1 J. B. FEENSTRA. a a 't. uitgegeven bij J. KLEIN, te Sneek. i s A Is iets ter slede a 4G’ 61 59* 59* a a ft a a a a a 86 85* 61* 61 «1 V. 16i 61 211 211 15* 504 261 1 v- 5 lager; 113 derzelve moeten gevestigd zijn, van de voorloopige voorwaar- van den landdag ke te Rome zal gevestigd Banketbaltker, JI. donderdagin den men op de markt van Vrijheidsboom geplant Gedrukt en van, dat tot eene bui- 200,000 man (tusschen zijn besloten; alle niet ge- I BRUSSEL, 14 Mei. vroegen morgenvond het stadje Thielt eenen welk revolutionair zinnebeeld spoedigop last der autoriteiten is weggenomen. ADVERTENTIES. lieden beviel voorspoedig van eene wel geschapene Dochter, T. NIEUWENHUIS geliefde Echtgenoot van SpanjeLeening bij Ardoin a 85 5 Dito a 510 5 Dito Onb. Stukk. 5 Dito 3 Dito Binnen]. 6 mill. 3 Dito kl. Stukk. 3 Ardoiu Coupons Passive Schtild Fransche Uitgest. Portugal, te Lond. 3 Dito 4 Binnen!, a 1 Conto 5 OostenrijkMetal 1. 5 Dito 2j« Weener Bank ,GolI 5 Dito 4 Aandeelen fl.23O/ Pruis sen, Loten 50 a AmerikaBank-acliën 47j 47| GRAANMARKT. AMSTERDAM, 17 Mei. Tarwe: 130 pd. .oude with. Pools, 360128 pd. dito ƒ330 ƒ335; 128 pd. n. dito ƒ326; 127 pd. dito ƒ310, 314; 126 pd. dito ƒ295; 134 pd. Brunswijker 290. Rogge stil; alleen efgedaan 115, 116 pd. Petersb. ƒ153ƒ155 120 pd. Turksche ƒ160. Garst: 110 pd. Oldammer Win ter 122. Haver en Boekweit zonder handel. Koolzaad op levering 4 p. vl. lager verkochtEider 57 p. vl.op 9 Olie in Sept, en Oct. 614 p. vl. Lijnzaad f 114 pd. Odessa ƒ265. Raapolie: op 6 w. 36|Vlieg. ƒ35; Sept, ƒ35; Oct. ƒ354, f Nov. ƒ35* 35 Dcc. ƒ354, 4. Lijnolie llaauw op 6 w. ƒ29; Vlieg./28, 274. Hennepolie op 6 w. 354; Vlieg, ƒ344 BOTERPRIJZEN enz. De BOTER te LEEUWARDEN den 19 Mei ƒ31.00, KAAS ƒ20.00—24.50 a ƒ25.00. /lm01 Lj nif/im io mei gebleven. Nederl. W. Schuld 21 pCt. iO-’j Polen Certificaten 4 pCt. ris -- <n, ft ft ft ft ft dat door haar in de Oostzeehavens in brand zou worden geschoten, een dorp op Jutland zou afgebrand worden. KONINGSBERGEN, 7 Mei. In het naburige stadje Domnau zijn ernstige onlusten uitgebar sten zoo zelfsdat een groot deel der stad in den brand stond. Bij het vertrek der post moe ten reeds 45 gebouwen zijn afgebrand, waaron der de kerk behoort. ITALIË. De senaat en de raad van Rome hebben in eene buitengewone zitting van 3 de zer het ontwerp van een adres aan den H. va der aangenomen waarin men o. a. de volgende zinsneden opmerktWij vragen u nietdie een’ bode des vredes zijt (nuncio di pace)dat gij het Romeinsclie volk ten strijd zult roepen, maar wij verzoeken u alleen, ons niet te belet ten maatregelen voor den oorlog te nemen door de tusschenkomst van hem aan wien gij het bestuur der buitenlandsche aangelegenheden wilt toevertrouwen. Wij vragen niet, dat gij de in spraak van uw hart zult onderdrukken dat gij zult ophouden dien afkeer van den oorlog tus- schen geloovigen te hebben welke een’ pries ter betaamt; maar alleen, dat gij de rust van geheel Italië zult bevorderen en alle vermoedens doen ophouden als had uw verheven oordeel den oorlog van alle Italianentot welzijn van het gemeenschappelijk vaderland voor onregt- vaardig verklaard. Heilige vader, verkondig regt- vaardigheid en het regt van geheel Italië, om zijne onafhankelijkheid en nationaliteit terug te bekomen. Dit woord zal genoegzaam zijn om de gemoederen te doen bedaren en de uitleg ging verhinderen, welke het buitenland aan uwe zienswijze zou kunnen geven. Wij allen