EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN DET NIELIWS- ARRONDISSEMENT SNEER. 1848. No. 55. Zaturdag den 8 Julif 3de Jaargang» BINNENLAND. BUITENLAND. de I bij A !i KB mij 3 1 I 3 1 I t> rt, »g ler Z’ ide be- I len °g. i ees I u sell le ge- nt- aar eer pas bet ra- sch rei- T» iog md :es- ing iog ran Ide ;en >01' Be lize ins ijk- :u ge- het ch in bc- ee. len :on ;en ge- 311’ CCS g> up iwe pd. pd. irg. essa ens. 23, ad }sb. ept. len- Duitsch vrij de Duit en alles beslissende slag Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7| cent. zijn broeder Karei grootcr brein en bad ware ziel van, in persoon lijken beide waren door- naauwelijks is het vrcessplijk gevaardat het bedreigd ei- beginnen reeds klagten over de krachtige handdie het er aan ontrukt heeft. Dat hier en daar ee- nige onregtmatigheid begaan wordt, is iets het geen misschien van zulk een’ toestandals waar in men nog altijd verkeert, onafscheidelijk ge acht moet worden. Regtmalige grond van klagt zou eerst dan ontstaan wanneer die toestand die willekeur wettig maalt, overmatig verlengd werdi Binnen weinige dagen moet de staat van beleg een einde nemen en alsdan zal het aan de nationale vergadering staan het al te harde grootendeels militair bewind te tem- Prijs der Ad verten tienvan één, lot vut rrgcJs gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. verschillende kerkgenootschappen vooral de Pro testanten en Katholijken, tegen elkander tc ver bitteren. Niet leedwezen zien wij hoe het an tikatholieke weekblad de Fakkel een vuur van tweedragt poogt aan te stoken dat hoogst nood lottig voor het vaderland kan wordenterwijl van de andere zijde de antiprolestantsche week bladen de Katholijke Stemmen en de Tijd ins gelijks voortgaan met het zaad van oneenigheid uit te strooijen. Het doel dezer bladen schijnt geen ander te zijn, dan de partijen meer en meer tegen elkander op te ruijdn want alle bijzon derhedendie daartoe geschikt zijn, worden er in opgenomen en op de hatelijkste wijze voor gedragen. Wij willen hopen, dat de stem, wel ke zich hooren laat ter verbroedering, gehoor vinde, en dat allen, die het goed met het va derland meenen, medewerken tot bevordering van verdraagzaamheid jegens andersdenkenden. Dat is in deze dagen vooral een der eerste liljr- gerpligten. ’sGRAVENHAGE, 1 Julij. Men verzekert, dat, na het onderzoek van het ontwerp der grond wet in de afdeelingen de kamer gedurende den tijd, dat de regering in gereedheid brengen zal de beantwoording der gemaakte bedenkingen en de wijziging, voor zoo veel noodig. van de aan gebodene wets-onlwerpen hare werkzaamheden zoo lang zou schorsen. Slechts een paar ont werpen van dringenden aard zullen thans wor den afgewerkt. Het aangeboden ontwerp nopens de afschaf fing der lijfstraffen moet, naar men verzekert, in de afdeelingen der kamer aanleiding tot ver schillende bedenkingen en beschouwingen gege ven hebben niet zoo zeer wat die afschaffing op zich zelve aangaat, dan wel in verband be schouwd met het nog steeds hier te lande be staande strafstelsel, dat, naar men meentop de voorgedragene wijze, uit zijn verband zou ra ken, zonder dat, van eene andere zijde, straf fen worden daargesteld die, in evenredigheid zouden kunnen geacht worden te staan met de zwaarte der bedrevene misdrijven. Men ziet ■weldra het voorloopig of het algemeen verslag nopens dat wets-ontwerp tegemoet. ’sGRAVENHAGE, 2 Julij. Uit Luxemburg wordt van 11. donderdag geschreven dat aldaar het antwoord van den koning-groothertog ont vangen was, op de uitnoodiging der vergade ring aldaar, dat het Z. M. mogt behagen, in persoon te Luxemburg den eed op de aldaar aangenomene constitutie af te leggen. Z. M. heeft geantwoord, dat de vereeniging der staten- generaal voor de herziening der grondwet hoogst denzelven niet veroorloofdezich naar Luxem burg te begeven dat dit hoogstdenzelven leed deed daar Z. M. zich met genoegen naar de vergadering zou begeven hebben om er den eed af te leggen, en de verzekering