NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848.’ No. 44. BINNENLAND. BUITENLAND. A 3 u 4, w. BERLIJN, 23 Mei. de de terugkeering van isin zekeren zin t prins’, door de kiezers eel I jut dw I ide I tot leu Ier- I :n, te ke I rel va- ro- ler I ge id al- ig- de or tve rk Tl 1 I On- bet et :r- >r- ffi'et be- vel- wij rug t al Per en kan nen eb- ooi in- er ge- l ’.ijn Ier- en al- en- 22 she de- >lie en- ie: 35. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonhenients-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele noinmers 7} cent. fabrijkeri gebezigd wordt, doch het tegendeel is van algemeene bekendheid. Uit Assen wordt geschreven, dat op eeno onlangs gehoudenc vergadering der afdeeling Bergh van de Geldersche Landbouw-Maat schappij wórd medegedeeld dat nabij VarsSevcld eene proeve genomen was van bestrating met hout- blokjes, die aanvankelijk goed Voldeed. Be blok jes zijn 2 palmen lang, vah dennenstammen ge zaagd die minstens een palm dikte dienen te hebben en worden zónder eeltige verdere be werking overeind staande als straatsteenen, in den grond geplaatst. Te Varsseveld zou zooda nige straat op ƒ0.50 de vierkante el komen te staan en dus slechts j kosten van een gewonen klinkertweg. Mogt zich het deugdzame en voor- deelige dier bestrating bevestigen waaTvaü bui tenslands zeer vele proeven genomen zijn dan zou dit voor de houtteelt hoogstbelangrijk we zen. de aanbieding aan ringen zijn gebragtdie nige strekking getuigen ceptals het wareeen maakt geheel uitmaakt. DORDRECHT, 28 Mei. lieden nacht omstreeks één ure is een felle brand uitgebarsten op het naburige volkrijke dorp Zwijndrecht; twaali hui zen behalve de schuren en verdere bergplaat sen zijn eene prooi der vlammen geworden De brand schijnt, naar men verneemtliet eerst ontdekt te zijn in hel huis en smederij bewoond door T. Vliegenthart. Door dat nagenoeg alle gebouwen met rietendaken waren voorzien sloeg de vlam al spoedig aan de belendende gebou wen over, zoodat alleen, met inspanning van krachten de gebouwen aan de overzijde bewaard zijn gebleven doch sommige echter merkelijke schade leden de brand deelde zich weldra me; er- n <J- I n ol- iv a- al- Fe- ■en aar 'ij! 0 ij ler oei te er- de oe- SNEEK 30 Mei. Op den 24 dezer werd hiel de vergadering van de onderafdeeling Sneek van 'het Nederlandsche Zendelinggenootschap gehou den. Schoon het nog verre af is dat deze zaak die der geheele gemeente is, en vele leden haar nog altijd alleen aan de predikanten overlaten waren toch van onderscheidene plaatsen uit den omtrek, gelijk mede uit deze stad, hartelijk be langstellende leden des genootschaps opgekomen en broederlijk zamen. De waardige voorzitter opende de vergadering met eene, uit de omstan digheden des tijds ontleende maar door het ge loof in den Heer bezielde en op bet Evangelie steunende toespraak, en meende, dat, als wij in deze dagen van spanning en beroering ons zelven afvragenwat de zaak des Zendelingge- nootschaps daarvan had te hopen of te vreezen wij onbekommerd zijn konden en niet kleinmoe dig behoefden te zijn; want schoon staats- en kerkvormen wisselbaar zijn het Christendom ver heft zich hoog boven alle vormen en tijden en die gelooftvreest nietcn die lief heeft is niet karig; daarenboven, de Heer wil, dat zijn Evangelie aan alle volken zal verkondigd worden en wat Hij wi]zal Hij ook weten ten uitvoer te brengen. Zorgen wij slechts, dat wij in onzen kring het onze doen en krachtig door het geloof en de liefdemedearbeiders van God en Christus zijn. Men deelde elkanderen vervolgens mede, wat ook lust en moed in het goede werk hetwelk met wijsheid ijver en trouw volbragt moet wor den konde aanwakkeren en vermeerderen. De rekening van den penningmeester toonde dat men in deze onderafdeeling ook niet slechts bidden wilde: uw koningrijk koinemaar hier toe ook het zijne wilde doen daar eene zuive re som van ƒ882 in de kas der afdeeling Fries land kon gestort worden. Binnen Sneek telde men ongeveer een veer tigtal daar buitenin wat wijden