EN ADVERTENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS 3de Jaargang 1848. No. 25. Zaturdag den 25 Maart. i 9 gar- BINNENLAND. ips 5 Ten slotte e on I jert s /e won pen. gar- deel verd nam igeii zich ien nden den e los- 1 I 3 fa- ikt, lar- lips ou- oon Pa dog iltC- loo- igc- and >or- 101), oud /an lin nS llllll'. tel ijk Fe- ito lito di- 15. lier it: la- vl. op et. op 1? ekl rd. a rij ior- rer- it, vig on- pro- arte her der aanwezigen eenen hevigen ook hiervan Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.10, builen de Stad franco ƒ1.05, enkele Hommers cent. wat van te gen in handen en deren van alle vredelievende personen eene en eene bonds- van dit manifest worden Hoe Ledru-Rollin is blijft en willen dat hij zich aangesloten heeft anderen voor het uitstel gezind blijft. Omtrent de verkiezingen der officieren van de nationale garde, heeft het voorloopig bewind toe gegeven dat deze wan 25 Maart tot 5 April zullen worden verdaagd. De andere vraagdie boven alles de gemoe deren bezig houdt, is die van de financiële cri sis. Met leedwezen verneemt men, dat weder stellen tot verbetering van bet paardenras ’s GRAVENHAGE20 Maart. In de zitting van de tweede kamer, der staten-generaal van heden is ingekomen de volgende koninklijke boodschap Edel Mogende Ileeren Eene diepe wonde werd aan mijn hart toege- bragtdoor de heden ontvangene treurige ma re, dat mijn hartelijk geliefde tweede zoon, Willem Alexander Fredekik Konstantijn Ni- COLAAS MlCHAëL, prins der Nederlanden op liet eiland Madera werwaarts hij zich tot herstel zijner geschokte gezondheid, had begeven, zij nen nog jeugdigen levensloop geëindigd heeft. Toegerust met uitstekende hoedanigheden van geest en hart, verschafte hij mij niets dan vreug de en beloofde ik mij nog veel van hem. Dan God beeft het in zijne ondoorgrondelij ke wijsheid anders beschikt, en daarin hoop ik met ootmoedig vertrouwen te berusten. Met het oog op de hartelijke deelneming en belangstelling, welke ik, onder alle omstandig heden, van de natie en van hare vertegenwoor digers mogt ondervinden is liet voor mij een aandoenlijke pligt, aan U Edel Mogenden van dezen voor mij, voor de koningin en voor mijn geheel huis zoo treilenden slag kennis te geven. Ik beveel hiermede U Edel Mogenden in Go des heilige bescherming. ’s Gravenhage17 Maart 1848. WILLEM.” Wij deelen onze lezers de volgende levens bijzonderheden van wijlen Z. K. H. prins Alexan der der Nederlanden mede: Geboren te ’s Gravenhageden 2 Augustus 1818, ontving de prins, onder het toezigt van den baron De Constant Rebecque eene met zij nen rang en stand overeenstemmende opvoeding van den heer kolonel Rigot de Beguinsen ge noot hij voorts, in verschillende vakken van wetenschap het onderwijs der beeren Van der Spuy en Cavin; bij bezocht daarna tegelijk met zijn’ broeder, den prins van Oranje, de Leyd- sche hoogesclioolen onder anderen de les sen der hoogleeraren De Cock en Van Assen. Hij nam, met onzen koning deel aan den tien- daagschen veldtogt; doorliep de op elkander vol gende rangen der kavalerie en bereikte de waardigheid van luitenant-generaalinspecteur- generaal van dat wapen. Onder zijne bijzondere studiën deed eene ge neigdheid voor de penningkunde, vooral de va- derlandsche, zich kennen met vrucht bezocht hij verscheidene vreemde landen, en wenschte dan tot nut van zijnen geboortegrond aan te wenden het goede, dat hij daiir had ontmoet; dit noopte hem onder anderen pogingen daar in ons vaderland. Z. M. de koning heeft aan jhr. mr. M. W. de Jonge van Campens Nicuwland op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als minister van justitie, en de tijdelijke waarneming der func- tiën van minister van justitie opgedragen aan den heer mr. Dirk Donker Curtius. AMSTERDAM 21 Maart. Het groote vraag stuk dat steeds de gemoederen te Parijs bezig houdt, is dat van het tijdstip van verkiezingen, zoo der officieren van de nationale garde, als van de afgevaardigden ter