EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET NIEOWS- ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang. 1848. No. 51. Xaturdag den 24 unij. BINNENLAND. L dat i 1 L' 2 t t e s te vcrbe- BUITENEAND. en aan f i s i_ 1 Heden avond aan- pd. pd. 130 ;xl. 'IlS. 124 120 58} lad iap- Det. dies 36 t r grondwets-her- van die den 8 geene de en 1845 zoo al WEENEN, 16 Junij. De Wiener Ztg. meldt ’Ie: liet van den volgens te 7^ ure gekomen wone Denteronomium van liet 7de vers ouds. Ter alg. reken voor eene som van muntbiljetten van voor een bedrag muntbiljetten is ingetrok- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag*. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7| cent. ’s GRAVENIIAGE18 Junij. Heden morgen ten 7 uur beeft Z. M. de godsdienstoefening in de Groote kerk bijgewoond onder het gehoor van den weleerw. heer Ds. Jas welke tot tekst gekozen had de woorden van kap. 32, het eerste gedeelte Gedenk aan de dagen van ’s GRAVENIIAGE19 Jnnij. kamer is weder overgebragt ƒ4,150,000 aan ingetrokkene ƒ100 en ƒ500; zoodat thans van ƒ17,039,000 aan ken. ’s GRAVENHAGE 20 Junij. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden, welke door al de ministers, met uit zondering van den minister Luzac die afwezig is, wordt bijgewoond, is ontvangen eene konink lijke boodschap, ter geleide van twaalf wets-ont- werpeu tot herziening der grondwet vergezeld van memoriën tot toelichting. Wordt beslo ten deze ontwerpen te verzenden aan de afdee- lingen der maanden Maart en April, die vroe ger de 27 ontwerpen hebben onderzocht. Nog is er ontvangen eene koninklijke bood schap ten geleide van een wets-ontwerptot afschaffing der straffen van geeseling en brand merk. In de koninklijke boodschap ten geleide der ontwerpen van grondwets-herziening leest men De twaalf wets-ontwerpen welke bij deze aan U Edel Mogenden aangeboden worden be vatten een volledig ontwerp van ziening. Zij strekken ter vervanging ontwerpen welkebij boodschap van Maart jl., aan U Edel Mogenden werden toege zonden. Ik bi-eng deze voorstellen bij U Edel Mogen den ter overweging, met het oog niet slechts op onzen binnenlandschen toestandmaar ook op de gebeurtenissen welkein de meeste ove rige staten van Europa, tot hervormingen in den maatschappelijken toestand hebben geleid. De voorzigtigheid gebiedt om niet uit het oog te verliezen wat eene algemeene behoefte voor de volken schijnt geworden te zijn, al is het, dat ons vaderland, Gode zij dank! nog vreemd gebleven is aan de geweldige bewegingen welke andere staten hebben geschokt. Ik vertrouw dat de grondwet gewijzigd naar de voorstellen welke door U Edel Mogen den staan onderzocht te worden aan de eischen van het tegenwoordig oogenblik zal beantwoor den gelijk zij ruimte zal overlaten om bij gewijzigden loop van omstandighedenook hier op acht te slaan en onze maatschappelijke instel lingen gaande weg te ontwikkelen en te verbe teren. Het is mij niet onbewust, dat over onder scheidene punten van meer of minder gewigt ver schil van gevoelen kan bestaan en werkelijk aan wezig ismaar in oogenblikken als bet tegen woordige vooral is het de pligt van een’ ieder om wederkeerig inschikkelijk te zijn, en van eigene denkwijze iets ten offer te brengen. Ik zelf, Edel Mogende Heeren heb mij bij de beoordeeling van de nu voorgestelde onder scheidene wijzigingen in de grondwet niet aan de beoefening van oenen pligt onttrokken welken ik, ter bevordering van eendragt, tot waarach tig heil van het vaderland met aandrang op liet harte druk. En hiermede beveel ik U Edel Mogenden in Godes heilige bescherming.” ’s GRAVENHAGE, 20 Junij. is de eerste nieuwe haring alhier en zijn daarvan onmiddellijk de ge- geschenken aan Z. M. en aan de leden der koninklijke familie gedaan. De eerste jager heeft te Vlaardingen aange- bragt 93 ton, waarvan de helft maatjes en de andere