NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 24. 3de Jaargang. Woensdag den 22 Maart. n I aI» eb Ier se- n, oo Mr. Dirk Donker Curtius, Mr. J. M. de Kempenaer Mp. L. C. Luzac Mr. L. D. Storm, Mr. J. R. Thorbecke. ’sGRAVENIIAGE, 17 Maart, lieden is alhier de treurige tijding ontvangen van het overlijden van Z. K. II. prins Alexander der Nederlanden. De kamerheer ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat het hof deswege op heden, gedu rende drie maanden den rouw zal aannemen. ROTTERDAM 17 Maart. Zoo even ontvan gen wij per koerier, het algemeen verslag over de grondwets-herziening. Morgen geven wij het geheel. Thans kunnen wij voor helvertrek BINNENLAND. is de wcnscli nitgedruktdat panic ij- 102. i 7 3 1 a BUITENLAND. inziglen nader EN den landbouwonderwijs in- I. van innig )20 )0, en :n- fei t>e- :h- iet les 0, an ne m- n en jte de iet 1st 'jk er- tar n an nd en eft lie >lk lie er- er- n 7a- ize gd lo an en en iet op I te slechts 50 der De studenten bekleedden en verloren 12 vuur der linie- de prinsen van FRANKFORT, 15 Maart, gunste van hervormingen heeft tenrijk eenen aanvang genomen, is aan de Oostenrijksche stenden eene duizenden onderteekendepetitie ingediendvor- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7} cent. De meerderheid wenscht in de grond wet het beginsel uitgedrukt te zien, dat, op de wijze bij de wet te bepalen, aan de wetgeven de magt rekening en verantwoording van de staats-inkomsten en uitgaven zal worden gedaan. volledig ontwerp van en om derzelver denkbeelden omtrent de instelling van een Tot leden van de heeren 65; 50, 30; ipd. 60, pd. pd. vl~ pd. w. Oct. zede i w. 6. Men vraagt de opneming der bepaling: De koning is onschendbaar; de ministers zijn verantwoordelijk.” Daardoor wordt van zelve het bestaan van een eigenlijk gezegd ministerie gewaarborgd. 7. Afgescheiden van de zoo even bedoelde algemeene staalkundige verantwoordelijkheid die voor eene regeling bij de wet minder vatbaar schijntheeft men nagenoeg eenstemmig eene regeling der ministeriële verantwoordelijkheid bij de wet verlangd, beter en vollediger dan thans volgens de art. 75 en 76 der grondwet en vol gens andere wetten bestaat. 8. Op zeer weinige uitzonderingen nawen- schen de leden aan den koning het regt toege kend te zienom de tweede kamer der staten- generaal te ontbinden. 9. De meerderheid verlangtdat de regle menten op het beleid der regering voor de over- zeesche bezittingen bij de wet worden vastge steld. Over liet beheer der financiën van de ko loniën behoudt de meerderheid zich voor, om hare wenschen en inziglen nader en bepaald bloot te leggen. 10. Eene aanzienlijke meerderheid heeft zich voor zoodanig eepe verandering in de grondwet verklaard volgens welke de begrooting van ont- uitgaven des rijks voortaan telkens van één jaar zouden worden vast- 12. De zeer groote meerderheid verlangt open bare beraadslagingen van de eerste kamerals eene voorwaarde van haar voortdurend bestaan. Evenzoo wenscht die meerderheid openbaarheid voor de provinciale staten en gemeenteraden op eenen door de wet te regelen voet. 13. Met uitzondering van zeer weinige leden heeft men zich vóór de regeling van het mili tair regtswezen bij de wet verklaard. 14. Men wenscht nagenoeg algemeen in de grondwet gezuiverde voorschriften opgenomen te zien omtrent de wijze waarop daarin voor taan veranderingen en wijzigingen zullen kunnen worden gebragt. 