constituerende verga dering. De hevige repnblikeinsche partij wil beide uitgesteld hebben ten einde den tijd te winnen, om in de hoofdstad, zoowel als in de departementenop de massa's te werken. Het voorloopig bewind echter schijnt vast te hou den aan den ecus bepaalden termijn, althans voor de verkiezingen der representanten, daarbij de houding van I nog onzeker. Sommigi aan zijne collega’s beweren dat hij i -- - 111 -J ROTTERDAM, 23 Maart (Per Courier). De volgende lijst van ministers, zoo goed als offi cieel zendt men ons uit ’s Hage Luzac mi nister zonder portefeuille; Schimmelpennink buitenl. zaken; Donker Curtiusjustitie Thor- becke hinnenl. zaken Nepveuoorlog Storm R. C. eeredienstDe Kempenaer, Ilerv. eere- dienstRijk marine en koloniën. Van Rijcke- vorsel had formeel bedankt voor de portefeuille van financiën, en Baud voor die van koloniën. HAARLEM, 19 Maart. Ofschoon in het be gin dezes jaars het plan bestond, dat de katoen spinnerij en weverij de Phoenix, van den heer Prévinaire, zoude ophouden te werken, en de ze schoone fabrijk aan de beeren Borski en Wil link tot eene vlas- en garen-spinnerij zou wor den verhuurd, kunnen wij thans met zekerheid melden, dat dit plan niet alleen niet is verwe zenlijkt, maar dat de fabrijk thans meer dan ooit in werking is en zal blijven. Slechts een zeer- klein gedeelte van dit etablissement is aan bovengenoemde beeren tot het bewuste doelein de verhuurd zoodat een groot gedeelte der ar beidende klasse hier ter stede door liet in wer king blijven van eene der grootste fabrijken van ons land, in staat gesteld is, even als vroeger, door arbeid in hunne behoefte te voorzien. GRONINGEN, 20 Maart. Den 17 Maart jl. heeft te Midwoldain het Oldampt een droe vig ongeluk plaats gehad. Een meisje genaamd Jantje Oost, 15 jaren oud, dienstbaar bij den watermolenaar Lammert K. Mullerwerdom turf te halen, uitgezonden naar den watermo len. Zij keerde niet terugen toen men haar zochtvond men haar gedood door het gaande werk van den molen waarbij zij zich waar schijnlijk onvoorzigtig te digt gewaagd had. Ha re moeder en allen die dat lieve meisje ken den betreuren zeer haren vroegen en zoo nood- lottigen dood. Naar men verneemthebben onlangs te As sen zes of zeven personen teregt gestaan wegens ongeregeldheden van zeer ergen aardden 1 Ja nuary dezes jaars, ’s avonds tusschen 10 en 11 uur, in en hij de herberg van Koenraad Kan nenga te Buinerveen voorgevallen. Eerst heeft men met los kruid door het huis en door de glazen geschoten, daarna elkander hevig afge klopt, en toen de eene partij liet onderspit delf de heeft deze anderen te hulp geroepen, om wraak te oefenen. Dit gaf aanleiding tot vrees- selijke worstelingen. Een meisje, uit een na burig gehucht, ontving hierbij eene bijna doo delijke wonde in den nek een jongeling mes steken over de handen een ander werd aan den hals zulk eene diepe wonde toegebragtdat er wegens groot bloedverlies voor zijn leven groote bezorgdheid gekoesterd werdterwijl buiten de deur der kroeg, een met de kolf van een geweer zulk slag op het hoofd kreeg, dat men de ergste gevolgen vreezen moest. Dat het misbruik van sterken drank de voor name oorzaak dezer treurige looneelen geweest is, behoeft naauwelijks gezegd tè worden; want wie weet niet, dat, wanneer eenige jongelie den, vooral uit den geringeren stand en zonder eenige geestontwikkeling, bijeen zijn, gelijk te Buinerveen het geval was zulks naar het schijnt, zonder het ziel- en ligchaamdoodend vocht niet geschieden kan BUITENLAND. PARIJS19 Maart. De zoon van den heer Guizot bezocht, vóór 24 February, de lessen van het collegie Bourbon, thans lyceum oui parte. Hij was er ontcgenzeggelijk de bekwaam ste leerling der 3de klasse, en was zijne mede leerlingen zoo ver vooruitdat hij gewis met Paschen den eersten prijs zou verkregen heb ben. Maar hij volgde zijnen vader naar Enge land en kon dus geen deel nemen aan de prijs- opstellen. Van deze omstandigheid hebben