EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 3de Jaargan 1848. No. 20. JVoensdag den 8 Maart. 1 BINNENLAND. had )19 BUITENLAND. 1 den vernield. Ook de bruggen alle het Erankfort 2 dezerhet on- n en Hè ha- jké he- té- dito pd. len- pd. e in 18, arst idle •j. 595 )0, Met van be- dee- fre't de eh >pe- ge- an, op een aest eel- dan als eke >g» urn en eid ge en. >8, mg ten ar, ge- ch- en. jen Ik, Bet TOt icn he il e- of het elk air. an- er- lan zö- n, vl.; vl.; in taad jan olie S w. *x- 28 February. In* de zitting van van lieden nam de heer Humc van den het postkan- llasselt, thans Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7J cent. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 Centsbehalve 35 cents zegelrégtvoOr iedere plaatsing. FRANKFORT, 1 Maart. In de zitting der kamer van afgevaardigden van het groothertog dom Baden Weickerlid van de liberale oppositieover sen te Parijs. De redenaar beid te baatotn te verklarendat de Rechtsta grondslag van den vrede in Europa was Verbrij zeld dat de Duitschers van alle rangen en alle begrippen thans, vóór alles, zich innig moes ten vereenigen om wederstand te bieden aan aanvallen, hetzij dat die van het vvesten of van oosten kwamen. Deze vereeniging is niet mogelijkvoegde de redenaar er bij, v> dan door de vervulling der aan Duilschland ge dane beloften f' De Oberpostamts-Zeilung van maakt, in een extra bijvoegsel van volgende officieel artikel bekendwaarin der anderen, gezegd wordt: De Dnitsche bondsdag noodigt alzoo alle Duit schers wien het welzijn van Dtiitschland ter harte gaat en andere Duitschers bestaan er niet in naam van het gemeenschappelijk va derland dringend uit, dat ieder in zijnen kring met al zijn vermogen tot het behoud van deze eendragt en wettige ordeoveral medewerke. De bondsdag zal van zijn standpunt alles aan wenden, om even ijverig voor Duitschlands vei ligheid tegenover het buitenland te waken als voor de bevordering van de nationale belangen en van het nationale leven daar binnen. Duitschland zal en moet op de hoogte gesteld worden welke aan hetzelve onder de natiën van Europa toekomtdaartoe leidt echter alleen de weg der eendragt, van wettigen vooruitgang en van eenparige ontwikkeling. De bondsdag rekent met volkomen vertrou wen op den geest van ordeop de oude trouw en het rijpe doorzigtwelke het Duitsche volk in de moeijelijkste tijden steeds heeft aan den dag gelegd. LONDEN het lagerhuis De provisioneele regering heeft besloten en geproclameerd: Art. 1. Al de belastingen zon der onderscheid zullen blijven geheven wor den gelijk in het afgelocpen jaar. Art. 2. De goede burgers worden aangespoord in naam van de vaderlandsliefde, niet achterlijk te zijn in de betaling van hunne belastingen. Art. 3. Hel provisioneel gouvernement verbindt zich aan de nationale vergadering een budget aan te bie den waarin niet zullen worden gevonden het regt op het zegel der dagbladen bet oclrooi de belasting op het zoutalsmede eene wet j eene grondige verandering in het stelsel indirecte belastingen zal brengen. van de koninklijke familie wijlen de prinses Marie De koningin heeft de kin- Saxen-Cohurg medegeno- op 26 February sprak de heer der kamer en een der hoofden de liberale oppositie over de gebeurtenis te Parijs. De redenaar nam deze gelegen- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, ontvangen hebbende eene missi ve van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van 23 February 1848, 1 Afd.no. 412 (provinciaal blad no. 20), brengen terken- nisse aan de Ingezetenen: datmet den 12 Maart aanstaande, zullen worden buiten koers gesteld alle gedeelten van Zeeuwsche Bijksdaalders zijnde de halten, vierden en achtsten van die stukken. Dat die intrekking zal plaats hebben van Donderdag den 