EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 3de Jaargang. 1848. No. 43. Saturday den 27 Mei. 1SI 11fi 'i L i' BINNENLAND. op getoond heeft. BUITENLAND. M 1 t e r> Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. aan het kabi- WEENEN18 Mei. Het berigt, dat de kei zer Weenen verlaten heeft, brengt sedert heden morgen de geheele stad in de hevigste beweging j voor de instandhouding der constitu- Een paar jonge- om in de de gisting tc. -i '3'^ zü- I|s| ii i" ‘l-'V- ||3 til- i -I „i I .1' ;t K |U II Kgi 11. >1 H hI.. 1 11 w aar^B jspw I meest J yevte- V te ba* lert j| kou I enien. ukken. I lief de< I lij had I en ver- I i nieut» I koning I ende 10 1 au dez® I Door ia I :n tegen-1 i a rondel I ;e bevon I den algemeenen wensch te kennen geven dat Z. AL moge terug keeren. BERLIJN, 21 Mei. De laatste gebeurtenissen hebben hier het vertrouwen op eenen dnurzamen vrede met Frankrijk zeer verzwakten de nood zakelijkheid van eene aansluiting aan Rusland doen gevoelen. Deze mogendheid heeft geen regtstreeksch aandeel genomen aan de onderhan- delingen te Londen, tot regeling van de Slees- wijk-Holsteinsche kwestie, doch dezer dagen aan ons kabinet eene kategorische nota gezonden waarbij op eene spoedige herstelling van den vrede met Denemarken wordt aangedrongen bij gebreke waarvan liet kabinet van St. Peters, burg gelijksoortige maatregelen zou nemen als dat van Stokholm. Alen verzekertdat ons gou vernementbij den tegenwoordige!! staat van za ken in Polen zich meer geneigd betoont, om aan de begeerte van Rusland te voldoen dan wel in andere omstandigheden het geval zou ge weest zijn. KOBURG een volksopstand plaats gehad. voor het slot de geheele bevolking heeft zich eenparig den keizer en tionele monarchie verklaard. lieden heeft eene poging gedaan voorsteden gebruik te maken van ten einde de republiek uit te roepenhet volk viel op hen aan en wilde hen opliangen zoo- de heeren geestelijken dat de nationale garde de grootste moeite had hen uit de handen der ruwe menigte en in veilige bewaring te brengen. Alles vereenigt zich om de wettige orde zoo spoedig mogelijk te herstellenen eene deputatie zal den keizer ROTTERDAM, 23 Mei. Wij zijn in staat ge steld den inhoud van een der adhaesiën aan de beginselen, door den heer Donker Curtius in de vergadering der staten-generaal van den 13 de zer ontwikkeld mede te deden hetwelk hier ter stede aan de tweede kamer is aangeboden. Het luidt als volgt: Aan de Edehnogende Heeren voorzitter en leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geven eerbiediglijk te kennen de ondergetee- tenden, alle inwoners der stad Rotterdam. Dat, gelezen en overwogen hebbende de re devoering, uitgesproken, in uwe zitting van den 13 Mei 1848, door Zijne Exc. den heer mr. Donker Curtius, uit naam van het aanblijvende ministerie Zij ondergeteekenden zich als burgers in ge- moede verpligt achten, openlijk aan Uwe Edel- mogenden te verklaren, gelijk zij doen bij de zen dat de wijze en echt vaderlandslievende beginselen met zooveel klem en helderheid in dit staatsstuk ontwikkeld volkomen strooken met hunne politieke overtuiging en het alzoo hun hartelijke wensch is, dat eene spoedige her ziening der grondwet in den zin van het be reids openbaar gemaakte ontwerp den weg ba ne om voorzegde beginselen in het waar be lang van vorst en volk, weldra in praktijk ge- bragt te zien. Rotterdam14 Aïei 1848. Dit adres is door vele ingezetenen dezer stad geteekend. Ook in vele andere steden vond de aanbieding navolging. Het is te wenschendat men steeds voortga met adressen in dien zin aan de tweede kamer in te zenden opdat de rege ring wete naar welke beginselen de natie ver langt geregeerd te worden. De hulp der natie is ingeroepen. Daar, waar men het goede wil, behoort zij krachtig verleend te worden. ROTTERDAAI 24 April. Alen verzekert dat onlangs te Etternach. Ettelbruck en Diet- kircli in Luxemburg onder de bondstroepen ernstige teekenen van