NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BL.ID VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I 1 I. 3de Jaargang» 1848. No. 36. Woensdag den 3 Mei» I I j Z3- teMj f IM J llll ii K ,1 ÏUr BINNENLAND. verdwenen. BUITENLAND. muntbil- i liet voor van prinsen noemden. eerste maal te kiezen. 13 jaren door de voordeur Buiten De Moniteur behelst het programma het feest der opening ring op den 4 Mei. t t f> Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco f1.6~>, enkele nommers 7} cent. ;e rt ?9 er ka* pi* b'V ter- H waal^l SspW" nice»’ v ertf' 1 te te* lert 1 kou ïnieth ikken. lief A» [ij U tn ver- nieu” koninj mdelO in detf loot 'n n tegen- a ronde’ e hevon er weder en wel ten huize scheepskapitein F. Stopper, 36 duizend stemmen bekomen heeft, ren Dupont (de l’Eure) Marrast, Arago nier Pages hebben slechts 11 duizend en zijn. Prijs der Advcrtentiënvan één lot vier regels, gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 centsbehalve 35 cents zegelrcgtvoor iedere plaatsing. ’sGRAVENHAGE, 25 April. Wij meenen te moeten doen opmerken dat de generaal Von Gagcrn die bij eene poging, om eenen troep op- roerigen in Baden te bedwingen op eene zoo ongelukkige wijze het leven heeft verloren zich in Nederlandsche dienst bevond en belast was met de function van provincialen kommandant van Zuid-Holland en van gouverneur dezer re sidentie. Hij had zich met verlof naar Baden begeven alwaar zijn broeder geheimraad isgisteren moet de officieële tijding van zijnen dood alhier zijn ontvangen. De generaal Von Gagcrn, die, kort vóór zijne benoeming alhier, eene inspectiereis in Indië gedaan had werd om zijne kunde en kloeken geest, van welken zijn jongst gedrag trouwens blijk geeft, zeer geroemd. Z. M. heeft tot buitengewoon lioogl. inde geneeskundige faciliteit aan de hoogeschool te Leiden benoemd den lieer H. Halbertsmamed. chir. et art. obstet. doet. AMSTERDAM, 29 April. molenaar aan den watermolen van Oud Mathe- nessevan dit geval kennis kreeg. Deze heeft zich oogenblikkelijk te water begeven met het gelukkig gevolg, dat hij den man, die reeds ge heel bewusteloos was, er uit redde en de vol doening hadhem nog in het leven terug te roepen. GRONINGEN, 27 April. In den nacht van den 26 op 27 April heeft er weder een brutale diefstal plaats gehad, en wel ten huize van den afwezigen scheepskapitein F. Stopper, op de Kalkwijk. gemeente Hoogezand. De dieven ten getalle van vier, zijn den muur doorgebroken; binnen gekomen zijnde, vatte een van hun de vrouw, welke intusschen wakker geworden was bij de keel, en dreigde haar, indien zij zich niet stil hield, met een mes, hetwelk hij inde len terwijl e. 0 ti en waar- gouden oorijzer, twee gou- zilveren lepels, 1 boek met 1 aan geld geroofd met spoed de vlugt AMSTERDAM29 April. De Duitscbe bla den melden eenparig dat ook Flensburg in de magt van het bondsleger gevallen is, en voegen er bij, dat het verlies aan beide zijden zwaar, maar vooral van den kant der Deenen ontzet tend is geweest. In een later gevechtbij Ban zijn de Deenen wederom verslagen zoodat zij nu zuidelijk Sleeswijk geheel hebben moeten rui men. Men meent echter, dat zij bij Apenrade en Hadersleben eene sterke positie innemen. Aan het gevecht bij Flensburg hebben ook Hanover- sche en Mccklen burger troepen deel genomen. Men wil te Hamburg weten dat Zweden en Noorwegen eene strikte onzijdigheid in acht zul len nemen. AMSTERDAM, 29 April. Volgens de Ilaag- sche berigten der Arnhemsche Courantis de regering voornemens een wets-ontwerp voor te dragen tot vermindering der accijnsen op liet gemaal en het geslachten tot invoering eener belasting op het inkomen ter dekking van door die vermindering te ontstaan verlies de schatkist. De algemeene rekenkamer heeft bekend ge maakt dat op nieuw bij haar is overgebragt voor eepe som van ƒ24,000, aan muntbiljetten van terwijl bovendien aan muntbiljet ten van ƒ100 bij haar is ingekomen voor eene