EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- KJ Zaturdag den 18 Maart» 3dc Jaargang» 1848. No. 23. CEWKT1ÜE TIJDING BETREFFENDE DE GROND- WETSHERZIENING. I n I iff I del on i 3 BINNENLAND. ■u BUITENLAND. 3 DO 1 •m JS Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. van Ilessen- De van Ua- gekomene deputatie die te vergeefs gehoor teid ine ou ter de tin- dat in len dat ui 3 il ia tx ik- ijk n u r a n iet -*ni ek en ie- [er er en an u r n- 3 n in et aan de Dover-Cronicle het A FRANKFORT, 12 Maart. Uit Greven (VVest- phalen) wordt gemeld dat aldaar van stapel is geloopen en door den staats-minister v. Flott- well is ingewijd geworden, het eerste aldaar ooit gebouwde zeilschip tot het doen van Overzee- sclie reizen. Hetzelve zal weldra gevolgd wor den van anderetot hetzelfde doel bestemde vaartuigen. Door de bewoners der Boven-Ems is dit als eene heugelijke gebeurtenis in deze ge westen gevierd. Heden namiddag hebben wij Kassei gewigtig nieuws ontvangen. nau L bij den keurvorst had verlangdstond reeds op het punt, Kassei te verlaten, toen de inwoners dier hoofdstad zulks verhinderden en de paar den uitspanden onder de verzekering dat zij met geweld zouden verkrijgen wat langs den weg van goedheid niet te erlangen was. Hierop trok de menigte ten getale van meer dan 20,000 personen naai’ het vorstelijke slot, alwaax- zij al de vensters insloegen en ondex- het luiden dei’ stormklok dreigden hetzelve in brand te steken. Het bij het slot geposteerde garnizoen bleef onzijdig. Nu eerst werd de deputatie van Hanau verzocht, voor den keurvorst te verschij nen. Het duurde niet langof zij verscheen ibte- hij bur- xeer op ;een van k'j ;pel J», en Prijs der Advcrtenlicnvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. neer zich het werkvolk in ledige oogenblikken bij elkander schaart, zijn de onderwerpen hun-» ncr gesprekken altijd over den beklagenswaard!-* gen toestand van Noord-Nederland en over de gelukkigen j die zich in liet vrije Noord-Ame- rika bevinden. Reeds in het vorige jaar heb ben hier eenige huizen ledig gestaan, en inden afgeloopenen winter bedroeg de verkoopswaardc aanmerkelijk minder dan een jaai' vroeger, en nu zal men in de hoofdstraat van UI rum met afbreken eenen aanvang maken. Een getal van verre over de honderd personen hebben bier te Ulrum passage genomen en vertrekken nog dit voorjaar naar het verre westen; niet alleen man nen met hunne vrouwen en kinderen maar ook eene reeks van boeren-dienstkneebten en dienstmeiden volgen dat voorbeeld, en vele an dere personen waaronder een vijftal landbou werseen molenaar, smeden enz. enz., trach ten zich los te maken om in het volgende voor jaar te vertrekken. Is het waarheid dat men in Frankrijk het los gelatene gemeen werk en geld beloofd heeft om zich van het noodige voedsel te kunnen voorzien, doch dat die beloften op den duur niet vervuld kunnen worden (ingevolge do Buitengewone Prov. Gron. Cour» van den 4 Maart jl.) dan is het wenschelijk en noodzake lijk om in een land alwaar bij de toenemen de machinerie, zoo veel handen zonder werk zijn de verhuizing naai' een vruchtbaar land alwaar men gebrek aan handen heeft, te bevor deren, of door eene kolonisatie, bij wijze van overloop de onstuimige golven der ons bedrei gende wateren van de kruinen onzer dijken en dammen af te leiden. Het is eene noodzakelij ke bloedaftapping om, bij de bestaande onge legenheden en het toenemende pauperisme groo- tere onheilen voor te komen. Daar wij onderrigt geworden zijn dat van regeringswege tabellen aan de plaatselijke be sturen zijn gezonden, waarbij onder anderen gevraagd worden: de namen, beroepen en de ge goedheid dci' landverhuizers, alsmede de reden waarom zij vertrekken hetwelk in de laatste kolom gewoonlijk ingevuld wordt