NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 48. JVoensdag den 14 Junij» BINNENLAND. pdat zulks koine ter kennis BUITENLAND. o Savoye ‘i van Portugal >1 i binnen eenen sier- die op bet voetstuk .fjn- 4J; i: I» :ns »g go d? cc- {Cll ce- go li en- a r- itic zc- eer id- jor ial. cel )O1’ ec< als lo- ,oo in de- •’g- aar die au dio Ian ie er- de in- er- dit ins >'j- uit ,c ?ec li en ar- ‘ü- en d, irt dt en hij n t rij* «g de nc la- ieu- rrie- 48 124 liter 124 aangeteekendof aan het Stedelijk er ook van militaire ambtenaren e zoo veel geld te van vestingen aanval te duchten hebben. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnemenls-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommcrs 7} cent. belang van den landbouw werden behandeld en daaronder een voorstel van den heer Zuijlen van Nijevelt, omtrent de afschaffing der tienden. Na langdurige discussie, is met groote meerder heid van stemmen besloten cene petitie aan de staten-generaal in te dienen houdende verzoek, om in de additionele artikelen der ontwerp- grondwet te bepalen, 'dat de afschaffing der tien den bij de wet zal worden geregeld. RAALTE, 9 Junij. Sedert eenige jaren wordt de woeste grond hier druk gecultiveerd, welke ieder uit de verdeeling van de marken van Hei no, DalmshoeteRaalterwold en Raalterbroek verkregen heeft. Alen was weinig bezorgd voor de arbeidende klasse, ook zelfs in den winter, want aan werk was geen gebrek thans echter hebben de landheeren en de voorname landbou wers veelal hun werkvolk in getal verminderd of geheel afgedankt, hetgeen voor deze gemeen te een gevoelig verlies kan oplcverendat voor een groot gedeele uit nijvere arbeiders bestaat, waarvan het eenige bestaan is de geringe maar vaste daghuur. Ook de gemeente Ilcino deelt in dat nadeelig gevolg der tijdsomstandigheden want de burgemeester van Heino, de heer Vidal de St. Germain die wel de grootste ontginner van woesten grond in deze gemeente kan genoemd worden en daardoor eene groote menigte hutbe woners het brood liet verdienen, heeft voor dit oogenblik de meesten afgeschaft. DALFZEN, 9 Junij. In de buurtschappen Ancum Hessum Rech teren Willigen, Vilslc- ren en verder oostwaarts in de bouw Esschen in de gemeente Ommen en Hardenberghheeft de vorst, die van 28 op 29 Mei gebeersebt heeft nog al eenig nadeel aan de boekweit en aard appelen toegebragt de laatste zullen zich geheel herstellen maar de eerste is op sommige plaat sen geheel doodgevroren zoodat velen hunne akkers hebben omgeploegd en op nieuw weder met boekweit ingezaaid. De rogge heeft men in jaren zoo uitmuntend niet gekend, de bloei derzelve is afgeloopen en alsnu kan men met grond daarvan eenen rijken oogst verwachten. ons uit Leyden dat na het zaturdag avond, prof. Van worden gelegd. Men schrijft voorgevallene van Oprdt als kommandant der studenten rustbewaar ders zijn ontslag genomen heeft, en dingsdag mid dag cene algemeene vergadering van dat corps gehouden werdwaarop unaniem besloten is een door allen onderteekend adres aan de ste delijke regering in te dienen, ten einde ontslag te eischen als rustbewaarders, vooral wegens de behandeling den kommandant aangedaan welke daad door het corps zoowel studenten, als rust bewaarders niet onopgemerkt kou worden voor bijgegaan. Te 6 ure werd eene demonstratie ten gunste van prof. Van Oordt gehouden. TIEL 7 Junij. De West-Pruissische boeren hebben het volgende adres aan de inwoners van Berlijn gezonden: Wij boeren uit West-Pruissen maken u Ber- 1 ij tiers bekend, dat, wanneer gij nu niet spoe dig tucht en orde brengt in uw vervloekt nest en onzen veelbeminden koning in zijne regten herstelt, wij boeren te hulp zullen komen, dat u hooren en zien zal vergaan. Gij bonden hebt de verraderlijke Polakken bevrijd en tegen ons l en branden gij hebt broedersde garden verraden I u heugen vooral daar gij t en te laf zijt gepeupel in den band te houden. Gij 