EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 3<le Jaargang. 1848. No. 26. den 29 Maart. BINNENLAND. oorlog, den generaal-majoor BUITENLAND. 50, ontvangene berigten volkomenc opstand uit- >1J 1“ 5’ 6A 2! 2} 4’ rdige burgers als vri 17 tij- mr. 1). en van van de nien- 130 220 r222, 15 pd. ■angel f 160; !1 pd. Garst - Ha- en op ver- isinar vl.; Raap- rcerdc 311, Dcc. egend GR IPS me on- :ra- oor tm- en ne 'er lid- id, jzi’ I oor 1 om 'cr- oor des log ;tig aar on- jaf- dit 311C be- ;an er- ran ote >7an een oor bc- van Ne- lart cle lat- iw, eer der ede I ebt liet hti- un- •ing >n uid arte wij- f atie loet zaal der hij I het Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.10, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers cent. de fiacres de bena- zamen is bij hetzelfde besluit bepaald, dat de, 19 Maart jl. no. van justitie, nemen tusschen zijne mbtgenooten van marine en koloniën binnenlandsche zaken en voor de zaken Hervormde en andere eerediensten. ook voor den ambachts-en handwerksman niets te winnen maar stellig veel te verliezen valt. Bij besluit van den 25 Maart, heeft Z. M. op het daartoe door hen gedaan verzoek eer vol ontslag verleend aan de ministers: II. baron van Zuylen van Nijevelt, .1. C. Baud ListRijk .1. B. van Son L. N. graaf van Randwijck Yan der Heim van Duijvendijke VY. L. F. C. ridder van Rappardterwijl Z. M. tijdelijk en in afwachting dat er een definitief ministerie zal kunnen worden gevormd, benoemd heeft: tot voorzitter van den raad der ministers en minister van buitcnlandsche zaken en van finan ciën den minister van staat, graaf G. Schim- melpennink thans Zijner Majestcits gezant aan het hof van Groot-Brittanje tot minister van marine en koloniën den vi- ce-admiraal J. C. Rijk tot minister van binnenlandsche zaken en voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten mr. L. C. Luzac, staatsraad in buitengewone dienstlid van de tweede kamer der staten-ge- neraal tot minister voor de zaken van de Roomsch- ka th olijke eeredienstden staatsraad mr. L. A. Liglitenvelt tot minister van Nepveu en i reeds bij besluit van 1 delijk benoemde minister Donker Curtins, rang zal a FRANKFORT21 Maart. De Neder-Oostcn- rijksche stendenzoo schrijft men uit Weenen van 17 dezer, hebben met eenen spoed, die allen lof verdienthet beginsel toegepast no pens de vertegenwoordiging van den burgerstand. Bij het vormen van een committé ter regeling van de naaste werkzaamheden dier stenden heb ben dezelve besloten hetzelve in dier voege te stellen dat het ter helft uit burger lijken besla. Op uitnoodiging van den magistraat van Weenen zijn alle winkels kantoren en fabrijken weder geopend geworden. Ten zelf den tijde zijn de huizen met vlaggen en groene kransen versierd alle dames verschijnen in fees telijke kleeding, en in de schouwburgen wor den gratis voorstellingen gegeven in één woord, er heerscht alom me in deze hoofdstad algemee- ne vreugde en eene ongestoorde rust. Volgens de Weener dagbladen van den 10 dezer, had de keizer besloten tot de benoeming van eenen verantwoordelijken raad van minis ters, tot liet verwezenlijken der bij het patent van den 15 dezer aangenomene beginselen. Die raad zal bestaan uit eenen door den keizer aan te wijzen president, cn>voorts uit de ministers van buiten- en binnenlandsche zaken, van jus titie van financiën en yan oorlog. Naar men verneemt ,iis het aan prins von Met ternich behoorende kasteel Johannisbergin Rijngau door eene afdeeling Nassau-Dietsche militairen bezet geworden de onderhoorigen van den prins hebben zich genoodzaakt gezienzich te verwijderen. De prins wordt thans aange maand tot liet betalen aan de Nassausche schat kist van de belasting op deze heerlijkheid wel ke hij tot nu toe weigerde te voldoen en die thansnaar men meentde aanzienlijke som van 40,000 II. bedraagt. FRANKFORT, 22 Maart. Men schrijft uit Weenen, dat de drukpers aldaar reeds volledig bezit heeft genomen van het kostbare 'geschenk der vrijheid haar door de jongste