insubordinatie zijn ont dekt. Eenige officieren en onder-officiercnge boren Luxemburgers, zouden namelijk de ver- eischte gehoorzaamheid aan Hollandsche officie ren hebben geweigerd, kennelijk met het doel, om deze laatsten te verwijderen. Alen heeft de belhamels echter gearresteerd, om voor een’ krijgs raad teregt te doen staan. Hier en daar moet zelfs het gepeupelop aanstooking van bekende volksmenners partij voor de schuldigen hebben gekozen hetgeen echter door krachtdadige maat regelen spoedig is onderdrukt. Onder degenen die steeds gereed zijn, woelingen te bevorderen noemt men vooral den gewezen kanselier von Blockhausen. Het departement van oorlog heeft, in het belang van de inlandsche fabrijken van katoe nen stof, bepaald dat voortaan bij elke leve ring van katoenen hemden ten dienste van de korpsen der armeeeen op zegel geschre ven getuigschrift moet worden overgelegd waaruit zal moeten blijken dat de katoenen stof, tot die hemden gebezigd, in eene der in landsche fabrijken is vervaardigd zullende de handteekeningen der fabrijkanten op die getuig schriften door het gemeentebestuur moeten zijn gelegaliseerd. 14 Aïei. Dezer dagen heeft hier 1 van eenen bijzonderen aard Eene talrijke volksmenigte trok en noodzaakte den hertog, door schreeuwen en razen buiten en op het balcon te komen waar hij met het geroep Leve de re publiek! ontvangen werd. De hertog verklaar de dat hij bereid was afstand van de regering te doen, indien de meerderheid des volks zulks verlangde. Hierop traden sommige personen te voorschijn die de onmiddellijke proclamering der republiek eischtcn waartegen zich echter dadelijk een andere troep verzettede, onder den kreet: Leve de constitutionele monarchieG ee ne republiek! Beide partijen werden van lie verlede hevigeren het tooneel eindigde in ee ne algemeene onderlinge kloppartij. EISENACH, 15 Aïei. Sedert ongeveer 14 da gen bewoont de hertogin van Orleans eene ka mer in het groot-hertogelijk slot alhier. Zij leeft zeer eenvoudig en teruggetogen met eene enkele kamenier. Hare beide zonen hebben ee nen hofmeester. De doorluchte vrouw doet door hare kinderen begeleid talrijke wandelin gen in de schoone omstreken gaat zij uit rijden dan bedient zij zich van een huur-rijtuig. Naar men verneemt, zal zij den geheelen zomer hier verblijven ja misschien wel voor altijd zich te Eisenach met der woon vestigen en gedurende de warmere maanden de drie kleine kamers in het ridderslot van den Wartburg (waar ook Lu ther gewoond heeft) betrekken die sints gerui- men tijd de plaats is, waar de Weimarsche prin sen afstappen. Ook loopt cr een gerucht, dat Lodewijk Philips, wegens bet goedkoope ver blijf, naar Eisenach zal overkomen. De geest onzer bevolking is uitnemend, overal geeft men blijken van de grootste gehechtheid aan het re gerende huis en van liefde voor en vertrouwen in het nieuwe ministerie. AIAINTS, 22 Aïei. Sedert dezen morgen be vinden wij ons hier in eenen volstrekten staat van oorlog waartoe aanleiding gegeven heeft een lievig vechten dat gisteren avond tusschen de Pruissische militairen en de burgerwacht heeft plaats gehad van beide zijden zijn dooden en gekwetsten gevallen. De diepste verslagenheid heerscht alhier. Tegen middernacht heeft het militair gouvernement afgifte van wapenen van de burgers geëischten gedreigdde stad bij weigering, te zullen beschieten. De wapens zijn reeds ten deele afgeleverd. De poorten zijn ge sloten en niemand mag de stad uitdaar men beducht isdat het wezen zou om de boeren uit den omtrek te hulp te gaan roepen. De verbittering van de burgers tegen de Pruissen en van de Pruissen tegen de burgers kent gee- ne palen meer. HAMBURG, 19 Aïei. De sedert gisteren zoo bepaald gegevene verzekeringen van eenen reeds zoo goed als geslotenen vrede en van de laatste kanonschoten, blijken heden ongegrond te zijn! Overigens is eene ordonnans-offic.die den vre de als stellig nabij meldde, werkelijk hier door gekomen. Een