 uren 20 minuten over Dresden en Ostende naar Lon- 20 minuten. LONDEN, 23 Februarij. De Bombay-Times deelt medevolgens brieven van de Kaap de Goede Hoop dd. 18 December, dat ten gevolge der maatregelendie door den nieuwen gou verneur genomen zijn al de Kaffer-opperhoof- den zich aan het Engelsche gouvernement on derworpen hebbenhetgeen een einde aan den bloedigen oorlog maaktdien de Engelschen reeds gedurende verscheidene jaren in deze ge westen voeren. Volgens de berigten uit China., geeft do keizer van dat rijk zich, hoe verder hij in ja ren vordert, al meer en meer over aan gods dienstige oefeningen. Wanneer hij niet in per soon kan tegenwoordig wezenzendt hij een voorpaa|p.,mandarijn om hem te vertegen woor- .digen. Ten einde die hovelingen, welke hij voor het verdienstelijkst houdt, te doen ken nen heeft de keizer eene lange lijst van zijne gunstelingen doen uitgeven. Daaronder merkt men echter slechts vier Chinezen opde oveïi- gen zijn Mantchous en Mongolen. De Noord-Amerikanen hebben sedert eeni- ge jaren het plan om eenen spoorweg naar de Zuid-Zee te leiden en zóó den handel van het Oosten tot zich te trekken. Zij zijn tegen het doorsnijden der landengte van Panama deels omdat dit ten voordeele van alle zeevarende na tiën zijn en hun het minst baten zoude, deels, omdat het Europa eenen invloed op de betrek kingen van Middel-Amerika geven zoudedien zij niet dulden kunnen na de verklaring dat ieder Europeesch bezit in Amerika eene usur patie is. Deze plannen zijn tot hiertoe in do theorie geblevenmaar thans is bij het congres een voorslag, die waarschijnlijk zal worden aan genomen en zoo de uitvoering op meer hin dernissen stuitdan op hel papier staantoch een sprekend voorbeeld van geest der natie is. Zekere heer Whitne de gedachte opgevatom pitaal aan te leggendat de weg zelf bijeen- VAN DEN RIJN22 Februarij. Dc pogin gen welke de Oostenrijksche Lloyd aanwendt om de Engelsch-Oost-Indische post door Duilsch- land te leiden, hebben de verdiende deelneming gevonden, en zijn, gelijk men weet, met een schitterend gevolg bekroond geworden. Ten ein de nu deze welgeslaagde poging een blijvend nut zou hebben en Duitschland duurzaam de voordeelcn van deze nieuwe inrigting zou pluk ken heeft de heer Ilubner, gevolmagtigde der Oostenrijksche Lloyd onlangs aan ons gouverne ment te Berlijn eene memorie ingediend waarin hij met scherpzinnigheid en zaakkennis al wat tot deze onderneming betrekking heeft, ontwik kelt en onderzoekt. Hij toont daarin vooreerst aan wat tot nu toe in deze zaak gedaan is en welk resultaat de verschillende pogingen hebben gehad om Londen te vinden, dat b. v. de togt van Hamburg vordertdie naar en Bremen van Triest den 77 uren 'I JUI ljxju. DE KONINKLIJKE FAMILIE IS OP VLUGT. DE TULLERIEN ZIJN TE VUUR EN ZWAARD VERNIELD.' DE REPUBLIEK IS UITGESPROKEN, EEN VOORLOOP1G GOUVERNEMENT ZAMEN- GESTELD. Dit alles schijnt stellig waar te wezen waar om wij het ook vermelden, terwijl wij ons ont houden van nog een groot aantal berigten en gruwelen aan te halen voor welker zekerheid de berigtgevers niet instaan en die dus nadere bevestiging vereischen alleen ontleenen wij nog aan de tweede extra Amsterdamsche Cou rant: Amsterdam 27 February (3 uur.) Een brief uit Engeland alhier langs buitengewonen weg ontvangen, berigtdat LOUIS PHILIPPE te Douvre zou zijn aangekomen. In dc Ilandels-Societeit is het berigt be kend gemaakt per courier van Parijs ontvangen De generaal Lamoricière is aan het hoofd van 40,000 manParijs binnengetrokken. De graaf van Parijs (PHILIPS II) isonder een regentschap tot Koning uitgeroepen. Hel pro visioneel gouvernement is gevangen genomen ROTTERDAM, 25 Februarij. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat, ten einde in dezen zoo veel mogelijk eenparigheid te bevor deren de certificaten van Nederlandschen oor sprong wegens boter en kaas, ter verzending naar Nederlandsch Indië bestemd voortaan zul len moeten ingerigt zijn overeenkomstig een in de Staals-Courant bij deze kennisgeving ge voegd model. HARDERWIJK23 Februarij. De schipper eener waterschuit van de zoutkeethet wapen van Harderwijk begaf zich gisteren met den jongen in gemeld vaartuig te rusten. Hij had echter de onvoorzigtigheid een kolenvuur aan te houden en het luik te sluiten. Om vier uur des morgens waren zij nog op het dek geweest om eenen visscher de behulpzame hand te bie den. Op den bestemden tijd waren zij echter niet in de keet aanwezig. Na lang wachten riep men hen op de schuitdoch vond het luik, gesloten. Spoedig was dat geopend en daar vond men beide personen in eene vreesselijke damp als het ware gerust slapen. De schipper ontwaakte echter niet meer. Hij was vierentwin tig jaren oud en wordt door zijne ouders diep betreurd. Gelukkig laat hij noch vrouw noch kinderen der bijgebragt. Het is een nieuw voorbeeld hoe voorzigtig met kolenvuur gehandeld moet worden. MIDDELBURG, 20 Februarij. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat de binnen deze stad voor rekening van de beuren Boogaert en Co., geheel nieuw gebouwde stoom-gragn-schors en pel-molens thans geheel voltooid zijn en waarschijnlijk in de vólgende week in werking gebragt worden. De ondernemers hebben geene kosten gespaard om niet alleen deze fabrijk doel matig in te rigten maar ook de molens zelve zijn in alle opzigten van dien aard, dat men met grond kan verwachten dat men ei1 in zal slagendaardoor een’ tak van industrie te ver heffen in welke Hollandten opzigte van an dere landen verre ten achteren staat. GRONINGEN 24 Februarij. Naar men ver neemt Zijn dezer dagen tusschen de 50 en 60 dagvaardingen uitgebragt tegen verschillende per sonen in de gemeenten Hoogezand en Sappc- meerten einde betaling te erlangen van land en heemburen door hen aan de stad Gronin gen als eigenaresse van den grond verschuldigd en in welker betaling de te boek staande de biteuren sedert eenige jaren achterlijk zijn ge bleven. Op den 18 dezer maand zijn 21 van die dagvaardingen bij de arrondissements-regt- bank alhier aanhangig gemaakt, terwijl ruim 30 dier zaken op den volgenden dag bij het kan- tongeregt te Hoogezand zijn aangebragt. Naar wij verder vernemen, is in de laatstgenoemde zaken door den heer mr. A. Moddermanna mens de gedaagdende regtstitel van de stad SNEEK28 Februarij. De grootere dagbla den hebbenin de laatst verloopenc' dagen uitvoerige berigten medegedeeld van een te Pa rijs uitgebarsten oproer, voor welke allen op te nemen de ruimte onzer Courant te beperkt is, weshalve wij een kort verslag van de oor zaak en van het hoofd zakelijke dezer gewiglige gebeurtenis willen geven. Een aanzienlijk getal Parijzenaars, beliooren- de tot de partij, die hervorming van kiesstelsel en parlementaire hervorming wil, had reeds sedert geruimen tijd voorgenomen een reform banket of feestmaal te houden, hetwelk dc re gering als ongeoorloofd beschouwde en diens- volgens heeft willen te keer gaan. De opposi tie ook die in de kamer der afgevaardigden hield dit te keer gaan voor eene inbreuk op het regt van vrije burgers van den staat, die, naar haar gevoelen vereenigingen mogen daar- i stellen. De ondernemers van het feestmaal be kreunden