de andere leerlingen geen gebruik willen maken; maar eenparig hebben zij eene petitie overhan digd aan hunnen hoofdonderwijzer, waarbij zij verzoeken dat er in dit jaar geene Paaschprij- zen zullen uitgedeeld worden. Deze petitie is een aantal zoo groote als kleine handelshuizen hunne betalingen hebben gestaakt, en daaron der thans vele die met de nijverheid in regt- streckschc betrekking staan. De gedwongene koers van de biljetten der Fransche bank geeft reeds tot moeijelijkheden aanleiding. Zij die niettegenstaande den gedwongenen koers wei nig vertrouwen in het crediet der bank stellen, bieden bij kleine inkoopen banknooten van hoog bedrag in betaling aan ten einde op die wijze langs eenen omweg hare verwisseling tegen spe cie te kunnen verkrijgen. De verstandigen onder de werklieden begin nen reeds in te zien, dat er aanvankelijk van de organisatie van den arbeid niet veel komen zal. Zij begrijpen dat het beste middel om werk te bekomenisde rust te bewaren en zelven zich alleen met hun werk bezig te hou den. De meeste dagbladen beginnen reeds in denzelfden geest te vermanen. Zeer merkwaar dig is te dezen opzigte eene reeks van raadge vingen van eenen ambachtsman aan zijne kame raden, welke de Conslilutionnel in zijn feuille ton opneemt. Een buitengewoon blad der Kölnische Zei- tutuj van gisteren ochtend bevestigt maar al te zeer de waarheid der treurige tijdingen die wij gisteren avond als door reizigers ontvangen hebben medegedeeld. De burger-oorlog heeft zaturdagop vreesselijke wijze, in Pruissen’s hoofdstad gewoed. Gelukkig weet men liet einde. Zoo even ontvangen wij de Berlijnsche bladen van zondag avond. De onlusten hebben zaturdag avond opgehou den. Zondag morgen ten 7 uur heeft de ko ning eene proclamatie uitgevaardigd waarbij de schuld van de treurige gebeurtenissen van den vorigen dag wordt toegeschreven aan een mis verstand waarvan sommige booze lieden mis bruik hebben gemaakt. Des namiddags ten 2 uur verscheen eene nieu we proclamatie, waarbij de koning verklaarde, het ontslag zijner ministers te hebben aange nomen en graaf Arnim met de za mens telling van een nieuw kabinet te hebben belast. Daar toe waren reeds aangesteld Arnim, president van den raad en minister van buitenlandsche zaken en der constitutie; Schwerin, minister van ee redienst; Von Auerswald minister van binnen- landsche zaken. Ook is den 18 werkelijk het manifest des ko- nings waarvan wij gisteren reeds gewaagden verschenen. Het stelt op den voorgrond de wedergeboorte van Duilschlandhet wil Duitsch- land van eenen Slaten-bond eenen Bond-slaat maken het verlangt één Duitsch leger ééne Duilsche vlagéén Duitsch burgerregt 1 Duitsche vertegenwoordiging regtbank. de stenden des rijks tegen 2 April opgeroepen. AMSTERDAM, 21 Maart. Het Journal d' An vers bevatte onlangs de volgende mededeeling welke wij hier wedergeven, als een bewijs aan welke gevaren zoowel de fatsoenlijke burger klasse, als het gouvernement onderhevig is: Zij die Parijs en zijne bevolking niet ken nen zouden zich geen denkbeeld kunnen ma ken van de moeijelijkheden en gevaren van alle soort, waarmede liet voorloopig gouvernement elk oogenblik te worstelen heeft, om de orde te handhaven en de grootste buitensporigheden in deze on metelijke stad voor te komen. Een persoon die voor eenige dagen den heer Ga briel Dclessert, die met zijne familie naar En geland gevlugt was, te Londen ontmoet beeft, heeft uit den mond van dezen gewezen prefect van policie liet volgende feit vernomen: Er waren aan de prefectuur van Parijs veer tigduizend personen ingeschreven, als hebbende volstrekt geen te huis komen, slapende alle nachten op de kaaijen en onder de bruggen en des morgens bij hun ontwaken niet wetende aan te vangen om er gedurende den dag leven. Deze veertigduizend verworpelin- nn hebben op dit oogenblik de wapenen verspreiden schrik in de gemoe- 1 i en vrien den van rust en orde. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1