schipper van Heilegoland berigt, dat de kapitein van het fregat Gefion verklaard heeft, gedurende drie weken geene vijandelijk- tot wijziging der Bijkans elke ver- ulling of weglating, hetzij verschuiving of omzetting, is in een afzonder lijk ontwerp vervat. De ontwerpen gaan verge zeld van eene uitgebreide memorie tot toelich ting. Aan de verwerking van een en ander is in de laatste dagen onder het dadelijk toezigt van den minister Luzac zeer druk gearbeid. De aanbieding der ontwerpen aan den raad van sta te zal thans onmiddellijk plaats hebben. Uit onderscheidene plaatsen van ons vader land zoo als te Botterdam ’s Hage Leeuwar denHoorn, Schiedam en Vlissingen zijn adres sen ter onderteekening aangeboden die adhaesie der ingezetenen openbaren aan de beginselen uitgedrukt in het programma door den hr. Don ker Curtius, in zijne jongstgelioudene redevoe ring in de zitting der staten-generaal van den 13 dezer. Volgens een der dagbladen is er in eene ring- vergadering van predikanten in Noord-Braband besloteneen adres aan de staten-generaal te rigten het verzoek inhoudende, om te zorgen dat in de nieuwe grondwet de vrijheid der uit wendige godsdienst, voor alle gezindten beperkt worde tot de godsdienstige handelingen binnen de muren. AA1STERDAM 24 Aïei. Volgens officiëele aan schrijving, zal Z. M. die heden avond te zeven ure alhier in de hoofdstad verwacht wordtdon derdag morgen te elf ure de officieren der schut terij en van het garnizoen en te twaalf ure de burgerlijke autoriteiten alsmede op vrijdag des voormiddags te elf ure 'j' ontvangen terwijl voorts de particulieren die eene audiëntie van Z. AL mogten verlangen zich met het verzoek daartoe aan den heer adjudant van dienst zullen moeten wenden. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nomruers cent. SNEEK23 Aïei. Om dezen tijd van het jaar worden biergedurende eenige achtereen volgende weken op onze wekelijksche veemarkt ook jonge varkens of biggen aangevoerd. Be weert men dat alles wat de greidboer ter markt brengt, thans hoog in prijs is, dit geldt vooral van het genoemde artikel, jonge varkens. Geen landman, hoe oud ook, heugt hetdat dezelve bij gezonden tijd, zoo als thans, ooit zoo duur verkocht zijn geworden als hier heden plaats vond. Eene bigge van 11 a f 12 was nog niet eens eene beste. SNEEK, 26 Aïei. De beer Van Staa rijks- veearts alhiervertoonde ons heden eenen zoo- genaamden darmsteenwelken hij gevonden had in den karteldarm (dikke darm) van een paard dat in de voorgaande weekten gevolge van kolijk, gestorven was. Deze steen die eene bui tengewone grootte heeft, is ijzerhard, bijna ko gelrond en leverkleurig en telt in diameter 13 bij eenen omtrek van 39 Ned. duimen, wegen de 13L Ned. oneen zwaar. Opmerkelijk is hier bijdat het dier in de laatste 8 jaren altijd in eene grutterij gewerkt, en nimmer eenig onge mak of ziekte door dezen steen veroorzaakt getoond heeft. Intusschen was het darmkanaal waarin zich deze steen bevond zoodanig ver wijd dat het meer dan een derde van den om trek der maag had. De heer Van Staa is voor nemens dit zeldzaam voorwerp net van ’s rijks veeartsenijschool te Utrecht ten geschenke te geven. In dezen omtrek ontwaart men even als elders, de uitwerkselen van de vroegtijdige groei kracht voor het plantenrijk, waardoor dit jaar zich zoo gunstig kenmerktdaar men den land man hier en daar reeds een begin ziet maken met zijne graslanden af te maaijen zoodatin dien de weersgesteldheid denzelfden voordeeli- gen loop blijft volgen, hier de hooioogst, wal de hoofdzaak betreft, buitengewoon vroeg, en wel vóór het invallen van de eigenlijke hooi maand, grootendeels geëindigd zal zijn. AAISTERDAAI23 Aïei. Wij vernemen van goederhand dat Z. AL de koning met Z. K. H. prins Hendrik en gevolg morgen namiddag in de hoofdstad verwacht worden. De ontwerpen van wet grondwet zijn thans afgewerkt, andering, hetzij aanvt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1