EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1848. No. 47. Zaterdag den 10 Junij- BINNENLAND. BUITENLAND. rij. 5 i met vvoeding heeft ijden van den- 35 38 3gt- be- >.7’ 34 1 3 18 C O Ttf 9J ■9 i 2 g; 2’ anders dan binnen de staande gebouwen en derw ijs. 300; eldcr- !4 pd. Frie- I7pd. Mun- 9 pd. 119, onder eop 34’, 6 w. ƒ35. De hoogte grond tot de kruin Het frond van liet paleis leu en- icli 1 'g> ree- iai't ieb- I •eg- art- I dan och en om leef la- zin- >ur- van oor igs- me- ing re leer ncn ver* egt* zen uit lan den reg- 1SUS kan regt die :len be lleden morgen van ministers ver heeft de raad van state tting gehouden die gepresideerd werd De heer Luzac heeft aan zijn departement de minister-vergadering bijgewoond. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. regt der der I aler en eti die ige- ree- sch irig het om un- ■uk- tor- van den landbouwer B. L. llopnia te Rolli geweer, gemeente Leens, aanwezige vee, ten ge- talle van 56 stuks hetwelk naderhand nog met 2 kalveren is vermeerderd, bij opvolging 25 stuks kennelijk door de longziekte zijn aangetast geworden waarvan 16 stuks zijn genezen 8 gestorven en 1 geslagt en dat op den 25 Mei 11. al het vee van genoemden landbouwer weer gezond scheen te zijn. De geneeskundige be handeling van dit vee is verrigt door den vee arts Van’ Setten te Onderdendam. GRONINGEN, 5 Junij. Naar wij vernemen, is thans in omloop en reeds door een groot aan tal aanzienlijke ingezetenen dezer stad geteekend een adres aan de tweede kamer der slaten-gene- raal houdende bedenkingen tegen sommige be palingen van het ontwerp der gewijzigde grond wet, als: tegen het overlaten aan de wet, om fundamentele veranderingen in de nog bestaan de grondwet te maken tegen de erkenning van het regt der ingezetenenom zich te vereeni- gen zonder voorwaarden en waarborgen van veiligheid; tegen regtstreeksche verkiezingen te gen de eerste kamer, zoo als die volgens het ontwerp zou worden zamcngesteld en verkozen i tegen het onbepaald toelaten van alle godsdien- i stige sekten, zonder vooraf door de regering er- Peschiera i kend te zijn tegen de uitoefening der godsdienst anders dan binnen de muren van de daartoe be legen de vrijheid van on- SNEEK9 Junij. Een groot aantal veehou ders onder bel behoor dezer stad en in de grie tenij Wijmbritseradcel heeft zich wederom per requeste tot Z. M. gewend met verzoekde vastgestelde reglementen der provinciale staten betrekkelijk de heffing eener belasting op de run deren en nopens de schadevergoeding, ingeval van dooding van rundvee, lijdende aan de long ziekte daarvan verdacht, of ook schijnbaar ge zond, geenszins te bekrachtigen, en zulks: om dat dezelve in strijd zijn met de belangens van iederen goeden veehouder, welke daardoor zou de worden benomen de eigene vrije beschikking cn behandeling over en omtrent de hem behoo- rende runderen; terwijl tevens, hunnes Grach ten sde aanzienlijke jaarlijksche bijdragen voor zeker het meeste zouden worden genoten door de zoodanige» die bekend staan als zich aan de grootste onvoorzigtigheid en zorgeloosheid omtrent hun vee schuldig te maken. ’s GRAVENHAGE 4 Junij. Het doet ons ge noegen te kunnen melden dat de heer Luzac in den afgeloopen nacht eenigzins meer heeft gerust en zich dien ten gevolge ook heden iets beter bevindt. ’s GRAVENDAGE, 6 Junij. Nopens het gis teren ingewijde standbeeld van prins Willem I geven wij nog de volgende bijzonderheden De aanleg van de dekzerken tot het piëdestal beslaat eene oppervlakte van 36 vierkante ellen bij eene dikte van een half el. Zij zijn zamen- gestdd uit zes stukken, die bevestigd liggen op een stuk massief metselwerk, ter dikte van 2| el onder den beganen grond. Op deze dekzerken is tot piëdestal geplaatst hel onderste plint, dat eene lengte bij eene breedte heeft van bijna 3| el en eene hoogte van 1} el. Daarop is geplaatst het tweede stuk, hetwelk eene lengte en breedte van 2|- el beeft bij eene hoogte van 1 el. Op dat tweede stuk is gesteld de schaft of teerling, welke eene dikte van 2.20 bij eene breedte van 2.20 en eene