NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. V 1848. No. 53. Zaturdag den 1 a- 3de Jaargang* P- .1- :h ii- er :e- 11 id e- a- er in I er (!- ill .- „ild zi bln/ 31 Hfifi •t. BINNENLAND. Het r r t, 'S sr id 1; ts >8 1C jd ot '5 e- !S- US ;n at »j t. m et e- handeld is zoo gewigtige is opgemerkt staan en Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco /1.65, enkele nommers cent. ito ito pd. 16, der 3, ten Ks’ aff- pt. :nd gen gen hoef zeiden zij Ik ver in dit oogenblik houden de Jlingen te Montmartre nog Niets is in staatu den schrik te schil- waarin de bewoners sedert twee dagen Elk oogenblik wachten zij plundering De nationale garde had gepoogd zich te ver- maar naauwelijks was een veertigtal heid of zamenhang heeft, regelsom i het voorkomen van onzen bijzonderheden betreft, gij zult i en algemeene it t- :n ö- i n ie ir is n n 3t t- den brand in te steken hetzij omdat muren weggeloopen Gedurende de twee dagen, dat het werkvolk Montmartre meester geweest isheeft het aan de vreösselijkste bedreigingen overgege- Herhaalde malen is in al de woningen niet alleen om naar wape nen te zoeken maar ookom de bewoners te dwingen de gelederen der opstandelingen te ver sterken. Er zijn huizendie in dezer voege tot driemaal op denzelfdén dag onderzocht zijn. Daarenboven hadden de werklieden heden mor in de gemeente eene proclamatie aangesla- die de inwoners te wapen riep. Ik be- u niet te zeggen ten voordeele van wie. Wij zullen in stukken gehouwen worden aan de inwoners van de troepen en de nationale garde sprekende, of wij zullen het hun doen wijken zullen wij nieten gij lieden moogt God bidden dat wij het winnen want worden wij overwonnen dan verbranden wij Montmartre tot het laatste huis toe.” kan u melden dat dit afschuwelijk ontwerp ijdeld is. Evenwel o werklieden zekere ste. bezet, deren leefden. 'en vernieling. De nationale garde had gepoogd zich te ver zamelen maar naauwelijks was een veertigtal gardes bijeenof zij werden ontwapend. Van dat oogenblik hield vrees de overigen binnens- - 1 11 huis, en de werklieden begonnen, zoo als ik zeide de wapenen uit de huizen te halen. Een officier, die zich in zijn uniform alleen op straat waagde, is door 200 personen omringd en ge dwongen geworden, zich aan hun hoofd te stel den, onder bedreiging yan anders terstond gefu silleerd te worden. «Evenwel hadden dc moedigsten der nationale garden ten getale van 50 ongeveer zich met tamboers en trommels, in het gemeentehuis op gesloten en is die post hun niet ontnomen. Welke de voorname punten in Parijs zelf zijn waar de opstandelingen zich verschanst heb ben en waar de worsteling nog met ongehoor de inspanning van wederzijds voortduurt, heb ik u in het begin van dezen brief gezegd. Nim mer zal een bloediger opstand gezien zijn. Be halve hetgeen op de boulevards Beaumarchais en du Temple gebeurt, bersten er van tijd tot tijd botsingen uit in wijkenwelke men reeds be vredigd waande. Dus heeft er tusschen 4 en 5 ure weder een gevecht bij St. Sulpice plaatsge had. Het had weinig te beduiden en men kan den linker oever als nagenoeg geheel gezuiverd beschouwen. AMSTERDAM 28 Junij. Hetgeen men voor zag is gebeurd. Na een laatste gevechtdat eer gisteren nog een groot gedeelte van den dag heeft voortgeduurd, is de Parijsche opstand gedempt. Hoe veel goed en bloed hij gekost heeftzal men eerst later met eenige zekerheid yernemen maar reeds nu weet men genoeg, om te kunnen zeggen dat geene der Fransche omwentelingen in de hoofdstad een tooneel van zoo vele ver schrikking heeft te weeg gebragt. Onder de slagtolfersdie het herstel der orde met hun leven betaald hebben, zijn de beroemde generaal Négrier en verscheidene vertegenwoordigers; ja zelfs vreest men zeer voor het leven van den aarts bisschop van Parijs, die het werkvolk hebbende willen bezadigen zwaar gewond teruggebragt is. De Parijsche dagbladen behelsden dezer da gen eenen brief van een’ bekend’ persoon waarin gezegd wordt, dat Frankrijk thans meest door onwaardige personen bij de andere mogendhe den