NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 3de Jaargang» 1848. No. 45. Zaturdag den 3 unij» i f i i BINNENLAND. t BUITENLAND. i ALLERLEI. i s e i i als voor aan het noodige reisgeld Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- tnrdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco enkele nommers 7| cent. Uit Almelo klaagt men, dat de Twenlsche straatwegsedert eenige jarenzoodanig aan stukken gereden is, dat het lap pen er van weinig kan baten. Geldige reglementaire of policic- bepalingen bestaan in die provincie nieter zijn al lang ver scheidene opgezondendoch de goedkeuring is steeds weggeble ven. liet dagblad Overijssel berigtuit zijne particuliere correspondentie van Bataviadal aldaar onder de ambtenaren eene groote neerslagtigheid schijnt te heerschen over den meer en meer locncmcnden geest van protectie die aan gerccomman- deerden en lievelingen betrekkingen verschaft, die het loon moesten zijn van trouwe pliglsbetrachting en verkregene ken nis. Zoo werd, onder anderen, een gepensioneerd kolonel van de Indische militaire administratiedie sedert jaren reeds naar Nederland gerepatrieerd wasbij zijne terugkomst op Javater stond geplaatst als ontvanger van de inkomende en uitgaande regten te Batavia! Men leest in de IV. Bot/,. Courant: «Van de 32 grietenijen van Friesland zijn 17 of 18 grietmannen ade lijke personenterwijl vele der overigen tot de aanzienlijkste familien behoorenof aan adelijkc geslachten verwant zijn. Van de elf steden van Friesland is, vermeenen wij, tegenwoordig niemand burgemeesterdie tot den adelstand behoort. Men meent, dat de onthulling van het standbeeld van prins Wil- -- lem I op het plein te ’sGravenhage den 5 Junij zal plaats heb- ijnde Dessa-volk was 1 ben, zonder dat het bekend is, of zulks met eenige plegtig- inmiddels gewapend toegeschoten en heeft den tijger vervolgd en gedood. De jongelingof schoon door den tijger zwaar aan het regterbeen verwond bevindt zich echter niet in eenen zoo- danigen toestand dat aan het behoud van zijn leven moet gewanhoopt worden. Men wil de bijzondere gehechtheid welke de beide karbou wen in dit geval jegens hunnen hoeden hebben aan den dag gelegdverklaren door de omstan digheid dat veelal de jeugdige inlanders, die met het weiden dezer dieren belast zijn voor één of meerderen uit de kudde eene buitenge wone zorg en oplettendheid hebben zich door gaans in hunne nabijheid ophouden en soms een groot gedeelte van den dag op hunnen rug door brengen. SNEEK, 2 Junij. Naar wij vernemen is men in de grietenij Wijmbritseradeel voornemens, een adres aan Z. M. den koning op te zenden in houdende bedenkingen tegen het voorgestelde re glement der provinciale staten om eene belas ting te heffen van de runderen hetzelve telt reeds vele onderteekeningen en zal nog door meerdere worden gevolgd. Adressanten vermee nen eene onbillijkdeid te zien in het belasten van runderen, en oordeelen dat de gelden voor verleende schadeloosstelling moeten gevonden ■worden uit de gewone provinciale fondsen. AMSTERDAM 29 Mei. Te Parijs vreesde men eergisteren al wederom voor eenen opstand on der de werklieden en eenen nieuwen aanval op de nationale vergaderingmaar bet zij de ge ruchten het gevaar vergroothet zij de geno- mene maatregelen het afgewend hebben de or de is niet verstoord geworden. Met genoegen zal men vernemen dat de hoofdaanlegger der vorige bewegingen en voorzitter van de meest gevreesde der Parijsche klubs Blanqui gevat en bij zijne medestanders te Vincennes opgeslo ten is. De tijdingen, die men uit Napels ontvan gen heeftlogenstraffen helaas geenszins het tafereelvan de aldaar gepleegde gruwelen op gehangen integendeel stellen meerdere en nieu we omstandigheden de gebeurtenissen in een nog verschrikkelijker daglicht. De tijding van het gebeurde die zich als een loopend vuur door geheel Italië verspreid heeft, heeft allen, zelfs de meest gematigden met afschuw en woede vervuld en algemeen en eenstemmig is de vloek die geheel Italië over Ferdinand van Bourbon heeft uitgesproken. Te Turyn te Milaan te Genua te Florence kortom in geheel