NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. io 1848. No. 28. Woensdag tien 5 April. b it S- te st el s- e- le ti ll et ti ts el c- 1- le >n BINNENLAND. a =3 BUITENLAND. gestrooidwelke de io le le I. 3 i- e I- S- n ;e e- •e :r !V ti ii f. a- T. 1- u l'- k t Deze Courant verschijnt .eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nominees 7; cent. ernstig op be- t algemeen nut aan vele hon derden handwerkslieden arbeid zullen verschaf fen. Wij hopen spoedig in staat gesteld te wor den daaromtrent meerdere bijzonderheden te kunnen vermelden. i sprakenis het dien dag heeft men nog dien zelfden meer ernstigen aard te be- WEENEN, 23 Maart. Gisteren klom de rid der Zerboni in zeker koflijhuis op eene tafel las de amnestie voor hei geheele rijk voor, en verzocht, dat men het zoo ver zoude brengen, dat het publiek zich weder met den aartshertog Albrecht zoude verzoenen. Deze vorst, zeide de sprekerverlangde, dat het publiek verwit tigd werd, dat bij geen bevel gegeven hadom Van alle kanten van het aan de zamentrekken van Russische voornemen des Rus te duiden om het aan Pruissen en Oostenrijk ten deel gevallen Poolschc provinciën met of zonder toestemming van die beide mo gendheden des noods door geweld van wapenen te beletten. BERLIJN, 28 Maart. liet presbyteriaal en synodaal stelsel zal nu in de Pruissische evange lische kerk ingevoerd worden. KOPEN DAGEN, 25 Maart. Wij hebben hier thans een burger-ministerie en een burger-ko- ning, die het met de bevolking eens zijn geen afstand van Sleeswijk te doen. De geheele ge wapende magt is op den been omstreeks 12000 man werken en toegerust aanval van van zullen Sleeswijk gaan bezetten. De vesting- de oorlogschepen zijn reeds geheel om de slad tegen allen vijandelijken buiten af te verdedigen. Aan zaken nering wordt in het geheel niet meer ge dacht; de staatspapieren en effecten zijn louter nominaal. De koning is op het punt geweest van te abdiceren maar hij heeft zich geheel I aan het volk overgegeven dat nu natuurlijk alle mogelijke vrijheden eischt. De aristocraten la- i ten het hoofd hangen. Van de ambtenaren ne men velen hun ontslag de Duitsche kanselarij is gesloten aan de oude officieren stuit het te gen de borst, dat een kapitein als minister van oorlog over hen gesteld is. Kapitein Tcherning zou zich niet met die functie hebben willen be lasten zoo hem niet de uitgebreidste volmagt gegeven ware geworden. Hij is een hevige ul- tra-Deen. In weerwil van de dagelijksche volks- bijeenkomsten is alles hier rustig toegegaan maar dingsdag was het een zonderling schouwspel te zien hoe terwijl noch militair noch policie zich vertoonden, 30,000 burgers naar het slot togen om de vrijheid en verandering van ministerie niet te verzoeken maar af te persen. De oude bank-directeur Ilvidt is de mah des volks; men zegt evenweldat hij het ministerie weder ver laten wil. ITALIË. Met de heropende gemeenschap ont vangt men thans bijzonderheden omtrent de vreesselijke gevechten, in Milaan geleverd. De Oostenrijkers waren behalve van het kasteel en eene versterkte kazerne, meester, gelijk wij ge zegd hebbenvan den gebeden ringmuur met vierkante bolwerken, welke de stad omgeeft. Het volk had al de binnendcelen der stad in bezit, maar geene der poorten. Eerst heeft het nu, na een scherp gevecht ten oosten en westen der stad, de Posa- en daarna de Vercellina-poort bemagtigddaardoor de gemeenschap geopend en de Oostenrijksche magtdie 15,000 man sterk was als in tweeën gesneden. Reeds vroeger waren er Zwitsersche en Piemonteesche vrijwilli gers door de ontledigde waterleidingen binnen gedrongen. Alvorens dit alles gebeurde, moet er in de stad woedend gevochten zijn. Al de straten wa ren door barricades gestopt; overal had men te gen de ruiterij voetangels kinderen hielpen ujtwerpen houthakkers en inci te vuren, maar