NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 50. 3de Jaargang. Woensdag den 21 Junij Icn BINNENLAND. im Ü- 6 BUITENLAND. ALLERLEI. alzoo I >or zan 1, 0; 5, 97 we '3; pd. a er ito it; ar ch er in- idc 16 t; Hi pt ie: in Mi ll □r- i ti en spraak men der burgers de welvaart van te keeren. I fde Ha- be- op >en en- sn an- i uur sen gt; m, en- der 'g> zen iter uk- ns, met -ge- '”g .au or- Prijs uer Advertenliënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel nicer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. !d, an ti g- Men meldt, dal de heer Lamartine zijn ontslag heeft inge diend. Guizot en von Metternich zullen tc Londen een dagblad uitgeven in de I’ransche taal, met den titel: le Spectateur de Londrcs. liet Oostenrijksche ministerie heeft bekend gemaakt dat de reductie der traclemeiiten van hooge civiele en militai re ambtenaren cenc bezuiniging van 5 millioenen zal opleveren en de koning van Pruissen heeft, bij besluit, bepaald, dat voortaan het hoogste burgerlijke pensioen iof van 4000 th. mag bedragen, al naar mate de wet zulks zal bepalen met bijvoeging, dat er ook in andere deelen der staatshuishouding aanmerkelijke bezuinigingen zullen gebragt worden. Bij ge legenheid van een wetsontwerpdoor de Nassausche regering Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abomiements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers cent. FRANKFORT, 14 Janij. Met vele belangstel ling heeft men hier het gewigtig nieuws ont vangen dat IIII. MM. de keizer en de keizerin van Oostenrijk, den 18 dezer, te Weenen ver wacht worden. De Oostenrijksche rijksdag zal alsdan mede geopend worden. Men belooft zich van dit een en ander het beste gevolg voor ee- nen beteren staat van POSEN, II Junij. Londen, 15 Junij 1848. Mijnheer de President Ik was er trots op, in de hoofdstad en in drie andere departementen tot volksvertegenwoordi ger te zijn benoemd. In mijne oogen was dit eene ruime vergoeding voor dertig jaren balling schap en zes jaren gevangenschap maar de be- leedigende argwaan, welke mijne verkiezing heeft doen ontstaan maar de ongeregeldheden waar van zij het voorwendsel is geweest maar de vijandelijke gezindheid van het uitvoerend be wind maken het mij ten pligt voor eene eer te bedanken welke men door intrigues gelooft verkregen te zijn. Ik verlang de orde en het behoud eener verstandige groote en vernuftige republiek en daar ik onwillekeurig de wanor de bevorder, deponeer ik, hoewel niet zonder dienste schappij aangesebaft, bedroegen hare uitzendin gen in 1847 eene gezamenlijke waarde van ƒ6,000,000, waaronder voor pl. min. ƒ4.000,000 aan: ruwe en gebleekte, in kleuren gewevene, gedrukte blaanw geverwde en Adrianopel rood geverwde katoenen Adrianopel rood geverwde garens, koffijzakken polimieten en laken. Eene gezamenlijke ruimte van 73,928 uitleve rende lasten werd in 1847 bevracht en 17.926 meer dan in 1846. Het totaal der voldane retour-vrachten bedroeg ruim /'9.579.000, en dat der uitvrachtenƒ153.000; terwijl aan assurantie-premiën voor ruim 747,000 betaald werd. Gedurende liet jaar 1847 werden aan de maat schappij geleverd ingevolge door haar gedane bestellingen s 210,550 stukken ruwe katoenen, 208 kisten in kleuren gewevene, 228 kisten ge- zaken aldaar. Gisteren is hier het stel lige berigt ontvangen dat er in het koningrijk Polen vlak aan onze grenzen nabij de stad Kalisch met allen spoed een Russisch kamp voor 100.000 man in gereedheid wordt gebragt. De troepen komen met geforceerde marschen uit Litthauen Podolie en Wolhynie aanrukken. Men zegtdat de generaal von Pftiel nog beden naar Berlijn vertrekt. Men is hier in volle vrees voor eene Russische invasie. PARIJS, 16 Junij. Heden ongeveer te één ure werd de nationale vergadering geopend waar bij de president kennis gaf, dat hem heden mor gen, namens den burger Lodewijk Bonaparte, een brief was gebragt, welke aldus luidt: ’sGRAVEMIAGE, 16 Junij. De Nieuwsbode deelt mede dat in het ontwerp der gewijzigde grondwet, hetwelk aan de 2de kamer der staten- generaal in hare eerstvolgende