J NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 41. F 11 I ii n nl., H 11o E ivaalpH spv<r J meest y 3de Jaargang. Saturday den 20 Mei. 11» t ik ar ;n ar Ik ik m- sel er- gd GÜ :ijt ad ;t, ikt ui- »el iet n- an ;e- ns ie- in- •gt Se en Jt- T, tn- er en bij ast ig- n; oo in i’’ als gij >p- “ij g'j ie- d'5 I te lu- I lert 4 j kon I juien» ikken. ief de. ij bad n nieu” koning nde 10 n deze )oor ia a tegen- a rondei id- BINNENLAND. ’g- BUITENLAND. er dus I lil r 3 I 1 3 L et er ju 0; pd. >2, pd. pd. at: (lie QS er o- is ccne Pool- St. Pe- dig aan plundering Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. D. Donker-Curtius J. M. de Kempe- enz. mr. L. C. Lu- L. A. Ligtenveldt tische partij uitgevallen, ministers Hanscmann en de lieer v. Vincke en redenaars in den vereenigd Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. liet ministerie ad de aftreding van de Nepveu en de op is rt 19 er ia- ni- za- de ua- ig’ iaat niii» Ier- ter] zilvergeld baar ter hand gesteld collecte teruggehouden en in plaats aan den collectant gegeven de andere van dat geldwetende hoe deel had aangenomen. Heden is ter open van het provinciaal geregtshof, uitgesproken het arrest op de pro cedure ter zake der hier ter stede gepleegde bui tensporigheden en geweldenarijenop den avond van den 28 Junij des vorigen jaars. Vier der beschuldigden zijn daarbij verklaard niet schul- WEENEN9 Mei. Een keizerlijk hevel be veelt de opheffing van de orde der Jesuiten en van de congregatie der redemptoristen in zijne sta ten FRANKFORT, 13 Mei. Tot op dit oogenblik zijn niet meer dan 80 leden van het parlement aanwezig men denkt echter dat liet grootste ge deelte den 18 Mei wel aangekomen zal zijn. Bij gelegenheid van de plegtige opening dezer ver gadering, zal in geheel Duitscldand eene plegtige godsdienstoefening plaats hebben. De verkiezin gen zijn schier overal in eenen gematigd liberalen zin, en alleen in Oost-PruisscnSilezie en ten deele ook in Saksen in den geest der democra- In Pruissen zijn de Camphausen, alsmede meer andere voorname len landdag gekozen geworden. In Oostenrijk is de belastingwelke vreem de Israëliten tot nu toe voor hun verblijf in dit land betalen moesten afgeschaft. Uit Warschau wordt gemeld dat sche deputatie, die zich op weg naar tersburg had begeven den keizer halverwege ont moet heeften met hem naar Warschau is te ruggekeerd. Naar men verneemtwas het doel harcr zending van groot belang, en is zij door Z. M. zeer minzaam ontvangen geworden. BERLIJN, 13 Mei. De tijding van de terug roeping van den prins van Pruissen beeft hier groote sensatie verwekt en aanleiding gegeven tot veelvuldige gesprekken die onder de groe pen op de openbare straat werden gehouden. Heden middag te 12 ure vond (nadat de poli tieke club reeds eene vergadering had gehouden) eene groote bijeenkomst van studenten plaats waarin langdurige discussiën werden gevoerd over zes punten, terwijl men eindelijk bepaalde, dat vijf afgevaardigden, uit naam der studenten den minister-president zouden onder het oog bren gen dat het thans geen tijd isom den prins van Pruissen terug te roepen. Deze deputatie volbragt hare zending en ontving van den heer von Camphausen ten antwoord, dat men tot vol- komene bevestiging der nieuwe staatsregeling de toestemming van den prins van Pruissen volstrekt noodig achtteen dat ook het leger nog zeer op zijne hand was. Nogmaals schetste de depu tatie de stemming der bevolking van Berlijn de minister echter hernam dat hij dit voorloopig slechts mogt beschouwen als het gevoelen der studenten, en alvorens het koninklijk besluit kon worden herroepen moest hij dergelijke demon stration uit de andere deelen van Berlijn afwach ten. Bovendien hield hij de gezindheid van de bevolking der residentie niet voor die van de geheele natie. Ten slotte beloofde de minister, de protestatie der studenten ter kennisse van den koning en van den ministerraad te zullen brengen. Heden morgen vroeg vond men aan de hoe ken der straten, plakkaten