9 tot en met Zaturdag den 11 Maart aanstaande, alsmede op Maandag en Dings- dag den 13 en 14 dier maand bij de Neder- landsche bank en bij de betaalmeesters in de arrondissementen; terwijl de ontvangers der be lastingen zijn aangeschreven om tot dezen maat regel mede te werken, door overneming, toten met den 13 Maart aanstaandevan de voorzei- de speciën tegen andere, zooveel hunne kassen dit toelaten, en dat aldus, op de gewone kan- toor-uren bij genoemde betaalmeesters en ontvan gers de voormelde oude muntspeciën kunnen worden aangeboden; en voorts, dat diezelfde muntspeciën, met den 12 Maart aanstaande, niet meer in betalingen voor de schatkist zullen worden aangenomen noch door de Ingezetenen zullen behoeven aangenomen te worden. En opdat deze kome ter algemeene kennisse zal dezelve worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 4 Maart 1848. Burgemeester en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede aan hunne In gezetenen bekend: dat het contingent voor dc ligting der Nationale Militie van dezen jare door deze Gemeente te leverenbedraagt 23 man. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, als gebruikelijk is. Sneek den 4 Maart 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TK\ GATE. Ter ordonnantie van dezelven JIAt.A. ■1-"'1 -■ 1 1 A Besöns zijn vernield en de brug en de stations van Triel en van Menoul werden verbrand. Bij het gerucht, dat de heer Guizot te Londen zoude zijn aangekomen wordt gemeld dat hij aan een’ zijner vrienden te Parijs geschre ven beeft, dat het schip hetwelk hem heeft ovet- gebragt, veel door storm geleden heeft. Een matroos en een passagier werden over boord ge slagen. De ex--minister moet in dezen brief nog zeggen, dat, toen hij Londen in 1840 verliet om het kabinet van den 29 October zamen te stellen, hij eenigc oogenblikken te laat kwam, om met de Phoenix de reis te aanvaarden op welk schip zijne bagage reeds was ingeschccpt. Eenige uren later ontving bij echter de tijding, dat de Phoenix tegen de Briltannia aange zeild en in volle zee gezonken was. Thans in 1848 vertrok hij weder naar Londen en nog met ernstiger gevaren te kampen; ROTTERDAM 3 Maart. In eenen particüliereïl brief uit Londen schrijft men ons, dat het ge beurde in Frankrijk daar met genoegen is verno men dat men ook aldaar plakkaten tot oprui- jing van het volk heeft aangeplakt, welke ech ter niet den minsten invloed uitoefenden om dat men in Engeland geenc groote redenen van misnoegen heeft en het voorstel tot verbooging van den income-tax ingetrokken is. ROTTERDAM, 4 Maart. Naar men verneemt zal er in de eerste dagen der bijeenkomst van de tweede kamerbehalve andere wcts-ontwei'- pen vroeger vermeld ook van regeringswege worden aangeboden eene wetsvoordragt tot af lossing van schuld over 1847vergezeld van eene opgave nopens den stand der gevestigde en vlottende schuld op 1 January 1847. LEEUWARDEN, 3 Maart. In de vergade ring der kamer van koophandel en fabrijken alhier gisteren gehouden, zijn de heeren T. Halbertsma van Grouw en S. ten Cate van Sneek. in hunne functiën geïnstalleerd. Welhouders voornoemd H. TEN GATE. Ter ordonnantie van dezelven, IIAGA. SNEEK, 7 Maart. Bij kon. besluit 26 Febr. 11. is tot directeur van toor alhier benoemd Mr. B. van tweede commies ten postkantore te Arnhem. FRANSCHE REPUBLIEK. ROTTERDAM 1 Maart. De laatste telegra- phische depêches en andere berigten die van al(e kanten ontvangen worden verzekeren dat de republiek overal niet de meeste orde en de volmaaktste overeenstemming is geproclameerd. De aartsbisschop van Parijs heeft de gees telijken van zijn ressort uitgenoodigdaan de tegenwoordige regering te gehoorzamen, en de vlag der republiek op de kerken te planten. Het werk der organisatie gaat zijnen