NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 3dc Jaargang. 1848. No. 54. ÏVbensdag den 5 Julij' U* i i •1, BINNENLAND. 3'j BUITENLAND, Men schrijft uit kunnen voorspellen dat hqt voorstel001 1 is- 50 en lie ;e- Ier ar- r’ 7 ’KI 35,’ Dei. n» Ier lar )!’- in >e- ra- Ji- n, te en pd. I>d. 132 Pe- 126 iur- sen-i pd. een- 127 Olie iger pd. in- lar le- er- ie- ?e- n u; est id- lat Se ra- id« rts ge- id- e i' ll e- or- at- ms el- Se- >ns iet ra. en Se en ad ;3, 10; ?2, Xo. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnernents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco /1.65', enkele nommers 7| cent. van Rauwerd en Leeuwarden en krijgsmakkerrukte hij wierp zich in de snel vlietende ri» De Bankeur Jans (Harm) van Prijs der Advertenliënvan éën tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. BERLIJN, 27 Junij. Reizigers, die eerstee, nige dagen geleden Petersburg verlaten hebben verzekeren, dat de gardes zich, tijdens hun ver- trek uit die stad, nog aldaar bevonden en niet, gelijk sedert eenigen tijd algemeen verspreid werd naar het westen op marsch waren. Gewoon]ijk is het vertrek der Russische gardes uit St, Re« tersburg bet voorteeken van eenen belangrijken oorlog. De ultra-radicalen schijnen vooral met eene buitensporige vrees voor de nadering dep Russen behebt te zijn, en zien, bij hunne yijko verbeeldingskracht, zeker alles in een veel vpr« schrikkelijke!’ daglicht, dan het wenschelijk is. De debatten te Frankfort over de centrale magt zijn nog niet geëindigd. Men meent even» wel te kunnen voorspellen dat het voorstelQm er drie personen toe te benoemen verworpen zal worden. Dan zouden de staatsregeringen den man voordragen en de nationale vergadering hem goedkeuren of verwerpen. Pruissische afgevaar» de mili- t eenc pi- liet zich eerst na SNEER, 4 Julij. De grootste dagbladen ont breekt het bijkans nog aan ruimteom alles mede te deelen watin zijnen oorsprong voort gang en zijne gevolgen betrekking beeft op liet laatstvoorgevalleuevieydaagsche Verschrikkelijke oproer te Parijs, en het verdringtals het ware, alle ander nieuws uit hare colommen. Wij voor ons vinden geenen den minsten smaak in eene lectuur, bij herhaling, van al dat moorden en Verwoesten, met de uitgezochtste wreedheid ge paard gaande. Dezelve toch vervult ons met afgrijzen en met het smartelijk gevoel van, bij ondervinding, te moeten ontwaren, dat de zoo hooggeroemde verlichting en beschaving onzer eeuwdie zeker hare goede zijde heeftnog weinigen of geenen indruk maakt op de zooge naamde heffe des volks, bet graauw der natiën, waaraan deze ontzettende gebeurtenis wordt toe geschreven. Er zijn intusschen anderenvoor wien het lezen en herlezen van gruwelenals deze, eene geliefkoosde uitspanning uitmaakt niet omdat zij wreed meêdoogenloos en hardvoch tig van aard zijn, maar dewijl alles, vyat bui tengewoon is, zoowel ten kwade als ten goede vóór alle andere zaken hunne aandacht trekt. Denzulken dan ten gevalle, willen wij, uit de zen bloedigen en moorddadige)! strijdeenige trekken van barbaarsche wreedheid en van dui- velsche gehalte aanhalen. Eene gearresteerde vrouw bekende, met eene ijzingwekkende rondborstigheid, dat zij drie mo bile gardes het hoofd had afgesneden. Op ver scheidene barricades waren afgesnedene en met schako’s bedekte hoofden geplaatst. Ook had men een hoofd op eene piek gezet, den mond vol pek gegoten en er eene brandende lont in gestoken. De ellendelingen die deze afgrijsse- lijkheden bedreven hadden dansten en zongen rondom deze soort van trophée. Men heeft eene vrouw gevangen genomen,! vredesonderhandelinge die in de gelederen der oproerlingen, met be- Sardinië wnnlcn daopl. hulp van andere vrouwen eenen officier der mobi le garde tusschen twee planken bondhem toen in twee stukken zaagdeen vervolgens het bo venste gedeelte van het ligchaam op eene bar ricade plaatste. Men heeft eene marketentster in handen ge kregen, die vergiftigden brandewijn aan tairen schonk; zij was gewapend met stool met dubbelen loop en E_. langen tegenstand binden. Op de