met de woor den om een beter bestaan te zoekenzon der in verdere bijzonderheden te tredenver- meenen wij der regering eene dienst te kunnen bewijzen met die reden meer breedvoerig te ont wikkelen waarom wij dan ook spoedig op dit onderwerp terug zullen komen met in afleve ringen in het licht te geven De landverhui zers hunne grieven brieven en vooruitziglen enz. Bijdragen ons franco gezonden zul len ons (M. D. Teenstrate Ulrum) aangenaam zijn. T. Ulrum 1 Maart 1848. langrijk. De Frauschc tevolutie heeft daar over al eenen geweldigen en zoo vei' wij thans de gebeurtenissen kunnen beoordeelenheilzamen schok teweeggebragt. Allerwegc hebben de re geringen liet onhoudbare hunner bekrompene stelling ingezien en den volke vrijwillig verkon digd dat zij die region en vrijheden zouden verleeneu waarop zoo lang is aangedrongen. Vrijheid van drukpers, openbare behandeling van regtszaken nationale burgerwachten ver tegenwoordiging op breede grondslagen zijn de hoofdpunten der constitution welke Beijercn \V nrtemberg Saksen, Hessen-Darinstad Nas sau, Baden hebben toegezegd of reeds gegeven. De aristocratische regeringsvorm der drie vrije steden Frankfort, Hamburg en Bremen is ver broken om plaats te maken voor eene demo cratische. Alleen de koning van Hanover is weigerachtig gebleven, in het doen van conces sion. De koning van l’ruissen heeft de vrije drukpers verleend. VV ij ontleencn volgende De kapitein, stuurman en vijf man der ekwi- paadje van den schooner Postboy, van Londen, zijn gisteren (8 Maart) in deze haven aan wal gezet uit den Nederlandschen Oost-Indiëvaarder Decimakapitein Bolhuis, van Batavia naar Amsterdam bestemd door welken zij omtrent 18 mijlen van Kaap Lezard op den 29 Febru ary van het wrak van hun schip gered gewor den waren. De Postboy was, namelijk, den 24 February door eene zware zee getroffen en over zij geworpen geworden als wanneer het noo- dig werd de masten te kappen. Te groot een lof kan kapitein Bolhuis van de Decima niet toegebragt worden voor zijn prijswaardig gedrag in het redden van het volk van den Postboy gehouden. In eenen vorschrikkelijken storm en eene geweldig holle zee-, had bij herhaalde pogin gen gedaan om hen uit hunnen gevaarlijken toe stand te verlossen en was ook eindelijk geslaagd hen allen te behouden behalve een’ man die bij het aan boord klimmen verdronk. Al het volk zeidedat het in geene te sterke bewoor dingen de gastvrijheid en vriendelijke behande ling, welke het aan boord van het Nederland- sche schip ontmoet had kon roemen.” ROTTERDAM, 14 Maart. De vreugde hier ter stede, over het heugelijk berigt omtrent de groudwets-herziening uit ’s Hagc is hier alge meen en onverholen. Alle Nederlaudsche schepen sociëteiten en verscheidene particulierenhebben de vlaggen uitgestoken en wij vernemen tevens dat het illu mineren bij vele ingezetenen dezer stad reeds heden avond zal geschieden. Dit alles geschiedt onder den indruk, dat het uit de koninklijke verzekering blijkt, dat, met het toestaan eener ruime grondwels-herziening de impopulaire mannen zullen verwijderd wor den die Z. M. omringen. SNEEK, 17 Maart. Heden ziet men alhier uit sommige particuliere huizen de Nederland- sche vlag wapperen als blijk van vreugde over den gedanen stap van onzen geëerbiedigden ko ning. Aangaande de benoeming en optreding van de nieuwe ministers was op gistel' nog niets stelligs bepaald. GRONINGEN, 13 Maart. Gisteren namiddag te 1 uui' vieltusschen de Nieuwe- en llarde- rinnebogen alhier, al spelende in het loopende diep, het lljarig zoontje van II. Lamaker. In weerwil dat er toeschouwers waren die het kind zagen worstelen in het water, had niemand den moed, den drenkeling te redden, totdat zekere Johannes Frederik Kop kwam aauloopen en, zonder zich te bedenkenvan den