NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 i I 1848. No. 40. Woensdag den 17 Mei. 3de Jaargang. I ik s; I edel I waadflH spvo- I meest J t I- ge- wilt BINNENLAND. alhier, bij de- r.) het bestaande verschil in burg BUITENLAND. het afmaken te ge- n ieve- Laat and >en- aan inkt ten niet p 1 T il Si mteerde staten voor- zal worden toege- dus de 14,000 daarmede verhoogd men dien len de- iep om hot jne oo- liger Nor- Kge: t cn dit ;en. eer nen ze niet mij en leid laar zins niet pi- och SÜ oor uw aiet int ge- iard zoo van eeg- van >p 9 pd. ibau u. i op taan oor- mij w- opcent op ndoniiren niel I i> ui te ha- 1 left 't 1 kon fl ■men. I ikken. I icf d» I 'ia^ I n ver- I nieufl I koning I nde 10 1 i, deze I )oor 1111 ti tegen-1 a rond el 1 bcvon Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele noinmcrs 7} cent. op grond der wet 1799; 6. dat dé Som, door gedept gedragen ad p. m. ƒ55,000, staan en Za_ yaa welke 14,000 reeds f7,700 was uitgegeven 19 ér ia- tii- za- de Ba lg; iaat mi» let ter FRANKFORT, 10 Mei. In de zitting van heden door het wetgevende ligchaam der vrije stad Frankfort gehouden, is besloten geworden, de algeheele afschaffing der ligchamehjkc straf fen en kastijdingen zoowel bij de troepen als bij de civile en criminele misdadigers. KONSTANTINOPEL, 26 April. Aan den sul tan is een zoon geboren maar overigens heb ben wij niet dan treurige berigten van hierme de te deelen de cholera blijft nog altijd heer- schen en ten gevolge van de Europesche gebeur tenissen staan handel en nijverheid geheel stiL PARIJS6 Mei. Toen de heer Lamartine gisteren in de nationale vergadering het verslag voorlas over het door het voorloopig bewind land iemand in om gevlugt was. gunstig uiterlijk en vollen ligchaamsbouw. naar Halle geschreven om onderzoek naar „.en persoon te doen. Dingsdag voormiddag zag men den Oosterpoortenboogeene getrouwde vrouw en oogenblikkelijk daarna haar 8jarig zoontje haar achterna in het water springen. Op het hulpgeschreeuw van eenen voorbijganger sprong de sjouwerman Jan van Bruggen van den 20 voet hoogen wal ter redding in het water, en had hij het geluk, de reeds zinkende moeder en het kind welke elkander vast omklemden bo ven water te halen en naar den wal te brengen. Daar hem echter deze last te zwaar vielliet de verwer Meijer zich bij den muur van den wal langs glijden en vatte het zoontje waarop de schoenmaker Diederich met eene boot ter verdere redding toesnelde. Door vereenigde krachten bragt men alzoo de beide drenkelingen aan wal welke vervolgens ten huize van den smid II. J. Deulingh opgenomen en oogenblik kelijk onder geneeskundige hulp gesteld werden. De oorzaak van deze wanhopige daad wordt aan de volgende omstandigheid toegeschreven de vrouwdie gewoon was als koopvrouw voor eenen koopman hier ter stede goederen langs de huizen rond te venten was hem eenige gelden schuldig gebleven en had zich met een ander barer zoontjes tot dien koopman begeven om hare schuld gedeeltelijk af te lossen en weder om goederen ter verkoop te vragendoch toen deze weigerdeom haar in het vervolg meer koopwaren toe te vertrouwen nam het zoon tje onbedachtzaam en in haasteen stuk goed van de toonbank en liep er mede weg. Deze daad aan de policie aangegeven zijnde werd de jongen gevaten hierdoor schijnt de hoogzwan gere cn brave moeder van 6 kinderen zoodanig wanhopig te zijn geworden dat zij een einde aan baar leven trachtte te maken. Zij verkeert thans in bedenkelijke omstandigheden. De zoon die liet goed weggenomen hadis weder op vrije voeten gesteld. Zondag den 7 dezer, is te Emden plotse ling overleden de algemeen geachte heer G. L. Abegg Jr.Nederlandsch consul aldaar. de Duitsche troepen andere Deensche provinciën dan Sleeswijk mogten aantasten Zweden ter af wering hiervan troepen ter liulpe van Denemar ken zou zenden; de nota voegt er evenwel bij, dat de Zweedsche regering niet voornemens is maatregelen tegen den Duitscben handel en de scheepvaart te nemen zoodat de Duitsche koop vaardijschepen