NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEIi. 1848. No. 49. 'Zraturdag den 17 Junij. r m 4 TT BINNENLAND. t, BUITENLAND. Ingevolge de be- el st Eene der schoonste Gent, de machinale In de Staats-Cou- onder dagteekening dito pd. pd. bur se lie Lool- r 60 35’; Dec. r27; f35. en ■ii z'j ns te at >e- m 5’- j« :e. •g- 211 OO et b- ;e- k. nt t ld de t, m n! 'jt er 3 1 U ir p n It It i- e- d t. ti- Ct n- Id a- g- ii. ill P- ;e- ke n- 211 ze gadering veel geestdrift voor 1 stelsel in welks verdediging zij waarschijnlijk e gardes bestaande wacht vergeefs de orde te handhaven en in. De massa drong hierop door de en stak zoowel het wachthuis als liet te- verleggend accijns-kantoor in brand. no oQ - Hfi Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abounernents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers cent. Prijs der Advertenliënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, cn voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. jr. C. M. Storm van ’s Gravesande en mr. NV. II. Cost Jordens; Friesland: mr. A. Telling; Groningen mr. C. Star Busman Drenthe (gee- ne vacature); hertogdom Limburg: L. F. II. Beeren broek. GRONINGEN, 12 Junij. Men meldt ons, dat onder de gemeente Midwolda in het Oldambt sedert nagenoeg drie weken een armoedig dag- looners huisgezin, bestaande uit man vrouw en kinderen met hun armoedig inboedeltje niet aan, maar op den publieken weg zit, aan weer en wind prijs gegeven tot groote ergernis van alle weldenkende voorbijgangers. Met Mei 11. hunne behuizing hebbende moeten ontruimen schijnt het dat deze menschen geene huisves ting weer hebben kunnen krijgen. Men wenscht, dat de eene of andere diakonie zich over die menschen ontferm#of het ge meentebestuur maatregelen neme om hen on der dak te brengen jhr. L. J. B. van Sasse van Ysselt mr. M. J. de Man en mr. R. Scheers rencarspelZuid-Holland mr. burg, jhr. W. Boreel van Timmers Verhoeven en A. Noord-Holland mr. Hooft en mr. G. van FRANKFORT, 10 Junij. Men weet thans hier met zekerheid dat aan den bondsdag het officiële berigt is toegekomenvolgens hetwelk Rusland eiken nieuwen vijandelijken inval der Pruissische troepen in Jutland als eene oorlogs verklaring van de zijde van Pruissen zal aan zien. FRANKFORT, 11 Junij. Te Weenen zou bij buitengewone gelegenheid het berigt ontvangen zijn, dat een Russisch legerkorps aan de Bes- Arabischc grenzen over de Prutli is getrokken en dat de Oostenrijksche internuntius te Kon- slantinopel ten krachtigste daartegen heeft ge protesteerd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. POSEN, 6 Junij. De toerustingen hebben hier in de laatste dagen een aanzien bekomen dat men ze naauwclijks anders kan beschouwen dan als gerigt tegen Rusland wiens bijeentrek- ken van troepen in weerwil van alle ontken ningen dagelijks toeneemt. Aan het versterken van Posen wordt ook zelfs des zondags gearbeid en alle plaatsen aan de Russische grenzen wor den in staat van tegenweer gebragt. HAMBURG, 10 Junij. Reeds sedert eenige dagen liep hier het geruchtdat er eene de monstratie tegen het sluiten der poorten gedaan zou worden en gisteren avond kwam hel eraan de Steen poort werkelijk toe. Eene massa volks die van liet, onder den naam van Lammer-avond bekende volksfeest terugkwamverscheen na poort- sluiten voor de Steen poortom die te doen ope nen de uit nationa poogde te moest wijke: poort gen overleggend accijns-kantoor in brand. De burgerwacht werd bij allarm-lrommelen opge roepen, cn aan hare vaste houding gelukte het de rust te herstellen. Zoowel het wachthuis als het accijns-kantoor zijn zwaar door den brand beschadigd. Er hebben vele arrestatiën plaats gehad. SLEESWIJK 8 Junij. Volgens een’brief van een’ Pruissischen officier, werden op maandag de Denen van ülderup door de Pruissen tot aan het bruggenhoofd bij Duppel teruggeslagen. Daar echter openden 100 kanonnen (daaronder gere kend, het geschut der