veel meer al het mogclijke had aangewend om de amnestie van den keizer te verkrijgen en dat liet publiek hem derhalve ver giffenis behoorde te schenken. Den volgenden dag zou de ridder Zerboni in hetzelfde kofllj- huis teruggekomen, en zoo hij hoopteeen gun stig antwoord ontvangen. Verscheidene aanhan gers van den aartshertog hebben in koffijhuizen dergelijke rede voeringen gehouden. De algemee- ne stemming helt tot eene verzoening met den aartshertog over; men zou evenwel uitdrukke lijk bepalen dat de aartshertog nimmer weder een openbaar ambt mag beklceden daar men zich nog zeer goed herinnerdedat het voor eenige jaren geregtelijk bewezen werd dat de vorst bevel bad gegeven om op de tabaksroo- kers vuur te geven. Voor alle boekwinkels zijn thans verbodene werken uitgestald en duizende menschen verkoopen thans alle soorten van ge drukte werken op straat. FRANKFORT, 28 Maart, ontvangt men de bevestiging Poolsclie grenzen troepen en dat alles het sischen keizers schijnt aan herstel der nationaliteit in de sclaars werkten onophoudelijk aan liet verder barricaderen der Straten de kruideniers fabri ceerden aanhoudend buskruid en schietkatoen de smids kogels, de mannen schoten uit de ven sters en van de daken waarbij sommige vrou wen zélfs hielpen andere vrouwen deden ko kend water en olie op het hoofd der soldaten stroomen zelfs had men looden pijpen ingerigt om daardoor vitriool-olie over hen uit te stor ten. Eindelijk had men ledige kruiken welke men met kalk en gips versterkte en met bus kruid vulde tot eene soort van granaten öf bommen ingerigtdie tusschen de aanrukkende troepen geworpen werden. Des nachts losten somtijds de vrouwen met snaphaan en sabel gewapend, de vermoeide mannen af; in het be waken der barricades. Het provisioneel bestuur van Milaan bestond volgens tijdingen van den 22uit de hecrcn Gabrio CasatipresidentBorromeo Vitaliano Strigel 1 iDella Porta Alessandro Gucrrieri Baretta GreppiLitta Pompeo, Durini en Cor- renti Cesare als secretaris-generaal. WARSCHAU, 2G Maart. Bij afkondiging van den militairen gouverneur alhier, is bekend ge maakt, dat, met uitzondering van militairen en beambten die wegens dienstzaken wapenen moe ten hebben alle andere personen die in liet be zit van schietgeweer zijn, het binnen de 24 uren aan het policie-bureau moeten afleverenen dat zich ’s avonds na elf ure niemand op straat zal mogen vertoonen zonder eene aangestokene lan taarn bij zich. PETERSBURG, 15 Maart. Alles neemt hier een zeer oorlogszuchtig aanziem De wegens de cholera een jaar uitgestelde rekrutering is thans in volle werking gebragt. Men begrootdat deze rekruten benevens de opgeroepene reserven, het actieve leger met omstreeks de 300,000 man ver sterken. Men gelooftdat een deel er van nog vóór het einde worden om grenzen van concentreren. stemming zal bekomen is bijna niet te betwij felen daar de keizer haar nog dezer dagen na den afloop eener parade, met eenen tc verwach- tenen veldtogt gellik wenschte. LONDEN, 28 Maart. Gisteren is de Chine- sche jonk Keying welke in de maand Decem ber 1840 China verliettc Gravesend aangeko men. Dit is het eerste Chineesche vaartuig dat Europa bezocht. PAKIJS, 29 Maart. Men zegt, dat de club der Jakobijnen op last der regering gesloten is. Die club wilde de navolgster zijn van die van 1793 en bedreigde de provisionele regering, de constitutieerende vergadering, de drukpers, kortom iedereen en alles. PARIJS30 Maart. Thans heeft men vast besloten drie onderling vereenigde militaire kam pen op te rigten te DyonLyon en Grenoble zij zullen gezamenlijk over een effectief van on geveer 100,000 man te beschikken hebben. BRUSSEL29 Maart. Eene telegraphischc depêche, bij den Précurseur ontvangen meldt dat tc Mechelen na de aankomst van den trein van Mouscron het gerucht liep, dat de repu- blikeinsche colonne, onder