zitting zal wor den aangeboden bet door de staals-commissie van 17 Maart jl. bij het 162ste artikel van haar ontwerp, voorgedragen beginsel: GEEN PLACET, onveranderd is behouden. AMSTERDAM, 17 Junij. De berigten uit Ita lië hebben lieden een vredelievend aanzien de hoop op eene minnelijke schikking met Oosten rijk wordt meer en meer levendigen men heeft reden te verwachten dat de slag bij Goïto de eerste en ook de laatste ernstige strijd geweest zal zijn waarin de Italianen hun bloed voor de onafhankelijkheid van het Italiaansclie vader land vergoten hebben; trouwens de kleinere ge vechten schermutselingen en oproeren hebben reeds genoeg bloed voor die zaak geëisebt. Met dit alles wordt de kroon van het koningrijk Ita lië steeds meer en meer op liet hoofd van Ka rei Albert bevestigd ofschoon andere berigten doen voorzien, dat deze vorst, voor die zoo ge- wenschte kroon van het vereenigd noordelijk Italië, zijne Savooische provinciën, waar men, en niet ten onregte, geenszins op die vereeni- ging gesteld is zal moeten opofferen. De Dnitsehe post van heden brengt ons de gewigtige tijding aan, dat te Berlijn nieuwe op roerige bewegingen zijn uitgebarsten. Versprei de valsclie geruchten van allerlei aard hebben het volk op de been gebragt en aanleiding ge geven tot botsingen tusschen de burgergarde en het volk. De laatste berigten zijn geenszins ge ruststellend volgens de Dusseld. Zeit.die ze mededeelt, had de burgerwacht geschoten, en was dat schieten ook door de militairen geschied reeds begon men barrikades op te werpen. De berigtgevers voegen er echter bij, dat liet groot- van het volk ongewapend is. De de nationale vergadering te Berlijn evenzeer door groote ver- alles doet daar eene nieuwe crisis levendige smart, mijne demissie in uwe banden. Weldra hoop ik. zal de rust wederkeeren en mij veroorlooven in Frankrijk als de eenvoudig ste der burgers maar ook als een die de rust en de welvaart van zijn land boven alles gaat. Ontvang, mijnheer de presi dent, de verzekering mijner hoogachting. (^e/.) Lodewijk Napoleon Bonaparte, BRUSSEL, 15 Junij. Iedereen kent den oor sprong van Mile Rachel de talentvolle treur- spelspeclster begon als eene arme straatzangeres. Aan het medelijden en de openbare liefdadig heid is zij het hooge standpunt verschuldigd waarop zij tegenwoordig slaat. Meer dan iemand dus, behoorden zij en de haren deel te nemen in het ongeluk vooral bij menschen van talent merkt men zoo gaarne een edel hart op. Op den dag der laatste voorstelling van Mil. Rachel in den schouwburg van den Circus nam deszelfs directeur, de heer Daudé de vlugt, zonder één centime uitbetaald te hebben aan de leden van zijn tooneelgezelschap waaronder zich ver scheidene huisvaders bevonden. Mile Rachel (die bet zij in liet voorbijgaan gezegd - te Rotterdam en le Amsterdam eene volkomene ne derlaag heeft geleden en daarover zoo verstoord was, dat zij in laatstgenoemde stad niet meer voor de tweede maal wilde spelen maar zich haastte naar België terug te keeren), Mile Rachelher halen wij, ontving bij hare terugkomst eene de putatie van hare ongelukkige coliegas van den schouwburg van den Circus, die baar kwamen verzoeken, aic/i te verwaardigen, om op jl. zandat) ten hunnen voordeele te willen spelen al ware het ook slechts een enkel tooneel. De hardvochtigste weigering was het eenige antwoord van den heer Felix en diens dochter. Geeno verontwaardiging over zulk een gedrag kan sterk genoeg zijn en het Brusselsch publiek schijnt dan ook kort en goed regt te hebben willen doen aan dit ergelijke egoïsmus want hare eerst volgende voorstelling was zeer luttel bezochten evenwel gaf men Britannicus, Athalie en le Vieux Gallon, gespeeld door de geheele dynastie Felix. De ongelukkige acteurs van den schouwburg van den Circus begaven zich naar de gezusters Mi- lanollo die zoo wel door edele hoedanigheden als door een groot talent uitmunten; edelmoe diglijk zeiden zij terstond hare medewerking toe en gaven jl. zondag in den Circus een heerlijk concert. Ook de lieer Desiré, een artiste