NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 21. Zaturdag den 11 Maart. e Jaargang» 3 BINNENLAND. en BUITENLAND. i 7' !90; 115, laver j(jer. aap- 31; lis- en en ans- jjke tna- i en tij dig- il ij- het ge en :de- was [aar Jui ch ba le us ene :vo- ige- :its- JOt- ts- lers .aai de als er be en en tre il tie de kig en tp! Ba- ige- ele cl>- Ul'- n§- iet; ote het ons en navolging vin- luidt de aanhef der bekendmaking van de overtuigingdat de verstandige hervormingen van hem g«- het als len oor cr ies een Be- iare te »ef- ie, .rd- ing Wi, ten '<I 1 zou er ecnc de belasting op de uare plaats hebben, het verbod der policie, werden Deze Courant verschijnt eiken W oensdag en Za terdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7} cent. Prijs der Adverlenliënvan één tot vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. zal wel door geheel Duitschland den. AMSTERDAM, 8 Maart. Gisteren is de twee de kamer onzer staten-generaal weder bijeenge komen. Merkwaardig zijn de woorden in die zitting door de ministers van buiten- en bin- nenlandsehe zaken geproken. De eerste heeft de vredelievende politiek, welke ons gouverne ment denkt te volgen opengelegd en beves tigddat de beste verstandhouding met Belgie bestaat de andere heeft verzekerd dat de bui tengewone maatregelen, welke men voorloopig noodig acht tot voorbereiding op alle mogelijke gebeurtenissen, zullen kunnen worden tot stand gebragtzonder buitengewone Jasten voor de natie. Met groot genoegen hebben wij ook de aan kondiging des ministers van binnenlandsche za ken vernomen dat de ontwerpen tot herziening der grondwet onverwijld zullen worden aange boden. Een aantal wets-ontwerpen zijn bij de kamer ingekomen. De belangrijkste zijn datwaarbij de regeling van het batig saldo uit de 0. I. remises over 1846, ten bed.iagc van/3,652,000, wordt bepaalden datwaarbij eene buitenge wone som van ƒ450,000 wordt aangewezen tot vermindering van schuld, door middel van aan koop en intrekking van staats-schnldbrieven. LEEUWARDEN, 8 Maart. Z. M. de koning heeft goedgevonden het departement van oor log bij besluit van den 3 dezer, letter C. onder anderen te magtigen om de miliciens der ligtingen van 1845 en 1846, bij de verschil lende' corpsen van het leger ingedeeld, die zich thans met groot verlof in hunne haardsteden bevinden dadelijk onder de wapenen op te roe pen. Dien ten gevolge hebben de gemeentebesturen aanschrijvingen ontvangen, om al de verlofgan gers van voorzeide ligtingen, die zich in hunne gemeenten mogen bevinden voorloopig te doen aanzeggendat het aan hun verleende verlof wordt ingetrokken dat zij verpligt zullen zijn zich op de oproeping, die zij daartoe nader zullen ontvangen, onmiddellijk naar hunne corp sen te begevenen dat het vertrek derwaarts dadelijk in het begin der volgende week zal plaats hebben. MÜNCHEN3 Maart. De koning van Beije- ren heeft de Fransche republiek erkend en de gezant alhier is als gezant der Fransche repu bliek aan het Beijersche hof bevestigd. KARLSRUHE, 3 Maart. Eenige minuten vóór 8 ure hoorde men gisteren avond hier het ge roep van brand het gebouw van het ministe rie van buitenlandsche zaken stond in vlammen die op drie plaatsen tegelijk waren uitgebroken. Twintig minuten later was het dak van het uit gestrekte gebouw ééne massa vuur, en het ver woestende element verspreidde eene ontzettende helderheid. Door de uiterste pogingen der blus- schers heeft men een gedeelte van het gebouw alsmede de dieubelen papieren enz. gered. Men koestert geen’ twijfel, of deze brand moet aan kwaadwilligheid toegeschreven worden. Ook heeft men aan eenige buizen sporen van brand stichting ontdekt, en men spreekt over bedrei gingen welke reeds den vorigen dag dienaan gaande moeten gedaan zijn. Te middernacht werd nogmaals brand geroepen maar het bleek toen een misverstand te zijn. Heden moeten door de gewapende burgers twee brandstichters zijnde vreemdelingen zijn in hechtenis geno men. De verontwaardiging over deze gruwel daden is zeer groot. Ingezetenen van alle stan den hebben zich aangeboden tot eene veilig heids- en patrouilledienst. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen om verdere aanslagen van dien aard voor te komen. LONDEN, 4 Maart. Jl. dingsdag is de groote rots te Cashel in Ierland van zijne grondslagen afgescheurd en nedergestort. Dit voorval heeft onder de landlieden groote ontsteltenis veroor zaakt, te meer, omdat er eene oude voorspelling bewaard is gebleven volgens welke de rots van Cashel zou omvallen in hetzelfde jaarwaar in eene omwenteling in Engeland zou uitbre ken. LONDEN7 Maart. Gisteren meeting ter afschaffing van inkomsten op Trafalgar Sq In weerwil van 1 verscheidene aanspraken gehouden. Des avonds werden er op Trafalgar Square en in de nabij heid van dit plein verscheidene glazen en gas lantaarns ingeslagen. De policie heeft een aan tal personen gevangen genomen. Gisteren namiddag te 4 ure zijn de char* listen te Glasgow in opstand geraakt. Zij zijn bij eenige geweermakers ingebroken en velen van hen werden dus van wapenen voorzien welke zij heen en weder zwaaiden uitroepende ICeg met de koningin Men zegtdat de op standelingen verscheidene duizenden sterk zijn. Twee policie-beambten zijn, naar men zegt, reeds doodgeschoten en velen gewond. Men vreesde zeer voor den nacht. De militairen zijn in verschillende gedeelten der stad geposteerd een sterk detachement bevindt zich vóór de beurs. Behalve bij geweermakers, heeft men ook in vele andere winkels ingebroken, en voorname lijk in die van juweliers. Sedert den aanvang der onlusten zijn meest alle winkels gesloten. De laatste berigten van Glasgowloopende tot gisteren avond II ure, melden, dat de opstan delingen in aantal en stoutmoedigheid toenamen. Men zeide ook dat zij de rails uit den grond hadden geligt der spoorwegen naar Paisley en Airdrie. Men heeft 150 dragonders van Edim- burg naar Glasgow gezonden terwijl 600 man linie-troepen hen onmiddellijk zullen volgen. PARIJS, 4 Maart. Men leest in den Consti- tutionnelHet kanton Neufchatel in Zwitser land heeft het juk des konings van Pruissen af geworpen en een voorloopig gouvernement be noemd. De Zwitsersche bladen bevestigen inderdaad de tijding dat er op den 1 Maart in liet ge* heele kanton Neufchatel eene hevige gisting heerschte. Het centrale patriottische comité uit afgevaardigden van al de partijen in liet land bestaandemoet zich den 1 Maart te Chaud- de-fonds vereenigen. Een postscriptum van eenen particulieren brief, door de Suisse be vestigd, meldt, dat op den 29 Februari) de republiek te Chaud-de-fonds en te Locle is uit geroepen. Eene groote beweging moest des an deren daags in al de overige deelen van het land uitbarsten. PARIJS, 5 Maart. De provisionele regering heeft verscheidene belangrijke decreten bekend gemaakt: De kiesvergadering zal tegen den 9 April aanstaande bijeengeroepen worden en de nationale vergadering den 20 derzelfde maand. De nationale vergadering zal eene constitutie uitvaardigen. De bevolking zal bij de verkiezin gen ten grondslag dienen. Het getal der verte genwoordigers van het volk zal 900 zijn. De verkiezingen zullen direct en algemeen plaats hebbenzonder eenige bepaling van census. Op den ouderdom van 21 jaar is men kiezer; op dien van 25 jaar verkiesbaar, terwijl de stemming geheim zal blijven. De ambassadeurs van Pruissen en Oosten rijk hebben Parijs verlaten en wachten op hun ne buitenverblijven de instructiën hunner re spective hoofden af. De gewone zaken der am bassades worden behandeld door de secretaris sen van legatie. PARIJS 6 Maart. De provisionele regering heeft het volgende besluit, ten aanzien der ver kiezingen voor de nationale vergaderinggeno men: Art. 1. De kantonnale kiesvergaderingen worden tegen 9 April bijeengeroepenart. 