zich dan ook niet aan de afkeurende wenken der regering maar voeren voort met maken van toebcreidsels voor hunne zamenkomst en de regéring liet niet na harerzijds maatre gelen van tegenstand te nemen onder anderen hierin bestaande, dat zij in Parijs eene geduch te militaire magt ontwikkelde. Eindelijk werd de dag tot het feestmaal bepaald en toen de ze de 22 Februarij, aanbrak en eenige deelne mers aan het feest zich te 9 ure des morgens reeds in het Quartier-Latin vereenigden begon de gisting onder het volk te half elf ure die vervolgens tot een ontzettend oproer oversloeg. Zestig duizend mensclienFranschenzoo vat baar voor uitersten zoo ligtelijk opgewonden vervulden eindelijk de straten van Parijs, en onder het opwerpen van barricades het vernie len der gaslantaarns, het plunderen van zwaard- vegers-winkelshet vechten tegen militairen en municipale-gardes het schreeuwen van: »weg met Guizot! leve de hervormingzijn twee dagen verloopentoen de nationale garde (ge wapende burgermagt) zich met het volk ver- eenigde en zich ook voor de aftreding der mi nisters en voor de hervorming verklaardeen zulks ter kennis van den koning bragt. Het gevolg hiervan is geweest, dat de regering heeft toegegeven de ministers hun ontslag genomen hebbenen dat des woensdags avonds te 6 ure de orde scheen hersteld te zijn terwijl op dat tijdstip de woede des volks in vreugde en blijde opgewondenheid veranderd was, waarbij de win kels weder geopend en de huizen der burgers geïllumineerd werden. In dezen verheugenden toestand schijnt echter eene enkele onvoorzig tigheid plotseling verandering gebragt te. heb ben. Talrijke volkshoopen togen natuurlijk nog door de straten, luide blijken van vreugde over de behaalde zegepraal aan den dag leggendey toen ’s avonds te 10 urezulk écu troep voor bij het ministerie van buitenlandsche zaken trok waarop de aldaar geposteerde wacht de onvoor zigtigheid had van vuur te geven met dat ge volg dat er vijftig menschen zijn gesneuveld of gekwetst. Het gerucht van dezen moord ver spreidde zich als een loopend vuur dooi’ de straten de rust was op nieuw gestoord en ver anderde wedei’ in oproer, hetwelk nog ontzet tender en vreesselijker werd dan vroeger. Het op nieuw in woede ontvlamde volk dat dezen moord als verraad scheen te beschouwen ver genoegde zich nu niet meer met de aftreding der ministers, het eischte, dat de koning af stand zoude doen van de kroon ten behoeve van zijnen kleinzoon den graaf van Parijson der regentschap der hertogin van Orleans. De koning moet aan dezen eisch toegegeven heb ben ja zelfs nog aan meerdere en desniette genstaande greep het oproer al verder en ver der om zich heenzpodat het de navolgende uitkomsten opleverde, die verschrikkelijk zijn, en hier door ons als de laatst gelezene berig ten worden medegedeeld DE KONING EN ZIJN GESLACHT IS VER JAAGD. Groningen betwist en op dien grond beweerd dat de kantonregternaar aanleiding van art. 38 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie onbevoegd was, van de zaak kennis te nementerwijl door den heer mr. I. L. Schaap, namens den eischer, den heer mr. J. II. Quintus in zijne kwaliteit van rentmees ter der stads veenenagerende voor de stad Groningendeze opgeworpene exceptie werd bestreden. BREDA 23 Februarij. Naar wij met genoe gen vernemen is op de tentoonstelling te Re gensburg door Z. M. den koning van Beijeren eene schilderij aangekochtvoorstellendc een woelend water, een gezigl op l'lissingen .ver vaardigd door onzen stadgenoot dc heer C. C. Kannemans.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1