zullen er u dankbaar voor zijn in dien gij in de goedheid uwes harten en zonder de militaire operation te schorsen door vrede lievende raadgevingen moogt slagen om het groo- te vraagstuk op te lossenop den grondslag van eene algeheele verwijdering der Oostenrijkers en der onafhankelijkheid van Italië. Wij zullen u met dankbaarheid aan het hoofd van eenen Itali- aanschen landdag zien, om den loop der bin- nenlandsclie aangelegenheden te regelen. Wij zullen den naam van den opperpriester zege nendie het gemeenschappelijk vaderland zal gezegend en gered hebben. Deze stemmen Hei lige vaderzullen u bewijzen dat wij alleen van u ons heil verwachten en voor ons voor de burgergarde en voor de stad uwen aposto- lischen zegen afbidden.” De laatste herigten uit Rome loopen tot den 4. De stad was toen geheel rustig. De kardinalen waren allen ontslagen van het op- zigt der nationale garde uitgezonderd kardi naal Bernetti. Men scheen niet geheel tevreden te zijn met het nieuwe ministerie. De intrigues der Oostenrijksche partij duren voort. De ge- volmagtigde van eene vreemde mogendheid heeft een gehoor* bij den paus verzocht, in naam van het corps diplomatique ten einde den II. va der aan te sporen, standvastig bij zijn besluit te blijven volharden. Zoodra de afgevaardigden der Italiaansche regeringen dit vernamen heb ben zij zich den 2 dezer bij den Nederlandschen gezant, de oudste van het corps diplomatique, vereenigdten einde te protesteren tegen het verzoek om eene audiëntie, zonder daaraan de vertegenwoordigers der Italiaansche staten te la ten deelnemen. Zoo het schijntheeft zulks dan ook geene plaats gehad. De gemeenteraad heeft den paus de volgen de voorstellen gedaan: 1°. dat Z. 11. zal optre den als bemiddelaar voor den vrede en de een- dragt; 2°. dat hij zich tegen den loop der mi litaire operation niet zal verzetten 3°. dat de eerste voorwaarde van den vrede zal zijnde volkomene onafhankelijkheid van Italië verwij dering der Oostenrijksche troepen uit Italië; bijëenroeping van eenen landdag te Rome, ten ein de te raadplegen over de voorwaarden waarop de grondslagen Na de aanneming den zal de paus tot president benoemd worden we. blijven. Indien de voorwaarden niet worden aangenomen zal men met zijne toestemming en goedkeuring den oorlog voortzetten met hulp van de pauselijke krijgsmagt. ITALIË. Naar luid van een berigt uit Ve rona van den 7 had den vorigen dagin de onmiddellijke nabijheid dier stad een moord dadig gevecht plaats gevonden. De Italianen die volgens de Duitschc herigten ongelijk sterker in aantal waren zijn naar Vallegio te ruggetrokken. De Oostenrijksche troepen heb ben als leeuwen gestredendoch daarbij veel volk verloren. De geheele Oostenrijkse lie reser ve is in het vuur geweestzoodat men deze ontmoeting een ware veldslag kan noemen. On der de dooden telt men den dapperen generaal de Salio, den luitenant-kolonel Leutzendorf en anderen Het 10de battaillon jagers, meestal Oostenrijksche manschappen was zes uren lang aan het hevigste Vuur blootgesteld en heeft veel geleden hetgeen mede het geval was met de Italiaansche grenadiers. Van de Picmontczen moet een veel grooter aantal buiten gevecht ge steld zijn. Het gebulder van het geschut deed zich onafgebroken gedurende zeven uren hooren en van 11 tot 2 ure nadenmiddag, was de ha gelbui van kogels zoo digtdat zij tot voor de poorten der stad vielen. De stad bleef rustig en is het nog. Te Rome blijft