schepen) een zoo moord dadig vuur, dat de Pruissen wijken moesten, en hunne dooden niet konden medevoeren. Reeds was eene schans genomen. De Hannoveranen schijnen te laat gekomen zijn. LONDEN, 10 Junij. Het nieuws van Lahore is door de Morn. Herald, en ook Mom. Croniole gegeven door de eerste in de volgende bewoor dingen: (Particuliere correspond, der Morn. He rald.) Marseille, 6 Junij, vier uur namiddag. Ik ontvang zoo even van den bevelhebber der Cairo, eene stoombootdie Alexandria den 29 Mei ver liet het volgende belangrijke nieuws Een buitengewone koerier kwam te Alexandria het republikeinsclie J. F. Bijleveld Utrecht: II. Menso Overijssel door niet weinigen ondersteund zal worden die vroeger uit overdreven# liefde tot hetzelve, voor een ordelijk bestuur gevaarlijk waren. De Protestanten in Oostenrijk zullen, naar liet zich laat aanzien zich de omwenteling te nutte makenen de vrijheid van godsdienstoe fening zal hun niet te vergeefs zijn toegestaan. Te Praag althans hebben de Evangelischen be sloten hun kerkgebouw van klokken te voor zien ten einde van zich te kunnen laten hoo rei). De gelden daartoe benoodigd ontbraken nogtans maar de hof-klokgietei’ K. Bellman heeft hun eene kostbare klok ten geschenke gegeven die op Pinksteren voor het eerst luiden zou. AMSTERDAM14 Junij. Naar wij vernc- men zal binnen weinige dagen het licht zien de eerste aflevering eener pacht-uitgave der ver zamelde werken van den grooten Vondel eene uitgave, die zal kunnen wedijveren met de heer lijke edities welke de buitenlanders van hunne klassieke schrijver^ hebben vervaardigd. Aan de ze uitgave is daarenboven een weldadig doel ver bonden want de uitgevers stellen zich voor, om acht dagen na de uitgave van iedere afle vering, na aftrek der noodwendige kosten, ter sledelijke thesaurie van Amsterdam, te storten, het zuiver bedrag der winsten die deze onder neming oplevert, vergezeld van een naauwkeu- rige rekening en verantwoordingdie steeds ter inzage der inteekenaars zal voorhanden zijn. Het plaatselijk bestuur zal worden uigenoodigd om van de aldus gestorte gelden gebruik te ma ken gelijk bet best geoordeeld zal worden doch niet anders, dan om te voorzien in de behoef ten der arbeidende klasse. ROTTERDAM13 Junij. Ingevolge de be staande verordeningen zullen de provinciale sta ten dit jaar in de hoofdplaatsen der verschillen de provinciën bijeenkomen op dingsdag den 4 July aanstaande. Onder hunne werkzaamheden zal alsnog behooren de verkiezing van leden der tweede kamer van de staten-generaal en wel voor liet derde deel dier kamer dat met Octo ber aanstaande zou moeten aftreden. Immers al wordt ook art. 4 der additionele artikelen van het ontwerp der gewijzigde grondwet, en art. 1 van het voorloopig kiesreglementhoudende be paling, dat, bij afkondiging der veranderingen in de grondwet, beide kamers van regtswege op houden te bestaan door de grondwet gevende magt later aangenomen en al komen de tegen woordige staten-generaal te vervallen, dan nog mogen de provinciale staten van de vervulling hunner grondwettige verpligtingen in Julij aan staande niet afwijken. Die verkiezingen tot le den van de tweede kamer der staten-generaal in Julij aanstaande, in plaats van hen, die in den gewonen regel in October 1848 moeten af treden, zijn echter dit jaar dubbel belangrijk te achten omdat zij welligt het gevoelen van de provinciale staten over de staalkundige beginse len van die aftredende leden kunnen aantoonen en de uitslag dier verkiezingen eenen gewigtigen invloed kan uitoefenen op de verkiezingen tot buitengewone leden der tweede kamer, waartoe de provinciale staten later buitengewoon zullen moeten worden bijeengeroepen, nadat de gewo ne wetgevende magt de ontwerpen van wethou dende wijziging der grondwetzal hebben afge werkt en aangenomen. Op grond van een en ander, deelen wij nu mede de namen der achttien leden van de twee de kamer der staten-generaal die in