NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang Zaturdag den k Maart» ;n iJ848. No. 19. BINNENLAND. al» BUITEN&A&D. r- 76 -.ver in de lang ver- H-j ndea auwd rfcjnn uldig ia al- der litge- ►ofd :erd lape- larde i 24} 23| 42 de Dc- gevaren. 13> 32 <1 al- komt i rf de i hei >opig heeft eom- epa- ewijk Parijs i ee- >d. n. 290. 119 nsche dito 118 iar 1 lelijk I. i een 6 w. was liet en dat moedig te nemen maatregelen Ie grenzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnemenls-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.03, enkele nommers 7} cent. Uittreksel uit eenen brief van eenen in het vorige jaar vertrokken landverhuizer uit de provincie Groningengeschreven uit Wain Townscipdd. 5 December 8847. y> De zeereis naar New-York was langdradig geweest en had 42 dagen geduurd onder hevi ge stormen en veel avarij. Met de zeeziekte was het wel gegaan, doch de reis zelve was, behalve de stormen treurig en onaangenaam de handelwijze van den kapitein en het scheeps volk was alles behalve vriéndelijk; daarbij be stond de lading uit 140 Duitsche landverhuizers en slechts 19 uit het koningrijk Holland. De vrouw van den schrijver was op de reede van Ilellevoetsluiskort vóór de afreisbevallen van een zoontje dat 3 weken daarna op zee stierf en aan de golven moest worden prijs gegeven. Alle deze omstandigheden maakten de reis voor onzen landverhuizer en de zijnen hoogst treu rig. Op hun schip waren gedurende dien togt SNEEK3 Maart. Voortgaande met ons kort Verslag van het lioofdzakelijke der onlusten in Frankrijk met welk verslag wij in ons vorig nummer zijn begonnenbepalen wij ons thans slechts bij het volgende: Tot dus ver is dit tooneel van opgewekte volks woede verwoesting en moord, naar luid der te zamen genomene berigtendaarop uitgeloopen, dat zich in Frankrijks hoofdstad een republi- keinsch gouvernement opgeworpen en gevestigd heeft, waarvan de leden zijn: Dupont (<7e 1' Eure}Lamartine; Arago; Marie; Garnier Pages, rnaire van Parijs', Ledru-Rollin Cre- jiieüx; Armand Marrast Louis Blanc; Fer dinand Flocon Albert Bouvier secretaris Dumon hebben het lijk tot bij liet graf gevolgd. Diep wordt de overledene door hen betreurd wegens hare zorgvuldigheid en vriéndelijk verkeer waar om dan ook door al de verpleegden van het gesticht voor zes weken de rouw is aangeno men bestaande in het dragen van eenen zwarten strik of floers om den linkerarm. Den 24 February is het eerste vaartuig langs den regtstreekschen verbindingsweg van demsvaart met den IJssel tot Zwol Weldra zal deze waterweg voor het algemeen worden opengesteld en alsdan de IJssel over Zwol met de veenen der Dedemsvaart vereenigd zijn. i den liem, was roef- Hen. jetig- it zij n-en- ee- Zij loop ver- itge. Ge- :aam Is of ver- s cn om- ruk- heb- rou- ver- ver- I )lijf. i des igde Het e ru in ij- d af »ge- ;eni- een een 1 rij s ge- nd oor FRANKFORT 27 February. Naar men ver neemtzal het carnavals-feest dit jaar in som mige steden aan den Rijn niet gevierd worden. Te Keulen zal eene steenen brug over den Rijn alsmede eene veiligheidshaven voor de overwintering der schepen gebouwd worden. AKEN27 February. Men verwacht hier eerstdaags energieke maatregelen van bet Pruis- sisch bewind. Men verzekert, dat de landweer reeds opgeroepen is en dat ook de jonge lie den van 18 tot 20 jaren onder de wapenen zul len worden geroepen. Binnen acht dagen verwachten wij hier een leger van 30,000 man op de been te zullen zien. KOBLENTZ28 February. ïn de militaire bureaux en tuighuizen alhier heerseht grooto bedrijvigheiden gisteren morgen hebben da eerste president Eichman en de kommandant van het 8ste legerkorps, graaf Kanitz eene con ferentie gehad, ten gevolge van welke men zegt dat er aan het praesidium orders zijn uitgevaar digd tot oproeping van de reservedie alzoo in de volgende week alhier verwacht wordt. Of ook de landweer opgeroepen zal worden, wordt nog niet gezegd maar