NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 848. No. 22. Woensdag den 15 Maart. n. 4 3de Jaargang. buitenland. on ik, tot el len len 'ge de 'an ste eds ’an icn len _.o- ier ge- gc* iw :ht ee- ste Ier ke nd in ch Ün •te il. 'Ü- laf .o- ar in er e, n. ri ps 3 BINNENLAND. den koerier len ver- de gouver- de be- I kamers kan bij de wet vermeerderd worden. amendement (onder de tweede kamer vcr- zelfstandigheid die regt beschouwdeniet het alge: roepen 14. wet. >m- tjke len fa il li- k- a- lie >d van alle benroeijing in naburige staten behoor- hieromtrent eenstemmig dat de van alle Duitsche stammen het waarnaar gestreefd moest wor- en der- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za* tuning. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers 7} cent. ling der bevoegdheden en regten le plaatselijke besturen en i trent aan de wet. (art. 164.) Regeling der conflicten bij de 15. (art. 166). Bepaling, dat de wet de geval len aanwijstwaarin de inhechtenisneming mag geschieden. 16. (art. 180181). Opheffing van ïing :hen on* ring en .°P hen Van 1 te fvijk rdi* o 3 >od^ :-tOg ns 4) 22; u lij pril ko- 813 mij 9. (art. 108). Regt van zekere beperkingen) aan leend. 10. slag van de verkiesbaarheid, verkiezingen inrigting aftreding enz.van provinciale staten en plaat selijke besturen bij de wet vereenvoudiging der voorschriften daaromtrent; wegneming der be zwaren, welke de grondwet thans te dien aanzien in den weg legt. 12. (art. 135). Grondwettelijke bepaling, dat de gouverneurs der provinciën in de zittingen dei- prov. staten geene stem hebbenbij voor- dragten of keuzen van personen. 13. (art. 144—148, 150, 153—156). Rege- i van provincia- verwijzing daarom- SNEEK, 15 Maart. Wij hebben in der tijd melding gemaakt van eene oproeping, aan ons en andere uitgevers door de gebr. Langeniiüij- SEN te ’s llage gezonden strekkende ter bevor dering van de inteekening op een met liefda dig doelin het licht te geven werk over de Burgerlijke Pensioenen waarvan Z. M. de Ro lling de eerbiedige opdragt gaarne had aangeno men. Als zamensteller van dat werk is sedert bekend geworden de heer E. II. Ramaer ont vanger der registratie te Sneek. Thans vernemen wij dat het Z. M. onzen geëerbiedigde!! koning heeft behaagd aan voorn, heer een vereerend schrijven te doen geworden met kennisgeving, dat Z. M. eene bijdrage voor het doel der uitgave heeft beschikbaar gesteld. Was bet ons aangenaam de inteekening bevor derlijk te zijn niet minder genoegen doet het ons, uit het werk zelve te ontwarendatvoor al door het getal inteekenaren in Friesland, de onderneming Voortgang had, en hopen wij dat door ruim debiethet oogmerk der uitgave van dit werk, voor ambtenaren van blijvend nut, moge worden bekroond. paling dat in elke provincie een geregtshof be hoort te zijn. 17. (art. 184, 186*^ 200). Regeling van de aanstelling ad vitam of lijdelijk van regterlijke ambtenaren en van leden dér rekenkamer. 18. (art. 205208). Nadere inrigting der mi litie en schutterijen. Vereenvoudiging der be palingen daaromtrent. Ook de dienst ter zee onder de verpligtingen der nationale militie op genomen. De verpligling tot liet nemen van in kwartiering tegen schadeloosstelling, gehand haafd. 19. (art. 220 vv.). Regeling der regten en bevoegdheden van heemraadschappen en polder besturen. 