helft volle. De prijs was ƒ700 per ton. Naar men verneemt, zullen binnen kort de miliciensbehoorende tot de ligting van 1847, onder de wapenen geroepen worden, en alleen de manschappen van de ligting van 1845, welke in dienst zijn bij het wapen der kavalle- rie met verlof naar hunne haardsteden terug- keeren. AMSTERDAM, 21 Junij. Uit Flensburg wordt geschreven dat generaal Wrangel met den ge beden staf den 18 naar het noorden zou ver trekken en dat men eerstdaags iets gewigtigs verwacht. ROTTERDAM, 20 Junij. Wij vernemen dat in eene vergadering van den raad der Neder- landsche bandel-maatschappij, dezer dagen te Am sterdam gehouden, besloten is, om de lijst der schepen, welke tot nog toe alleen door haar kon den worden bevracht, met 1 Januarij te doen vervallen en dus alle daartoe geschikte bodems tol hare bevrachting zullen worden toegelaten op wijze en conditiën nader te bepalen. UTRECHT19 Junij. Omtrent de te veld staande gewassen in deze provincie kunnen wij de meest verblijdende berigten medededen. Reeds is het vroege zaad op onderscheidene plaatsen geoogst en op het veld afgedorscht en belooft het koolzaad eene vrij goede uitkomst. De rog ge op de zandgronden staat zeer gunstig maar wordt door die in de kleistreken nog overtrof fen waar zij een zeer ruim gewas voorspelt. Nog gunstiger zijn de berigten aangaande de tar we, van welke men in vele jaren geen dergelijk gewas te velde zag staan. Hierbij in aanmerking nemendedat van beiden eene veel grootere op pervlakte bezet is dan in het afgdoopen jaar zal de gezamenlijke opbrengst in deze provincie veel booger zijn garst en haver zijn minder voldoende ten gevolge der aanhoudende droog te. Erwten en boonen zijn dien ten gevolge almede achterlijk maar kunnen volgens het oordeel van deskundigen nog zeer ten goede veranderen. Hetzelfde geldt van de boekweit, die zeer ongelijk staat. Gras, hooi en klaver- liooi zijn overvloedigofschoon voor sommige hoogere weilanden naar regen gewenscht wordt. De aardappelen leveren voor alsnog de beste uitzigten op, terwijl ook hiervan eene veel groo tere uitgebreidheid gronds uitgeplant is. De vooruitzigten zijn zoo gunstig, dat de rogge, op de publieke verkoopingen verkocht worden de, te veld staande, slechts met 4 a f 5 betaald wordt: een prijs, veel verschillende van diege durende eene reeks van jaren bedongen. BARNEVELD16 Junij. Op een boeren erfhuis van wijlen de weduwe Rijertje van Zurk alhier in de nabuurschap, zoude eene oude klee- derkist ter verkoop worden opgebragthet toe val wilde echter, dat twee boerenknechts ge melde kist vooraf eens wilden bezigtigen en be merkten dat uit eenen gelijk later bleek dubbe len aangespijkerden bodem een oude lap uitstak. Hieraan trekkende, kwam eene belangrijke som gouden en zilveren specie voor den dag bo vengenoemde Rijertje van Zurk was berucht we gens hare overdrevene spaarzaamheid zoodat men vroeger reeds in eene kast ja zelfs tot onder de daksparren bij het leggen van een nieuw rieten dak onderscheidene belangrijke sommen gelds, waaronder in den laatsten tijd oude ongangbare speciegevonden heeft. NIJMEGEN, 20 Junij. Het heeft Z. M.bij besluit van 3 Junij II., behaagd, tot aanbouw eenen nieuwe armenschool te Doetichem eene rijks-subsidie van ƒ1000 toe te staan. Gelijke onderstand wordt daarbij tot hetzelfde einde verleend aan de stad Nijkerk onder voorwaar dedat ook de kinderen der behoeftige Israë lieten in de te bouwen school zullen worden toegelaten. FRANKFORT, 18 Junij. Door directe berig ten uit Praag heden ontvangen zien wij het reeds medegedeelde over de gebeurtenissen al daarbevestigd. Graaf Mensdorf was uit Wee- nen aangekomen om het opperbevel in Praag over te nemen, daar de Bohemers nu eenmaal tegen Windisch-Gratz eenen on verzoen! ijken haat, schenen opgevat te hebben. Maar de hoop, dat door hem de rust hersteld zoude