som van ƒ500,000, zoodat er thans, met in begrip der vroeger vermelde som van 12,365,000, voor een bedrag van ƒ12,889,000 aan muntbil jetten is ingetrokken. ROTTERDAM, 28 April. Door de Neder landsche handel-maatschappij zijn bevracht 24 schepen, als: voor Amsterdam 13, voor Rot terdam 10 en voor Dordrecht l. ROTTERDAM, 29 April. In de gisteren ge- houdene vergadering van correspondenten der maatschappij tot redding van drenkelingen al hier is aan den heer M. Polanoheel- en vroed- meester hier ter stede, de plegtige uitreiking ge schied van de gouden medaille dier maatschap pij wegens het redden eener schijndoode dren kelinge. Eergisteren avond had te Utrecht de plcg- tige gedachtenisviering van het lOOjarig bestaan der diakoniescholen van de hervormde gemeente aldaar, in de Domkerk plaats. Ds. Van Hoog straten, tijdelijk voorzitter van de regenten trad als spreker op en gaf een belangrijk overzigt van de stichting de uitbreiding en den tegen- woordigen toestand dier nuttige instellingen. Op eergisteren zijn te Nijrpegen voorbijge dreven twee lijken van het mannelijk geslacht terwijl te Lobith en elders lijken zijn aangespoeld of opgevischt. Men vermoedt dat deze perso nen op de rivier zijn omgekomen ten gevolge eener wolkbreuk welke in de bovenlanden moet hebben plaats gehad en waaraan men ook den spoedigen was van het water meent te moeten toesqhrijven. Donderdag morgen is op den singel te Schie dam in het water geraakt, zekere Willem ter Stappen alhier woonachtig hij bevond zich reeds in zinkenden toestandtoen C. van der Klei WEENEN25 April. De bij keizerlijk pa tent van den 15 toegezegde staaisregelings-acte is heden openbaar gemaakt. De hoofdpunten ei’ van zijn onder anderen Aan alle staatsburgers wordt zoowel vrijheid van godsdienst en meening als persoonlijke vrij heid gewaarborgd de drukpers is vrij het regt van petitie wordt toegestaan. De regterlijke magt is onafzetbaar, behalve door geregtelijk vonnis. Openbare regtspleging met instelling van gezwo renen. Een verantwoordelijk ministerie. Een rijks dag bestaande uit eenen senaat en eene kamer afgevaardigden. De eerste telt 150 leden van den bloede of door den keizer be- De andere telt 383 leden voor de naar een provisioneel kiesreglement Het definitieve kiesreglement wordt nader door den vereenigden landdag vastgesteld. De zittingen van beide de kamers zijn open baar. Iedere provincie heeft hare provinciale staten. BERLIJN, 27 April. De stad Stettin onder vindt door de Decnsche kaperijen den eersten gevoeligen slag. Eenendertig schepen meest met kostbare ladingen als wijn katoen enz. naar Stettin bestemd zijn door de Deenen ge nomen wier oorlogschepen reeds weder op de hoogte van Swinemünde kruissen. De slag, dien de eigenaars dezer schepen lijden is des te groo- terdoordien geen dezer vaartuigen tegen oor logsgevaar verzekerd was. Men zegt, dat reeds een aanzienlijk huis te Stettin, ten gevolge van deze verliezen zijne betalingen geschorst heeft. Volgens berigten uit St. Petersburg heerscht de cholera nog in het gouvernement Orenburg in den kreits Belebei waar de ziekte reeds in November was opgehouden heeft zij zich we der vertoond. Van de 89 personen die daar van 8 tot 22 Maart werden aangetastoverle den 32. RENDSBURG 24 April. De Pruissische ge neraal v. Wrangel heeft bij dagorder bekend gemaakt, dat hij het opperbevel over de Duit- sche troepen op zich genomen heeft. HAMBURG, 26 April. Het innemen van Flensburg door de Duitscbe troepen is gisteren avond onder een luid hoetee der bijeengestroom- de bevolking van het balkon van het Altonasche stationsgebouw afgekondigd. Het berigt was door de optische telegraaf uit Altona overgebragt, in eene aldus luidende depeche: Sleeswijk Gottorf en ook Flensburg zijn in onze handen. Een batailjon Deenen is gevan gen en een ander batailjon in de Schleij ge jaagd.” Nadere, gisteren morgen door den postrijder aangebragte berigten die evenwel