1 en ande- staats-eigendommen waartoe wij belasting he ’s GRAVENIIAGE, 8 Junij. De zitting van den raad van ministers, die gisteren avond ten 7 uur is aangevangen heeft tot ruim 10 uur geduurd. Alen verzekert vrij stellig dat de be handeling van het onderwerp der grondwets herziening zoo wel bij den raad van state als bij den raad van ministers, thans is ten einde gebragt. AA1STERDAAI, 8 Junij. De inname van Pe- schiera en de overwinning bij Goïto zijn natuur lijk lieden de hoofdonderwerpen der Italiaansche berigten. Deze door den koning van Sardinië behaalde overwinningen en het groote deel dat hij er persoonlijk aan genomen heeftheb ben de populariteitdie het huis van Savoye reeds zoo ruimschoots in Italië genootthans tot op eene onbeschrijfelijke hoogte opgevoerd en de definitieve aansluiting van Lombardije aan Piemont zoo goed als verzekerd. De tijdin gen uit Napels luiden nog altijd ongunstig men leest van niets dan van oproer en regeringloos heid door het geheele land en vooral in Calabrie. De verdienstelijke medailleur J. P. Schon berg eerste stempelsnijder bij ’s rijks munt te Utrechtheeftbij gelegenheid der oprigting Van het standbeeld van prins Willem den Eer ste door het Ncderlandsche volk eenen fraai- jen gedenkpenning vervaardigd, die met de schoonste buitenlandsche kunstvoortbrengselen van die soort kan wedijveren. De voorzijde stelt het standbeeld voor, zoo als het door den vermaarden beeldhouwer Roijer vervaardigd is met het omschrift Opgerigt te 's Gravenhage. Op de keerzijde leest men lijken rand de woorden i van bet standbeeld gebeiteld staan: Aan Wil lem den EerstePrins van OranjeVader des Vaderlandshet dankbare Volk. AIDCCCXLVIII. AAISTERDAM, 10 Junij. Alen kent thans den uitslag der nieuwe Parijsche verkiezingen en ziet daaruit, dat het uitvoerend bewind gedurig meer van zijnen invloed begint te verliezen ter wijl de partijen van vooruitgang en van behoud scherper dan immer en zonder bemiddelende tussenenpartij tegenover elkander staan. Zoo het Schijnt, is de laatste, bijaldien zij slechts eensgezind wilde zijn, de sterkste; doch helis, aangemerkt tijden en personenniet te ondex- BERLIJN7 Junij. De handelsbetrekkingen met Parijs, die sedert eenige maanden bijna ge heel hadden opgehouden, beginnen zich van lie verlede te herstellen. Het heeft eenen goeden in druk gemaakt, dat het huis Rothschild te Parijs zoo wel aan zijne agenten alhier als aan de Pruis- sische bank weder heeft toegestaan wissels op hetzelve af te geven. KEULEN, 8 Junij. De vrijwillige leening door ons gouvernement uitgeschreven vindt ook hierin weerwil der moeitedie zich de amb tenaren geven om tot bijdragen aan te sporen slechts weinig bijval tot nog toe is hier voor 63,000 thalers ingeschreven waarvan 10,000 thalers contaqteene som die voor Keulen klein, zeer klein is. Het weinig vertrouwen dat hier de regering geniet, en de ontevredenheid over de aangebodene grondwet zijn oorzaak van deze weinige deelneming men wildat het gouver nement eerst de regten van het volk verzekert, dan ookmaar ook dan eerst zal men gereed, zijn, zijne offers op het altaar des vaderlands ne der te leggen. Buitendien wil mendat de ko ninklijke familie eerst door ruime bijdragen het voorbeeld geve men verwacht alvorens eene be langrijke korting op de tractementen van bur gerlijke en militaire ambtenaren, en eischtdat men oplioude zoo veel geld te verspillendoor het wapenen van vestingen en steden die in geen geval eenen KOPENHAGEN, 4 Junij. Sedert gisteren heeft men met de veroordelingen in eerste instantie eenen aanvang gemaakt. Van al de opgebragto schepenbehalve van tweeis de okwipaadje naar het gevangenschip gebragt geworden. Aan eene minnelijke schikking valt thans niet meer te denken daar dit noch met de tegenwoordig# stemming des volks noch met liet programma van het tegenwoordig ministerie mogelijk is. LONDEN, 7 Junij. De stoompakket