onilrek evenwel ruim vijftig leden. De bijbel- en zen- delingvereenigingen de bijbellezingen de zon dagschoolde vrouwelijke hulpgenootschappen te Sneek zoo onder meer bejaarde vrouwen als onder zeer jeugdige meisjes, die ook als de zoogenaamde inwendige zendingaltijd weder weldadig terugwerken op hen die zich daarme de bemoeijen kwamen ter sprake. Men wensch- te dat de aanstaande vergadering der afdeeling Friesland, op den 22 Junij te Leeuwarden te houden en de buitengewone vergadering te Rot terdam in het midden van Julij, waarop br. Van Rhijn, van zijne inspectiereis naar de Oosl- Indiën teruggekomen daarvan verslag zal doen vele deelneming zal verwekken en men eindig de deze broederlijke zamenkomst met den wensch, dat telken jare deze vergadering door een groo- ter aantal leden mogt worden bezocht, opdat de geest der broederlijke gemeenschap, de geest van Christus meer en meer allen beziele want dat bevordert liefde, dat wekt ijver, dat geeft moed hope kracht en zegen zoo komt het koningrijk der hemelen ’s GRAVENHAGE25 Mei. Naar men ver neemt, moeten er in de ontwerpen, uitmaken de het voorstel tot grondwetsherziening, vóór Z. M.nog eenige verande- van eene zeer vrijzin- en waardoor het con- zooveel mogelijkvol- Het vraagstuk betreffen- den prins van Pruissen spoedig beslistdaar de van het district WirsitZ in Posen tot afgevaardigde bij de nationale ver gadering benoemd is. Uit Posen ontbreken latere berigten vail belang. Oo verschillende plaatsen zijn weder moorden gepleegd. Betreffende de opening der constituerende vergaderingmeldt een ooggetuige het volgen de De witte zaal was, vergeleken met de vroe gere prachtbij de opening van den eersten vereenigden landdag hoogst eenvoudig. Alleen de troon was op zijne oude plaats gebleven. Regts van denzelven stonden zes smalle stoelen met rood trijpen zittingen voor de prinsen cn links acht stoelen met matten zittingenvoor de ministers bestemd. In eenen ruimen hal ven kring stonden rijen stoelen van dezelfde soort voor de gedeputeerdendie deels op dezelve plaats namen, deels in een levendig gesprek op en neder wandelden of groepsgewijze met el kander ijverig stonden te praten. Alle etiquette was verbannenen er waren afgevaardigden wier gedrag aan het onvoegzame grensde. Kwart vóór 12 uur verschenen de leden van het corps diplomatique op de tribune en 10 minuten over 12 uur de ministers in uniform die plaats na men op de voor hen bestemde stoelen. Vijf mi nuten later verscheen de koning. Met langza- men tred door de prinsen gevolgd die op de I voor hen bestemde plaatsen bleven staanna- I derde hij den troon en groette de vergadering, j vóór hij denzelven besteeg, waarop een driemaal' herhaald vivat volgde. De koning was in uni-*^ form en droeg, even als de prinsen, de ridder- orde van den zwarten adelaar. De minister* j president Camphausen overhandigde Z. M. d' troonredede koning dekte zich en begon JJ zittend voor te lezen, waarbij hij liet blad digt voor de oogen hield daar Z. M. gelijk men I weet, zeer bijziende is. De toon zijner stem bad I iets treffends. Het was niet meer die volle klank I welke men anders, bij soortgelijke gelegenhedeii|| hoorde. Toen de koning de plaats voorlas waar-1|| in van de dubbele taak der vergadering gespro ken wordtnamelijk en aan het volk het meest uitgebreide deel aan het staatsbestuur te verze- 1 keren, en tevens de banden naauwer toe te ha len, welke het huis der Hohenzollern sedert 4 eeuwen met het land en volk verbondenkon men in zijne stem eerie ontroering waarnemen, die hij slechts met moeite kon onderdrukken. Toen de troonrede voorgelezen was verhief de 'koning zich en stapte van den troon. Hij had zich reeds eenige schreden van denzelven ver wijderd voor en aleer de vergadering op nieuwr een vivat aanhief, gedurende hetwelk de koning zich verwijderde. De koning was gedurende 10 minuten in de zaaldoch het gewigt van deze tien minuten woog op tegen eeuwen. Door ia tegenwoordigheid van deze vergadering en tegen over deze volksvertegenwoordigerswaaronder