Italië is het één kreet van verontwaardiging en schreeuwt men om wraak voor de gruwelenwelke die van 1799 nog overtreffen. Alle bladen zelfs de of ficiële sporen de Napolitaten aan, het voor beeld van Palermo na te volgen dat is te zeg gen de koninklijke familie te verjagen de meer verbitterden vinden deze wraakoefening zelfs nog niet schitterend genoeg en zeggendat Ferdi nand de stad niet verlaten moet. Uit dit alles blijkt dus, dat, zoo als wij reeds vroeger zei den het gebeurde te Napels op den 15 slechts de inleiding geweest is tot nog bloediger tafe- reelen. liet laatste berigt, dat wij uit die stad zelve ontvangen, is, dat men appèl sloeg, daar de verbittering der bevolking ten toppunt was gestegen en een corps van 30,000 Calabriërs de stad naderde. In Londen is de tweede lezing der wet tot bevoegdverklaring der Joden om zitting in het parlement te nemen bij de lords in de zitting van den 26 11. met 35 stemmen afgestemd ge worden. Reeds heeft men in de Staats-Courant een berigt gelezen, wegens den ijver, door de re gering van Denemarken aan den dag gelegd om den verkeerden indruk weg te nemen dien het aanhouden van eenige Hollandsche schepen hier te lande gemaakt had. Men verneemt van goe- derhand dat die aanhouding aan een’ verkeer den ijver moej geweten worden, doch dat,zoo- dra de Deensche regering kennis van het ge beurde had erlangd zij liet gedrag van de ka piteins die zich dit veroorloofd hadden af gekeurd en onverwijld bevel gegeven heeft, de bedoelde schepen door te laten varen. Te zelf- dei’ tijd heeft de minister-resident van zijne Ne- derlandsche Majesteit te Kopenhagen kennis be komen dat men volgaarne wegens het tijdver lies dat zij mogten ondergaan hebben eene billijke schadevergoeding zou geven. Het is toch de ernstige begeerte der Deensche regering, om zoo min mogelijk den handel en de scheepvaart der onzijdige staten te belemme ren door de blokkade welke de omstandighe den noodzakelijk hebben gemaakt, en te dien einde is dan ook aan de Nederlandsche vlag alle gemakkelijkheid verleend om in verscheidene af- geslotene havens binnen te loopen of die te ver laten. Men heeft zelfs aan onzijdige schepen FRANKFORT 27 Mei. Nadat in de zitting der nationale vergadering van lieden de debat ten tot 8 ure des avonds waren voortgezet werd ten gevolge van eene minzame schikking tusschen de leden der regter- en linkerzijde, met algemeenheid van stemmen en ouder het gejuich der vergadering het volgende besluit aan genomen De Duitsche nationale vergadering als het orgaan van den wil en de vrije keuze des Duitsclien volks en wier zending bestaat in de eenheid en politieke vrijheid van Duitschland te vestigen en verzekeren verklaartdat alle be palingen der afzonderlijke Duitsche constitutiën welke niet mogten overeenstemmen met de door haar te ontwerpen algemeene constitutieslechts in zoo verre geldig zullen zijn wanneer zij be vonden zullen worden niet strijdig te wezen met voorzegdedoor de nationale vergadering aan te nemene algemeene constitutie, zonder prejudicie der andere daarin vervatte bepalingen. Dit besluit is de meest beslissende zegepraal der liberale partij, tot dus verre in het parle ment behaaldeen der hoofden derzelve heeft openlijk verklaard, dat de Pruissische ministers zich enkel daarom gehaast hadden de Pruissische wetgeving bijeen te roepen om zich aan de wer king der algemeene Duitsche constitutie te kun nen onttrekken. HAMBURG27 Mei. Uit zekere bron ver nemen wij, dat de zoon van generaal von Wran ge! den 24 te Berlijn is aangekomen, om eenen wapenstilstand ter ratificatie voor te leggen die generaal von Wrangel met den opperbevelheb ber der Deensche troepeu gesloten heeft. Als grondslagen van deze wapenschorsing worden opgegeven, dat de Duitsche troepen tot over de Schlei zullen terugtrekken dat de Denen Noord- Sleeswijck beloven te verlaten en de aangehou dene schepen ternggeven. Men gelooft algemeen, dat deze wapenstilstand geratificeerd zal worden. De zoon van generaal von Wrangel is giste ren middag met den Kieler spoortrein naar het Pruissische hoofdkwartier, dat zich thans te Ha- dersleben bevindt, teruggekeerd, vredelievende depêches zoo als men uit zijnen eigenen mond vernomen heeftoverbrengende. Eenige dagen geleden is t wel ligt verdere na- Twee af- na het ge- zekeren land- aangekocht wa- en stoelgang overval- dier huisgezinnen werd het over- i aan schapen ge- weldra de teekenen Aan de aardap- de verdere verkoop «MgSMBem=ggBBggniJ!LlIAAiJI.L'.