de onzekerheid nog voort duren. Men had zich te zeer gehaast met aan te kondigen dat de paus aan alle volkswen- Schen had voldaan. Op den 5 was nog niets ten einde gebragt. Men had een nieuw minis terie geconstitueerd dat de voornaamste pun ten voorkomende in de petitie van den muni- cipalen raad tot programma had aangenomen. Dit ministerie bestuurde de zaken, maar als het ware zonder goedkeuring van den paus. De H. vader is, zegt men, zeer ter neder geslagen en zoo hij zich al niet openlijk tegen de wenschen des volks verzetdan volgt hij ze toch ook niet uit vrije beweging op. St. PETERSBURG 2 Mei. Onze regering heeftten gevolge der maatregelen van Dene marken tegen Duitschland aan den handelstand alhier te kennen gegevendat alle naar Rus land bestemde of van hier naar het buitenland vertrekkende schepen geene beletselen op hun ne reis zullen ondervinden. PARIJS 13 Mei. Het feest der eendragt dat morgen plaats moest hebben is tot den volgenden zondag uitgesteld. De noodige toe bereidselen tot dit feest konden niet voltooid worden in den tijd die nog maar beschikbaar was. Duizende vreemdelingen zijn hier aange komen om het feest bij te wonen datnaar men zegt, den staat 2*-millioen francs zal kosten. Sedert eenige dagen beklagen vele burgers zich in brieven die zij aan de dagbladen in zenden over de wanorde en verkwisting die op het stadshuis heerschen. La Béfo'rme wenscht dat daarop gelet worde en dat men zorg dra- ge voor de stads penningen. De Commerce meent te kunnen verzeke ren dat thans de oorlog tuschen Frankrijk en Oostenrijk zeker is. Men sprak er heden tengewone ligling van 18 en 30 jaren) zou huwde burgers zouden in deze ligting begrepen zijn. Er moeten reeds bevelen zijn gegeven tot de vervaardiging van eene aanzienlijke hoeveel heid geweren en sabels. PARIJS15 Mei Niet ten onregte was men gisteren hier in angstige bezorgdheid niet zon der grond had men als het voorgevoel van oe nen storm. Het geweldigste oproer dat sedert de omwenteling van den 24 Februari] in deze hoofdstad nog gezien was, is heden uitgebarsten. De clubs hebben de nationale vergadering over weldigd een nieuw uitvoerend bewind aange steld het oude pogen te verjagenmaarwij haasten ons zulks er bij te voegenzijn door den moed en de trouw der nationale garde over wonnen en hunne hoofden zitten in hechtenis. Ten 8 uur des avonds was alles weder rustig. ld Esprit Public zegtdat Lodewijk Philips naar men wilhet kasteel Claremont verlaten zal om het paleis Bncu Retiro te gaan betrek ken dat de koningin-moeder van SpanjeMaria Christina ter zijner beschikking heeft gesteld. De lucht in Engeland is schadelijk vooi’ de ge- wezene koningin Amelia die aan zware hartklop pingen lijdt. De geneesheerèn adviseerden, dat de koningin zich naar eene zachtere luchtstreek moest begeven. In den loop der maand Mei zal het vertrek plaats vinden dat den prins van Joinville veel genoegen doetterwijl Lodewijk Philips vermoedelijk veel liever in Engeland zou blijven. De prins toont zich zeer verontwaar digd jegens den heer Guizot en heeft verklaard dat hij naar Brazilië zou vertrekkenwanneer’ de heer Guizot mede naar Spanje ging. De hertogen van Aumale en Montpeusier zijn zeer afkeerig van een langer verblijf in Enge land. Lord Palmerston laat geene gelegenheid voorbijgaan, om hun het leven te verbitteren; zelfs heeft hij al het mogelijke aangewend om hun in weerwil van de tusschenkomst van ko ningin Victoria, het