de omstandigheden ma ken het wel denkelijk. Ook uit Keulen wordt het maken van toerus tingen gemeld. Volgens eene mededeellng van de Russisch- Poolsche grenzen van 17 Febr. in de Hamb. Corr.zoude het Russische kabinet eene in ster ke bewoordingen vervatte nota aan het Oosten- rijksche gouvernement hebben afgezondenhou dende aanmaning, dat Oostenrijk de krachtigste maatregelen nemen mogt tot vernietiging van het in Italië zich steeds meer en meer uitbrei dende radicale elementaangezien de rust der overige Europesche staten zoowel moreel als materieel daardoor zoude kunnen worden be dreigd. LONDEN, 28 February. Er zijn verscheide ne stoombooten afgezonden naai’ de Fransche havens, ten gerieve der Engclschendie Frank rijk wenschen te verlaten. LUIK28 February. Men zegtdat de hee- ren Guizot en Duchatel heden hier zijn gepas seerd gaande naar Duitschland. Zij zouden niet over Brussel maar over Mons cn Namen der waarts zijn gekomen. en Maurin, ondersecretarissen. Dit voorloopig bewind heeft, van wege de Fransche republiek, reeds verscheidene decreten uitge vaardigd, boven alle welke men leestPrijheid! Gelijkheid! Broederschap! Te Parijs is dus ee ne omwenteling tot stand gekomen welke niet zonder invloed op de andere departementen en steden des rijks is gebleven; terwijl men meldt, dat te Havre, Nimes, Avignon, LyonNarbon- nePerpignan, Limoges en Bayonne de repu bliek mede geproclameerd is. Het wezenlijkste kenmerk dezer, zoo plotseling ontstane regering intusschen is dat zij slechts voorloopig is. Wel ke soort van regering eindelijk uit deze nieuwe, weder met gruwelen bezwalkte, poging voor het wufte Frankrijk zal tot stand komen ligt in de toekomst verborgen. Vrij zeker mag men ech ter veronderstellen dat het in en buiten Frank rijk niet aan tegenwerking zal ontbreken waar van de gevolgen buiten berekening van het men- schelijk verstand liggen, en die alleen den Al wetende bekend zijn. Betrekkelijk het lot der koninklijke familie, zijn de berigten zeer uiteenloopend en on zeker. De TV. Rolt. Courant deelt deswege, onder hare particuliere correspondentie” het volgende mede: De geheele koninklijke fami lie, de hertogin van Orleans en hare twee kin deren niet uitgezonderd moeten zonder verde re ongelukken op het eiland Whigt aangekomen zijn. De veldmuis, die gedurende den geheelen groeitijd van het laatstverloopen jaar, zoo als elders, ook in onzen omtrek den landman groote schade heeft berokkend had hij velen ook nog de vrees achtergelaten voor hare we derverschijning met het nu ophanden zijnde voorjaar. Het is ons aangenaam te kunnen be rigten dat deze vrees waarschijnlijk niet in ver vulling zal komen dewijl meerdere oplettende belanghebbenden ons verzekeren dat men al thans hierbij om, geen spoor meer van dit scha delijk ongedierte verneemt. In de maand February dezes jaars getal der geborenen hier ter stede 9 der overledenen 19. ’s GRAVENHAGE29 February. Heden is wederom eene langdurige kabinetsraad gehouden. Men spreekt van spi van voorzorg aan de AMSTERDAM 1 Maart. Ter beurze was niets bijzonders bekend. Heden is weder geen han del in fondsen gedreven. Men dachtdat ook Engeland de Fransche republiek zou erkennen,, ja, dat ook de Noordsche mogendheden dit zul len doen. De geachtste handelaren wenschen dat het hervatten van den effecten-handel aan onze beurs worde uitgesleldtot na de her opening van de Parijsche beurs. Treffend is het gezegde van een der aanzienlijkste handela ren aan een onzer collaborateurs: de tijden zijn veranderdwij willen niet meer speculeren op de ruinen van duizenden ROTTERDAM 28 February. Volgens heden bij ons ontvangen particuliere berigten uit ’s Gravenhage hebben de Parijsche gebeurtenis sen daar eenen diepen indruk gemaakt. Te één ure nadenmiddag is heden kabinetsraad gehou den. Ook heerseht er aan het ministerie van buitenlandsche zaken alsmede in het gebouw der Fransche legatieccue groote