Madrid, van Portugal cu de Westkust van het schierei- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK verwittigen bij deze de Ingezete nen Dat de Alphabetische Naamlijst van de perso nen die in dit jaar aan de loting voor de Schut terij moeten deelnemen, ter visie van elk en een’ iegelijk zal liggen, ter Stads Secretary alhier, van Woensdag den 14 dezer tot en met Zatur dag den 17 daaraanvolgende, des morgens van 9 tot 12 uur, ten einde ieder in staat zal zijn, om ingeval hem eenige personen of omstandig heden inogten voorkomen die op de lijst nog zouden behooren te worden daarvan weggelaten daarvan Bestuur kennis te geven Dat de Loting zal plaats hebben op het Stads huis Maandag den 19 Junij 1848, des voor- middags ten 11 uur, voor diegenen, welke ge boren zijn in 1823 terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der ingeschre venen van de jaren 1822—1814; wordende een ieder ingeschrevene opgeroepen om daarbij te genwoordig te zijn, en, redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En opdat zulks kome ter kennis van een’ ie der dien het aangaatzal deze worden afgekon- digd en aangeplaktzoo ais te geschieden ge bruikelijk is. Sneek den 10 Junij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dez-elven H1G1, opgehitstdie nu moorden onze zonen en 1 en geslagtdat zal nu nog een’ grooten mond opzet om uw g schelmen hebt de schatkist geplunderd re i taald hebben moedwillig vernietigd. Dat zult gij ons vergoeden. Wegens uwe roekeloosheid, heeft de prins van Pruissen de vlugt moeten nemen, en wanneer gij geene zorg draagt, dat de prins op den 24 Mei dezes jaars weder in zijn regt en in zijn land is dan zult gij de Wrest-Pruissen leeren kennen want uw roovers- liol zal op honderd plaatsen tegelijk branden. Wij boeren willen u den kost niet geven, op dat uw gebroedsel ons te gronde rigte. Denkt aan den 24 Aleiwij zullen u het naapen der Franschen wel verleeren.” TIEL, 7 Junij. De algemeene vergadering der Geldersche Alaatschappij van Landbouw werd gisteren alhier gehoudenonder voorzitterschap van den heer mr. W. A. van Lidth de Jende. Eenige voorstellen en puntenbetreffende het stellen dat zij in hare denk- en handelwijze volkomen de opvolgster zón zal van die welke men met dezen naam in de oude kamers plagt te bestempelen. De Duitsche bladen brengen liet berigt me de dat de oorlog tusschen Denemarken en Pruis sen wederom met vernieuwde woede is aange vangen. Op 5 en 6 Junij hebben er bij Sun- dewitt belangrijke en langdurige gevechten plaats gehad, waarvan het gevolg geweest is, althans zoo zeggen de Duitsche bladen dat de Denen teruggedrongen zijn. Intusschen melden toch ook diezelfde berigten, dat de Duitsche troepen daarbij belangrijke Verliezen geleden hebben. AAISTERDAM, 10 Junij.' De aanvoer van aardappelen uit het Westland is gedurende de afgeloopene week zoo belangrijk geweest, dat men dezelve ter markt heeft verkocht tegen den prijs van 4 cn ƒ5 het mud. Aan de groentenmarkt is mede een overvloe dige en vroege aanvoer van allerlei groenten die ruim een halve maand vóór den gewonen lijd worden ter markt gebragt. Uit Aliddelburg schrijft men dat het voor- uitzigt omtrent de aardappelteelt voor dit jaar bijzonder gunstig isoveral zijn er ook meer dan in liet vorige jaar gepooten van de ziek te wordt geen spoor opgemerkt. Van de te veld staande granen en andere gewassen ontvangt men verblijdende berigten. ROTTERDAAI, 8 Junij. Naar men verneemt zal door Z. Exc. den minister van justitie, ad interim by de hervatting der werkzaamheden van <le tweede kamer der staten-generaal aan II. E. AL een ontwerp van wet worden aange boden tot afschaffing der ligcliamelijke straffen van geeseling en brandmerk, welke wet onver wijld en wel drie dagen nadat dezelve in het Staatsblad zal zijn geplaatst, ten uitvoer moet Prijs der Advcrtcnliënvan één lot vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1