wal in het water sprong, het reeds zinkende kind greep, en alzoo van eenen anders gewissen dood redde. Men leest in de Prov. Gron. Courant het volgende berigt In de Marne, het noordwestelijk gedeelte de zer provincie, neemt de zucht tot landverhui- zen ongemeen sterk toe. De hier ontvangene brieven, door gewestgenooten uit Amerika ge schreven luiden alle bijzonder gunstig. Wan- wijziging der grondwet, vol- i van Z. M. onmiddellijk in de section zullen moeten worden behandeld. IV. Roti. Cour. ’sGRAVENHAGE, 13 Maart. In deze resi dentie is aangekomen Z. Exc. de graaf Scliim- melpenninck minister van staat Nederland- sch minister van bet Britsche hofkomende van Londen. Men brengt zijne komst in verband met veranderingen in het ministerie, die, naai' men zegt, op handen zijn. ’sGRAVENHAGE, 15 Maart. Heden ten 12 ure zijn de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal bijeengekomen over liet ge- wigtige vraagstuk der grondwets-herzieuing. Men ziet den uitslag dier overwegingen alsmede de benoeming van de heeren rapporteurs, met de grootste belangstelling tegemoet. (Per Telegraaf.') ’s GRAVENHAGE 15 Maart (2 uur 15 min.). Naar men beweerthebben eenige van ’s konings ministers Z. M. om hun ontslag verzocht. On der anderen noemt men bepaaldelijk den heer Baud, minister van koloniën. (2 uur 30 min.) ALLE MINISTERS ZIJN AFGETREDEN. (3 uur 25 min.) De heer LUZAC is zoo even bij Z. M. den koning ontboden. AMSTERDAM, 13 Maart. Meermalen is ge sproken van den aanleg van den Noord-Holland- schen spoorweg, tusschen Amsterdam en den Helder, en nog jongstleden van eene bijeen komst die door de betrokkene ministers over de zaken van den Noord-Hollandschen spoor weg, in February gehouden zoude worden. Wij hebben over deze beloften gezwegen omdat wij de bronnen niet kendenwaaruit deze berigten voortvloeiden. De Tied. Stoomposl zegt thans dat die bij eenkomst niet in het voordeel van eene spoedi ge uitvoering der werken aan dien weg schijnt te zijn uitgevallen; maar dat integendeelindien gemeld blad goed is onderrigt, daarin zoude zijn uitgemaakt, dat, ten gevolge van bestaande bezwarenaan den aanleg van eenen ijzeren spoorwegtusschen het Nieuwe Diep en Am sterdam ovei' het IJniet verder behoort te worden gedacht. AMSTERDAM 14 Maart. De Oostenrijksche regering heeft eindelijk ook hare bedoelingen ten aanzien der Fransche republiek te kennen gegeven. Zij luiden evenzeer: eerbiediging van het regt van Frankrijk, om zijne binnenlandsche belangen naai- eigene keus te regelenen hand having van ’s lands grenzen tegen eiken inval. De berigten uit Duitschland zijn hoogst be- Wij ontvangen de heugelijke tijdingdat Zijne Majesteit op gisteren (13 Maart) den president del' tweede kamer van de staten-generaal door eenen adjudant heeft doen ontbieden en hem heeft te kennen gegeven dat de ontwerpen tot verduidelijking en wijziging der grondwetde zer dagen aan de staten-generaal aangeboden vroegei' waren zamengesteld dat Z. M. echter ontwaart dat de natie meerdere veranderingen verlangd had, ten gevolge waarvan hij gaarne aan de kamer de eer wilde overlaten om de ontwerpen zoo te wijzigen dat zij met de wen- schen der openbare meening overeenkomen. Het zou Z. M. derhalve hoogst aangenaam zijn dat de kamer zich ten spoedigste met die ontwerpen bezig hieldten einde Z. M. met de verande ringenwijzigingen en concession bekend te ma ken welke door de kamer verlangd werden en die dan Z. M. bereid zoude vinden om al les in te willigen wat tot het welzijn en het geluk des volks kan strekken. Z. M. gaf tevens te kennen, dat hij zonder voorkennis zijner mi nisters deze mededeeling deed. Wij vernemen tevens dat de ontwerpen tot verduidelijking en gens het verlangen van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1