EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- I I „,1848. No. 29. I Zaturdag den 8 April. Jaargang* SI BINNENLAND. t iiad l l IR. ^4 aarl BUITENLAND. i 3 e 3_ 3 9 t 1 3 'le lde or- die oe- Ion en ne- wie ting F l and iing uit- van nis. leze doe den i ik be de nen aar- ees. zel- rier Lige ilie lam be is ieb- ge- aeb eb- kt, ks- ek- :n ne- oo- ok- :d het ap en tot ko- dig- bo kt >m- 120 di- 16, iik- 123 vl; 35; 71, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdajf. Abonnements-prijs voor 3 maanden f 1.40 buiten de Stad franco f 1.05enkele noinmers 7} cent. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone Tetter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 Cents zcgelregt, voor iedere plaatsing. die bare ezer i tie* «g, ge en M Guizot, te midden der politieke corruptie. PARIJS 2 April, liet Journal des Débat s deelt in zijn nommer van heden eenen brief van den generaal A. de Chabannesge vrezen adjudant van Lodewijk Philipsmedewaarin deze heer verzekertdat de gewezen koning der Franschen nimmer zijne gelden buitenslands heeft belegden dat hijverre van in staat te zijn eigendommen in Engeland aan te koopen slechts behandeling van wezig vee dere bevelen ingewacht. FRANKFORT, 1 April. In midden Duitsch- land hebben verontrustende bewegingen onder de boeren plaatszij hebben het bijzonder gemunt op de kloosters en de onder het oude bestuur aangestelde ambtenaren. Op vele plaat sen hebben de dorpspredikanten naamlooze brie ven ontvangen waarin hun onder anderen aan bevolen wordt eenige der meest beloovende boe renknapen tot het bezoeken der gymnasien voor te bereiden daar de tijd gekomen is dat de boerenstand uit zijnen eigenen boezem mannen zal vormen die zijne regten in de toekomst naar eisch kunnen handhaven tegen - de aanmatigin gen der hooger gestelde klassen. In de zitting van heden zijn de beraadsla gingen over het verkiezingstelsel voortgezet en is bepaald dat geen verschil van godsdienst of van stand van het stemregt kan uitslniten ter wijl voorts het beginsel van regtstreeksche kiezingen met 317 tegen 194 stemmen is aange nomen. BERLIJN1 April. De regering heeft liet algemeen kiesregt aangenomenzonder cen sus, maar met indirecte verkiezingen. Ieder Pruis die den ouderdom van 24 jaren bereikt heeftis kiezer in de primaire verkiezingen met uitzondering van diegenen welke van de algemeene weldadigheid leven en dienstbaren, die kost en loon genieten. Er is eene enkele kamer voorgeslagen voor de constituerende ver gadering. Gisteren had in het hotel de Russie eene voorbereidende vergadering van den land dag plaats. Men verklaarde zick voor het in- Het bevestigt zich dat te Madrid den 27 Maart ernstige onlusten hebben plaats gehad t doch tevens dat de orde hersteld is. AMSTERDAM, 4 April. Als eene bijzonder heid die nog al opmerketiswaardig isverne men wij, van eene officiëele zijde, dat er ge durende dezen onrustigen tijd, waarin de schut terij onzer hoofdstad zoowel bij dag als bij nacht onafgebroken de wacht betrok door den auditeur hoegenaamd geene vervolging noch wegens dienst- verzuim noch wegens insubordinatie, is behoe ven ingesteld te worden. De lofaan deze grond wettige instelling toegebragtis dus allezins ver diend en wij vinden betreffende den goeden geest dtr burgerij zekerlijk in deze dagen be waarheid, wat wij juist eene eeuw geleden in Amstels handvesten (1748) vinden geboekstaafd in tijden van gevaer van buijten is de schut terij van Amsteldain aan de poorten en op de vesten en in oproer staen de schutters in het geweer op den Dam.” ROTTERDAM, 5 April. Een boer ontving, maandag den 3 dezer, aan een kantoor binnen deze stad, eene som van ongeveer 1700 aan bank- en muntbiljetten. Hij deed dezelve in zijne portefeuille en ging daarop naar zijn lo gement in de Lombardstraatbinnen deze stad waar hij, zoo als dit veeltijds plaats heeft, de portefeuille in een klein, daar aanwezig, kastje slooten den sleutel in zijn’ zak stak. Hoe ont zet was echter de boertoen hij den volgenden ochtend het kastje openmakende wel zijne por tefeuille maar niet het aanzienlijk bedrag dat