hoogte van bijna 2.00 el heeft. Op die schaft is gesteld het dekstuk dat met zijn sierlijk lijstwerk rondom dezelve oversteekt en eene dikte van 0.80 el heeftwaar op is geplaatst het fraaije beeld van metaalge goten in de fabrijk van de heeren P. van Vlis- singen en Dudok van Heel, te Amsterdam, dat uit één stuk vervaardigd is en eene lengte van bijna 4.74 el en eene zwaarte van 15,000 Nederl. pd. heeft. De hoogte van het piëdestal van den beganen grond tot de kruin van het hoofd, bedraagt 9^ el. Het frond van het stand- beeld staat gekeerd naar liet paleis van Z. K. II. den prins van Oranje. ’s GRAVENDAGE, 7 Junij. te half tien ure, is de raad gaderd. Te half elf ure eene zit 11 door Z. M. den koning. lieden de werkzaamheden hervat en AMSTERDAM 5 Junij. Gisteren zijn alhier aangekomen drie vaartuigen geladen met nieuwe aardappelen uit het Westland afgezonden wel ke beden ter markt zijn verkocht tot den prijs van f6 a fl het Ned. mud. Gelukkig voorwaar is liet vooruitzigt in dit jaar aangaande de aardappelenteelt; nimmer toch zag men deze vrucht zoo vroeij en in zulk eene hoe veelheid ter markt brengen. Niet eenig spoor der zoo gevreesde epidemie heeft men tot nog toe ontdekt, terwijl er in alle landen meer dan drie maal zooveel gepoot zijn als het vorige jaar. De te veld staande granen en gewassen in het Overmasclie land zijn zoo gunstig, dat men in geene halve eeuw een zoo voordeelig vooruitzigt op het gewas heeft gehad. Op enkele plaatsen heeft men al gewassen moeten toppen om den al te weelderigen groei eenigzins tegen te gaan. Ook van andere streken in ons vaderland ont vangt men dergelijke gunstige berigten. AMSTERDAM 6 Junij. Te Keulen heerscht voortdurend een toestand gelijk aan de stilte vóór een onwedcr. Het werkvolk houdt dagelijks ver- FRANKFORT2 Junij. Onze dagbladen be vatten eene oproeping aan allen die zich met de wijsbegeerte en wijsgeerige wetenschappen on ledig houden om zich den 12 dezer hier ter stede te vereenigen tot het stichten van eene algemeene vrije Duitsclie akademie waarvan het alsdan te ontwerpen plan aan de goedkeuring van het Duitsche parlement zal onderworpen worden. In Bronswijk is eene weltelijke bepaling verschenen krachtens welke de echtelijke ver binding tusschen Christenen en Israelite!! geoor loofd is. Deze huwelijken worden voor den ma gistraat voltrokken waar terzelfder tijde registers voor den burgerlijken stand gehouden worden. Ten aanzien der godsdienstige oi de vader, en in gevalle van over! zelven de moeder te beschikken. FRANKFORT, 3 Junij. Dagelijks nemen uit alle gedeelten van Duitschland de klagten toe, over eene bedenkelijke toeneming van den nood onder de lagere volksklasse en van de staking van allen handel en bedrijf. In eenige streken zijn dan ook handel bedrijf en verkeer in den ontzetlendsten staat van achteruitgang of stil stand. Vooral staat het slecht met de fabrijkeu en den handel, welke betrekking hebben tot ar* tikclcn van weelde en mode. FRANKFORT, 4 Junij. Van vele kanten uit Duitschland hoort men klagten aanheffen over het Duitsche parlement; men beklaagt zich over de traagheid, waarmede men te werk gaatnoemt de zaken die er behandeld worden van onder geschikt belang ja beschuldigt het ligchaam reeds van niet rond voor zijne meening te durven uit komen. In hoe verre deze klagten gegrond of ongegrond zijn zullen wij bier niet aanwijzen maar ons vergenoegen met te zeggen dat wij door mededeeling uit goed onderrigte bronnen de stelligste overtuiging hebben dateer nog veertien dagen zullen verloopen zijn men uit den boezem van het parlement berigten mag ver wachten die het Duitsche volk met vreugde zullen vervullen. In duidelijke cn ronde woor den zal men de souvereiniteit des volks verkon digen terwijl het parlement zich zelf niet al leen het wetgevend ligchaam voor geheel Duitsch- land zal verklaren maar daarbij ook de uitvoe rende magt zoo in binnen- als buitenl. zaken zal aanvaarden. En mogten de vorsten zich te gen deze beslissing verzetten mogten persoon lijke belangen dit ligchaam hinderpalen in deu weg