zich ook leden van de armste volksklasse beven- U» ««.rau is, 01 ZU1KS met eenige plegtig- de aan de gebouwen slaande aan de Kerkstraat. Betreurenswaardig is het verlies van twee men- schen welke in de vlammen zijn omgekomen, namelijk de huisvrouw vuil Aart Los en Machiel van de Weg; een ander persoon, Jan van Ha len is zwaar gekwetst geworden door bet in vallen van een der brandende gebouwen alsmede de heer W. Giezolff, welke ook eenige kneu zingen heeft bekomen, daar bij een der huizen bewoonde tegenover de brandende gebouwen alwaar liet kantoor van den ontvanger was, van welk kantoor alles is in veiligheid gebragt. Om streeks vijf ure was men den brand meester’, hoewel er nog altijd zware rook uit de puinhoo- pen opstijgt de beide spuiten behoorende tot de gemeente, waren al spoedig in werking, als mede de brandspuiten, die uit de stad ontboden waren. Vele ingezetenen uit de stad hebben niet geaarzeld om mede te werken tot blussching van den brand. Had de wind meer opgestoken voorzeker de gevolgen zouden nog onbereken baarder geweest zijn. Onlangs is te Neede (in Gelderland) eene maatschappij van landontginning opgerigtten doel hebbende om door aankoop en ontgin ning van woeste gronden in die gemeente, aan de behoeftigsten onder de arbeidende klasse werk te. verschaffen. De toestand van die onderne ming kan reeds als gunstig beschouwd worden. Er zijn 28 aandeelen, elk van 100 geplaatst en 15 bunders heidegrond zijn voor ƒ816 aan gekocht gedurende den winter is er gewerkt aan het opwerpen van eenen grenssingel en deze is thans, op een klein gedeelte na, met 21,000 dennen bepoot. De arbeiders werken in dag huur, en laten dagelijks vijf centen staan, tot eenen spaarpenning ingeval van ziekte, of van onmogelijkheid, om in den winter den grond te kunnen bewerken. De Prov. Gron. Cour, deelt het volgend berigt mede Op den 20 dezer had bij eene begrafenis te Bierum liet volgende ergerlijke voorval plaats De lijkstaatsie tot aan het kerkhof genaderd zijn de merkten de naburen of diegenen welke naar gewoonte wilden luiden dat de toegang tot de plaats, waar zulks moest geschieden, gesloten was. Men begaf zich dus dadelijk naar den kos ter als zoodanig sleutelbewaarder der kerk om van hem den sleutel te vragenwaarop men in plaats van dien, van des kosters vrouw eene stellige weigering ontving, aangezien het permis- siebiljet tot begraven niet was bezorgd gewor den, en zij, bij afwezigheid liaars mans in zulk een geval den gevraagden sleutel volstrekt aan niemand durfde af te geven. Daarop werd de aanvraag nadrukkelijk herhaald door een’ der aanwezige landbouwers, en zelfs de heer bur gemeester, mede tegenwoordig, wilde zijn gezag laten gelden doch alles te vergeefs. Eene fi nale weigering was het eenige antwoord, derwijl was reeds iemand heengesneld om verlangde permissiebiljet van een’ der naburen, aan het andere einde des dorps woonachtigte halen en deze weldra met hetzelve terug zijn de werd op nieuw den sleutel gevraagd. Na lang dralen en zoeken kwam eindelijk de sleu tel voor den dag, en konde men, na meer dan een kwartier uurs te hebben gewacht met de begrafenisplegtigheid voortgaan. Men vraagtwelke maatregelen dienen er genomen te worden om zulke ergerlijke voor vallen in het vervolg voor te komen In de vier dezer dagen bij de tweede ka mer ontvangene adressen van Friesclie, Ovcrijs- selsche en Drentsche veenlieden tot opheffing van den turfaccijns wordt met donkere doch waarschijnlijk ware kleuren de toestand der ver- veeners geschetst, en wordt de teruggang dier nijverheid alleen aan de wetten op den turfac cijns toegeschreven. Ten bewijzedat dezelve de deur openzetten voor allerlei frauduleuse praktijken, beweren eenige der adressanten »dat het belaste tonnental lange turfvergeleken met de hoeveelheid, die jaarlijks afschrijving bekomt ten gebruike der fabrijken nagenoeg gelijk zou zijn.” Zoo dat werkelijk het geval warezou volgen, dat alle lange turf uitsluitend voor de Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1