hij er in gelegd had terug vond. Het kastje schijnt met eenen valschen sleutel opengemaakt te zijn en de dieven hebben eene som van ƒ1640 aan bankbiljetten ontvreemd en slechts eenige kleine muntbiljetten achtergelaten. Er is aan den bestolene tot dus verre niets overgebleven als de nummers der bankbiljetten in zoo ver re hij die weet bekend te maken. GRONINGEN, 3 April. Men verneemt, dat van longziekte waar den logementhou- koewelke als ver doof die ziekte te het plaatselijk be- ook te Grijpskerk een geval genomen is op den stal van der T. J. Boersma bij eene dacht werd gehouden van zijn aangetast en op last van stuur dier gemeente afgemaakt is; aangaande de het overige op dien stal aan bestaande in 14 stuks worden na- van het provinciaal gouvernement dienen van een adres aan den koningmet well s redactie de heer v. Ceckerath belast werden waarin de landdag zijne grondbeginselen zou blootleggen namelijk eene constitutionncle mon archie, doch in democratisclien zin. BERLIJN, 3 April» Men verzekert» dat gis* teren een buitengewone Russische koerier met depêches voor onze regering is aangekomen. De keizer zou te kennen gegeven hebben dat hij zich in de aangelegenheden van het buitenland niet zou mengen zoolang Zijn rijk ongemoeid blijft. Alleen dan, wanneer Rusland wordt aan gevallen zal het zich tegen eenen buitenland* schen vijand verdedigen. WESTFALEN, 29 Maart. In dit anders zoo rustige hertogdom heerscht thans volkomene re geringloosheid. De inagt der óverheden is ver broken en in de plaats daarvan is die des volks getreden. Aan bijzondere wraak is thans vrij veld gelaten. Rijk geworden Joden adel ijken en gehate ambtenaren vallen overal als offers der volkswoede. In Attendorn hebben treurige buitensporigheden plaats gegrepen. In de streek van Elspe heeft het leven van den kreitslandraad groot gevaar geloopcn. Overal in het hertogdom heerscht ontsteltenis en ver warring. Ook in het Vorstendom Paderborn is het volk aan het woeden volgens ontvangen berigt zou bet kasteel van den hier algemeen beminden graaf van Westphalen geheel verwoest zijn. KONINGSBERGEN, 28 Maart. Gisteren is de regeringsraad Laudien welken de opper- president naar de Russische grenzen gezonden had om berigten in te winnen over de stelling der Russische troepenteruggekeerdvolgens zijne opgave moeten nog geene groote troepen- zamentrekkingen op de grenzen hebben plaats gegrepen. De bezorgdheid in de provinciën bijzonder in de grenskreitsen voor eenen inval der Russen is evenwel zeer grooten dezer da gen zijn bereids uit verscheidene kreitsen depu tation naar den opper-president Bötticher geko men en hebben verzocht, dat troepen naarde grenzen gezonden zouden worden dewijl deze thans geheel zonder bescherming zijn. De op per-president antwoordde, dat dit, volgens de bij hem ontvangene officiëele berigten niet noo- dig wasmaar dat zijwanneer er werkelijk gevaar ontstond hem maar moeten schrijven dan zou hij zorgen, dat er terstond troepen naar de grenzen gezonden werden. ITALIË. Men spréékt van eene insnrrectie in Tyrol. Iets dergelijks is echter onwaarschijn lijk in een landhetwelk ten allen tijde zeer veel verkleefdheid voor het Oostenrijksche huis deed blijken en eenmaal met kracht opstond te gen Beijeren bij hetwelk Napoleon het bad wil len inlijven. In den staat van staatkundige beroering waar in alle staten van Europa thans verkeeren is echter liet meest buitengewone waarschijnlijk geworden. Indien dus in Tyrol door tot he den onbekend geblevene oorzaken eene omwen teling wordt voorbereid of plaats heeftdan wordt de positie van het Oostenrijksche leger zeer bedenkelijk. LONDEN, 1 April, meent te weten dat de heer aankomst te Londen 2000 vond van eenen onbekein SNEEK, 7 April. Wat thans, bij den zon derlingen Joop der ondermaaiische dingen een treurig, bedenkelijk aanzien moge hebben, de natuur vertoont zich overheerlijk en scheukt ons tot nog toe eene lente waarvan de weerga misschien weinigen zal heugen. Dit zal men ten minste mogen beweren ten opzigte van de weidlandendie ons hier vah alle kanten om ringen. Bij dezen toch is door