15. Algemeen is de wcnscli nitgedrukt. dat althans al de wetten die tot het nieuw in te voeren kiesstelsel betrekking hebben bij de tweede kamer worden ingediend in de zitting der staten-generaalonmiddellijk volgende op die waarin de thans behandelde herziening der grondwet zal zijn tot stand gebragt. ROTTERDAM19 Maart. Uit eenen particu lieren brief, heden alhier uit Weenen ontvan gen in dato 14 dezer, ontleenen wij het vol gende Wij hebben hier voor onze vrijheid gestre den en binnen 24 uren instellingen erlangd welke men nog kort geleden ons in geene 20 ja- ren had toegedacht. Wij hebben thans vrijheid van drukpers en onderwijs, en eene nationale garde is ons toegestaan. De burgers hebben te gen de linictroepen gestreden en eersten zijn gevallen. den eersten rang bij den aanval a 15 hunner makkers door het troepen. Korst Metternich en den bloedeLudwig en Albrecht hebben de vlugt genomen. De eerste heeft nog drie uren gedraald alvorens hij zijn ontslag nam maar hij werd gedwongen. Een liberaal ministerie is gevormd met de graven Colrowrat en Mon- TECUCüli aan het hoofd. De linictroepen moe ten nog heden de stad ontruimen. GRONINGEN, 16 Maart. Men melt uit Win schoten dat aldaar gisteren onder een escorte van militairen gevankelijk binnengebragt is ze kere Adrianus Lemoine, wonende in de Nien- we-Pekela welke verdacht wordt gehouden dat hij eergisteren namiddag, op den publieken weg te Stadskanaal gemeente Onstweddeaan het meisje van den kleermaker Hilvert Hendriks Drenth eenen duffelschen jaswelken zij aan den eigenaar terug moest brengen, zoude hebben af genomen en getrachtzich met denzelven te verwijderen. Genoemde Lemoine was in de maand Januarij 1848 uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen, na eene tuchthuisstraf van 8 jaren te hebben ondergaan zijnde bij vroeger ook reeds door den krijgsraad ter zake van deser tie en diefstal tot tweejarige gevangenisstraf ver oordeeld geweest. (Ook uit Veendam wordt ons over het gevangen nemen van dien persoon ge schreven met bijvoeging, dat zijn doortogt al daar onder het geleide van dragonders veel menschen op de been had gebragt en zekerlijk bij menigeen eenen diepen indruk maakte. Alge meen erkent men daar ook de goede diensten welke de in die omstreken gestationeerde mili tairen bewijzen. vangsten en voor den tijd gesteld. 11. der postslechts het volgende als beginselen uittrekken 1. Nagenoeg algemeen hebben in de afdee- lingen de leden der kamer zich tegen het be houd der standen verklaard voor zooverre die volgens de bestaande grondwet, als staatkundi ge ligchamen politieke regten uitoefenen. 2. De overgroote meerderheid heeft het gevoe len voorgestaan dat de verkiezingen voor de plaat selijke en provinciale vertegen woordiging en voor de tweede kamer der staten-generaal behoorden plaats te hebben door kies-colcg'ën dadelijk door stemgeregtigdenwier bevoegdheid uit de wet zou voortvloeijen te benoemen zoodat voortaan alleen van verkiezingen met éénen trap de rede zou kunnen zijn. Enkele leden, die zich voor regtstreeksche verkiezingen gestemd toonden hebben te kennen gegeven zich wan neer hun gevoelen geen’ genoegzamen weerklank vond wel met zoodanige verkiezingen met nen trap te kunnen vereenigen. Eene overgroote meerderheid heeft het gevoe len voorgestaan dat als kies-colegiën voor de benoeming van de leden der tweede kamer van de staten-generaal de provinciale staten niet behouden kunnen blijven. 3. Nagenoeg eenstemmig is het verlangen ge- uit, dat de eerste kamer der staten-generaal in stand blijve mits in de zamenstelling en inrig- ting van dit deel der wetgevende magt afdoen de verbeteringen worden gebragt, en bij de wet bepalingen worden vastgesteld, die nog veel meerdan bij twee der reeds ingediende wets ontwerpen tot wijziging der grondwet het geval is, de strekking kunnen hebben, om die kamer aan hare bestemming te doen beantwoorden. 4. De groote meerderheid wenschtdat het regt der leden van de tweede kamertot het voorstellen van amendementen op door den ko ning aan de overweging der staten-generaal on derworpene wets-voordragten op ruimeren voet geregeld worde, dan bij het 9de der aanhangige wets-ontwerpen het geval is. Zij wenscht in de grondwet uitgedrukt te zien dat dit regt alleen beperkt zal zijn door de verpligtingdat over geen amendement zal mogen worden beraad slaagd, dan nadat eene overweging daaromtrent in de afdeelingen heeft plaats gehad. 