aanvoering van Fos ses bij het dorp Risque a Toutin Belgie was binnengedrongen. Generaal Fleury rukte aan het hoofd van een corps artillerie en cavallerie tegen deze bende op. BRUSSEL, 30 Maart. streeksche verkiezingen. nagenoeg gereed en loop, dezer week aan boden. Het bedoelde geschrift van den lieer Roest van Limburg is getiteld: Aan wie zal het, door den koning goedgekeurdeontwerp van grondwet worden voorgelegdaan de staten- generaalof aan de stemgeregligde natie? De schrijver acht liet laatste wenschelijk en nood zakelijk en beveelt zulks aan. Men leest in de Tijd: Het strekt ons tot genoegen onze lezers het stellige berigt te kunnen mededeelen dat het Amsterdamsch stads-bestuur er dacht isbelangrijke werken van ten uitvoer te doen brengen die van April mobiel verklaard zal zich in het zuidelijk Polen aan de Sileziën en van Bohemen te gaan Dat ook de garde deze zelfde be- Bij den aanval van het zoogenaamde Belgische legioen tegen Mouscron waarvan wij gisteren niet gebleven maar 1 dag voorvallen vair strijden gehad. Gisteren morgen te 7 ure vernam generaal Fleury-Duraydie zich te Mouscron bevond, dat eene sterke colonne van het Belgische legi oen op ons grondgebied was ingevallen en langs den grooten weg voorwaarts trok. Na bevelen naar Kortrijk en Menen te hebben afgezonden, om versterking te vragen daar hij slechts de voorhoede bij zich had begaf hij zich naar het dorp Risquons-Toutwaarzoo als hij verno- ’s GRAVENIIAGE 29 Maart. Vele leden der tweede kamer zijn heden huiswaarts gekeerd de werkzaamheden zullen 14 dagen geschorst blijven. In dien tusschentyd zullen de voor stellen der grondwets-herziening geheel gereed zijn, zoodat,bij de hervatting der werkzaamhe den met de behandeling dier gewigtige ont werpen allereerst een’ aanvang zal kunnen wor den gemaakt. AMSTERDAM, 31 Maart. De tijdelijke mi nister vanbinnenlandschc zaken en voor de za ken van de Hervormde en andere eerediensten heeft de belanghebbenden verwittigd, dat door hem voortaan eiken zaturdag van 12 tot 2 ure, aan het locaal van het departement van binnen- landsche zaken zullen worden ontvangen diege nen welke hem over zaken dat departement betreffende wenschen te spreken. -De tijdelijke minister voor de zaken der Roomsch-katholieke eeredienst heeft de belang hebbenden verwittigd dat door hem voortaan eiken woensdag, van 12 tot 2 ure, aan het lo caal van zijn departement zullen worden ontvan gen diegenen welke hem over zaken dat de partement betreffende wenschen te spreken. De belanghebbenden zijn bij vernieuwing opmerkzaam gemaakt op de navolgende kennis geving van den heer directeur van het kabinet des konings van 13 April 1844: De directeur van het kabinet des konings daartoe bepaaldelijk gelastherinnert bij deze aan de belanghebbenden dat alle verzoekschrif ten zelfs in den vorm van memoriën of brie ven luidens artikel 12 der wet van den 3 Oc tober 1843 (Staatsblad no. 47) aan het zegcl- regt onderhevig zijn en datvolgens artikel 27A 4° daarvan alleen zijn vrijgesteld de verzoekschriften van onvermogende personen mits van hun onvermogen blijkc door eene ver klaring van het bestuur hunner woonplaatsen die verklaring aan het request worde gehecht. Verzoekschriften bij welke gemelde wetsbepa lingen niet zijn in acht genomen moeten krach tens art. 8 derzelfde wet, buiten gevolg worden gelaten.” AMSTERDAM, 1 April. Zoowel naar aan leiding der alhier in omloop zijnde geruchten als op grond van een geschrift van den heer Mr. Roest van Limburg dat heden in deze re sidentie het licht zietmag men het er voor houden dat de staats-commissie door den ko ning belast met het ontwerpen eener gewijzigde grondwetin dat ontwerp zal opnemen de regt- Dat ontwerp is thans zal vermoedelijk nog in den i den koning worden aange- Prijs der Adyertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1