het buitenge woon schoone weder, dat in het laatst van Maart begon en nog bestendig voortduurt, de groeikracht zoodanig ontwikkeld dat alle gezond land letterlijk met gras bezet is en men hier en daar reeds melkvee in de weide aantreft hetwelk zoo vroeg eene groote zeldzaamheid mag heeten vooral hier, waar het uitjagen van melkvee gewoonlijk om de maand Mei geschiedt. AMSTERDAM, 4 April. Te Parijs zijn tegen woordig allerlei geruchten van oorlogzuchtigen aard in omloop. Daaronder behoort ook, dat Engeland en Rusland met elkander een geheim tractaat zouden hebben aangegaan dat behalve de belofte van wederzijdsche hulpverleening ook de verdeeling van liet Turksche rijk zoude be helzen. Rusland zou Volgens dat tractaat Kon- stantinopel Engeland en Egypte verkrijgen. Het ongerijmde dezer geruchten behoeft geen betoog. Engeland zal zich in deze oogenblikken niet ligt aan Rusland aansluiten en de jaloezij tusschen beide natiën betrekkelijk hunne wederzijdsche magtsuitbreiding in liet oosten is te groot om ooit aan zulk eene verdeeling van het Turksche rijk te kunnen denken. Een ander gerucht te Parijs Hep over het ver trek van den Engelsclien gezant. Doch het ge rucht wordt ten stelligste door de Fransche dag bladen tegengesproken. Het is niettemin eene waarheid, dat in Frank rijk gelijk elders in Europa belangrijke krijgstoe rustingen plaats hebben. Vroeger hebben wij reeds gemeld, dat er in de oostelijke departe menten drie legerkampen worden ingerigt. Thans wordt als stellig gemeld de formering van een leger der Alpen op de zuid-oostelijke grenzen. De vrijwillige dienstneming in het leger wordt" aangemoedigd. Met dat al bewaart het voorloopige bewind zijne stelling van non-interventie tegenover vreem de staten. De Moniteur bevat, ten bewijze daar van twee merkwaardige artikelen. In het eene werpt het Fransche bewind alle aandeel van zich aan de expeditie van het zoogenaamde Belgische republikeinsche leger naar de Belgische grenzen. In het andere stelt het de Duitschers gerust no pens den voorgenomenen optogt van Duitscbe republikeinen uit Parijs naar de Duilsche gren zen. De binncnlandsche toestand blijft middelerwijl in Frankrijk verre van gunstig. De ultra’s ma ken door hunne woelingen de vrijheid van spre ken schrijven en de vrijheid der verkiezingen onmogelijk. Te Parijs woedt de finaneiëele crisis voort, en het platte land is voortdurend, nu hier, dan daar, het tooneel van wanordelijkhe den en rooverijen door leegloopende arbeiders gepleegd. Volgens de jongste berigten uit VVeenen schijnt men daar nog niet overtuigd te zijn, dat Italië verloren is. Het binnentrekken der Pic- montesebe troepen in Lombardije schijnt daar nog niet bekend te zijn geweest. Voor het ove rige is men te Weenen verre van gerust te zijn, liet bewind ontwikkelt weinig veerkracht, en men vreest algemeen dat Hongarije zoowel als Gallicie zich aan Oostenrijks oppergezag zullen onttrekken. Te Berlijn is de Pruissische landdag den 2 April bijeengekomen. De regering beeft het nieu we stelsel van verkiezingen vastgesteld en aan geboden. Dit stelsel rust op verkiezing met twee trappen. Stemgeregtigden zonder census zul len kiezers met eenen census benoemen welke de vertegenwoordigers des volks zullen kiezen. De vergadering heeft dadelijk in deze zitting een adres van antwoord goedgestemd waarin zij ha ren opregten steun aan de regering toezegt. ver- het Oostenrijksche lege: De Rrighton Gazelle Guizot bij zijne p. st. ter zijner dispositie de bij een’ der bankiers, en hiervan verwittigd werd door eenen brief van dien bankierte gelijk met eenen van den on bekende. Het inkomen van den heer Guizot zoude slechts 800 pond. st. bedragen bestaan de in de opbrengst van eigendommen in Frank rijk die natuurlijk geconfiseerd zijn geworden. Indien het bovenstaande waarheid behelst, bewijst het voorzeker de onbaatzuchtigheid van den heer Guizotte midden der PARIJS heden eenen brief den generaal A. de Chabannesgewezen van Lodewijk Philips, mede, waarin deze heer verzekertdat de gewezen koning dèr

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1