NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 35. aqrgang» Zaturdag den 29 April* c r 8 BINNENLAND. BUITENLAND. dag der, met •S April a- d- ,a- de i na- >g' iaat mi* der- Nerf Q (M) O Ook in de Noordzee moeten welbemande Deensche schepen verschenen zijn. *f J] V h cum ij] i jj] den loff, opperpol bewaren. i De Standard zegt te eerlijk om te te twijfelen te jaagde eene ge prij in 30 van 31 van Grieksch genheid wordt 5 t S ir 1 IS .i 111B i, dB B B vaaB| ;p ra il eest er ie- ,e ba- ert A kon. men. kken. ief ij bad n vet' niea” kotiin? mde O’ n dei® loot n tegcU‘ ai-otidel etc*»11 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nömmers 7| cent. kanonnen hunner schepen terug; lijnsche, KetilscheHamburgsche deelte der Kiel-Turner vrijwilligers Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. dat hem hetzelve in den afgeloopenen nachtuil den stal was ontvreemd. Onze plaatselijke po- licievan een en ander kennis bekomen heb bende, beijverde zich met kracht, om, zoo mogelijk den dader van dit feit in handen te krijgenen slaagde hierin naar wensch daar zij nog dienzelfden avond den vermoedelijken dief vatte en kort daarna aan de justitie te Win schoten overleverde. Men zegtdat deze per soon afkomstig is uit het Pruissisch stadje Min den in de Westphaalsche Kreits. ningen van dat het nu gen prijs betaald waarvoor van ken- ontstond op eene ou den verkooper was geraakt. Het duurde ook niet langof men werd hiervan volkomen zekerdoor de aankomst van den kastelein Ottensuit Roldedie dit paard al aanstonds op de markt (werwaarts hij zich ter opsporing van hetzelve had vervoegd)voor zijnen wettigen eigendom erkende en verklaarde ‘-directeur laten ontbieden bekend gemaakt, welke veranderingen i vaderland hebben plaats gehad, mogelijk is, dat de een of ander verkregene gebruik wil maken en terugkeeren zoo i der vrij zou staan; wie intusschen blij bescherming der Russische regering verleend Aan de Ber en een gc- komt de eer der overwinning toe. Wij hebben 21 dooden en 50 verwonden het verlies van den vijand, schijnt veel aanmerkelijke!' te zijn. ITALIË. De Palria van Florence deelt ee nen brief uit Rome mede van den 12, die ver zekert dattoen de Oostenrijksche afgezant vol doening gevraagd heeft voor de beleediging der' keizerlijke wapenen aangedaan, de paus ten ant woord heeft gegeven «Mijnheer! ik wensch, dat gij aan Z. K. M. het verdriet te kennen geeft, dat het gebeurde bij mij heeft opgewekt; maar ik verzoek den keizer op te merken dat indien hij in weer wil zijner magt niet heeft kunnen beletten dat het beeld van den vicaris van Jezus Chris tus in zijne uitgestrekte staten beleedigd werd liet aan mij tijdelijk weinig beteekenend vorst nog veel onmogelijker was de woede van het volk te beteugelen toen het de wapenen zijner familie vertrapte.” LONDEN, 19 April. Gisteren had hier eene openbare verkooping van zeldzaam gewordene oude boeken plaats die over het algemeen hoo- ‘jzen opbragten. Een Engelsche bijbel groot formaat ten jare 1541 gedrukt gold p. st. eene zamenspraak over de vereering beelden en relicruiën door Thomas Moore en een half pond, en een fraai exemplaar al de werken van Chrysostomusin het en Latijn221 p. st. Bij deze gele- een gelukkige koop vermeld on langs door iemand op eene openbare auctie ge daan. Hij kocht namelijk eene oude uitgave der fabelen van Esopus voor niet meer dan 3 en eenen halven Engelschen schelling, en ontdekte na derhand dat liet Erasmus eigen exemplaar was geweesten verscheidene eigenhandige aanteeke- dien beroemden geleerde bevatzoo- door gegoedde liefhebbers tegen hoo- zou worden. DEN, 22 April. De heer Tom Steele die zich bij de lerscbe zaken zoo bekend gemaakt heeftdeed jl. woensdag avond eene poging, om zich van het leven te beroovendoor van de Waterloo-brug in den Teems te springen. Een persoon, die in eene boot juist ouder de brug doorvoer, begaf zich naar de plaats waar hij den heer Steele zag vallen, en tilde hem in de boot. Hij is naar Kings College hospitaal vervoerd ofschoon hij