leggen, dan zouden de vertegenwoordigers in naam vau het parlementzich naar hunno gaderingen, waar het hevige aanspraken van re- publikeinschgezinde volksmenners hoort en dan weder rustig huiswaarts gaat. De forten rondom de stad worden intusschen versterkt, meer nog het schijnt tegen een’ vijand van binnen dan en de troepen betrekken de kase- ais of Keulen morgen belegerd zou naar van buiten matten worden. AMSTERDAM, 7 Junij. Eindelijk heeft er in Lomhardije een decisief feit plaats gegrepen en voor liet eerst hebben de vijanden elkander in het open veld ontmoet. Koning Karel Albert heeft, te Goïto aan gene zijde van de Mincio, eene volkomene overwinning op de Oostenrijkers behaald. De Piemontezen slechts 15 a 20,000 man sterk hebben een vijandelijk leger van 30,000 troepen verslagen. Koning Karel Albert en de hertog van Savoye zijn ligtelijk gekwetst geworden. Op het oogenblik dat de overwinning zich ten voordeele der Italianen verklaardeont ving de koning liet berigt van de inneming der vesting Peschiera. Ofschoon ér aan de waarheid van het eerste niet te twijfelen valt, zoo bestaat toch omtrent het laatste feit de inname van Peschiera, bij voortduring eenige onzekerheid; nog altijd is Milaan de eenige bron waaruit dit berigt geput is. Hoe het zij de uitslag van het gevecht bij Goïto heeft het lot van beslist, en mogt het berigt der inname ook nog voorbarig zijn de stellige bevestiging zal zich thans niet lang doen wachten. ROTTERDAM, 6 Junij. De lijdelijke minis ter van financiën heeft kennis gegeven dat door hem eiken donderdag, des middags ten twaalf uur, aan het locaal van het departement van financiën zullen worden ontvangen diegenen welke hem over zaken, het gezegde departement betreffende, wenschen te spreken. LEYDEN, 4 Junij. Er is gisteren hier eene zaak gebeurd waarvan de kerkelijke en wereld lijke geschiedenis van ons vaderland welligt geen tweede voorbeeld oplevert en die in de 19de eeuw en vooral in dezen tijd, geheel onbegrijpelijk is: het is in weinige woorden dit, dat het col- legie van burgemeester en wethouders gisteren met behulp van de policie, zich, zonder daar toe regterlijk gemagligd te zijn heeft meester gemaakt van het huis der Nederduitsche Her- vormde huiszittende diaconie-armen alhier, cn sommige daar vergaderde leden van den breeden kerkenraad dier gemeente door de agenten der policie daaruit heeft doen verwijderen. Dit col- Jegie’ heeft dan ook onmiddellijk eene aanklagt bij den officier van justitie bij de nrrondissements- regtbank ingeleverd tegen burgemeester en wet houders wegens aangedaan geweld en mishan deling. Men kan begrijpen, hoedanig de burge rij verbaasd is over deze handeling van het sle delijk bestuur. ARNHEM, 5 Junij. Heden zijn hier, gaan de naar ’s Gravenhage gepasseerd vijf notabelen uit Luxemburg waarbij een pastoor-deken zoo men verneemtom Z. M. bekend te maken den afkeerdie de weldenkende!! aldaar, tegen eene scheiding van de Nederlanden, ge voelen. ZWOLLE, 6 Junij. In den nacht van za- turdag op zondag, werd de nachtwacht Speek door drie hem onbekende personen op de pu blieke straat aangerand en mishandeld geheel alleen zijnde en zonder verder wapen dan zijne piek, kon hij de aanvallers niet meester worden zoodat zij onbekend zijn gebleven. Voor eenige weken is even zoo door 3 perso nen in zijn wachthuis aan de Vegtbrug overval len de persoon van Schmink, stads-commies en zoodanig mishandeld dat hij eenige weken noodig heeft gehad tot herstel zijner gezondheid terwijl de ontvangst van eene geheele week 7 A ƒ8, geroofd, de registers gescheurd en in het water geworpen zijn een paar weken daar na zijn 3 personen gearresteerd beschuldigd van het afpersen van geld op de publieke straat op onderscheidene personen ondernomen zoodat zich liet getal 3 schijnt te onderscheiden in wan bedrijven. GRONINGEN, 5 Junij. Uit een berigt van den 28 Mei II. blijkt, dat van het'op den stal Prijs der Ad verten tienvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelrcgt, voor ieder* plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1