5. Bijna al de leden achten het noodzake lijk dat aan beide de kamers der staten-gene raal bij de grondwet het regt worde toegekend om zich afzonderlijk bij adressen aan den ko ning te wenden. Men vraagt de opneming der bepaling: SNEEK, 21 Maart. Meldt men van onder scheidene kantendat er in de Jaatstverloope- ne week openlijk betoon van goedkeuring en vreugde heeft plaats gehad wegens den gewig- tigen stap welken onze geëerbiedigde koning in het belang van Nederland gedaan heeftook hier hebben sommige ingezetenen gelijk wij in ons vorig nominer vermeldden door liet uit steken van vlaggen hun gevoel van blijdschap aan den dag gelegd. Dat deze daad echter niet algemeen was, is geen bewijs van belangeloosheid onder ons omtrent het lot van liet kwijnend vaderland. Neen, het adres van 75 onzer stad- genooten uit den deftigen bedrijvigen middel stand inhoudende verzoek, om ’s lands we zenlijke welvaart vernielende bezwaren die on miskenbaar bestaan op te heffen aan Z. M. opgezonden ten tijde, dat men nog niets wist van de thans plaats hebbende buitenlandsche omwenteling en algemeene volksrumoeren be wijst het tegendeel. Voor het niet algemeen openlijk bewijzen van goedkeuring aan hetgeen in de laatste dagen bij onze hooge regeringis voorgevallen bestaan zoo hier als elders zeker andere reden waaraan men geene verkeerde uitlegging mag geven. Want wij spreken hier niet van hen dien lietbij de tot nu be staande gebrekkige wijze van regering, naai den vleesche ging, gelijk er velen zijn wie, die het land zijner geboortehet land zijner vaderen lief heeft, die belang stelt in eigen lot, in het lot van zijn gezin, van zijn kroost, van zijne bloedverwanten van zijne vrienden en van het menschdom in liet algemeen en hier in moet men belang stellen wil men den naam mensch waardiglijk dragen,zou zich niet j en uit grond des harte verheugen, nu hij ziet, dat de koning zelf een begin heeft gemaakt aan de verandering van de openbare aangele genheden welke waar ook elders algemeen er kend wordt, dat vooral ook in Nederland nood zakelijk is geworden GEWIGTIG BESLUIT VAN DEN 17 MAART NOPENS DE GRONDWETS-HERZIENING. Wij Willem IIenz. Gezien de mededeeling der tweede kamer van de staten-generaal houdende verscheidene wen schen ter uitbreiding van grondwets-herziening Overwegende, dat het onze begeerte is, met het oog op deze mededeeling van een der tak ken van de wetgevende magteene gewijzigde grondwet te doen ontwerpen en voordragenen tevens hoofden van departementen van algemeen bestuur te benoemen gehecht aan de beginse len bij die grondwet te bepalen; Overwegendedatzoo van de eene zijde onze bedoeling is, zonder verwijl, alle maatre gelen van vooruitgang en verbetering te nemen van de andere zijde onze pligt is te zorgen dat geene laakbare overhaasting tot eene tegenover gestelde uitkomst leide, Hebben besloten en besluiten: 1. Eene commissie in te stellen, om, met overweging van de tweede kamer der staten- generaal aan ons een grondswets-herziening voor te dragen ons tevens - --- zamenstelling van een ministerie mede te deelen 2. Tot leden van gemelde commissie te be noemen De beweging ten nu medeinOos- Den 9 dezer door vele derende onder anderen, vrijheid der drukpers openbaarheid der regtspleging der administra tie van het beheer der financiëneen beter beheer en regeling der communale belangen beter beheer van dustrie enz. De jongste volksbewegingen, die even snel als gelukkig eenen nieuwen staat van zaken in de Zuid-Duitsche staten hebben tot stand gebragt breiden zich regelmatig naar het oosten en noor den uit. In Saksen nemen dezelve een zeer Prijs der Advertenticnvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 centsbehalve 35 cents zcgelrcgtvoor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1