vertegenwoordigd wordt, o. a. door eenen plaalsvervangenden souffleur van eenen kleinen sehouwbrirg te Parijsmedeondernemer van een bordeel, onder den naam van huis van be valling. In de nationale vergadering onder vroeg men den minister van buiten!, zaken daarover, verwachtende, dat hij het zou logen straffen; maar hij antwoordde slechts, dat hij onbekwame en onwaardige vertegenwoordigers van Frankrijk trachtte te verwijderen maar dat dit uiterst moeijelijk was! ASSEN, 24 Junij. Weldra zullen de pro vinciale staten, als naar gewoonte, hunne jaar- lijksche tezamenkomst houden; misschien de laatste keer, dat zij alzoo vergaderen. Zal deze zamenkomst strekkenom de kroon te zetten op vroegere ongrondwettelijke handelingen Zul len de staten der provinciën ook nu even als vroeger, eene provinciale begroeting opmaken bij de grondwet geheel onbekend? Zullen zij ook nu zich nog geregtigd achten, provinciale belastingen voor te dragen en te doen heffen in strijd met de algemeene wetgevingin strijd met de magt, aan hen bij de grondwet verleend? De tijd zal het leeren hoezeer men ter naau- wernood iets anders kan verwachten van colle- giën die door hunne handelingen steeds getoond hebben, de grondwet niet te begrijpen, en niet te weten, hoeverre zich de magt uitstrektewel ke hun bij de grondwet is gegeven. Moge dit ook tot een argument strekken voor hendie zooveel heil voor den Nederlander zienin het blijven bestaan van provinciale zelfstandigheid. VENLO, 24 Junij. Den 22 dezer maand, ’s avonds omstreeks half negen uur, is de heer Frederik Jenny gepensioneerd Nederlandsch kapi tein wonende te Baarloogemeente Maasbree op den grooten weg tusschen gezegd Baarloo en Kesseldoodgeslagen gewordende vermoede lijke dader, zekere Vwonende aan den Reuver, gemeente Beesel, is in handen derjus- titie en in verzekerde bewaring gesteld. Een geschil in eene daarbij gelegene herberg aan de redactie van een dagblad te Brussel ge schreven «Wacht van mij, in den toestand, waarin Parijs thans is, geene correspondentie, die een- Ik schrijf u weinige u in het algemeen te zeggen hoe -.1 van onzen toestand is. Wat L ze wel uit de dagbladen en algemeene correspondéntiën ver nemen. De worsteling is nietzoo als men gehoopt had ten eindezij heeft heden voortgeduurd met eene verbittering, waarvan men zich geen denkbeeld vormen kan. Vooral heden achter middag omstreeks drie ureis het vuur met een ontzettend geweld hervat, op drie punten, waarvan de insurgenten volkomen meester wa ren het klooster St. Lazare la Chapelle en de boulevard Beaumarchais. U te beschrijven hoe sterk de opgerigte barricades voornamelijk naai den kant van Montmartre la Chapelle en het klooster St. Lazare zijn is on mogelijk. Er is daar een versterkt vierkantdat het voorkomen van eene ware vesting heeft. Te zes ure zijn echter twee groote barrica des die aan de barrière Rochechoüant opge worpen waren door de troepen en de nationale garde overweldigd. Ook het klooster Saint La zare is ingenomen, en van Montmartre is men bijna meester; doch op het oogenblik dat ik dit schrijf, duurt de worsteling op verscheidene pun ten heviger dan immer voort. Onophoudelijk hoort men de kanonnade naar den kant der boulevards du Temple, Beaumarchais en in de voorstad St. Antoine. was tijd dat het klooster St. Lazare ver- meesterd werd. Sedert het begin van den wor stelstrijd was dit gewigtig punt geheel van troe pen ontbloot, en de werklieden, van geheelde gemeente meesterdreigdenwanneer zij ge dwongen mogten worden te wijkenalles in brand te zullen steken. Met eigene oogen heb ik bakken terpentijn en andere brandbare stoffen, als ook ontzettend groote pakken vlas en werk derwaarts zien bren gen om hen in staat te stellen hun verfoeijelijk ontwerp te bewerkstelligen. De levendigheid van den aanval, die hen, nu omtrent een uur geleden, ër uit verjaagd heeft, heeft hun zulks niet toegelaten. Desniettemin hebben zij er eene poging toe gedaan. Een huis is door middel eener bS-andspuit met terpentijn besproeid ge worden maar die proeve is