voornaamste barricade, in de voorstad St. Antoinevond men het verminkte lijk van eenen republiekeinschen garde, nog met de uni form bedektgespiest. In bet Pantheon heeft men lijken gevonden van de vuisten opgehangen van den hem gevolgd zich los en zich naar laatstgenoemde stad begevenom zij- vier de Maas, Assen, deze wanhopende daad vernemendeaar zelt geen oogenblik zijn bed te verlaten en den ongelukkige van eene hoogte van acht Neder- landsche ellen na te springen. Toen begon in de stroomende rivier eene vreesseltjke worste ling daar S alhoewel reeds lialf bedwelmd pogingen deedom zich van Jans los te rukken en zich gedurig onder water liet vallen. Do moedige Bankeur hield echter aan en had ein delijk het geluk om met zijnen kameraad een schuilje te bereikenwaarmede beide den oe ver bereikten men vond hen daar geheel be wusteloos. Door spoedig aangebragte genceskun. dige hulp, keerden de beide jongelingen weldra wedei’ tot liet bewustzijn terug. De Nijmeegsche Courant deelt mede, dat op zondag den 18 Junij in de gemeente Bergh (arrondissement Zutphen) een gruwelijke moord gepleegd is. Zekere Jan Guijeneigen werk doende en woonachtig in de buurtschap Vethui- zen, binnen de gemelde gemeente, gehuwd en vader van twee kinderen, gaf in den morgen stond van gemelden dag aan zijne liuisgenoolen bestaande, behalve drie kinderen uit de vrouw hare hoogbejaarde moeder en een 15jarig dienst meisje, zijn voornemen te kennen, om te Zed- dam ter kerk te gaanen verliet daarop de wo ning. Die dag, de daarop volgende nacht en ook weder de maandag gingen voorbij zonder dat hij naar huis terugkeerde. Maandag avond werd in de nabij gelegene wetering het lijk van ee nen manspersoon ondekthetwelk werd erkend voor dat van J. Guijen. Bij eene regterlijkq schouwing werden veertien geschotene wonden aan het lijk opgemerkt, de meeste in den buik de overige aan de linkerzijde des hoofds ver oorzaakt door stukken lood. Deze wonden moe ten in de nabijheid van de woning des versla genen en meer dan waarschijnlijk reeds inden morgenstond op weg naar de kerk zijn toe- gebragt. Volgens het gevoelen van geneeskundi gen, valt aan geen’ zelfmoord te denken, maar verscheidene omstandigheden wijzen het moord dadig ombrengeji van Guijen aan. De persoon op wien het vermoeden van dien gruweldaad valtheeft des dingsdags morgen heimelijk het huis verlaten en is s s. van mes van ’s HERTOGENBOSCH, 30 Junij. Men ver- neemt dat er eerlang troepen in den omtrek van het dorp Vugt zullen worden bijeengetrok» ken die aldaar een kamp zullen formeren. Onder anderen zullen daarheen worden ge zonden vier bataljons grenadiers en jagers eu acht bataljons Bankeurs. Waarschijnlijk zal de veld-artilleriein bezet ting te ’s Ilertogenboschals ook de kavallerie, in garnizoen te Breda en te Tilburgbij genoem de troepen worden gevoegd, De noodzakelijk heid welke er bestaatom de troepen aan het uitvoeren van groote manoeuvres te gewennen t schijnt de aanleiding tot dat plan te zijn, tot dus verre, niet opge- loord kunnen worden. De vrouw van den ver- agene beeft zich op den dag der begrafenis haren man door middel van een scheer- het leven beroofd. ne maandelijksche ontvang te storten. De man is echter niet levend weder ten zijnent terug ge keerdwant zondag ochtend, ruim drie uur, heeft een alhier wonende arbeider die eenen brief naar Leeuwarden bragthem levenloos in de sloot aan den straatweg gevonden nabij het ge hucht Sinneburen. ’s GRAVEN1IAGE29 Junij. Dc afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal zetten het onderzoek over de ontwerpen van wetstrek kende tot herziening der grondwet, dagelijks voort. Ook morgen ochtend zullen zij zich daar mede bezig houden. Morgen middag te half drie ure zal de kamer eene zitting houden onder anderen tot het ver kiezen van een nieuw lid voor de huishoudelij ke commissie der kamer, in plaats van den heer Luzac die als lid der kamer is afgetreden. Des avonds komt de commissie van rappor teurs van de tweede kamerover de ontwerpen nopens de grondwet, bijeen, tot het opmaken van haar verslag