20. Voorschrift, dat de bestaande bepalingen der grondwet geldende blijven, totdat de wet ten zijn afgekondigd welke vereischt worden tot uitvoering der nieuwe bepalingen. Vaststel ling van den termijn, binnen welken deze wet ten moeten zijn aangeboden. De Gron. Cour, maakt, betrekkelijk de me morie van toelichting behoorende bij de wetsont werpen tot herziening der grondwetde volgen de juiste aanmerking: De memorie van toelichting, behoorende bij de wetsontwerpen tot herziening der grondwet, is zeer beknopt en bevat weinig meer dan het volstrekt noodzakelijke tot uitlegging der voor- gedragene wijzigingen. Over de redenen waar om juist deze en geene andere veranderingen wor den voorgesteld waarom b. v. de gewigtigc vraag stukken van het kiesstelsel en de ontbindbaar* heid der tweede kamer niet in deze herziening zijn opgenomen, bewaart zij geheel het stilzwij gen. ’S GRAVENIIAGE, 10 Maart. De heer staats raad J. J. van Stralen heeft dezer dagen we derom aan een aanzienlijk getal behoeftige!!die zich aan Z. M. den koning om onderstand had den gewend voor de tweedemaal bedoelingen van levensmiddelen, brandstoffen kledingstuk ken en deksel laten uitreiken. Men weetdat deze giften afgescheiden zijn van de menigvul dige geldelijke onderstanden, die steeds door den thesaurier van het huis des koniugs, D. Ragay uit Zr. Ms. bijzondere fondsen worden uitbelaald. zei ver vorsten in de trouw en den moed der Duitsche natie, niet in een Russisch bondge nootschap gezocht moest worden. Dat het daarstellen eener algemeene Duitsche vertegenwoordiging van afgevaardigden in even redigheid der bevolkingen een volstrekt vcreisch- te was tot afwending van alle gevaren en tot ontwikkeling der Duitsche nationale levenskracht. Ten einde voorts naar hun vermogen hier toe bij te dragen, hebben de bijcengekomenen besloten Hunne betrekkelijke regeringen te verzoeken, zoo spoedig mogelijk, eene vergadering van man nen het algemeen vertrouwen bezittende, bij een te roepen om het gezamenlijke Duitsche vaderland met zoodanigen schutswal te omgeven terwijl zij tevens aan hunnen kant zoo spoedig mogelijk eene nog talrijker bijeenkomst zouden beleggen om nader over de aangelegenheid te beraadslagen en het vaderland en de regeringen hunne medewerking aan te bieden. Voorts werden zeven leden verzochteen ont werp tot regeling der verkiezingen en der be doelde vertegenwoordiging op te maken en voor al hiermede er op bedacht te zijn dat de kosten tot de algemeene verdediging vereischtgroote bezuinigingen in andere opzigten zullen gebie den. VAN DEN RIJN, 9 Maart. Volgens brieven uit Berlijn zou de aangelegenheid van Neuen burg tot geene verdere verwikkelingen leiden. Het vorstöidom kwam in het jaar 1707, na het uitsterven van het huis Longueville aan koning Frederik I, en telt iets over de 60,000 inwo ners. Men kan aannemen dat Pruissen nooit eenig voordeel uit deze bezitting getrokken heeft maar dat Neuenburg veel aan Pruissen te dan ken had, daar dit land voor hetzelve eene rui me markt voor zijne industrie opende. PARIJS 9 Maart. De Russische legatie heeft nog geen antwoord ontvangen op die zijna de revolutie heeft afgezonden. De Russische onderdanen zullen dit antwoord niet afwachten maar voor het grootste gedeelte za- turdag naar Frankfort a M. vertrekken. Gisteren heeft de ambassadeur van Oosten rijk eene langdurige conferentie met den lieer Lamartine gehad, en, in tegenwoordigheid van vele personen zijne tevredenheid betuigd over de vriendschappelijke ontvangstdie hij genoten heeft, en de vreedzame bedoelingen, die het voornaamste lid der provisionele regering hem heeft te kennen gegeven. De heer Lamartine schijnt zich overtuigd te houden dat de vrede van Europa niet zal worden verstoord en maakt dit zijn gevoelen zoo veel mogelijk wereldkundig. Men leest in de Nouvelliste de Marseille van den 4 dezer: Zoo als onze Italiaansche correspondentie deed voorzien is de koning van Napels op nieuw de stem der menschelijk- heid miskennende wederom meinëedig aan zij ne plegtig gedane beloften met vuur en zwaard tegen de rijke en bevolkte stad Messina opge trokken. Messina is gedurende tweeënveertig uren dóór de koninklijke troepen gebombardeerd. Het Porto-franco of entrepot is in brand gestoken en bijna geheel door de vlammen vernield. Men