worden was ijdel van tijd tot tijd werd de strijd vernieuwd en kreeg de Czechische partij de geheele Alt stadt in handen. Prins Windisch-Gratz moest, met de militairen de stad verlaten en stelde zich op de bergen in slagorde, om van daar do stad te beschieten. De Lorenzobergde Marien- schansde Ziskaberg werden met kanonnen be zet, en nu opende zich een ontzettend vuur op het Clementinum het Carolinum en Therenanum en op de geheele Altstad. Wat van dit oogen blik af gebeurd is kan nog niet met juistheid worden medegedeeld; men hoopte echter, dat de stad van de Czechische partij bevrijd zoude worden. De graaf Franz Thun, die vroeger die partij genegen wasmoest zijn behoud in de vlugt zoeken. Het gelukte hem om door het afscheren van zijn baard en in de kleeding van liverei-bediendelangs het Karolinersdal te out- vlugten. Vreesselijk zijn de gruwelen sedert ge pleegd. Zoo werd een papierhandelaarWil helm Weiss in den waren zin des woords ge kruisigd. Hij had als nationale garde twee stu denten doodgeschoten; daarop brak men zijn huis af, en nagelde hem 'zelven aan de bindten der vensters vast. Praag was ontzettend ver woest en in vele straten is niet één huis van het bombardement verschoond gebleven. BERLIJN, 16 Junij. De toon, waarop de Vossiseke Ztcj. over de gebeurtenissen van den 15 spreekt maar nog meer het onbegrijpelijke votum van vertrouwen der kamer aan de Ber- lijnsche bevolking, wijst zoo duidelijk den weg aan, werwaarts men hier gedrongen wordt, dat zelfs den ijverigsten optimisten geen’twijfel meer kan overblijven. Aan eene kleine partij met geen ander talent dan vermetelheid gelukt het door bedreigingen en gewelddadigheden wat baar op vreedzame wijze nooit zou gelukt zijn: van dag tot dag ziet men hier het drama van de Montagne en de Gironde zich duidelijker ont wikkelen; het is blijkbaar eene vertaling van het Fransch in liet Duitsch: slechts bij den na druk is de glans en de waardigheid van het ori gineel verloren gegaan. OSNABRUCK 13 Junij. Terwijl de Ëuro- pesche beroeringen in ons vaderland en in de ze stad zulk eenen diepen indruk hebben ge. maakt, dat alle bedrijven daardoor tot stilstand zijn gebragt, gaat in de natuur alles rustig voort; getuigen onze bouwveldendie een gezigt op leveren zóó verrukkend en zóó veel belovend als men zich ter naauwernood herinneren kan alles is voorbereid tot eenen rijken oogst, en wanneer men daarbij in aanmerking neemtdat de voorraad van gedorscht en ongedorscht graan nog zoo aanzienlijk is dan bestaat er minste bezorgdheid voor de levensmiddelen is het evenwigt, dat door het misgewas van en 1846 verloren wasgeheel hersteld niet overtroffen. Het kool- en koolzaad wordt reeds gemaaid de peul is goed geladen en bevat zware korrels en liet gewin daarvan zal ruimer zijn dan men verwacht had. In alle oorden van HanoverOost-Friesland en Oldenburg staat alles even gunstig. ITALIË. De berigten die heden uit Rome ontvangen zijn, zijn even verrassend als geluk kig. Het verschil, dat, zoo als wij voor eenige dagen zeiden tusschen den paus en zijn mini sterie bestondheeft eensklaps opgehouden te bestaan, en, tot onbeschrijfelijke vreugde der Rc- meinsche kamer en van het volk heeft de hei lige vader op nieuw verklaard dat hij de zaak van den vooruitgang van harte is toegedaan. In eene aan de kamers voorgelezene verklaring wordt het moeijelijke stelstel der afscheiding van het wereldlijke en geestelijke gezag op de meest gelukkige wijze opgelost. in haar officieel gedeelte het navolgend' ministerie heeft gisterendoor middel telegraaf, berigt uit Praag ontvangen, hetwelk de stad, sedert 8 uur des morgens, ge bombardeerd wordt en de communicatie met het presidium is afgebroken. De verwoestingdaar door veroorzaakt, moet groot zijn. Prijs der Advcrtenliënvan één tot vier regels, gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1