-"JLILI. BgBg—S !iu i acSBCS die in de tegenwoordige omstandigheden hunne reize naar de Oost-zee niet verlangden voort te zetten vrijheid gegeven om hunne ladingen te Elseneur of Kopenhagen in depót te laten, on der waarborg van de Deensche regering. AMSTERDAM, 30 Mei. Door de Nederland sche handel-maatschappij zijn bevracht geworden 26 schepen als voor Amsterdam 14 voor Rot terdam 10; voor Dordrecht 1; voor Middel burg 1. De voorzitter der commissie voor het staats examen heeft bekend gemaakt, dat zij, die in dit jaar verlangen te worden toegelaten op de rolle der studenten aan eene der boogescholen of aan het athenaeum te Amsterdam of te De venter worden opgeroepen om zich vóór het einde van de maand Junij bij gefrankeerde brie ven bij hen aan te melden met naauwkeurige opgave van namen woonplaatsen en ouderdom dat voor dit jaar de bedoelde commissie hare vergaderingen zal houden te Amersfoort, alsme de dat de dag waarop ieder der belanghebben den in den loop der maand Augustus aldaar zal worden verwacht, vooraf zal worden medege deeld. ZWOLLE, 26 Mei. De landverhuizing gaat in deze provincie, zoo wel als in DrentheFries land en Groningen, nog aanhoudend voort, de zuchtom het nieuwe vaderland te gaan bewo nen wakkert met den dag aan zoodat weldra groote scharen reisvaardig staan. Onaangezien de tijdsomstandigheden brengen de landerijen in verkoop nog steeds aanzienlijke sommen oj> en het is niet meer zeldzaam dat er onder de afreizende landlieden gevonden worden die 10 a ƒ20,000 in baar goud met zich voeren. Zoo staat eerstdaags weder een landman onder de gemeente Dalfzen buurtschap Marshoek Klaasboer genaamd op het punt van te ver trekkenzijne vaste goederen, die reeds ter veil zijn aangeslagen, zullen om de ƒ10,000 en de roerende ƒ5,000 opbrengen. Gebrek aan werk zou nog meerderen derwaarts lokken maar gebrek weêrhoudt zulks. ASSEN, 29 Mei. hier iets voorgevallen dat sporing van deskundigen verdiende, zonderlijke huisgezinnen werden kort bruik van aardappelen die pas van bouwer in een naburig gehucht ren door hevige braking len. In een schot van dat maal aardappelen geven bij deze zag men v. J van eene gelijke ongesteldheid, pelenwaarvan de verdere verkoop vooreerst verboden werd is bij onderzoek niets bijzon ders bespeurd dan eene onaangename reuk bij het doorsnijden en een meer of min zamentrek- kende en bittere smaak. OOST-INDIEN. In de maand Maart heeft in de afdeeling Modjokerto (residentie Sourabaya) een voorval plaats gehad hetwelk als een nieuw en treffend bewijs van de gehechtheid van die ren jegens hunne verzorgers, verdient algemeen te worden bekend gemaakt. Naar de waarheid van het gebeurde zoo als het hieronder wordt medegedeeld, is door het plaatselijk bestuurder afdeeling onderzoek gedaan, zoodat daaromtrent geen twijfel kan bestaan. Op den 14 Maart be vond zich een achtjarige knaap, te huis behoo- rende in de Dessa Gilang, met eenige buffels in een niet ver verwijderd bosclitoen hij onver hoeds door eenen tijger werd aangegrepen en voortgesleept. Op het angstgeschreeuw van den knaap kwamen onmiddellijk twee buffels toe snellen van welke een den tijger aanvielmet dat gevolg dat deze den jongen losliet en den buffel op de hoogte van het kniegewricht aan greep waarop tusschen den buffel en den tijger een korte strijd plaats had welke met de vlugt van den laatste een einde nam. Inmiddels had de andere buffel zich boven het ligchaam van den ter aarde liggenden jongeling geplaatstzoo danig dat hij hetzelve geheel overdekte, en te gen eenen tweeden aanval van den tijger kon beschermen. Het nabij zf Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zrgelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1