NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3de Jaargang* 1848. No. 52. Woensdag den 28 Junij- f- I, i I: =S3 BINNENLAND. it 6 BUITENLAND. n st i, a- t- g 1 1 t n it >de 28 os- 28 je: Pe iler >ol- )lie 55 °P ij? 36; e- it it n n c- d n it i- e en Mar- overwo- overtui- Zij zijn dadelijk op vrije Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 centsbehalve 35 cents zegelrcgtvoor iedere plaatsing. Olivier ijfde tot geeseling en 8 jaren de uur tepronkstel- aan de Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7*. cent. WEENEN20 Junij. De keizer heeft inwoners van Weenen doen bekend maken dat niet de broeder van Z. M. Frans Kareimaai de aartshertog Johan, oom des keizers, in zij ne plaats naar Weenen komen zal. BERLIJN, 22 Junij. Eergister avond begaf zich het zoogenaamde committé van veiligheid, naar den afgetreden minister-president, tenein de van Z. Exc. over eenige in omloop zijnde geruchten inlichting te verzoeken. De minister gaf bij die gelegenheid o. a. de verzekeringdat geene Camarilla in de nabijheid des konings be- staat en dat aan geene reactie te denken is. Wat de dreigende houding der Russen betreftkan de minister mededeelendat zij noch als vrien den noch als vijanden aan de grenzen waren gerukt. DRESDEN, 19 Junij. De oproerlingen in Praag hebben gekapituleerd. Zoo als reeds me degedeeld is liet Windischgratz in den avond van den 16 de oude stad beschieten; de kogels rigtten groote schaden aan zoodat het gerucht liep, dat niet alleen de Jesuitenstraat, maar ook andere deelen van de stad verbrand waren en honderden huizen ingestort. De geheele ver woesting der stad vreezende en hunnen volko- SNEEK, 27 Junij. Een zaakkundig veehan delaar heeft ons dezer dagen verzekerd dat het opkoopen van slagtvce voor Engelsche reke ninghier te lande, niet meer zoo wild en te gen alle prijzen in zijn werk gaatmaar van tijd tot tijd een gematigder aanzien krijgt, waar bij men van het beginsel schijnt uit te gaan, om allengs mindere prijzen te besteden. Dit is trou wens ook eigenaardig; want geen handelaardie voor zijne taak berekend is zal bij den inkoop van zijn handelsartikel hetzij hij hetzelve in eigen of in een vreemd land opdoethooge prij zen geven als hij hetzelve voor gematigde kan bekomen waartoe hij zijnerzijds ook alles zal aanwenden. Is dit nu waar, en wordt daarbij ook het gerucht bevestigd dat de regering voor nemens isom weldra de rijksbelasting van het geslagt op te heffen waarbij de stedelijke of plaatselijke accijns op het vleesch zeker niet ge voegelijk zal kunnen blijven voortduren,als dan bestaat er eenige hoop (welker verwezen lijking wijom den wille van de uitgemergelde en verzwakte lagere volksklasse in liet bijzon der, en van alle Nederlanders in het algemeen, van harten wenschen) dat de vleescliprijzen on der ons eerlang, zoo al niet goedkoop, dan toch gematigder zullen worden: iets waarop een land, dat zoo vol is van vleesch en vet, alle- zins aanspraak beeft. Van het, dezer dagen, bij de tweede ka mer ingediend ontwerp van grondwetdeelen wij onze lezers de volgende artikelen uit meer deren mede Op het hertogdom Limburg is de grondwet van toepassingbehoudens de regten van het Duitsche bond. liet regt der ingezetenen tot vereeniging en vergadering wordt erkendbe houdens eene wet, de uitoefening daarvan re gelende in het belang der openbare orde. Behalve het inkomen uit de domeinen door de wet van 26 Aug. 1822 afgestaan geniet de ko- ning een jaarlijksch inkomen van één millioen gulden uit ’s lands kas. De pensioenen wor den door de wet geregeld. De koning heeft het opperbestuur der koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen. De regle menten op het beleid der regering in deze Over- zeesche bezittingen worden door de wet vastge steld. Het slot der koloniale rekening wordt bekrachtigd door de wet. Het batig slot wordt onder de rijksinkomsten opgenomen. De ko ning heeft het regt, om de kamers der staten- generaal