van de gene genheid en erkentenis der Luxemburgers te ont vangendat het hoogstdenzelven thans aange naam zou zijn, de door de vergadering benoem de commissie te ontvangen, ten einde in han den van deze den eed af te leggen. Die com missie zou, dien ten gevolgemorgen (maandag) de reis van Luxemburg naar deze residentie aan nemen (en is daar thans reeds aangekomen). ’sGRAVENHAGE, 4 Julij. In de afdeelin gen van de tweede kamer der staten-generaal wordt het onderzoek der twaalf wets-ontwerpen van grondwetsherziening met den meest moge- lijkcn spoed voortgezet. Sommige sectien heb ben deze taak reeds zoo goed als vol brag ten anderen zullen welhaast gereed zijn. De com missie van rapporteurs is, dank zij haren vol hardenden ijver, almede verre met haren veel omvattenden en moeijelijken arbeid gevorderd. Nog in den loop dezer week of uiterlijk tegen hel begin der volgende, verwacht men dat haar belangrijk verslag gereed zal zijn. De meest ge- wenschte geest schijnt bij deze werkzaamheden geheerscht te hebben. De wisseling van denk beelden die bij zoo vele teedcre punten ligt eene verheffing der gemoederen zou kunnen te weegbrengen moet zich doorgaans onderschei den hebben als onvooringenomen en bezadigd. Naar wij vernemen is het ministerie voor bereidom zoodra het verslag van de beschou wingen cn bedenkingen der kamer bekend zal zijn geworden die ten spoedigste te beantwoor den zoodatindien de kamer al voornemens mogt zijn, oni eenigen tijd uiteen te gaan haar reces slechts van weinige dagen zal kunnen zijn. Heden is alhier de 33ste vergadering van de algemeene synode der Nederlandsche Her vormde kerk geopend. Het voorzitterschap wordt vervuld dp.og den weleerw. heer A. Verwej Bz. president van het prov. kerkbe stuur van Zuid-UoHapdpredicant te Leiden enz. AMSTERDAM4 Julij. Nog Parijs van had ontheven of gehoord te worden WEENEN, 30 Junij. De benoeming van aartshertog Johann tot provisionelen rijksvoogd over het vereenigd Duitschland schijnt niet al leen hier in Oostenrijk maar over geheel Duitsch land met genoegen ontvangen te zijn en de mees te bladen beijveren zich liet een of ander tot zijnen lof bij te dragen. Hij is de zesde zoon van keizer Leopold II geboren den 20 Januari) 1782, is hij thans 6G, jaren oud waardige broeder van den roemruch- tigen aartshertog Karel die zich in de jaren 1797 en 1799 zoo heldhaftig mogt onderschei den heeft hij dezen steeds waardiglijk ter zijde gestaan. Geschied- en krijgskunde zijn van de vroegste jeugd af de studiën zijner liefhebberij geweest. De school des tegenspoeds heeft zijne zelfstandigheid ontwikkeld en hem vastheid van karakter en onwrikbaren moed bijgezet. Na den vrede van Lunevillewerd hij tot di- recteur-generaal der vestingwerken en der genie alsmede tot directeur van de ingenieurs-akademie in Weenen en van de kadetten-akademie in Wee ner Nieuwstad benoemden het bloeijen dier instellingen was de waardige prijs zijner be- moeijingen. Was veldheerzoo was hij kloeker van hij meerdere studie, zoodat hij de de militaire organisatie was moed stonden beide gelijk en drongen van de overtuiging dat hef volk niet dan door zich zelf, door eigene inspanning en eigene ontwikkeling te redden was. Reeds bij den aanvang dezer eeuw werkte bij hem de ge dachte eener algemeene volkswapening van Duitsch land en door hem werd zij later het eerst tot stand gebragt. Even gelijk hij zich geene ge malin uit de rij der prinsessen, maar uit du volksklasse had verkozen, cvenzoo was hij ook zelden in vorstelijke zalen te vinden maar meestal in nederige woningen en huttenwaar hij met raad en daad bijstand en hulp vermogt te ver-, leenen. Bij het Keulsche Domfeest in 1842 was hij het (immers dus wordt van hem verhaald) die bij eenen toast alreeds de opmerkelijke woorden deed hooren Geen Oostenrijkgeen Pmis sen maar een eenig vast gegrondvest Duitsch land. Toen nu laatstelijk in Weenen het beslissende oogenblik daar was was hij het wederom die als in hernieuwde jeugdelijke