van liet Theatre des Galerieshad zijnen bijstand aangeboden. Het publiek heeft den minuten lof toegezwaaid aan de gezusters Milanollo en Desiré; wij zullen niet herbalen, hoe het zich uitgelaten heeft over het gedrag van Mile Ra chel. Ste gedeelte zitting van onderscheidde zich warring, en Voorzien. Op den 13 dezer is de gewone jaarlijksche vergadering van den raad der Nederlandsclie Handel-Maatschappijhier ter slede, geopend met eene aanspraak van den president dier in- rigting, aan welke men de volgende bijzonder heden ontleent: Met 180 schepen werden in 1847, onder meer- dsren de volgende producten aan de cogsigna- tie der maatschappij aangevoerd als: 911.002 balen koffij, 248,605 kranjangs en kanassers suiker, 12,406 kisten indigo, 20,130 kisten Java-thee 123,987 schuitjes tin en ge durende de 5 eerste maanden van 1848, met 93 bodems: 510,236 balen koffij, 160,967 kran jangs en kanassers suiker, 6.413 kisten indigo, 1,922 kisten thee, en 59,188 schuitjes tin. Door de maatschappij werd in 1847 verkocht: voor ruim ƒ25.500,000 koffij ruim 15.500,000 suiker ruim ƒ4,000,000 indigo ruim ƒ3.300,000 tin. Het totaal der verkoopen bedroeg ruim ƒ49,625,000, tegen ongeveer ƒ44,310,000 in 1846. Met inbegrip der specie cn goederen ten van het Indische bestuur, door de maat- aangesebaft, bedroegen 1847 drukte, 701 kisten Adrianopel roode en 87 kis ten blaanw geverwde katoenen 230 picols Adria nopel roode garensen 328,000 stuks koffij zakken. Het kon niet anders, of de zoo buitengewone tijdsomstandigheden moesten eenen belemmeren den en benadeelenden invloed uitoefenen op den werkkring en de aangelegenheden der maatschap pij. Zij heeft nogtans ten krachtige» steun kun nen blijven verstrekken voor de nationale belan gen van handel, scheepvaart en nijverheid, en gaat voort met aan hare roeping te beantwoorden. R0ITERDAM, 17 Junij. Nopens den stand der veldgewassen schrijft men ons uit Breda van den 16 dezer, dat de bij voortduring seboo- ne weersgesteldheid zulk eenen weldadigen in vloed op alle de te veld staande gewassen uit oefent, dat de onafzienbare golvende korenvel den en welig groeijende en bloeijende akkers met aardappelen een heerlijk schouwspel ople veren. In vele jaren zijn er zoo vroeg geene nieuwe aardappelen geweest als dit jaar, en ook nimmer zijn er zoo veel in den grond gezel en cle indien de oogst daarvan goed mag uitvallen dan 1 Ye<^el’ zullen voorzeker de aardappelen van de beste kwaliteit voor 7 a 8 cents de 5 Ned. koppen verkrijgbaar zijn. De boekweitvelden staan mede ook zeer veel belovend. Met den hooibouw is reeds een be gin gemaakten men heeft het lieerlijkste we der voor de inzameling het nieuw gewonnen hooi is van eene goede kwaliteit en levert dub belen oogst op. De Hamb. Börsenhalle van eergisteren meldt uit Rendsburg van den 11, dat volgens een, dien dag aldaar uit Hollenau aangekomen berigt vier Hollandsche schepen die poging gedaan hadden, om naar zee te komen, door den kom- mandant van het Deensche oorlogschip waren teruggewezen met de bijvoeging, dat. indien zij het nogmaals beproefden zij naar Kopenhagen zouden worden opgezonden. MAASTRICHT, 14 Junij, Gisteren avond hebben betreurenswaardige ongeregeldheden bin nen deze stad plaats gehad. Het ‘batailjon Lim- burgsche jagers heeft, namelijk, tegen een aan tal manschappen van het 2de regiment infante rie gevochten. De brug van Wijck werd het schouwspel van den strijd daar zich aan de eene zijde derzelve de troepen infanterie en aan de andere zijde de jagers bevonden. De nabu rige straten waren met nieuwsgierigen zoo wel burgers als militairen, opgevuld. Het gezag der officieren werd miskendzoodat men verpligt was reeds te acht ure de taptoe te laten slaan en de maréchaussees te paard tusschen beide te doen treden ten einde de rust te herstellen. Ook zondag en maandag II. hadden er hij voor noemde brug botsingen plaats tusschen de Lim- burgsche jagers en de infanterie, terwijl de oor zaak dezer wanordelijkheden aan beiden gewe ten wordt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1