de wateren van Zweden en Noor wegen onbelemmerd zullen kunnen blijven be varen zoo lang er in deze landen geene vijan delijkheden gepleegd worden. In Altona wilde men weten, dat de be- middelings-voorslagen van Engeland daarheen zouden strekken om de hertogdommen van Slees- wijk-Holstein onder behoud der personeele ver- eeniging tot Denemarken, in dezelfde verhou ding te doen verblijven als die van Noorwegen met Zweden ismen hield dit evenwel voor slechts een tijdelijk hulpmiddel daar toch bij het kinderloos overlijden van Fredrik VII de af- scheidings-kwestie zich op nieuw moet voordoen. De Frankforter bondsdag heeft de Duitsche regeringen doen uitnoodigen te willen zorgen, dat hare afgevaardigden zich uiterlijk den 18 Mei te Frankfort zouden bevinden. ROTTERDAM, 14 Mei. De eerste kamer der staten-generaal zal vergaderen op woensdag den 17 Mei aanstaande. Een geacht inwoner dezer stad beeft on der eenig goudgelddat hem van Duitschland werd toegezonden een valsch tienguldenstuk ontvangen. Het borstbeeld van Willem I is slecht nagemaakt en gemakkelijk van bet echte te onderscheiden de stempel op de keerzijde is daarentegen volmaakt getroffen en geheel over eenstemmend met den stempel der echte tien guldenstukken. Het stuk was ook veel te ligt en overigens geheel van zwaar verguld koper vervaardigd. Het vorenstaande moge tot waarschuwing die nen en elk verder bedrog voorkomen. LE1JDEN12 Mei. Gisteren is alhier, na langdurig lijden, overleden de hooggeleerde beer G. Sandifortsedert vele jaren professor in de anatomie aan onze hoogeschool. Door zij ne grondige kennis en onvermoeiden ijverwaar mede hij deze wetenschap beoefende had hij zich eenen onderscheidenden naam verworven. HEUSDEN, 10 Mei. Heden morgen werd op den zolder van zijne woning opgehangen ge vonden J. v. d. V. gewezen kneeht van den edel achtb. heer J. Vrede, kantonregter alhier. Verslaafdheid aan jenever, die bem de gunsten toegenegenheid van zijnen lieer hadden onwaar dig gemaaktwordt als de zekerste oorzaak van dezen zelfmoord aangemerkt. Eene vrouw cn kinderen wordt door den ongelukkige nagelaten. LEEUWARDEN, 10 Mei. In de gisteren ge- houdene vergadering der provinciale staten van dit gewest, tot beraming van middelen, om de gevreesde longziekte te voorkomen en te keer te gaan is met eene groote meerderheid besloten dat de som van ƒ14,000, op de begrooting van 1848 uitgetrokken zal worden verhoogd ten einde meerdere gelden tér beschikking van ge deputeerde staten te stellenom de maatregelen te bekostigen, tot wering of beteugeling der long ziekte. Daarna is het reglement vastgesteld: a. Waarnaar door gedeput. staten schadever goeding zal worden verleend indien de afma king van het vee is gelastongeveer zoo als door gedeputeerde staten in dat reglement was voorgedragen alleen heeft het art.waarbij de tijd van uitbetaling was bepaaldeene belang rijke wijziging ondergaan doordien restitutie van schadevergoeding te bespoedigen en te bepalen dat, van den dag van afmaking af tot die van te rugbetaling rente zal worden betaald. Alge meen was men van oordeeldat gedeputeerde staten de magt haddenom 1 lasten ook van het gezonde veeen wel op grond van de wetten op hét veefonds van 1840 en 1842, en op grond der wet van 26 Dec. d. het principe aangenomen om 1) de gebou de eigendommen te belasten- met 1 - de hoofdsom; 2) de ongebouwde eigen zonder onderscheid van heide bouw- wei- gardenier- of boschland met 21- opcenten op de hoofdsom3) te heffen de belasting op het vee, zoo als was voorgesteld geworden, vroeger reeds medegedeeld. GRONINGEN, 11 .Mei. Door de policie is hier 11. maandag een jeugdig persoon een Duit- scher aangehouden welke zich noemt Wiese en zegt student te zijn in de theologie aan de hoogeschool te Halle. Hij had geen’ reispas doch droeg bij zich twee dubbele met kogels geladene pistolen een dolk cn een stok met een knop, in den vorm van een scherpe timmer- mans dusselvoorts een kruidhoren vol kruid, en pistoolkogels. Hij geeft voor, ofschoon ge