kracht verscheen om luide de waarheid te verkondigen en alle vijanden en verraders des vaderlands voor zijne onverschrokkene taal te doen verstommen. Laterin de plaats van den keizer zijnen neef, naar Weenen opgekomen', om den rijks dag die Oostenrijk eene staatsregeling moet ge ven te openenaanvaart hij blijmoedig dat werk, en bijna in dit eigen oogenblik ziet hij zich als den meest waardigen in Duitschland nagenoeg zonder mededinging, totprovisionelen rijksvoogd over het nieuw daar te stellen ver eenigd Duitschland, door de algemeene verga dering te Frankfort, verkozen. van een peren. In Sleeswijk heeft er eene schermutseling tusschen Deensche troepen en een F korps plaats gehad. Intusschen blijven sche troepen noordwaarts oprukken duidt aan, dat er eerstdaags een te wachten is. Het Engelsche dagblad, de Times, drukt zichover den tegenwoordige!! toestand van Pa rijs onder anderen, aldus uit: Wat zal Parijs beginnen met zijn meer dan honderdduizend werklieden zonder werk en zijn twintigduizend mobiele gardes Wij zeg gen hetzij maken de helft uit van de vol wassene mannelijke bevolking der stad. Zij heb ben Lodewijk Philips onttroond die voorzeker alles zou hebben willen aanwenden om hun werk te verschaffen; zij hebben Lamartine zijne toevlugt tot eene reeks van vernederende hulp middelen doen nemen zij hebben de nationale vergadering bijna onder den last der verwikke lingen doen bezwijken zij hebben zich op de schouders van het nieuw uitvoerend bewind ge drongen en toen liet pogingen begon te doen om er hen van af te schudden, zijn zij tot op stand overgeslagen generaal Cavaignac is tevens de overwinnaar en de verwonneling geworden. Hij heeft duizenden verdelgd maar hij heeft duizenden te voeden. De moeijelijkheid is juist dezelfde gebleven, die zij geweest was, met dit enkele verschil dat het bloedige tusschenspel niet zeer geschikt is geweestom den weg tot eene minnelijke vereffening te banen. Wanneer de dooden eenmaal begraven zullen zijn en de onderstand welken de vergadering heeft verleend, uitgeput zal wezen wat zal men dan met hon derd en twintigduizend hongerige werklieden en hunne gezinnen aanvangen? AMSTERDAM, 5 Julij. Allengs verminderen de bijzonderhedenwelke de Parijsche brieven en dagbladen in betrekking tot den jongsten opstand mededeelen. De oplettendheid is he den inzonderheid gevestigd op de verdediging welke men zegt, dat het vorig uitvoerend bc-; wind zich gereed maakt, bij monde van den heer de Lamartine in te brengen en voorts op de financiële mededeelingenwelke de finan- cie-minister Goudehaux heden aan de nationale vergadering gedaan heeft, mededeelingen, regt- streeks tegen de ontwerpen van den vorigen minister inloopende, en die, zoo het schijnt, aan de beurs veel genoegen gegeven hebben. Uit Middelburg schrijft men, dat de stand der veldvruchten aldaar algemeen gunstig mag genoemd worden, ondanks den regen en de lang durige windbuijen die in de jongste dagen daar aan eenig nadeel hebben toegebragt. De te veld staande oogst vertoont zich in het vierde district dier provincie vrij gunstig, vooral de rogge, of schoon sommigen meenenop onderscheidene plaatsen brand in de tarwe te hebben bespeurd. De aardappelen staan mede voordeelig en he- looven eene groote hoeveelheid op te leveren daar toch het geringe verschijnsel van ziekte dat men aan het loof meent te bespeuren eer aan den harden wind dan aan eenige andere oorzaak moet toegeschreven worden. GRONINGEN3 Julij. Naar wij vernemen heeft een aantal predikanten bij de Nederduit- sclie Hervormde gemeente in deze provincie een adres opgezonden aan de synode der Hervorm de kerk welke den 5 Julij geopend wordtten einde te verzoeken, dat de synode eene poging in het werk stelle tot verbroedering der onder scheidene Christelijke gezindten in Nederland. Wij achten dit een verblijdend teeken des tijds dat gunstig afsteekt bij de woelingen van ande ren die de strekking hebbenom de leden der

Sneeker Nieuwsblad nl | 1848 | | pagina 1