van den volgenden inhoud aangeplakt: De koning heeft den prins van Pruissen teruggeroepen het staatsministerie is daarvoor verantwoordelijk. Burgers wie de zen maatregel afkeurtverschijne morgen niet op de parade slechts de wil des volks kan de zen prins terugroepen.” Overigens is die para de voor onbepaalden tijd uitgesteld. KEULEN, 14 Mei. De beide documenten, welke de voorloopers waren van den terugkeer van den prins van Pruissen, hebben ook hier, zelfs nog eer zij door de Köln. Zt<j. waren be kend gemaaktde levendigste sensatie verwekt. Nog heden zal eene volksverzameling tot beraad slaging over een adres plaats vinden ten einde den koning mededeeling te doen van de stem ming der bevolking ten aanzien van den prins van Pruissen, en van de algemeene verbittering die zijn terugkeer in eene zoo moeijelijke situatie als de tegenwoordigeongetwijfeld zal verwek ken. IIALLE, 10 Mei. Het in omloop geweest zijnde gerucht, als zou prins Wilhelm van Pruis sen naar Petersburg zijn vertrokken om den keizer van Rusland over te halen tot stappen tegen Pruissenis dezer dagenals van allen grond ontbloot, tegengesproken. Thans is hier een brief van een hoog geplaatst ambtenaar te Riga ontvangen, welke meldt, dat prins Wil helm daar werkelijk aangekomen is, kort na zijn vertrek uit Berlijn, en zich onmiddellijk naar St. Petersburg heeft begeven, waar hij echter tamelijk koel moet zijn ontvangen. HAMBURG, 12 Mei. Heden is hier het vol gende bekend gemaakt: Volgens eene nota van het ministerie van hui- tenlandsche zaken aan de gezanten te Kopen hagen, is besloten: 1) dat noch de monden der Elbe, noch die der Weser, noch eenige haven aan de Noordzee, door Deensche oorlogschepen zal worden geblokkeerd. 2) Dat de blokkade der havens van Pillau Dantzig Straalsund Rot- tock en Wismar, te rekenen van den 16 Mei, zal worden opgehevenen dat alzoo slechts Kiel met den mond van het Sleeswijksche kanaal bij Holtcnau en Swinemunde zal geblokkeerd blij ven dat de blokkade echter van dienzelfden dag af van toepassing zal zijn op de drie mon dingen der Oder, en dus van Wolgast, Swine munde en Cammin. Ten einde verder misverstand voor te komen hetwelkde Deensche regering betreurt het door bevelhebbers van Deensche oorlogschepen is ontstaan, daar zij, door aan de blokkade ee ne te groote uitbreiding te geven schepen on der onzijdige vlag en niet voor geblokkeerde havens bestemd, hebben terug gewezen, zal ee ne stoomboot afgezonden worden om die bevel hebbers hieromtrent stellige orders over te bren gen. RENDSBURG, 12 Mei. Generaal v. Wran ge! heeft van den bevelhebber der Deensche zeemagtin de kleine Belt, een schrijven ont vangen waarin gezegd wordtdat de Duitsche troepenbij gelegenheid van het gevecht vóór de citadel van Fridericia, eenige huizen hebben in brand geschoten, in welke gewonde matro zen lagen, hoewel dezelve van eene witte vlag voorzien waren, alsmede, dat de stad Middel- fahrt gebombardeerd is, ofschoon gezegde be velhebber de stoomkorvet Hecla expresselijk ha re positie vóór de stad had laten veranderen ten einde geene aanleiding tot schieten te geven. De Pruissische generaal werd opmerkzaam ge maakt, dat zoo deze handelingen op zijn bevel hadden plaats gehad, de Deensche marine in staat zal zijn eene schitterende wraak op de Oost- zeehavens te nemen, Generaal v. Wrangel heeft daarop geantwoord: dat het gevecht vóór Fride ricia juist door de Deensche marine, zonder ee nige aanleiding, is begonnen; dat deze marine haar vuur niet zoo zeer op de Duitsche troe penmaar veelmeer op de stad Fridericia gerigt en daar groote schade aangerigt beeft; en daar deze stad onder de Duitsche bescherming staat, hadden zijne troepenin den avond van den 8 hun vuur op het door de Deenen bezette Mid- delfahrt gerigt. Ten slotte zegt de generaal, datwanneer de Deensche marinewegens het bombardement van Middelfahrtop de Oostzee- havens wraak wilde nemen voor ieder huis ’s GRAVENHAGE 14 Mei. De heer mr. J. M. de Kempenaer is benoemd tot