schat de schadealleen aan het entrepot be rokkend op tien millioen francs.” PARIJS, 11 Maart. In de zuidwestelijke de partementen heeft een zonderling verschijnsel het ontstaan der republiek gekenmerkt. Talrij ke rooverbenden op 10001500 en 1800 man begroot wordende, zijn uit het hoogst gedeelte der Pyrenéën voortgekomenhebben de posten en diligences geplunderd en eene menigte kas teden en landwoningen gelijk ook bosschen verwoest. Men noemt de sloten van SaroAu- leBarbazan Loure cn vooral dat van den heer de Coulard te Luscan. In allerijl is over al in steden en dorpen de nationale garde op de been gebragtdie hen aangetastvelen ge vangen gemaakt en het overschot van dit ge boefte weder in het gebergte gejaagd heeft. Even wel schijnen vele goederen van waarde derwaarts I weggesleept te zijn. Ook in een deel der Vendée I schijnen zich roovers vertoond te hebben. FRANKFORT 8 Maart. Brieven uit Weenen verzekeren, dat Oostenrijk even weinig als Pruis sen aan eene interventie in Frankrijk denkten zich enkel in staat van tegenweer zal houden tegen eene eventueele aanranding van Frankrijk. BERLIJN, 9 Maart. Men houdt het hier al gemeen voor zeker, dat Pruissen zich, ten op- zigtij van de gebeurtenissen te Neufchatelvoor- loópig tot het protesteren daartegen zal bepa len en verder zal afwachten wat de verdere omstandigheden raadzaam zouden kunnen doen voorkomen. Het koninklijk besluit, waarbij de vrijheid van de drukpers in de Prtiissische staten wordt toegestaan heeft hier algemeen genoegen ver wekt. De noodige bevelen tot het gevolg ge ven aan dit besluit zijn reeds aan neurs der provinciën tocgezoiiden. HEIDELBERG, 5 Maart. Heden is door le den van de wetgevende kamers van Pruissen Beijeren Wurtemberg Baden, Hessen Nassau en Frankfort, ten getale van 51 personen, ee ne bijeenkomst gehouden om in deze oogen- blikken van spanning over de meest dringende maatregelen ten behoeve van Duitshland te raad plegen. Allen waren zamenwerking voorname was den. Dat Duitschland zich de aangelegenheden van de te onthouden. Dat het de vrijheid en het voor zich zelf als een aan anderen behoorde te betwisten. Dat de zekerheid der Duitsche natiën GRONDWETS-HERZIENING. Den 10 Maart zijn de ontwerpen van wet, tot herziening der grondwet, aan de tweede ka mer der staten-generaal aangeboden. Zij zijn 27 in getal. De Amst. Cour, heeft de bepalin gen der bestaande grondwet bijeengesteld met de wetsontwerpen tot wijziging, waaruit men, zegt zij, de volgende vergelijking zal maken ten aanzien der voornaamste veranderingen, die in deze 27 ontwerpen worden voorgedragen 1. (art. 4). Bevoegdheid aan de regering ver leendom, volgens de voorschriften der wet, vreemdelingen uit het land te zetten. 2. (art. 7). Verbetering in de aan wijzing van het volle staats-burgerregtmet uitbreiding daar van tot hen, die geboren zijn in oorden, die vroeger tot het rijk hebben behoord doch thans niet meer daartoe behooren. (Men herinnert zich de kwestie van des heeren Leclercq in Lim burg, tot lid der staten-generaal.) 3. (art. 57). Handhaving der wet tegenover de traktaten welke de koning geregtigd is te sluiten. 4. (art. 59). Uitbreiding van de regten der vertegenwoordiging ten .aanzien der Overzeesche bezittingen. 5. (art. 66 en 67). Wijziging ten aanzien van het regt van gratie en dispensatie. Rege ling der laatste hij speciale wetten. 6. (na art. 72). Administratieve regtsmagt aan den raad van state opgedragen. 7. (art. 82.) Bevoegdheid om leden der eer ste kamer van hunne waardigheid te ontheffen. 8. (na art. 82). Het getal leden der beide (art. 126). Nadere regeling van het van het gebruik der geldmiddelen. (art. 6, 128—133, 152—153). Regeling provinciale Prijs der Advertentiënvan één tot vi< r regels gewone letter. 40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1