geen aanzienlijk letsel heeft ont vangen. Deze man is ter goeder trouw een der slagtoflers geworden van de bewegingen in Ier land in de laatste jaren. Toen hij meerderjarig werd, trad hij in het genot eener fortuin van 15,000 4 16,000 p. st. (180,000 a 192,000 gld.). Twintig jaren daarna, stond hij te Dublin teregt ter zake van bankbreuk alles had hij in de be roeringen van Ierland verloren. Hij was een boezemvriend van 0' Connellin wien hij het hoogste vertrouwen stelde van den heer Steele: hij was wantrouwen; te opregtom te twijfelen te vu rig om te berekenen, en jaagde eene veelkleu rige zeepbal na die ten slotte voor zijne oogen uiteenspattede. Eenvoudig onder de weelderigen zuiver onder de onreinen opregt onder de trouweloozen geloofde hij al wat de Valschheid hem opdrongen stond bereidvaardig ten dien ste van alles, wat zich vaderlandsliefde noemde. aan Steele’s geleerd- suinma. van Men rangschikt van Men zwaait Imogen lof toe heidbij kreeg zijnen doctoralen graad laude te Cambridgeen is thans lid den senaat dier universiteit. hem onder de beste Grieksche taalgeleerden dezen tijdook bezit hij groote talenten als in genieur. Er zijn alhier bijzondere berigten van Alex- andriëloopende tot 9 April. Mehemed-Ali was in Egypte teruggekeerd, doch zoo ernstig ongesteld, dat men besloten had Ibrahim-pacha aan het hoofd van eenen regeringsraad te stellen. Over het algemeen gelooft mendat de onder koning van Egypte spoedig sterven zal. PARIJS, 23 April. Heden is nu de eerste dag der, met zoo veel ophef aangekondigdc en SNEEK28 April. Schrijft men uit ’s Gra- venhage datin de omstreken dier stad en in geheel de provincie, al de te veld staande vruch ten zich, door weligen en vroegen wasdom gun stig kenmerken en de beste uitkomst beloven in dit voorregt deelen ook de hier ons omrin gende kostelijke weidlanden en het eenigzins gure weder der laatstverloopene dagen heeft niet belet, dat onze graslanden uiterst voordeelig en veelbelovend staan, zoo zelfs, dat sommigen, indien het zoo voortgaat en het weder eenigen tijd bestendig warm wordt reeds in de eerste helft der maand Mei zullen kunnen gemaaid worden, dat, in deze landstreek eene merkwaar dige zeldzaamheid mag heeten. De door ons aangekondigde feestviering van het vijftigjarig bestaan van liet departement Sneek der Maatschappij: Tot Nut van t Algemeen heeft op gisteren met den meesten luister plaats gehad, in het kerkgebouw der Doopsgezinde ge meente alhierdaartoe beleefdelijk afgestaan. De tachtigjarige eerwaardige grijsaard de heer P. NV. Feenstra de eenige overgeblevene op- rigler van dit departement, hield, bij deze ge legenheid, eene doeltreffende redevoering, en sprak die uit met vuur en jeugdige kracht. Het geen den luister van dit feest niet weinig ver hoogde was de voortreffelijke uitvoering van een koorgezang, hetwelk bestuurd werd door den zoo gunstig bekenden en bekwamen com ponist jhr. Waubert de Puiseauvan de Lem mer de uitvoering liet niets te wenschen over, en ten slotte van het koorgezang, is aan genoemden heer de Puiseau namens de leden Van het koor, een geschenk in zilver aangebo den, als een gering bewijs van hulde en dank baarheid, met eene korte, doch krachtige toe spraak van den heer mr. W. F. Keuchenius. Na afloop dezer plegtigheid opgeluisterd zoo door de tegenwoordigheid van afgevaardigden Van alle departementen uit dit arrondissement, als van een aanzienlijk getal dames, is de feest viering voortgezet door eenen maaltijd in eene daartoe bestemde zaalwelke met den meesten luister voor deze plegtigheid was ingerigt en versierd. Ook aan dezen plegtigen disch heersch- ten gepaste vreugde en vrolijke eenstemmigheid en zijn de noodige toasten ingesteld en toege juicht geworden waarvan wel de belangrijkste mag genoemd worden die, waarbij aan boven genoemden redenaar, namens het bestuur, ins gelijks een geschenk in zilver is aangeboden ge worden, als een blijk van hulde en erkentenis; zoodat wij niet twijfelen of ieder zal steeds met genoegen de plegtige viering van