elke afzonderlijk of beide te zamen te ontbinden. De verantwoordelijkheid der ministers wordt geregeld door de wet. De census om leden van de eerste en tweede kamer te kunnen kiezenwordtovereenkomstig met de plaatselijke gesteldheid bepaald op eene som van ƒ20 tot ƒ160. Voor ieder 45000 inwoners wordt één lid der tweede kamer gekozen. Ver dere regels ten aanzien van het kiesregt stelt de kieswet. Leden der eerste kamer moeten in de directe belastingen van 500—1200 betalen. Zij moeten overigens dezelfde vereischten bezitten als de leden der tweede kamer en worden door dezelfde kiezers verkozen. Aan leden der twee de kamer wordt, behalve reiskosten voor elke zitting, eene som van ƒ2000 ’sjaars toegelegd. De leden der eerstedie niet meer leden telt dan de helft van het getal der tweede, hebben zitting gedurende negen jaren en genieten reis- en verblijfkosten volgens de wet. De leden der provinciale staten worden voor zes jaren onmiddellijk door de ingezetenen naar de be palingen der wet, gekozen. De helft dier leden treedt om de drie jaren af. De zamenstelling inrigting en bevoegdheid der geinecnte-besturen •worden nadat de provinciale staten zijn ge hoord door de wet geregeld. Aan het hoofd der gemeente staat een raadwiens leden on middellijk door de ingezetenen op de wijze door de wet te regelenvoor een bepaald aan tal jaren worden verkozen. De voorzitter wordt door den koning ook buiten de leden van den raad benoemd en ook door hem ontslagen. Alle openbare godsdienstoefening binnen gebou wen en beslotene plaatsen wordt toegelaten be houdens de noodige maatregelen ter verzekering der openbare orde en rust. Onder dezelfde be paling blijft de openbare godsdienstoefening bui ten de gebouwen en beslotene plaatsen geoorloofd waar zij thans naar de wetten en reglementen is toegelaten. De tusschenkomst der regering wordt niet vereischt bij de briefwisseling met de hoofden der onderscheidene kerkgenootschap pen noch, behoudens verantwoordelijkheid vol gens de wet, bij de afkondiging van kerkelijke voorschriften. De inrigting van het openbaar onderwijs wordt, met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen, door de wet geregeld. Het geven van onderwijs is vrij behuiidens het toezigt der overheiden bovendien voor zoo ver het middelbaar en lager onderwijs betreft behoudens het onderzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers; het een en an der door de wet te regelen. De heerlijke reg ten, betreffende voordragt of aanstelling van personen tot openbare betrekkingenzijn afge schaft. De opheffing der overige heerlijke reg ten en de schadeloosstelling der eigenaren kun- door de wet worden vastgesteld en gere- nen geld. AMSTERDAM20 Junij. Heden heeft het provinciaal hof van Noord-Holland uitspraak ge daan in de zaak der 19 beschuldigden ten ge volge van den oploop van den 24 Maart jl. De drie eerste beschuldigden, tegen welke de doodstraf was geëisclitHanke, Gödeke tin zijn vrijgesproken. Het hof heeft gen, dat hunne schuld niet wettig cn gend was bewezen. voeten gesteld. Nog zijn, bij gebreke van genoegzaam bewijs vrijgesproken de beschuldigden LimingAlbers EskesRandelliof en Sasseterwijl Wijnbergen is vrijgesprokenals hebbende gehandeld zon der oordeel des onderscheids. Voorts zijn schuldig verklaard aan plundering met openbaar gewelddoch zonder zamenrot- ting, de beschuldigden AlvenaarEerbeek Mer cier Jagtman De Vries en Olivier, en veroor deeld de eerstetweede en v en tuchthuisstraf voor 12, 10 derdevierde en zesde tot één ling en 6 jaren tuchthuisstraf. De beschuldigden MosinkParadies en Krie ger zijn schuldig verklaard aan verbreking van sluitingen eh veroordeeld de eerste totéénjaar, de beide laatsten tot zes maanden correctionele gevangenis. AMSTERDAM, 22 Junij. Het hoofdvoorwerp der algemeene oplettendheid in de Fransche hoofd stad is thans, gelijk men ligtelijk begrijpt, de voorgestelde nieuwe constitutie. De dagbladen wagen zich