over dat gewigtige onderwerp. AMSTERDAM30 Junij. Algemeen wordt het gematigd en tevens zoo verstandig en alle- zins staatkundig gedrag van den generaal Cavaignac bij de beraadslagingen der nationale vergadering over de vorming van het nieuwe bestuur bewon derd een gedrag, dat dan ook zijne verdiende vrucht gedragen heeft. Misschien mag men het als een geluk voor Frankrijk beschouwen dat de krachtige hand die de orde hersteld heeft nog eene wijl althans voor haar behoud zal wa ken. Onze Keulsche correspondent meldt ons he den dat er den 28na eene onstuimige volks vergadering in die stad eenige onlusten zijn voor gevallen die door de tusschenkomst van de bur gergarde echter nog in hun begin gedempt zijn. Ook de Keulsche Courant van heden maakt van dit voorval gewag. AMSTERDAM, I Julij. De geruchten van ra tusschen Oostenrijk en Sardinië worden dagelijks menigvuldige!’en meer en meer blijkt het, dat Oostenrijk daaruit eer voller zal te voorschijn treden dan men vroe ger reden had te vertrouwen. De geheele Ve- netiaansche provincie, voor welker bezit zooveel bloed vergoten is en die Karel Albert als reeds met zijn rijk vereenigd beschouwde, zal nu wel- ligt aan Oostenrijk onderworpen blijven, en de bevrijding van Italië zich slechts bij het Milane- sche bepalen. Geschiedt zulks, dan is dit eene nieuwe les voor de volkenwaaruit zij lecrcn kunnen hoeveel men op de belofte van vreem de mogendheden vertrouwen kan wanneer haren bijstand en hare hulp aanbieden. De constituerende vergadering voor Duitsch- land te Frankfort heeft, bij groote meerderheid van stemmen den aartshertog Johann van Oos tenrijk tot rijksvoogd benoemd. Te Frankfort zijn op het verkondigen dezer keuze groote tee- kenen van vreugde gegeven. De- democratische vereeniging echter heeft tegen de besluiten der vergadering protesten aangeplakt. Aartshertog Johann is een zoon van keizer Leopold II en dus oom van den regerenden keizer. Hij is geboren in 1782. Hij bekleedt geene andere betrekkin gen in de staatsdienstdan die van veldmaarschalk en directeur der fortificatiën AMSTERDAM, 1 Julij. Te Vlaardingen arri veerde gisteren de 4de jager met 229 tonnen haring aan boord; hij heeft den 24 Junij de vloot verlaten. Deze aanbrengst strekt dus wederom ten bewijze voor het doelmatige der vervroegde visscherij de berigten omtrent de vangst luiden over het algemeen gunstig. ROTTERDAM, 29 Junij. 1' Grave, dat de milicien S...., in den avond van den 25ongeveer te half 10 urede ka merwacht verliet en zich begaf naar den hoofd- wa]die aan de kazerne grenst. Daar zijne som bere gemoedsgesteldheid door eenige zijner ka meraden opgemerkt wasvolgde hem een zijner makkers, S beklom de borstwering en mobile gardes die aan de vuisten opgehangen en met bajonetsteken door boord waren. Op het ommuurde plein St. La- zare, hebben dc oproerlingen eenen officier der infanterie, van wien zij zich hadden meester gemaakt, de polsen geopend en hem aldus lang zaam laten doodbloeden, Doch genoeg van deze akeligheden. Thans, daar deze uitzinnigen overwonnen zijn is de vergelding loodzwaar. De executiën worden onophoudelijk voortgezet, zijnde de uitvoering der door den krijgsraad gewezene doodvonnis sen. Insurgentendie vroeger in handen der justitie waren, en die, bij welken men aanzien lijke verdachte geldsommen gevonden heeftzijn op slaanden voet gefusileerd geworden. Ongelukkig, diep ongelukkig het land, dat langs zulke verschrikkelijke wegen, en door zul ke ijzingwekkende middelen een beter regerings stelsel zoekt te verkrijgen. Elke beschaafde na tie diende daartegen eenen innigen afkeer te koesteren en vpor het denkbeeld daarvan zelfs terug te deinzen, maar elke wereldlijke magt, met welk eenen titel of van welken naam ook diende dan .tevens wijsselijk te zorgen, zooda nig te regeren-, dat volksontevredenheid geen’ wortel kan; schieten. -Zaterdag namiddag had de tolgaarder Geerts- ongeacht de vermaningen en krachtsaanwending ma, wonende onder het behoor aan den straatweg tusschen hier

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1