bevestiging vereischen voegen er bij dat Flensburg stor* menderhand ingenomen is met zwaar verlies van beide zyden. Het kerkhof zou vier voet hoog met dooden overdekt hebben gelegen. Om streeks 700 Deenen zouden in het water gedron gen en verdronken zijn 800 zouden er gevan gen wezen, en een groot aantal zou tot de over winnaars zijn overgegaan terwijl er eindelijk nog onderscheidene schepen genomen zouden we zen. Gisteren heeft er bij Ban een nieuw gevecht plaats gehad waarbij de Deenen wederom gesla gen zijn en 12 kanonnen verloren hebben. HAMBURG 27 April. Tot tegenspraak van het vermoeden dat Zweden en Noorwegen zich aan de zijde van Denemarken scharen zullen kan worden aangevoerd, dat de Zweedsch-Noor* weegsche consuls bevel ontvangen hebben om op geene wijze en onder geenen vorm aan de tegenwoordige staatkundige beroeringen deel te nemen maar zich ten strengste te bepalen tot bescherming van den nationalcn handel en der nationale scheepvaart. KOPENHAGEN, 23 April. De reserve is te* gen 1 Mei opgeroepen. Het blijkt alzoo dat de regering-zich tot de ernstige voortzetting des oorlogs gereed maakt. VAN DE ITALIAANSCHE GRENZEN, 24 April. Naar men verneemt, zijn te Verona com missarissen met vredensvoorslagen uit Milaan aan* gekomen. Radetzki zonde dezelve afgewezen en eene onvoorwaardelijke onderwerping verlangd hebben. Inmiddels heeft hij onverwijld den graaf Walmoden naar Weenen afgezonden, om aldaar nieuwe instructiën te vragen. Te Weenen ge* looft men vrij algemeendat de vrede gesloten zal worden. LONDEN, 27 April. De dagbladen van New- York berigten den dood van eenen der rijkste man nen van de tegenwoordige eeuw, namelijk, van Johan Jocob Astor, die in July 1763 geboren is te Walddorp bij Heidelberg, in het groother togdom Baden en den 29 Maart 1848 in 85jari- gen ouderdom, te New-York overleed. Sedert 1784 was hij te New-York gevestigd en had zijn vermogen in den pelterij-handel verworven. Men schatte zijne eigendommen op 50 millioen doll. (125 mill, guldens) zijn jaarlijksch inko men beliep 2 mill. doll. (5 mill, guldens). Hij laat dit inkomen na aan twee zonen, waarvan de een reeds sedert zijne geboorte in eenen staal van onnoozelheid verkeert. PARIJS 27 April. Met eiken dag versterkt zich de hooge waarschijnlijkheid dat de gema tigde republikeinsche partij door bijna geheel Frankrijk in eene ontzettende meerderheid ge zegevierd zal hebben. De dagbladen gaan voort de bijzonderheden mede te deelen waarop zich deze verwachting grondt. Uit hetgeen men thans reeds omtrent de verkiezingen dezer hoofdstad weet, ziet men, dat de heer Lamartine ongeveer De hee- en Gar- er eenige minder, terwijl er voor den heer Ledru-Rollin 9 duizend voor den lieer Louis Blanc geweest i van van de nationale vergade- De inrigting der geweldig groote zaalwelke voor die vergadering op het binnenplein van het Palais-Bourbon is opgerigt wordt zeer geroemd. Onder anderen zullen er meer dan honderd plaatsen voor de dagbladschrij vers zijn die zich ook nader bij het bureau van den president geplaatst zullen vinden. BRUSSEL, 27 April. Jl. dingsdag vervoeg den twee Engelschen zich bij verscheidene geld wisselaars om er biljetten van de Engelsche bank groot 100 p. st.te laten wisselen. Een der wisselaars kreeg echter achterdocht, nopens de echtheid der biljetten, liet hen eerst vertrek ken en ging toen de polieie van zijne vermoe dens verwittigen. Er werden onmiddellijk po- licie-agenten naar bet station van den noorder- spoorweg gezonden en deze hadden dan ook hand had den hals te zullen afsnijd een tweede haar met eene bijl bedreigd derwijl werd het kabinet opengebrok uit de dieven een den ringen twee zilveren krappen en ruim ƒ20 hebben. Zij hebben daarop genomen doordien zij merkten dat de doch ter een meisje van ontsnapt was en de naburen opwekte, de deur losten de roovers twee pistoolschoten en verdwenen. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1