nog niet aan eene volledige beoor- deeling barer deelen, maar geven slechts inliet algemeen hunne denkwijs over het stuk te ken nen. Nevens hetzelve blijft voornamelijk het punt der nationale werkplaatsen de aandacht be zig houden dat eergisteren wederom bij de na tionale vergadering behandeld iseene nieuwe som van drie millioen is verleendzonder dat men omtrent de zaak zelve tot eenig besluit ge komen is. AMSTERDAM23 Junij. Het wordt meer en meer zeker, dat de oorlogskans in Italië thans voor de vierdemaal veranderd isen dat op het huidige oogenblik Oostenrijk weder de sterkste partij is. De inneming van Padua en Treviso neeft de Venetiaansche provinciën van allen bij stand ontblootzoodat zelfs de Italiaansche bla den het lot van die streken duister inzien en hare onderwerping aan Oostenrijk voorspellen. AMSTERDAM, 23 Junij. Men verneemt met genoegendat de meeste en voornaamste West- Indische huizen hier ter stedeuit eigene bewe ging aan de regering hebben te kennen gege ven dat zij besloten haddenaan de bewind voerders hunner plantagiën in de kolonie Suri name de noodige bevelen te doen toekomen ten einde in den toestand der slaven reeds aan vankelijk die noodige veranderingen en verbete ringen in te voerenwelke vereischt worden en de strekking hebben, om eene volledige vrij verklaring welke thans voor ieders oog onver mijdelijk is gewordenvoor te bereidenen dienaangaande de door de regering te nemene en voor te stellene maatregelen behulpzaam te zijn. Hierdoor kan in de toekomst eene botsing wor den voorkomen die stellig allernadeeligst voor den bloei en zelfs voor de rust dier kolonie zoude zijn. AMSTERDAM, 23 Junij. In ons nummer van woensdag 7 Junij jl. maakten wij gewag van de arrestatie van den vader en de stiefmoe der van een meisjedat in de Visschersstraat toevallig ontdekt was opgesloten te zijn op eene vliering. Thans vernemen wij dat bij een tiaauw- keurig regterlijk onderzoek gebleken is, dat de geruchten omtrent de schrikkelijke mishandelin gen, die dat kind door de ouders zouden aan gedaan zijn zeer overdreven en zelfs grooten- deels onwaar zijn bevonden. Zoo moet het ge bleken zijn dat dit kind volstrekt geen eigen vermogen van hare overleden moeder afkom stig bezit, gelijk sommigen beweerden. Zoo moet het eveneens onwaar bevonden zijn dat het kind reeds als overleden bij den burgerlij ken stand was aangegeven. Integendeel zoude de instructie hebben opgeleverd de zekerheid dat het meisje, door de ouders ter schole ge zonden op raad des meestersvan daar was afgenomenomdat het niet wilde leerenen dat het, nog in den aanvang van dit jaar in eene dienst bezorgdvan daar was weggezon den omdat het zoo morsig was. Daar nu bleek dat die morsigheid, gepaard met gedurigen huid uitslag (ter welks genezing het reeds meerma len in het Buiten-gasthuis verpleegd is gewor den) de reden was waarom het kind afgeschei den van hare broeders en zusjes op de vlie ring huisde waar haar geregeld voedsel werd gebragt, en daar volstrekt niets bleek van eeni ge haar aangedane ligchamelijke mishandeling zoo zijn de ouders bij bevelschrift der regtbank in raadkamer, heden buiten vervolging en tevens weder in vrijheid gesteld. ROTTERDAM22 Junij. Gisteren middag werd aan de Leuvebrugbinnen deze stad ee nige reparatie verrigt. Een verversknecht had onder anderen eene groote ladder tegen de brug aangezet en was op die wijze bezig te werken toen een sleperswagen de Brug opreed en onge lukkigerwijze met zoo veel geweld tegen de lad der aankwam, dat dezelve door midden brak. De verwer stortte achterover van de ladder en kwam in zijnen val op eenen voorbijganger ne der, dien hij mede omversmeet. Dit incident redde den vallende waarschijnlijk het leven daar hij nu slechts over pijn in de lenden kla gendeweggedragen werd; en kan dit te meer gelukkig genoemd worden daar de voorbijgan ger niet het minste letsel bekomen heeft.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1