2. de bevolking zal bij deze verkiezingen tot basis genomen worden art. 3. het geheele aantal der volksvertegenwoordigers zal 900 zijn Algeric en de Fransche koloniën daaronder begrepen; art. 4. zij zullen over de departementen verdeeld wordenvolgens eene daarvan opgemaakte ta bel art. 5. de stemming zal regtstreeks en al gemeen geschiedenart. 6. kiezers zijn alle AMSTERDAM, 7 Maart. De Parijsche post brengt ons heden de verklaring des heeren La martine betreffende de houding welke de Fran sche republiek tegenover de vreemde mogend heden wil aannemen. Dit stuk onderscheidt zich weder door de schitterende zuiverheid van vorm en uitdrukking waarin de heer Lamartine zóó uitblinkt. De inhoud is zoo als men verwacht had. Frankrijk verklaart vrede te willen met Europa. De mi nister van buitenlandsche zaken tracht vooral aan te toonendat het republikeinsche Frank rijk van 1848 een ander is, dan dat van 1792. Toen was de oorlog onvermijdelijk nu zou hij eene ramp zijn. Daarbij merkt de minister op, dat de groote bron van verdeeldheid met Enge land, de Spaansche huwelijkskwcsticdoor de revolutie zelve gestopt is, omdat die kwestie ee ne vraag der dynastie was. Maar, zegt daarentegen de minister, mogt Frankrijk worden aangevallen, dan zal het zich gelukkig rekenen dan zal het zijns ondanks gedwongen worden eer en roem te behalen en zich uit te breiden. Eene belangrijke tijding is die van de on derwerping des hertogs Van Aumale, of liever van zijne erkenning, dat hij zich niet in staat gevoelt, met hulp van het Algiersche leger, der revolutie het hoofd te bieden. Eerst 11. dingsdag heeft de hertogin van Orleans Parijs verlaten. Des maandags was de beroemde Nederlandsclie schilder Arij Scheffer eenen pas voor de prinses komen vragen. Die pas is zonder eenige zwarigheid verleenden men heeft er een bon voor 50,000 fr. in goud bijgevoegdom tot hare reiskosten te strekken. Zoo liet schijnt, is de regering geen oogen- blik geweest zonder te wetenwaarheen Lo- dewijk Filips de wijk genomen had. Zij moet zelfs vertrouwde lieden hebben afgevaardigd om hem zoo de nood zulks vereischt had tot op het oogenblik zijner inscheping te bescher men. Aanstaanden maandag zullen in de werk plaatsen der Parijsche munt 12,000 vijf-frank- stukken in naam der Fransche republiek gesla gen worden. Men zal weder gebruik maken van den zoogenaamden Hercules-stempelnaar het model van het IVde jaar, opschrift Union et Force en het jaartal 1848. De eenige ver andering die in de Dercules-munt gebragt zal worden zal zijn dat men in plaats van de woorden garantie nationale op den randde zinspreuk zal aannemen Dieuprotege la France. Als middelijke politieke gevolgen van de jongste gebeurtenissen in Frankrijk, kan men nu reeds (2 Maart) de volgende daadzaken vast stellen. (Wij merken hierbij opdat de tijd nog veel te kort is dan dat men uit alle lan den en steden reeds berigten zoude kunnen heb ben. Ook spreken wij hier niet van de wape ningen van België, aan den Rijn, enz., of van woelingen in andere landendie ook gevolgen zijn van de Fransche omwenteling.) 1. In Engeland heeft het ministerie liet voor gestelde plan tot verhooging der income-tax da delijk laten varen. 2. In België heeft het ministerie, onder an deren het reeds ingediende ontwerp op de ver kiezingen terug genomgn en door een nog vrij zinniger vervangen. 3. In Hamburg heeft de senaatdie zoo lang doortastende hervormingen heeft tegenge werkt eene commissie benoemd tot het voor stellen van noodige en nuttige hervormingen. De senaat is tot dien stap overgegaan omdat bij zoo I doordrongen is noodwendige en «welke de tegenwoordige tijd vordert, zelven behoorden uit te gaan.” 4. In Baden schijnt de groot-hertog reeds te hebben voldaan aan het dringend verlangen van vele zijner onderdanenen hen diensvol- gens te hebben toegestaan: persvrijheid, instel ling der jury en burgerwachten. Dit voorbeeld

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1