gebeurtenis sen verschaft. Zij toont zich dezelve waardig te zijn want het eerste gebruik dat zij van de vrijheid heeft gemaakt, was, het volk te ver manen tot de openbare orde terug te keeren liet wettig gezag te helpen handhaven, en in zijne liefde en trouw jegens het keizerlijke huis te volharden. Beter dan dit ooit door dwang middelen konde erlangd wordenonthoudt de AMSTERDAM, 24 Maart. De verkiezingen, de financiële moeijelijkbeden en, in verhand met dit laatste en met de vraag der werkver schaffingde overneming der spoorwegen, is hetgeen thans de provisionele regering en het publiek te Parijs voornamelijk bezig houdt. Wat de verkiezingen betreft, zoo schijnt het dat men te Parijs althans bij voorkeur nieuwe menschen die in de vorige wetgeving niet ge zeten hebben in de nationale vergadering wil brengen. Overigens schijnen lieden van alle klassen meeningen en staatkundige scholen in die vergadering te zullen optredenprotectio- nisten voorstanders van vrijen ruilhandel com munisten phalanterianen socialisten enz. Ook verscheidene hooge geestelijken bisschoppen en anderen. Met genoegen echter ziet men, dat, omtrent deze laatste soort van keuzen gods- dienst-verschil bij het vormen der kandidaten lijsten niet in aanmerking zal komen. Op eene dier lijsten staat de abt Lacordaire naast den predikant Cocquerel. De kapitalisten beginnenzoo het schijnt meerdere gerustheid te gevoelen en de zaken worden drukker aan de beurs. De herlevende orde en verminderde vrees voor aanval van bui ten schijnen hiertoe mede te werken. In de benoeming van den generaal Suber- vie tot kanselier van het legioen van eer, ziet men een bewijs, dat de regering voornemens is dat legioen in stand te houden iets hetgeen anders met de afschaffing van alle onderschei dingen niet volkomen zou stroken. Men schijnt de inrigting als een weinig kostbaar middel be schouwd te hebbenom eergierigheid en moed bij de troepen aan te kweeken ook zou de af schaffing zeker veel ongenoegen bij het leger verwekt hebben. Te Parijs heeft men eenen maatregel geno mendie der vermelding wel waardig is. Wij lezen namelijk in den Constitionnel De tegenwoordige reglementen op houden onder anderen in, dat, onder ming van aanmoediging, aan die koetsieren be- looningen zullen worden uitgereikt, die in den loop van het jaar de meeste getrouwheid heb ben aan den dag gelegd in het terug leveren van in hunne rijtuigen verlorene voorwerpen. Uit dienaangaande gedane verification blijkt dat het montant der waarden in goud zilver en bankbiljetten op deze wijze teruggebragt in het jaar 1847 heloopen heeft eene som van 15457 fr. 65 centimes. Door den prefekt van policie zijn dan ook thans reeds aan een groot aantal voerlieden gra tificatiën om die rede verworven uitgereikt. In Hamburg wilde men, op grond van bij zondere Petersburger brieven weten dat een korps van 40,000 Russen naar de westelijke gren zen van het Pruissische rijk in aantogt was. Heden omstreeks den middag hebben er in deze stad eenige ongeregeldheden plaats gehad zonder doel en strekking. Eene sterke militaire magt is tot beveiliging der orde en van de rust der goede burgerij op de been. De schutterij is onder de wapenen geroepen. Wij vertrouwen, dat het pligtbesef niet alleen, maar ook de gedachte, dat. met de openbare orde, alles wat hun dierbaar is aan hunne hoede is toevertrouwd de leden der schutterij zal aansporen om zich met ijver en veerkracht van hunne hooge roeping te kwij ten. Een groot aantal achtingwaardige burgers heeft zich beschikbaar gesteld, om als vrijwilli gers de schutterij te versterken. Er was weinig handel ter beurze doch de stand der effecten was hooger dan gisteren een bewijs, dat de gebeurtenissen van den dag niet van dien aard geweest zijnom op de beurs in vloed uit te oefenen. Wij koesteren de hoopdat de orde niet we der gestoord zal worden. Elk goed burger wer- ke daartoe mede! Dit is pligt en eigenbelang. De ondervinding heeft genoeg getoond, datbij ongeregeldheden en