gang. Het is ver van volmaakt te zijn. De benoemin gen en de nieuwe besturen zijn niet alle onbe rispelijk maar ook niet definitief. Reeds zijn eenige verkeerde keuzen hersteld, en andere be slaan alleen nog maar, omdat ze op dit oogen- blik noodzakelijk zijn. Het provisioneel gouvernement heeft overwegende, dat de gelijkheid een der groote beginselen van de Fransche republiek is hetwelk derhalve zijne onmiddellijke toepassing moet ont vangen besloten, dat alle oude titels zijn af geschaft; dat alle kwalificatien welke daarme-l de verbonden zijn zijn verboden. Zij mogen noch openlijk worden aangenomennoch in openbare akten voorkomen. welke van Twee prinsessen en de kinderen van waren nog te Parijs, deren der prinses van men. De koninklijke familie verliet de Tuilerien in zulk eene overhaasting dat de koning te Anet passerendetwee hemden moest koopen en dat de jonge prinsen zich eenigen tijd te Dreux moesten ophouden om mede eenigc pet ten te koopen. Van Dreux begaf de koning zich naar de plaats zijner inscheping. Het berigtdat prins Louis Napoleon te Parijs was aangekomen en zich aan de zijde van liet republikeinsch gouvernement had geschaard heeft geen’ den minsten indruk gemaakt. Gisteren heeft een burger aan dc provisi oneele regering twee boekdeelen in manuscript en in rood marokijn gebonden ter hand gesteld die op de Tuilerien gevonden waren. Het wa ren de gedenkschriften van den gewezen koning Lodewijk Philips van Orleans. Deze twee dee- len zijn in de stedelijke bibliotheek geplaatst. Zij eindigen met eene uitdrukking, die bijzon der de aandacht heeft getrokken. Lodewijk Phi lips, namelijk, drukt in dezelve de aandoening uit, welke hij ondervond toen de commissie der conventie de republiek kwam proclameren in bet aaugezigt van vijandelijke troepen. Het provisioneel gouvernement heeft van dc meeste maarschalken generaals en militaire intendanten verklaringen van adhaesie en dienst aanbiedingen ontvangen. Onder de maarschal ken telt men: den hertog van Dalmatic, den graal Molitor, Sebastian!, den hertog van Isly graaf Reille Dode de la Brunerie. Het aantal der luitenant-generaals bedraagt achtenveertig, waaronder men namen telt als die van Dam- pierre, Oudinot, hertog van Reggio, Achard Lafitte, Paixhans, Pelletier, Montholon e. a. Parijs krijgt van lieverlede weder zijn ge woon voorkomen. Men ziet overal arbeiders bezig, de straten te plaveijen. Men is bezigde boomen op te ruimen die overal langs de Bou levards verspreid liggen. De meeste werklieden hebben hunne dagelijksche bezigheden weder aanvaard en het aantal van hen die buitenspo rige eischen doen vermindert dagelijks. De acten van toetreding der verschillende departementen tot de repdbliek komen onophou delijk te Parijs aan. Te Parijs zijn twee mandaten tot gevangen neming aangeplaktuitgevaardigd door den bur ger Perrot de Chézelles raadsheer bij het hof van appel te Parijs, handelende als regter van instructie, tegen de heeren Guizot en Ducliatel. Men heeft opgemerktdat de beroemde schrijver, burggraaf Victor Hugo, benoemd is tot maire van het negende arrondissement van Parijs. De hertogin van Montpcnsier heeft groot gevaar geioopen te Abbeville, waar zij doorliet volk herkend en vervolgd is. Zij heeft haar behoud te danken gehad aan de trouw en de koenheid van een’ burgerdie haar in zijn huis genomen en door eene achterdeur wederom uit gelaten heeft. Terstond is zij naar Boulogne vertrokken en heeft zich daar naar Dover inge scheept. De schade die aan den spoorweg van St. Germain toegebragt is wordt als zeer groot be schouwd en begroot op 4 of 5 millioen. Men heeft de atmospherisclie werktuigen te Nanterre vernield. Ook de bruggen van Asnieres en de .e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1