niet gelukt, hetzij omdat de insurgenten den tijd niet gehad heb ben er het vocht te veel langs de was. van zich ven. huiszoeking gedaan te zoeken ’sGRAYENHAGE, 26 Junij. De tweede ka mer der staten-generaal zal morgen dingsdag middag te 2 ure, eene zitting houden. Al de afdeelingen zullen morgen te 10 ure weder bijeenkomen tot voortzetting van het on derzoek over de ontwerpen van wetstrekken de tot herziening der grondwet. ’s GRAVENHAGE, 27 Junij. Heden zullen de afdeelingen dei- tweede kamer het onderzoek omtrent de ontwerpen der grondwets-herziening voortzetten. Men verneemt omtrent dat onder zoek dat al dadelijk de voorzitters der sectiën zijn overeengekomen om allereerst de voorna me punten en hoofdbeginselen der gedane voor- dragten te behandelen. Ofschoon uit den aard der zaak de uitslag van die behandeling niet met genoegzame zekerheid kan bekend zijn, zoo wordt er vrij stellig verzekerd, dat bereids om trent de belangrijkste onderwerpen, als: verkie zingen, godsdienstvrijheid, onderwijs, regt van vereeniging placet-questie en meer anderen ge handeld is, en dat bij de behandeling van die en teedere onderwerpen een geest om zich zooveel mogelijk te ver- de handen ineen te slaan omtot heil des vaderlands en in het belang des volks, eensgezindheid en overeenstemming omtrent die belangrijke onderdeden van het regeringsvoor stel te bevorderen. Ofschoon het herhaald moet wordendat het hier medegedeelde eerst meer dere kracht en beteekenis zal erlangen door na dere, meer gemotiveerde bevestiging, zoo mag men tevens niet onopgemerkt laten dat er bij het aanvankelijk onderzoek meer overeenstem- mig is waargenomendan het wijd uiteenloo- pende der meeningen daaromtrent had kunnen doen vermoeden. Door sommige bladen is gesproken van eer lang voor te stellene financiële maatregelen men heeft zelfs de onderdeden van bet in te dienen project eener inkomsten-belasting om schreven en gesproken van eene belasting van 8 of 10 percent op het inkomen. Van eene ge woonlijk goed onderrigte zijde wordt ons verze kerd dat de opgaven en bijzonderhedenzoo als die in bedoelde bladen zijn vermeld, onge grond zijn. Dat er tot eene belasting op het inkomen zal worden overgegaan, daaromtrent is men over het algemeen vrij eens. ’s GRAVENHAGE 27 Junij. Naar men ver zekert, bestaat bij al de ministers het bepaalde voornemen om in al de departementen van al gemeen bestuur eene aanzienlijke bezuiniging tot stand te brengen en wel door het verminderen van het getal der ambtenaren. Reeds moeten de voorbereidende werkzaamheden daartoe eenen aanvang hebben genomen. AMSTERDAM, 27 Junij. Gisteren arriveerde te Maassluis de 2de jager met 53| ton haring aan boord. De berigten omtrent de visscherij luiden ongunstig. Uit ’s Ilertogenbosch wordt ons gemeld dat de vooruitzigten op den aanstaanden oogst in de provincie Noord-Braband allergunstigst zijn daal de velden en gewassen zich door eenen weligen groei en vroege rijpheid onderscheiden. De hooi bouw staat voordeelig. De haver en boekweit zijn nimmer overvloediger of malscher gezien de oogst der aardappelen beloofteven als het vorige jaar, zeer rijk te zijn; terwijl de vrucht- boomeninzonderheid de pcreboomeneene groote hoeveelheid schijnen te zullen opleveren. AMSTERDAM, 27 Junij. In Oostenrijk is, om met 1 Julij in werking te komeneene pro visionele belasting gelegd op de traktementen pensioenen en onderslands-gelden van alle civiele en militaire burgerlijke beambtenen op de in komsten van alle kloosters en gestichten ten bedrage van 5 pCt. over de inkomsten van 1000 tot 3000 fl.van 10 pCt. voor die boven de 3000 11. (De ruimte van onze courant laat niet toe om alle bijzonderheden van het Parijsche oproer te vermelden wij bepalen ons daaromten einde er iets van mede te deelenbij eenen brief, op zondag, den 25 Junij, des avonds te zeven ure Prijs der Advertenliënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 eents, behalve 35 cents zegclregt, voor iedere plaatsing. ‘Sr

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1