drukte. ROTTERDAM, 1 Maart. Wij zijn verzocht 4 hoeren reizigers welke zich naar België wen schen te begeven aan te raden niet te ver zuimen zich van eene gelegaliseerde buitenland sche paspoort te voorzien daar in dat rijk de strengste maatregelen zijn gCnomen om niemand binnen de grenzen te laten ten zij genoegzaam van behoorlijke papieren voorzien. ARNHEM 29 February. Heden morgen is alhier uit Emmerik het berigt ontvangen dat de ingezetenen aldaar zijn gepreveuiëerd gewor den dat binnen den loop van acht dagen daar inkwartiering zoude plaats hebben. Het Pruissische gouvernement zoude aldaar en in de omstreken eene geheele divisie lot obser- vatiekorps plaatsen en de grensvestingen sterker bemannen. LEENS, 27 February. Nadat de kerkvoog den en notabelen te Wehe gemeente Leens zich te vergeefs om geldelijke ondersteuning tot de algemeene synode en het collegie van toe- voorzigt hadden gewend ten einde eenige drin gend noodzakelijkc herstellingen aan het kerk gebouw te verrigten heeft de geachte predikant dier gemeente, de heer Uilkens, zondag den 20 February afgekondigd dat de heilige dienst om de zwakheid van het kerkgebouw vooreerst moest worden gestaakt. MEPPEL 25 February. In het midden van het afgeloopen jaar werd de hulp van den ge neesheer J. Heppener, te Dwingeloo ingeroepen bij een geheel huisgezin dat zonder uitzonde ring aan eene minder algemeen bekende ziekte laboreerde. Na gedaan onderzoek bleek het al spoedig dat dezelve het gevolg was van te veel gebruik van kwik. En daar noch door iemand van het gezin in langen tijd geneesmiddelen wa ren ingenomen noch iels volgens hun weten gebruikt was waardoor deze ziekelijke toestand konde veroorzaakt zijn, moest, zoo als van zelve spreekt, de zaak naauwkeurig onderzocht wor den. Het bleek al spoedig dat de vader van het huisgezin (een zoogenoemde keuterboer met 2 a 3 koeijen) in het laatstverloopen voorjaar op zekere markteene koe had gekochtdie evenwel bij hem nooit gezond was geweest, ter wijl de ziekelijke verschijnselen van het dier bij den geneesheer de overtuiging vestigdendat hij de oorzaak gevonden had Van deze koe nam hij eene kan melk en even zoo veel urine en zond beide naar den verdienstelijken scheikun dige dr. Verver te Meppel welke dan ook met de meeste bereid vaardigheid zoowel in het be lang van het algemeen als in dat der weten schap op zich nam beide vochten scheikundig te onderzoeken, met dat gevolg, dat Z.W.E.Z. Gel. niet in de urine, maar wel in de melk, de kwik duidelijk en op de meest overtuigende wijze gevondenen den heer Heppener een der koperen plaatjes, waarop de kwik was ne- dergeslagen gezonden heeft. De reden waarom dit onderzoek zoo lang duurde, was omdat bo vengenoemde geleerde sneeuw en ijs noodig had om het naar eisch te kunnen doen. Bovengenoemde koe nu was door den vorigen eigenaarter verdrijving van ongediertezoo als naderhand door hem zelven verzekerd is, ingewreven met zoogenaamd schapensmeer. In dat smeer is steeds kwik voorhanden meestal eene bereiding, welke bij den veehouder bekend is onder den naam van witte mercurius. De kwik isna op de huid te zijn ingewreven opgenomen in het bloed. Het bloed, dat alle vochten en dus ook de melk afscheidthad hier aan de kwik medegedeeld en door het drinken van de karnemelk en het dagelijks eten der brij van de melk gekooktwas deze ongesteld heid ontstaan, die bij de vrouw reeds een be- denkelyk aanzien gekregen had. Gelukkig even wel is het vroeg genoeg ontdekt; anders had den zij allen onder het bestendig voortgebrui ken dezer vergiftige melkhunne gezondheid voor altijd verwoest, zoo niet hun leven geëin digd na een even verschrikkelijk als walgelijk lijden. MEPPEL 28 February. Woensdag jl. is de moeder van het diaconie-armenhuis te dezer ste de begraven. De verpleegden van dat gesticht Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclrcgt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1