oproervoor alle standen, drukpers ziëh van alles wat ’s lands regering aanstoot konde geven zij bewaakt zich zelve omdat zij van de harde cn willekeurige voogdij schap is ontheven die haar bestendig van ei gene wils- cn krachtsoefening heeft beroofd. Deze wil en kracht, wel verre van ze nu te misbruiken wendt zij thans enkel aan tot heil en zegen van volk en regering, cn tot liet leg gen der grondwettige fondamenten waarop liet nieuwe staatsgebouw schooner en hechter dan ooit zal rusten. Naar men verneemt, heeft er te Weenen vóór het vertrek van den Franschen gezant, graaf Flahaut, tusschen dezen en prins von Metter nich eene hevige woordenwisseling plaatsgehad. Graaf Flahaut zou aan laatstgenoemde verweten hebben dat hij de voornaamste oorzaak was van den val van het huis van Orleans. De prins zou hierop niets geantwoord cn den Franschen gezant den rug toegekeerd hebbendie woedend het vertrek verliet en dadelijk vertrokken is. Nopens de vlugt van den prins van Metternich verneemt men dat hij enkel vergezeld van zij ne gemalin en eenen getrouwen bediendein een met twee paarden bespannen rijtuig Weenen had verlaten. Tot op dezen oogenblik weet niemand met eenige zekerheid waar de 75jarige grijsaard die gedurende eene halve eeuw eenen zoo ont zaggelijken invloed op de gebeurtenissen in Eu ropa heeft uitgeoefend, eene veilige schuilplaats heeft gevonden. Hier heerscht algemeen het ge voelen dat hij zich naar Engeland heeft bege ven. Volgens te Berlijn zou in Warschau een gebarsten zijn. KEULEN, 25 Maart. Gelijk te verwachten wasworden dagelijks nieuwe bijzonderheden van Berlijn nopens den gedenkwaardigen nacht van 18 op 19 dezer bekend. Men verzekert al gemeen dat de soldaten met de grootste woe de en barbaarschheid tegen de burgers gevoch ten hebben. In de breedstraat was eene barri cade opgerigtdie door burgers letterkundigen en studenten verdedigd werd. Gedurende 4 uren vuurde men uit het slotportaal met kartetschcn op deze barricade, terwijl infanterie van de scharrestraat en den molendam aanrukte en toch hield dit handvol volks zich staande tot 4 uren na middernacht. De drie bezette huizen wer den eindelijk bestormd en alles daarin om het leven gebragt; slechts één burger die men voor dood van de trappen wierp redde zich later. Bij d’ Heureuse wierpen de soldaten mannen en vrouwen, drie verdiepingen hoog, uit de ven sters naar benedenook in de Fredcriksstraat bestormden de militairen twee huizen en ver moordden de weerloos gewordene strijders. De wreedheid der soldaten gaat alle denkbeeld te boven. Acht personen hadden een huis aan de spiltelbrug bezet, en door hun vuren word groo- tc schade onder de troepen aangerigt. Einde lijk werd het huis overmeesterd. Dc verdedi gers zetteden het geweer bij den voet en gaven zich over. De kapitein beval allen op straat te brengen cn te fusilleren; een luitenant ech ter redde hun leven, doch nu moesten zij on der houwen cn stooten de barricades uit den weg ruimen. Later werden zij met 600 gevan genen naar Spandau gebragtdoodelijk vermoeid en gewond werden zij zonder barmhartigheid voortgedreven; eenigen hunner, die het tracht ten te ontkomen werden doodgeschoten te Spandau aangekomen werden zij bijna zonder voedsel opgesloten. In den avond van den 19 kwamen deze ongelukkigen weder te Berlijn aan waar de behandeling die zij ondergaan hadden een wraakgeschreeuw deed opgaan. De prins van Pruissen wiens paleis alleen beschermd kon wordendoor dat men er de zwart-rood-gou- den vaan op plantteen dc woordennatio naal eigendom” op de deuren en vensters schreef, wordt als de oorzaak van deze handelwijs der militairen beschouwd. Zondag morgen was de volksstemming allergevaarlijkst en alles ademde wraakde dooden ontvlamden deze woede nog meercn alle proclamation en wat verder tot bevrediging der gemoederen gedaan werd, zelfs Prijs der Ad verten lienvan één tot' vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents', behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1