dit feest her denken. AMSTERDAM, 25 April. Wij hebben, door bijzondere correspondentie van Batavia het stel lige berigt ontvangen, dat eene nieuwe expe ditie tegen Bali wordt uitgerust. De Balinezen hebben niet genoeg gehad aan de les, hun in 1846 gegeven. Zij betoonen zich voortdurend vijandelijk jegens het Nederlandsche gouverne menten gaan voort, in strijd met de plegtig- ste verbindtenissende vaartuigen en reizigers, welke op de kusten van hun eiland vervallen, te plunderen. De thans beraamde krijgstogt zal in de laatste helft der maand April onderno men worden. GRONINGEN, 24 April. Op de gewone jaar markt, jongstl. donderdag te Oude Pekela ge houden was weder als gewoonlijk een vrij goed aantal runderenvarkens en paarden aanwezig en werden er vrij goede prijzen besteed. Onder de laatstgenoemden onderscheidde zich een zwart ruinpaarddat door den lagen prijs hetzelve verkocht werd de aandacht ners bijzonder tot zich troken er argwaan, of niet welligt dit paard op wettige wijze in handen van den vers FRANKFORT18 April. De Russische re gering te St. Petersburg heeft de gezamenlijke buitenlanders, die zich in die hoofdstad ophou- wat de kooplieden betreftbij graaf Or en wat de handwerkers aangaatbij den icie-directeur laten ontbieden en hun in hun Daar het nu van het daar naar zijn land werd hun gezegd dat dit ie- jven wil de dien zoude bij voortduring de bijzondere bescherming der Russische regering verleend worden doch slechts onder de voorwaarde van zich op het strengst van oproerige gesprek ken en pogingen te onthouden, die anders op het strengst zouden gestraft worden naar de be staande Russische wetten, zonder apèl aan de gezanten en consuls. Voorts is aan de beurs door den minister van financiën medegedeeld en ook door het dagblad der policie bekend ge maakt dat het de vaste wil van den keizer is zich niet in de belangen van andere volken te mengen, en dat hij integendeel aan alle volken den vrijen wil zal laten om hunne innerlijke belangen zelven te regelen indien zij van ge voelen zijn bij eene verandering van stelsel grooter geluk te vinden. De Russische regering zoude alles rustig laten geschieden zoo lang men niet vijandelijk tegen haar ingrijpt maar in dat geval zoude men Rusland tot zijne ver dediging toegerust vinden, en alles zou opgeroe pen worden om de zaken bij de oude orde te Te St. Petersburg was het tot den 8 zeer rustig. ELSENEUR, 19 April. Heden avond heb ben twee Deensche krijgsschepen talrijke, hier op de reede liggende Pruissische vaartuigen in beslag genomen. Een ander berigt, den 19 April des avonds ten tien uur uit Elseneur door de heeren A. von Deurs en comp. aan liet kan toor der Hamburgsche assuradeurs geschreven zegt daarentegen aoo even worden alle Duit- sche schepen aangehouden. RENDSBURG 20 April, Heden heeft er een vrij hevig voorposten-geveebt op den regter vleugel onzer stelling plaats gehad. De Denen waren 800 a 1000 man sterk vroegtijdig uit Eckenfiorde opgebroken, om de onzen te over rompelen maar stuitten in de omstreken van Altendorf op den Beijerschen majoor Von der Tann die met zijn vrijkorps een waakzaam oog gehouden had. Al dadelijk begon een hevig gevecht; een der eerste kogels trof den majoor Von der Tann in het lijf, hetgeen echter niet belettcdedat hij nog eenen tijd lang te paard het kommando bleef voeren. De graaf Eltz zijn adjudant, vroeger in Oostenrijksche dienst en eerst voor eenige dagen hier aangekomen', ontving een schot in de borstdoch beide ver wondingen houdt men voor niet zeer gevaarlijk. In het begin teruggeworpen drongen de onzen toen zich een eenigzins toereikend aantal ge vormd had (ongeveer 500 hebben aan het ge vecht deelgenomen)op nieuw voorwaarts en hielden den strijd 6 uren lang vol. Van de Deensche zijde vochten geregelde troepen en vrijscharenaan de onze slechts vrijscharen. Een aanval met de bajonetten, door de onzen ondernomen maakte ten laatste een einde aan het gevecht, en drong de Denen tot onder de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1