tijdelijk mi nister van binnenlandsclie zaken in plaats van mr. L. C. Luzac, die de portefeuille van de Hervormde eeredienst blijft waarnemen. ’s GRAVENHAGE17 Mei. Gisteren zijn de leden fan de tweede kamer der staten-generaal wederom uit deze residentie vertrokken. De werkzaamheden der kamer zijn alzoo voor eeni- gen tijd geschorst. Men verzekertdat deze schorsing der zitting welligt drie a vier weken zal duren en dat alsdan het ontwerp der ge wijzigde grondwet aan de kamer zal kunnen worden aangeboden. AMSTERDAM, 16 Mei. interim bestaat thansna heeren Schimmelpenninck en J neming van den heer de Kempenaer, als volgt Mininster van justitie, mr. binnenlandsclie zaken mr. naerHervormde eeredienst zac R. K. eeredienstmr. marine (en koloniën), J. C. Rijk. De minis ters van buitenlandsche zakenvan oorlog en financiën zijn dus op het oogenblik niet ver vuldevenwel wordt de dagelijksche dienst voor loopig nog tot hunne vervanging door de hee ren Schimmelpenninck en Nepveu waargenomen. Onderscheidene dagbladen melden dat de buitenlandsche zaken zouden worden opgedra gen aan baron Bentinck thans onze minister plenipotentiaris bij het hof te Brussel en het portefeuillle van oorlog aan den generaal Voet. Volgens sommigen zou ook de heer mr. L. D. Storm, lid van de commissie van 17 Maart, in in het ministerie treden. (Bij besluit van 17 dezer is de heer Bentinck in gen. betrekking benoemd.) Z. M. heeft bij besluit van 13 Mei het tijd stip van de intrekking der muntbiljetten van ƒ500 ten bedrage van 4 millioen guldens en der muntbiljetten van f 100 ten bedrage van ƒ11,550,000, bepaald op 1 Julij aanstaande. Ofschoon de genoemde muntbiljetten dan zullen ophouden wettig betaalmiddel te zijn zullen zij echter nog gedurende 3 maanden na dien dag dus tot 1 October, bij alle betalingen aan de schatkist worden aangenomen. ROTTERDAM 16 Mei. Als eene bijzondere vruchtbaarheid wordt gemeld dat bij den land bouwer C. Buys te Dinthcr, in deszelfs koren velden, aren gevonden zijn, die in vollen bloei stonden groot 14 Nederlandsche duimen ter wijl de geheele lengte 8 Nederl. palmen was. Heden is in het huis van arrest teAmster-' dam gevankelijk binnengebragteen commissaris van policie uit eene der Geldersche stedenals verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen van valsche coupons. APELDOORN, 13 Mei. Gisteren avond, ten 10 ure, ontstond te Uchgelcn een felle brand in de papier-fabrijk toebehoorende aan en be woond door A. K. van Asselt, welke in hevig heid zoodanig toenam dat de naastbijgelegene papier-fabrijk van Terwelmede eene prooi der vlammen geworden is. De oorzaak is onbekend en beide gebouwen waren voor brandschade ver- zekere) GRONINGEN 15 Mei. Men meldt uit Delft dat aldaar op den 10 dezer 82 vuurmonden van verschillend kaliber zijn afgezondenbestemd voor Groningen. Het hof van Groningen heeft twee dienst meiden wegens diefstal in dienstbaarheid veroor deeld tot 2 jaren correctionele gevangenis, om dat de eene voor eene daarvan een’ cent had en het verkregen waseen GRONINGEN, 15 Mei. lijke criminele teregtzitting feitelijke en gewelddadige aantasting of j en mitsdien daarvan vrijgesproken elf zijn schuldig verklaard aan plundering van meubilaire goederen met gemeenerhand en met openbaar geweld gepleegdwaarvan twee zijn veroordeeld tot de straf van het zwaaijen met het zwaard over liet hoofd en lot eene tucht huisstraf van 10 jaren vier tot tepronkstelling op een schavot gedurende een half uuren daar enboven twee hunner tot 8 één tot 6 en één tot 5 jaren gevangenisstraf. De overige 5 zijn tot correctionele gevangenisstraf veroordeeld. GRONINGEN, 15 Mei. Uit Termunterzijl wordt ons gemeld, dat aldaar bij den landbou wer D. A. Bosscher de peulërwten reeds sedert April in bloei staan en dat de aardappelen reeds zoo verre in wasdom zijn gevorderd dat men ze zou kunnen rooijen. Te opmerkelijker is de ze bijzonderheid omdat het hier nabij de kust en op de klei is.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1