regt tót jagen in het park van Claremont te ontnemen. Men zietdat de lord de Spaanschc huwelijken nog maar niet kan vergeten. Sedert eenige dagen worden onophoudelijk toebereidselen tot die reis naar Spanje gemaakt. Al die verhuizingen zeide Lodewijk Philips onlangs tegen generaal Dumas, zijn mij op mijne gevorderde jaren hoogst onaangenaam. Ik ga met een bezwaard gemoed naar Spanjewant dan zullen de vreemde mogendheden wederom denken dat ik der koningin-moeder raad ga ge ven. Personen en zaken staan mij thans zoo danig tegendat ik wanneer ik geen huisgezin had eindigen zou als keizer Karel V.” b:i n n Sneek, 15 Mei 1848. Daar ik ondergeteekende eene BROOD- KOEK- en BANKETBAKKERIJ in de Peperstraat ben begonnen zoo neem ik de vrij heid om mij in de gunst van mijne geëerde Stadgenooten aan te bevelenbelovende eene allezins nette en civiele bediening. Sneek den 19 Mei 1848. J. J. SMITH, Ez. Brood- Koek- en Ingezonden. DE AANSTAANDE SCHATTING VOOR DE PERSONELE BELASTING. Omtrent de schatting van de huurswaarde is onder anderen tot handleiding voor de schat ters gesteldde huurswaarde van soortgelijke perceelen volgens authentique of geregistreerde huurcedels. Het zal wel geen betoog behoe ven (en de vele huizen welke ter dezer stede onverhunrd zijn, levert daarvoor het volste be wijs) dat bij de tegenwoordige kwijning van han del en nijverheid, vooral na de schokken wel ke de staatkundige gebeurtenissen in Europa al om hebben teweeggebragtbij dc algemeene geldschaarsteten gevolge der daling van de publieke fondsende koopswaarde der huizen aanmerkelijk is verminderd waardoor als van zelve volgtdat de huurswaarde naar diezelfde maatstaf verminderd is; en om daarvoor een voorbeeld onder meerdere bij te brengen: een huis alhier ter stede, hetwelk vroeger was ver huurd geweest voor ƒ160 ’sjaars, is in ditjaar verhuurd voor 75. Indien dus de schatters, met het oog op de huurceduls gevestigd voor jaren, heen zelfs maar voorleden jaar, opge maakt, de huurswaarde schatten op dezelfde hoogte als waarop de huizen in vorige jaren zijn geschat geweestdan mogen zijstrikt ge nomen hun geweten kunnen bevredigenzij mogen zich diets kunnen maken ingevolge hun nen gedanen eed naar gemoede en innerlijke overtuiging te hebben gewaardeerd, met er daad schenden zij daardoor hunnen eed; want niet de waarde, zoo als die thans is wordt door hen alsdan gewaardeerdmaar eene ficlive waarde zoo als die eens waswelligt weder kan wor den wordt door hen geschat; en worden zij daardoor al niet beschuldigd zóódanig gehan deld te hebben om geldelijk voordeel te beha len niemand voorwaar zal de gedachte kunnen onderdrukkenook dezen behooren tot de sa- teliten der vorige regering met baar stelsel van productiviteitook ten aanzien van dezen bid den wij Verlos ons van de boozen zeer buitengewoons kan gemeld wordendan hier van af den 21 April jl. tol op lieden den 19 Mei, slechts één sterfgeval heeft plaats gehad. -paiJSNÖTËRÏNÖEN EK MARKT- BERIGTEN, EFFECTEN. AMSTERDAM, 18 Mei geblevei Dito Certificaten 3 Dito dito 4 Amortisatic-Sijnd. 34 Handel-Maalseli. 44 OvcrzeescheBezitt. 4 Aand.Rijn-Spoorw. 44 Dito Hoil. Spoorw.M. Haarlemmer Meer 4 BetgieLeerling 44 Banc. Beige 2| Roths. Volksvlijt 24 ftHsZ.,Obl. bij Hope 1798 en 1816 5 Dilo 1828 en 29 5 Cert. 1831 en 33 5 Dito 4 Dito bij Stciglitz 4 Dito te Hamburg 5 Inschrijv.inAssign. 6 Certtfic. van dito 6

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 2