heel geldeloos zijndede akademiën te willen bezoeken en vervolgens dienst te willen nemen bij het zeewezen en eindelijk dat hij in Dnitsch- een duel had verslagen cn daar- Deze persoon heeft een zeer is van eenen schoonen kracht- De justitie heeft, zegt SNEEK, 16 Mei. In een stuk, over de ver andering van het ministerie, laat de N. Rotler- damsche Courant zich ten slotte op de volgen de wijze uit: Het blijkt thans dat de minister-president, zelfs tot geene tijdelijke krachtsinspanning in staat was. Wij willen liefst niet gelooven, dat hierbij ook eenige reactie-geest werkte. Wij ver onderstellen de beste trouw, maar die door zwak heid was verlamd. Het wordt dus tijd, dat het ministerie worde bezet door krachtigevoort varende, doortastende mannen, die hunnen tijd begrijpen en de middelen kennenhem tot heil van het vaderland te doen strekken. Men ver- wissele den heer Schimmelpenninck met den heer Thorbecke, en wij zijn verzekerd, dat wij spoedig den tijdelijken toestand, door eenen di- finitieven goedgeregelden zullen zien vervangen. Het is tijd dat de natie zich doe hooren. Men volge het voorbeeld dat de heer Metman en de zijnen te ’s Hage en de heer Lipman te Amster dam zoo luisterrijk hebben gegeven. Dat tal rijke adressen naar de staten-generaal toestroo- menom met de meeste kracht de belangstel ling van het volk te doen kennen, in de spoe dige regeling van zijnen politieken toestand. Dat de staten-generaalindien de ministers zich niét verstaan, in ’s Hemels naam het initiatief nemen en het ontwerp, door de commissie ver vaardigd door den koning reeds goedgekeurd in wetsontwerpen splitsen en met enkele veran deringen vooral van art. 56 over de koloniën, het aan Z. M. als hun voorstel aanbieden. Kracht en spoed zijn thans vooral noodzakelijk. Zijn de ze eigenschappen niet bij de ministers te vin den dat dan de natie en de staten-generaal ze toonen.” SNEEK 16 Mei. Plaatsten wij in ons vorig nommer een berigtdat te Oude Pekela de dop erwten binnen kort in bloei zullen staan thans kunnen wij melden dat binnen deze stad in eenen tuin op het Kleinzand reeds sedert ver scheidene dagen de doperwten bloeijen. ’s GRAVENHAGE12 Mei. Heden te 2 ure zal de tweede kamer der staten-generaal weder eene zitting houden. Het berigt van het ministerie heeft hier een’ ieder met groot leedwezen vervuld. Na al hetgeen er nu om streeks twee maanden geleden is voorgevallen is dat berigt geheel onverwacht geopenbaard. Met veel belangstelling wordt wederom uitgezien naar den uitslag van het ongelukkig ontstane verschil. Reeds heden morgen vroegtijdig zijn al de ministers bij den koning geweest. ’s GRAVENHAGE, 12 Mei. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wets-ontwerp en daarbij behoo- rende memorie van toelichting, betreffende het in dienst houden van de miliciens der ligting van 1843. ’s GRAVENHAGE, 13 Mei. De tijding is hier officieel bekend geworden, dat de heeren Schim melpenninck en Nepveu op hun verzoek zijn afgetreden zij zullen nog aanblijven tot op de spoedig te verwachtene vervulling hunner vaca turen. AMSTERDAM, 11 Mei. Berigten nit Rends burg van 7 Mei melden dat de Deensche oor logschepen order hadden bekomen de Ilolland- tfflie en andere neutrale schepen overal te laten passeren. De Londensche Times van gisteren woens dag verklaart, dat er goede reden is om te ho pendat de verwachting op eene minnelijke uit deit weg ruiming der geschillen tusschcn Dene marken en het Duitsch-Vcrbond spoedig vervuld zal worden. AMSTERDAM, 12 Mei. Ten opzigte van de Sleeswijk-IIolsteinsche kwestie wordt de aanne ming der Engelsche bemiddeling daardoor be vestigddat ih Engeland eèhe aanzienlijke door de Denen gedane bestelling van geweren enz. weder is afgezegd. Van den anderen kant is door Zweden aan Pruissen beteekend dat zoo Prijs der AdvertentiënVan één tot vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel nieer 10 centsbehalve 35 cents zcgelrcgtvoör iedere plaatsing. .O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1