October zouden moeten aftreden in wier plaatsen in Julij aanstaande moet worden voorzien: ook al treedt er, ten gevolge van de veranderingen in de grondwetlater eene geheel nieuwe tweede kamer op. Het zijn de heeren Voor Noord-Brabandmr. P. Goeverneur en Gelderland van Ila- CJ. B. Neder- Ilogelanden mr. P. van Rijckevorsel Hz.; J. Enschedé jhr. mr. D. Leeuwen Zeeland mr. op het Paveljoen van aan het Schevening- waar 1111. KK. prinses benevens derzelver waren en dat door Z. van Saksen-NVeimar- ’s GR AVEN41AGE 13 Junij. Gisteren heb ben IJ II. MM. de koning en koningin het bui tenverblijf Buitenrustaan den Schevcningschen weg betrokken. Gisteren middag is er aldaar familie-diner bij 1111. MM. gehouden. UIL KK. HIJ. de prinsen van Oranje en Hendrik namen daaraan deel. Z. K. II de prins van Oranje vertrekt we der morgen per eersten spoortrein van hier naar het Loo. Z. K. II. heeft, na zijne aankomst op gis teren een bezoek afgelegd bij Z. D. II. den hertog van Saksen-Weimar-Eiscnach. Des avonds is de hertog hij den prins ontvangen. lieden wordt op de gebruikelijke wijze al hier de verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik gevierd. Tegen den middag zal er, bij gunstig weder, in de Maliebaan groote parade plaats hebben. Des middags zal er familie-diner ten hove gehouden worden, dat door Z. K. H. den hertog van Saksen-NVeimar-Eisenach zal worden bijgewoond. Gisteren middag is er Z. K. H. prins Frederik sche strand diner gehouden HU. de prins en dochters tegenwoordig D. H. den hertog Bernard Eisenach werd bijgewoond. AMSTERDAM, 9 Junij. nijverheids-gestichten van linnenweverij achter de St. Pieterskerk is maan dag voor de som van 21,000 fr. verkocht. Zeg ge eenentwintig duizend francsen deze som zal naauwelijks geloofbaar schijnen als men weet, dat, behalve den grond en gebouwen, zes honderd power looms (machinale ijzeren weefgetouwen) en eene stoommachine in den koop begrepen zijn. Men berekentdat de ijzeren bouten alleen die de stoommachine vastheclitende som van 21,000 fr. hebben gekost. Over zes jaren werd dit gesticht voor 80,000 fr. per jaar verhuurd. Deze betreurenswaardige affaire is de eenigste niet, welke men te Gent kent; voor eenigen tijd is de groote suikerraffinaderij van den heer G. de Meulemeestervoor slechts 24,000 fr. ver kocht I AMSTERDAM, 13 Junij. rant van heden leest men van den 10 Op dingsdag en woensdag den 6 en 7 beeft de raad van state, onder voorzitting van Z. M. den koning, langdurige vergaderingen gehouden welke door den raad van ministers zijn bijge woond en waarin behandeld zijn de voordrag- ten betrekkelijk de herziening der grondwet, welke laatstelijk bij den raad van state waren aanhangig gemaakt. Ten gevolge van de aldaar gehoudene beraadslagingen is de raad van mi nisters op gisteren en eergisteren herhaaldelijk vergaderd geweest, ten einde de voorgedragene ontwerpen in verdere overweging te nemen. In eene heden morgen gehoudene bijeenkomst der ministers is de laatste hand gelegd aan die ont werpen welke alsnu aan de tweede kamer der staten-generaal zullen worden aangeboden die tegen den 20 dezer maand zal worden bijeen geroepen. AMSTERDAM, 13 Junij. Behalve de redenen van onrust, die vroeger reeds in Frankrijk be stonden, begint die vooringenomenheid, welke zich bij de jongste verkiezingen voor Louis Bo naparte vertoond heeftgedurig bedenkelijker voor de regering en den thans ingevoerden re geringsvorm te worden. Afkeer van het bewind haat en vrees voor eene staatsinrigtiugdie vroe ger van zoo vele wanorden en ongelukken ver- zeld gegaan is en overgeblevene gehechtheid aan eene familie, wier hoofd de orde hersteld en den Franschen, hetgeen zij het hevigst waardee- ren krijgsroem verschaft heeft, werken zaam om aan den jongen prins eene ondersteuning te verschaffenop welke niemand gerekend had. Daarentegen openbaart zich bij de nationale ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1